הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בינואר, 2003 3 תגובות

כולנו, כאזרחי מדינת ישראל, מלאי חרדה עמוקה בכל הנוגע להשחתת השלטון. מי שצפה באריק שרון ראש ממשלתנו, במסיבת העיתונאים המיוחדת ששודרה בכל רשתות הטלוויזיה לא יכול שלא להבין שיש להשתלחות שלו קשר ישיר למרכז עיסוקינו – הסיכוי לשלום.

מי ששכח שהסבא הטוב מחוות השקמים הוא לא סבא ולא טוב, אלא איש שאינו יודע רסן, שכל חייו השתלח לא רק בדברים אלא גם בירי ובהרג, קיבל תזכורת לכך. אריק החזיר אותנו 50 שנה לאחור, לאל בורג’, שם ירו הוא וחייליו לכל עבר והרגו כ-45 אזרחים פלסטינים, רבים מהם ילדים ונשים. הוא החזיר אותנו לקיביה, שם אותו אריק לא טרח לבדוק אם ב-60 הבתים נשארו נשים וילדים וכך הרג עשרות אזרחים פלסטינים נוספים. זהו אותו אריק ששלח במתלה את חייליו למותם רק משום שצריך לפרוץ, רק משום שצריך להשתלח, רק משום שצריך להראות להם. אותו אריק שעמד מן הצד כשהפלנגות הרגו בפלסטינים – אזרחים, נשים ושוב ילדים.


לא השתנה שום דבר. וכשראיתי אותו משתלח באותו שידור טלוויזיה, גם היה ברור מעל לכל ספק שאסור לאיש הזה להיות ראש ממשלה – לא רק מפאת העבר שלו, אלא מפני שעם האיש הזה אי אפשר לנהל שלום. הוא לא איש של שלום. הוא היה ונשאר איש של מלחמות.


יש לומר בגלוי, התפרצות אלימות הפלסטינים לפני שנתיים, אלימות שנמשכת בימים אלה, הזיקה בראש ובראשונה לתקוות השלום. אולם, ממשלה אשר טוענת שאי אפשר לנהל משא ומתן אלא אם כן ייפסק הטרור ותהיינה רפורמות ברשות הפלסטינית, רק ממציאה תרוץ להמשיך את ההרג ואת הניסיון להשליט בכוחניות את דעתנו על אחרים. וכפי שהדבר לא צלח לאריק שרון במשך כל הקריירה שלו, הוא לא יצליח גם הפעם משום שאי אפשר להביא עם אחר – עם שרוצה במדינה משלו ובחרות משלו – לשנות את רצונו על ידי כוח ועל ידי אלימות. ולכן, כאשר הממשלה אומרת שנחכה שהאינתיפאדה תיפסק, המשמעות היא שהיא לא תיפסק לעולם. זהו מתכון ישיר להמשך האלימות. זהו מתכון ישיר להעדר התמודדות עם האמת.


כל הדיבורים של אריק שרון על שלום הם רק אחיזת עיניים. זה לא מקרה שהוא מצדד במפת הדרכים של בוש. הוא מזדהה עם מפת הדרכים שכן היא מחכה עד שהאלימות תפסק, ועד שהרפורמות ינוהלו ברשות הפלסטינית. זאת לא הדרך. כך לא נגיע לשלום לעולם.


אולם, יאמר גם למפלגת העבודה ולמצנע: גם הפרדות חד צדדית היא לא הדרך. היא מסיטה אותנו מהעיקר. הפרדות מניחה ששלום הוא בלתי אפשרי. אולם, שלום אפשרי. שלום אפשרי ויש עם מי לדבר ויש על מה לדבר. צריך לחזור לנקודה אליה הגיעו בטאבה הנציגים הרשמיים של מפלגת העבודה ושל הרשות הפלסטינית. נציגים אלה היו מאד קרובים להסכמה על בסיס מתווה קלינטון. וגם היום ניתן בהחלט לגשר על הפערים שנשארו. אנו יודעים יפה מאד שפליטים לא יחזרו למדינת ישראל, ושמדינת ישראל צריכה לחזור לגבולות הקו הירוק, עם תיקונים קלים, ושירושלים תהיה בירתם של שני העמים. אפשר בהחלט לדבר שלום עם הפלסטינים על בסיס זה, עם ערפאת או בלי ערפאת.


אנו חייבים לנסות לעורר את העם הזה מהשקר הנורא – כאילו הצענו משהו לפלסטינים והם לא רצו. כאילו שבקמפ דיוויד הציע ראש הממשלה הקודם ברק איזו הצעה נהדרת. צריך סוף סוף להבין שהאיש הזה לא יכול היה להביא אותנו לשלום. צריך לחזור למשא ומתן עם אנשים נאורים באמת, כאלה שיודעים שגם בצד השני יש בני אדם. שגם לצד השני יש זכויות. שללא כיבוד הזכויות שלהם גם לנו לא יהיו זכויות. יש אפשרות לשלום! אפשר לדבר על שלום! אין צורך בהפרדות חד צדדית. יש לדבר עם הפלסטינים ואז להפרד לשלום.


אני כמובן אשמח מאד אם נסלק את ההתנחלויות בעזה. היה צריך לעשות זאת מזמן. יושבים שם 3,000 ישראלים עם פועלים תאילנדים בשליש מהאדמה השייכת למיליון פלסטינים הסובלים חרפת רעב. אני אשמח לראות ראש ממשלה שמסלק את אנשי נצרים וכפר דרום. אבל זה לא הפתרון האמיתי לבעיה היסודית. הפתרון הוא לחזור ולדבר עם הפלסטינים. זוהי הדרך היחידה שיכולה להביא שלום. אנו חייבים לעמוד חוצץ מול כל השקרים שעטפו אותנו, ולומר: שלום אפשרי היום! שלום אפשרי עכשיו!

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. Naphtali Ringel הגיב:

  I had expectations that Mitzna would adopt such an attitude. For an analysis in the same spirit, see: members.aol.com/talringel/perceptual.html

 2. שולה הגיב:

  למר בר-און.
  ללא כל ספק מנסים לשכנע אותנו ש"הכל מסובך", ש"אין פתרון פשוט", שאנחנו פשוט לא מבינים.
  אנשים יושבים בטלוויזיה ליד שולחן וגונבים לנו תאי מוח.
  הכל פשוט. והכל אפשרי – כמו שאתה אומר.
  צריך רק לפקוח את העיניים ולראות שהאנשים ששולטים בנו עושים מאתנו צחוק. וכמובן הרבה יותר גרוע מזה.
  אבל זו השיטה המודרנית לשלוט באנשים. וכנראה שלאנשים זה טוב. תחליף לדת אולי. חבל ועצוב. אם זה לא היה "war histeria" אז זה כנראה היה משהו אחר.אבל אולי היינו משלמים פחות מחיר. מאבדים משהו מחרותנו אבל לא את חיינו.

 3. אמנון הגיב:

  פשוט לדבר …
  עם מי ? האם יש גוף כלשהוא המייצג את הפלשתים ? זאת חבורת כנופיות שברגע שתחסל אותנו תתחיל להלחם בינה לבין עצמה . עם מי נדבר עם הפתח החמס הג’יהד החזית הדמוקרטית . רוב האירגונים מפקדותיהם יושבות בסוריה בירדן ובלבנון , ניזונות מכספים אירניים ועירקים.
  הדעות שלך וחבריך משולות למחלה ממארת כל תרופה ( המציאות ) לא עוזרת לה והם נגררים אל הסוף הידוע מראש. מצמרר אותי לדעת שאיש כמוך היה קצין בכיר ועד אחראי על החינוך בצבא הכיבוש , אז לא צייצת על שרון כי הקידום היה יקר לך מכל כיום אתה יורק ובגדול לבאר שממנה שתית. באם הערבים ישיגו את מטרתם יחסלו גם אותך כי אתה יהוד , אלא שאותך יחסלו בבוז כי מי אוהב שטינקרים ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים