הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בינואר, 2003 6 תגובות

הלל גורל ונעם בהט, מחותמי מכתב השמיניסטים, פתחו בשביתת רעב ביום ה’ (16 בינואר). נעם בהט מסר "אני שובת רעב כמחאה על החזקתי בכלא צבאי בשל דעותיי נגד כיבוש העם הפלסטיני". שביתת רעב זו באה על רקע התנכלות צה"ל למסרבים לשרת מסיבות מצפוניות. ביום חמישי נדון יוני בן-ארצי, בפעם השביעית למאסר. יוני בן-ארצי נשפט ע"י ראש אכ"א, אלוף גיל רגב, ונכלא לתקופת מאסר של 35 ימים.

חמש קבוצות (מכתב השמיניסטים, פרופיל חדש, יש גבול, אומץ לסרב, וקבוצת הורי הסרבנים) תבעו בסוף השבוע להכיר בזכותם הדמוקרטית של סרבני המצפון להימנע משירות צבאי, ודורשות ממשרד הביטחון ומצה"ל לשחררם לאלתר ולהפסיק את כליאתם החוזרת של צעירים המצייתים לצו מצפונם. בהודעה נאמר כי "כליאת סרבני מצפון לשירות צבאי מהווה, כידוע, הפרת זכויות אדם בוטה ועבירה בוטה על אמנות בינלאומיות עליהן חתומה גם מדינת ישראל".


במסגרת המאבק נגד הכיבוש ונגד הענישה החוזרת מחתימה תנועת השמיניסטים על עצומה נגד הענישה השרירותית של סרבני המצפון. עד היום חתמו על העצומה יותר מאלפיים איש.


עוד נאמר בהודעה כי "כרגע ידוע לנו על תשעה צעירים המסרבים לשרת שירות סדיר מטעמי מצפון, המוחזקים בכלא הצבאי, זאת בנוסף לחיילי המילואים היושבים בכלא בגלל סירובם להילחם בשטחים הכבושים".

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. טליה הגיב:

  חבל שזה לא מעניין אף אחד. וחבל שכך מתנהגים אליהם.

 2. גיא אברהמי הגיב:

  סרבני המצפון אשר מתנגדים לשמש כפיונים בצבא הכיבוש הם גיבורי ישראל האמיתיים. חבל מאוד שהאדישות שפושה בשמאל הישראלי לא פסחה גן על נושא זה, אשר יכול וצריך לשמש מנוף לדיון ציבורי אמיתי וחריף על הנעשה בשטחים הכבושים. יש לקוות ששביתת הרעב תביא קץ להתנכלות מצד שלטונות הצבא, וכן תזרז דיון ציבורי בו ייחשף בפני הציבור בישראל המצב לאשורו.
  יש לציין כי ההתעלמות המופגנת מצד הצבא והמשטרה ממעשים נפשעים שמבוצעים מעט מזרחה מכאן ע"י המתנחלים רק מחדדת את ההכוונה הפוליטית ברדיפתם של הסרבנים. ממשלת ישראל (לרבות שרי העבודה שפרשו ממנה) וכן אנשי שמאל המגנים בתוקף את הסרבנות (ראה ערך "מרצ" ) נותנים יד להמשכו של כיבוש אכזר ומיותר. בעיני הצבעה למפלגה התומכת בשלום ובפינוי התנחלויות ואף השתתפות פעילה בהפגנות אינן מנקות את ידיו של זה שמטעמים אלו או אחרים ממשיך לשרת בהגנה על אותן התנחלויות. ההתנגדות לכיבוש אינה יכולה להיות מחאה פאסיבית- היא מתחילה בסירוב לקחת בו חלק!

 3. M. Dagan הגיב:

  "נערים חסרי אומץ מאמצים פילוסופיה להגנתם"

 4. שירה הגיב:

  מוטי, בשביל להצטרף לצבא ולדרוך על אנשים ולרמוס זכויות לא צריך הרבה אומץ. לשמור על מאחזים לא חוקיים – צריך אומץ. וכל הכבוד לאלו שיש להם אותו. וכל הכבוד לאמיצים שמצאו לנכון להתחבר לצו מצפונם. במצב הקיצוני בו שרויה המדינה ראויים אנשים עם דעות כאלו לסרב. וכמובן ראויים האנשים בצד הימני לסרב לפנות התנחלויות. רבים יעשו זאת במקומם.

 5. M. Dagan הגיב:

  שירה היקרה ואולי חלקך יהיה באי תשלום מיסים מטעמי מצפון ,מפני שהם אם לא בעקיפין אז ישירות ממנים "ממשל כובש",מעניין מה יקרה אז?

 6. שירה הגיב:

  מוטי, איך אני יכולה להעלים מסים? אני עובדת שכירה. וככזאת הם מנוכים מראש ישירות להתנחלויות לכיבוש לחינוך הקלוקל ולעוד כהנה וכהנה.

  אבל. אין אני נאבקת על שינוי סדרי העדיפיות. משום מה, ואיך שהוא ללא קשר למצפון, עשירי ישראל מזמן החליטו לסרב לשלם מסים. רבים מהם הם בעלי חברות קש בחו"ל, רבים משתדלים לא לשלם את המסים ומגיעים להסכמים עם מס הכנסה על תשלומי מס בשיעור 10%. כמובן סרבנים אלו לא ישבו בכלא. אין להם צורך. הם השליטים כאן. הם קובעים את מדיניות המיסוי ומשאירים פתחי מילוט – מה שנקרא מקלטי מס ותחמוני מס. כמה יפה.

  כך שהאכיפה היא סלקטיבית. גם מאות הכדורגלנים שמסרבים מטמעי כסף וחדוות משחק לא יושבים בכלא. וכמובן הסרבנים האפורים שנוסעים לחו"ל או רוכשים כרטיסים לשם – לא יושבים. כי אין להם צורך. המדינה מכירה בזה כסוג של משחק. ומה עם החרדים? האם הם נשלחים לכלא? האם הם משלמים את חובם לחברה? והיכן הן הנשים הסרבניות? מדוע להן מותר לסרב? מצפונית? כי המצפון שלנו יותר מושך? והערבים? הרי לא רוצים לפגוע בחבריהם ומשפחותיהם. להם מותר לסרב מצפונית. אבל הכוח הכי זול – חברי החיילים – אינם יכולים ללכת עם צו מצפונם משום שהם "בוגדים".

  ומהו סירובם? סירובם הוא הבעת המחאה של אזרח בדמוקרטיה רקובה. כוונותיהם טובות. הם זועקים את זעקת העם הכבוש שאינו יכול ממש לסרב. והוא מתפוצץ מתוך סיר הלחץ. הפכנו עם לפופקורן. והוא מתפוצץ עלינו. וחלופה יש – אבל שנים (35) שאף אחד לא מנסה להתמודד אתה. אז כשקמים חברי הצעירים וזועקים – הם נכלאים 7 פעמים על אותה עבירה? איפה נשמע כדבר הזה?

  אלפים בונים התנחלויות לא חוקיות, משדרים באופן פיראטי, חוטפים גופות, מנפצים מכים מרביצים לכל מה שזז. ואין דין ואין דיין. איפה חבריך מהימין שיזעקו את זעקת החמס. איפה "המרצ" של הימין שמרסנת את קיצוני הימין? הימין מאושר שיש לו כלבים משוחררים. הפ מפחידים את הערבים. גם לנו יש מופרעים שלא דופקים חשבון – תיזהרו.

  והיועץ המשפטי לממשלה אומר משהו? הוא קורא לפתוח בחקירה? הוא קורא להעמיד לדין?

  אז אתה קורא לי לסרב לשלם מסים? קצת הגינות בוויכוח. אולי תקרא ל-300 אלף המובטלים לא לשלם מסים על כל שכספים שיכלו לפתור את בעיותיהם סוללים כרגע כביש לא נחוץ בעלות של 70 מיליון שקל. כביש אפרטהיד שיסעו בו רק יהודים.

  אני אשמח אם בכספי המסים שלי ישימו שלט: בנטוסטאן לפניך. לפחות שיהיו כנים עם כוונותיהם והמוסר שלהם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים