הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בינואר, 2003 17 תגובות

בשנתיים האחרונות מלעיטים אותנו הממשלה והצבא (שזה בעצם היינו הך) בשקרים, דיס-אינפורמציה, דברי הבל, בוקי סרוקי, קש וגבבה. על מנת לסייע בהבנת המציאות יש צורך להיעזר במילון.

"צעדי הרתעה": צעדים שעד היום לא הרתיעו, לא מרתיעים וגם לא ירתיעו.


"במלחמה כמו במלחמה": נימוק שמקנה לנו כמובן יכולת להתגבר על ייסורי מצפון כאשר מתברר שפצצה "חכמה" הרגה זקנה בת 80, ושתי תינוקות בעגלה. כמובן שמדובר בביטוי חד-סיטרי שאינו חל על הערבים, אצלהם אין מבחינתנו, "במלחמה כמו במלחמה". אלה מבצעי פשע נתעב וחסר שחר כנגד האנושות.


"הצבא הכי מוסרי בעולם": תופעת טבע בלתי ניתנת להסבר, אדם שהיום רוצה לרצוח את שכנו בגלל ויכוח על מקום חניה, מחר נכנס לג’נין ומיד מתנהג כלפי הפלסטינים בהומניות שאין גדולה ממנה.


"ראשי טרור": למעשה כל פלשתינאי שנהרג בשטחים מעל גיל 4, שמיד גם מוצמדת לו אחריות לפיגוע כלשהו. מתחת לגיל 4 הוא פשוט נער שידה אבנים. מתחת לגיל 2 הוא ילד שההורים שלו לא שמרו עליו.


"בין השאר היה אחראי לפיגוע בדולפינריום": כל פלשתינאי שנהרג ולא מצליחים להצמיד לו פיגוע אחר. עד היום יש כמה עשרות שאחראים לפיגוע הזה.


"לטווח הארוך": כל פעם שמתברר שעוד פעולת חיסולסיכול גאונית הביאה דווקא ליותר הרג, מסבירים לנו חכמי הדור שאמנם בטווח הקצר תהייה עלייה בטרור, אבל לטווח הארוך… טוב בעצם גם לטווח הארוך תהיה עלייה בטרור, אבל אין ברירה.


"הובאה בחשבון עלייה בטרור בעקבות הפעולה נגד הטרור": כלומר לא צריך להתרגש, הכל צפוי, הכל בשליטה, בחזקת הקדם רפואה למכה שהרפואה תגרום.


"מסתתרים מאחורי נשים וילדים": בניגוד לכל ארגוני הטרור בעולם (כמו האצ"ל והלח"י), שנוהגים ללכת לשטחים חשופים עם שלט ביד: "אני טרוריסט נא לכוון בזהירות", הטרוריסטים הערבים השפלים, מסתתרים בין אזרחים. אמנם נכון שגם המטכ"ל של צה"ל נמצא בלב שכונת מגורים, אבל אין מה להשוות, הרי אנחנו הכי מוסריים בעולם.


"שפל שאין כדוגמתו": מעשה נפשע שלא יעלה על הדעת – למשל לשים פצצה באוניברסיטה – שמעיד על אופיים הזדוני של הערבים. אמנם נכון שגם יועצו הקרוב וידידו הטוב של שרון אדון זאב (גמביש) חבר היה חבר במחתרת היהודית שרצחה סטודנטים במכללה האיסלמית בחברון, אבל אין מה להשוות, הרי אנחנו הכי מוסריים בעולם.


"יש לנו עם נפלא": מחמאה שנותנים חברי ממשלה אחרי שיצאו מביקור אצל משפחות הקורבנות של המדיניות הכושלת שלהם (באנו לחזק ויצאנו מחוזקים). כלומר: תמשיכו להתפוצץ באוטובוסים ולאבד את כל בטחונכם הכלכלי העיקר שתישארו נפלאים ותסתמו את הפה.


"הערבים מתחילים להבין את המסר": נאמר בדרך כלל 5 דקות לפני הפיגוע הבא. המהדרין אומרים "אני מזהה סדקים בצד הפלשתיני".


"חובתנו להגן על אזרחי המדינה": נקריב מאות חיילים ואזרחים העיקר שנציל חיים של אדם אחד.


"צה"ל ביצע פעולה מוצלחת": המלצה להשתדל לא לנסוע באוטובוסים בימים הקרובים.


"אין לנו פרטנר": הפלסטינים הטפשים לא מוכנים להבין שכיבוש זה דבר טוב. אפשר גם להוסיף "אין לנו עם מי לעשות שלום", כלומר אין עם שמוכן לחיות תחת הכיבוש שלנו.


"סיכול ממוקד": הורדת כל השכונה בגלל שבבית מס’ 8 בקומה 4 בדירה 2 גר מישהו חשוד.


"דובר צהל": רוני דניאל.


"יעד מחבלים": כל מקום שבו נפלה פצצה של צה"ל, גם אם על ראשו של רוכב אופניים בן עשר.


"החיילים פעלו לפי הנהלים": היה רצח.


"הניסוי נערך בהצלחה חסרת תקדים": כל ניסוי ביטחוני של ישראל. מדובר בתופעה מדעית חדשה – ניסוי שתוצאותיו ידועים עוד לפני שנערך. רק כמה עיתונאים מעצבנים שמנסים לברר פרטים מגלים שבדרך כלל לא ברור איפה בדיוק ההצלחה. וגרוע מכך, לפעמים לא ברור איפה בכלל הניסוי (האם ירי של טיל נגד טילים לכיוון השמיים יכול להיחשב כניסוי, ועוד "מוצלח"?).


"הנהגה אלטרנטיבית": אנשים שלא היו מעורבים בטרור, כלומר משת"פים (הבעיה שכבר חיסלו את כולם, חוץ מאלו שברחו לישראל).


"שקט מדומה": אם יש הפוגה בפיגועים מיד מבצעים סיכול ממוקד, הפיגועים מתחדשים, וזאת הוכחה מוחצת שהשקט אמנם היה מדומה. ועל זה נאמר -איזהו חכם הרואה את הנולד.


"אנחנו מצליחים לסכל 84 אחוז מהפיגועים, הפעם לצערי נכשלנו": נאמר לאחר פיגוע של עד 10 נפגעים.


"אנחנו מצליחים לסכל 91 אחוז מהפיגועים, הפעם לצערי נכשלנו": נאמר לאחר פיגוע של יותר מ-10 נפגעים.


"אני אביא שלום ובטחון": אצלי בחווה.


"כתר, סגר, חישוף, שיטוח…": פשעי מלחמה , ומי שלוקח בהם חלק – פושע מלחמה.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. שי מזרחי הגיב:

  מילון חלקי ביותר

 2. אלון-עבודה הגיב:

  אם כך אני גאה ליהיות "פושע מילחמה"…
  אני בעד פשרות אך לא בעד היתאבדות והיתרפסות בפני ערפאת!!!
  רק ממשלת שרון-פואד-לפיד תביא את השינוי!!!
  ואתם תמשיכו להצביע למפלגות האנטי ציוניות-חדש-בלד-תעל-שהרי הציונות היא גיזענות….כמעט ששכחנו זאת…

 3. לילך הגיב:

  שי, תוסיף את שלך במקום לכתוב שורה כזו מתנשאת.

 4. אורי הגיב:

  תגובה לאלון-אתה פשיסט ומנובל!!!

 5. אמנון הגיב:

  צודק . הפיגועים היו כלא היו . זאת פרסומת של התקשורת הימנית .
  אנחנו צריכים לשבת בבתינו ולחכות לבוא לוחמי השחרור . הצבא הנאצי חיוור לעומת עוצמת הדיכוי והרציחות והאכזריות של חיילי צהל .
  כל רצונם לחסל ערבים . החיפוש אחר מחבלים הוא תירוץ להרג שיטתי של ערבים. הפצצות על שדרות הם כתוצאה מיאוש .
  עורה עורה כוכבי . ברגע שיוכלו ישמידו את כולנו כולל אותך. ההבדל שאותך ישמידו בבוז כי מי אוהב שטינקרים ??

 6. אבנר כ. הגיב:

  לאמנון.
  אין קשר בין מעשיי הקלגסות של צה"ל ב"שטחים" לבין שמירה על בטחוננו,אלה בדיוק להיפך.(והתוצאות מוכיחות את זה).
  נוכחות הצבא באותם מקומותת מהוה הפקרה של אזרחיי מדינת ישראל ומיועדת לשמר את משטר ה"אפרטהייד" הגזעני שקיים שם לתועלתו של מיעוט קטן (המתנחלים).

 7. שי מזרחי הגיב:

  כלל לא התכוונתי להתנשא
  הרי את מגוון השקרים שמספקת לנו הטרמינולוגיה המילטריסטית, בעיקר בשנתיים האחרונות, אפשר לקבץ לספר רב-עמודים.

 8. לילך הגיב:

  שי, אז תוסיף משלך. זה מעניין. השפה מעצבת את התודעה כידוע. תן לנו כמה דוגמאות.

 9. דן תמיר הגיב:

  הערה קטנה לאמנון:

  הצבא הנאצי אינו חיוור לעומת עוצמת הדיכוי והרציחות והאכזריות של חיילי צה"ל, אך המנגנונים החברתיים והפסיכולוגיים המאפשרים לאנשים רגילים לגמרי להפוך לרוצחים נתעבים כשהם על מדים – זהים לחלוטין.

 10. שי מזרחי הגיב:

  למשל, "הצענו להם הכל והם הגיבו במסע טרור רצחני"- הרי זה כל כך פשוט, ועם זאת כ"כ מזוויע!- הצעה נפלאה הצענו להם, שתבנה להם מדינה נפלאה, פתוחה ומתקדמת, אבל הערבים האלה, כל מה שהם יודעים זה טרור ורצח.

  היום ראיתי סטיקר, בדומה למשקל של "העם רוצה שרון",
  "שרון עכשיו". ככה.

 11. Admini הגיב:

  פשוט שקר.

  מתי תבינו שכל מחבל שמחוסל, זה פחות פיגוע 1 לפחות.

  מתי תבינו שאם יגרשו את רעפאת מפה יהיה לכם שקט ?

 12. בתי נייטין הגיב:

  אהבתי, צחקתי:)

  אבל זה די חלקי, אשמח לשמוע עוד..

 13. ירון שוורץ הגיב:

  אני בעמדותי איפשהוא בין מפלגת העבודה למרצ,
  זו כניסתי הראשונה לאתר זה, אך לדעתי, מי שחורג מהטעם הטוב הינו אתר זה!!
  אני יודע שאסור להרוג אדם ללא משפט, אך יש להשאיר בחיים מתכנן פיגועים?, הפיגועים שהיו לאחר ההתנקשות יהיו קשורים בדרך כלשהי להתנקשות עצמה???? ולא היו יוצאים אל הפועל בכל מקרה??? האם הערבים יגידו "הם לא התנקשו בנו החודש נא לא לעשות פיגועים??????"
  אני חייב להודות שלמרות שהימין נהג ביד קשה מאוד בשטחים הוא אכן הצליח לבלום במידה רבה את ההרוגים הישראלים, שהרי עם חישוב פשוט היינו אמורים להיות כיום עם 1367 הרוגים בממוצע במקום ה-700 שיש לנו עכשיו.
  אנא שמישהו כאן יסביר לי את היעד הסופי של תהליך השלום??? אני תומך בנסיגה מלאה אך מה עם כניסת הפליטים ??? אני בתור שמאלני לא מצליח להבין האם אתם בעד דרישה זו שללא ספק תשמיד בעתיד הרחוק את המדינה היהודית כפי שהיא היום!!!!!

 14. Oook הגיב:

  תגובה למר אבנר .כ.
  "אין קשר בין מעשי הקלגסות של צה"ל בשטחים לבין שמירה על הבטחון"
  צודק… אין קשר בין חשיפת מעבדת חבלה בשכם לבין שמירה על הבטחון בתל אביב. הם בכלל לא הכינו שם פצצות אלא שוקולד שהם התכוונו לחלק לילדים המסכנים. וגם אם הם ייצרו פצצות זה היה רק כדי לבצע פיגועים נגד ילדים בחומש זה בשטחים שם זה בסדר לבצע פיגועים.
  הסתכלות דו פרצופית זו מזעזעת. השוואה בין ארגוני האצ"ל והלח"י שנזהרו לפגוע רק במטרות צבאיות או פוליטיות של הבריטים מעולם לא התפוצצו במרכז לונדון. גם בפעולת מלון המלך דויד המפורסמת הוזהרו הבריטים מראש. איפה ההשוואה בבקשה?
  הצבא שלנו הוא הצבא המוסרי בעולם. מדי פעם אנחנו מפשלים והורגים גם את שכניו של הרוצח. לא נעים לא אסתטי קורה במלחמה. המטרה שלשמה אנו נלחמים היא למען זכותנו לחיות בביתנו. ה"זכות" של הפלסטינאים לחיות ב"מולדתם" אינה נופלת מזו שלנו. מה גם שאצלנו זו באמת המולדת.
  תתפכח ידידי, מצפה לראותך לצידי במילואים הבאים. אולי הפעם נזכה לאבטח את חלוצי גוש קטיף.

 15. QTC הגיב:

  רק עכשיו חזרתי מחודש מילואים בעזה.
  מצב האוכלוסיה הערבית קשה מאד. החשיפה והחיכוך עם החיילים במחסומים שוחקת, ומה שקשה יותר מכל זו העליבות הנוראה של אוכלוסיה אזרחית (זקנות, זקנים, ילדים וכו’).
  למעט מקרה אחד של חייל סדיר שצעק בגסות סתם ככה על פלסטינאים – לא ניתקלתי במקרה אחד של התייחסות גסה ובטח ובטח לא התעללות. להיפך – נתקלתי פעמים רבות ביחס הוגן. שלא תבינו לא נכון- העבודה בוצעה באופן מלא ובלי גינוני אדיבות, אבל ללא התעללות וכדומה.
  ראיתי פעמים רבות חיילים נותנים מים לעצירים, מעבירים עציר שנעצר ללא בגדים חמים למקום פחות חשוף לרוח, משחררים זקנה מהתור וכדומה. המצב עצמו בעייתי. נגררנו לתוכו על ידי "יאסר המזוהם".
  אמנם הזקנה לדוגמא "התייבשה" שעות ארוכות פשוט כי היא נשכחה מלב כולם בלחץ העוברים במחסום (ארז). אבל ברגע שהדבר נודע לאחראי המחסום – היא שוחררה מיד. יש הרבה בלבול, חוסר תיאום וכדומה שמביא ל"טרטורים" של אוכלוסיה , אבל בשום מקום לא ראיתי איש מתעלל.
  אז תפסיקו לבלבל את המוח ולהשתתף בדיסאינפורמציה ובתעמולה של הערבים – הם רצו להשמידנו עוד מהעלייה הראשונה. לא שכחנו את מאורעות תרפ"ט וכדומה.
  צריך להפריד בין האוכלוסיות. להוציא את היהודים מהערבים (מפלסטין)- יחד עם הוצאת הערבים מהיהודים (מישראל).

 16. אבנר כ. הגיב:

  לירון.
  ההוצאות להורג שמבצע צה"ל בשטחים,הן רצח בדם קר לכל דבר,ומאפיינים משטרים חשוכים ברחביי העולם, כמו משטר הגנראלים בארגנטינה.
  מדובר ברצח של אנשים על סמך מידע חסוי, שמקורותיו לא פעם מפוקפקים ומוטלים בספק,ההחלטה מתקבלת ללא שום בקרה על ידי אנשי צבא שמשמשים כשופטים,תובעים ומוציאים לפועל בעת ובעונה אחת,לא פעם יש פגיעה באנשים הלא נכונים(דהינו "חפים מפשע" גם לפי הצבא),לעיתים נהרגים עובריי אורח כולל ילדים ותינוקות שהיו בסביבה,לנרצח אין שום אפשרות להוכיח את חפותו ולגביי היעילות בפגיעה בטרור הרי אפילו בצבא יש שמטילים בכך ספק,ועם העובדה שמצב ביטחון הפנים מעולם לא היה יותר גרוע מאשר בשנתיים האחרונות, לא ניתן להתווכח.
  ותמיד חשוב לזכור ,כאשר עולים על מדרון חלקלק כזה, כל אחד מאיתנו הוא קורבן פוטנציאלי לחיסול כזה.

  לגביי שאלותייך על מטרת של תהליך השלום –
  אני מניח שמטרת תהליך השלום היא לעשות שלום,אמנם אפשר להתווכח מהי הדרך הנכונה לעשות שלום, ויש מן הסתם יותר מדרך אחת, אבל שליטה בכח על עם אחר היא לא דרך כזאת.

  לQTC.
  אני מבין את הפתעתך שאחרי 35 שנים של משטר צבאי אלים,על שלל מעשיי העוולה הכרוכים בו , אתה מוצא בשטחים מעבדות נפץ ,(בטח ציפית למצוא מעבדות לייצור סוודרים לחיילי צה"ל),אבל אני מניח שמעבדות נפץ יש גם בלבנון,סוריה,עיראק ואיראן ובכל זאת אני מקווה שאפילו הימין הסהרורי לא טוען שכיבוש מדינות אלו נחוץ לביטחונה של מדינת ישראל.
  כדי לשמור על ביטחון מדינת ישראל, הצבא צריך להפסיק לשמש כמכשיר דיכוי,לחזור לתפקידו המקורי ולהיתייצב על גבולה של מדינת ישראל.
  כמובן שתמיד שמורה זכות היציאה אל מעבר לגבול, אולם שליטה צבאית ואלימה על 3.5 מיליון אנשים, לא רק שאינה מספקת ביטחון ואינה יכולה לספק ביטחון מעצם טיבעה, אלה היא מעמידה בסכנה את עצם קיומה של המדינה וגורמת נזק אדיר בכל תחום שאתה יכול עלות בדעתך ,בכל מקרה אם הכיבוש נועד לשמור על ביטחוני, הרי בתור אחד שנמנע מלנסוע באוטובוסים וללכת לשוק כבר קרוב לשנה, אני מציע להכניס את הכיבוש לספר השיאים של גינס כ"שיטה לאספקת ביטחון הגרועה ביותר בהיסטוריה".
  לגבי דבריך על האצ"ל ןהלח"י ,אני יכול ליעץ לך לקרוא את ספרו האחרון של הסופר הימני משה שמיר – "יאיר" שבו מתוארת הביוגרפיה של מי שהיה מפקד הלח"י.
  שם תוכל לקרוא שהאצ"ל, הלח"י וגם ההגנה, ביצעו פעולות טרור לכל דבר ועיניין, שבהן נרצחו אזרחים ערבים, אנגלים וגם יהודים.
  ולסיום ,מכיון שלפני שהפכתי לסרבן שרות, יצא לי לא פעם ,למרבה הצער, להיות באותם שטחי "אפרטהייד" הרי שאת סיפורי הבדים שלך על היחס ההומני של הצבא לאזרחים(משפט מגוחך בפני עצמו) אתה יכול לחסוך ממני,לעומת זאת אני דווקא מסכים שצריך לעשות הפרדה בין האוכלוסיות.
  האוכלוסיה שרוצה שלום, תחזור לתוך תחומי הקו הירוק ןתגן על עצמה, ואילו האוכלוסיה שרוצה לגרש ערבים, להרוג, ולפוצץ תוכל להישאר ב"שטחים הכבושים",להגן על הפועלים התאילנדים "האמיצים" בחממות של גוש קטיף, ולחפש מעבדות נפץ בשכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים