הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בינואר, 2003 9 תגובות

לא ברור עבור מי יצביעו היום מאות מפוטרי בנק הפועלים. במהלך מערכת הבחירות הרדומה המגיעה היום לסיומה, אף מפלגה לא התייחסה לפיטורים ההמוניים מבית מדרשה של משפחת אריסון (כולל חד"ש ו"עם אחד" של עמיר פרץ). כאמור, לא ברור עבור מי יצביעו המפוטרים. ברור עבור מי הצביעו שלושת העיתונים הגדולים במדינת ישראל: עבור הנהלת הבנק. בגיליונות סוף השבוע זכו קוראי העיתונים לראיון זהה (עם הבדלים מזעריים), אוהד ונרחב שהעניק יו"ר הבנק, שלמה נחמה. זו פריבילגיה ששמורה למי שעומד בבנק (המופרט) הגדול במדינה: להתראיין בשלושה עיתונים ביום אחד ועוד בסוף השבוע כאשר התפוצה עולה בעשרות אחוזים. ראש הממשלה לא זכה לכבוד הזה ואף הרמטכ"ל במדינה שטופת מיליטריזם כמו ישראל לא זוכה לחשיפה דומה.

ברור מדוע משפחות מוזס, פישמן ונמרודי מעוניינות להעניק במה אוהדת לנחמה בעיתוני הבית "ידיעות" וב"מעריב". פחות מובנת הבחירה של עיתון "הארץ" שרק אתמול (ר’ מאמר מערכת של ה-27 בינואר) קרא להצביע עבור ה"שמאל" בבחירות של היום. בעיתון "השמאלי" הקורא להצביע עבודה או מרצ פורסמה רשימה פרי-עטו של המו"ל עמוס שוקן תחת הכותרת "פיטורים שיועילו למשק". הרשימה שבפתח עמוד "דעות" פורסמה שלושה ימים לפני הראיון עם נחמה.


חרף העובדה שנחמה נותר אלמוני למדי עבור רוב הציבור, הוא תוצר טיפוסי של משטר ההפרטה במדינת ישראל. זהו האיש שעד לפני מספר שנים הועסק כמהנדס, בנו של פקיד לא בכיר במיוחד בבנק הפועלים (אז, בבעלות ההסתדרות) שהודות לקרבתו לראש שבט אריסון המנוח זכה לתפקיד הנכסף. נחמה מחזיק חלק מהבעלות הבנק ששוויו 290 מיליון שקל. המנכ"ל המיתולוגי של בנה"פ, עמירם סיוון לעת פרישה לפני שנתיים השתכר חודשית כ-800 אלף שקל. כדי לצבור את הונו של נחמה הבוס, סיוון אמור היה להמשיך לעבוד עוד עשרות שנים.


אך, סיוון לא פוטר. סיוון "פרש" ובידו כמה מיליונים. זאת, בשונה ממאות המפוטרים שזכו לפיצויים מזעריים (על פי מה שהיה נהוג בענף הבנקאות בעבר). אגב, הפיטורים לא מורגשים בחיי היום-יום. סיור בכמה מסניפי הבנק מגלה כי הבנק גייס באחרונה עובדים חדשים: עובדי חברות כוח אדם.


אכן, יום גדול היום – חגיגה לדמוקרטיה וגם חגיגה למשפחות אריסון, נחמה, פישמן, מוזס, נמרודי ושוקן. אל החגיגה הצטרפה ברגע האחרון גם חברת "מנפאור".

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. ציוני שפוי הגיב:

  הבחירות איפשרו לנו לבדוק את עצמנו בראי.התוצאות מדברות ואומרות: די לקיטוב בעם. בואו נתאחד כולנו ונקרא לשכנינו הערבים שהם בני אדם כמותנו. הם כמונו חפצים בחיים ברווחה בחינוך, בגידול ילדים בתנאים נאותים ובהגשמה -עצמית. בואו נקרא להם להקיא מתוכם את כנופיות הפושעים שמנהלים את חייהם ומנסים גם לנהל את חיינו וכולנו יחד נקים מזרח-תיכון חדש במנהיגותם של אריק שרון ושמעון פרס.

 2. תגובה למגיב הקודם הגיב:

  לטנגו צריכים 2, הפער בין 2 העמים כה גדול שרק התערבות צד שלישי כמו ארצות-הברית, אפשר אולי לגשר עליו ולהפסיק את טירוף המערכות שהשתלט על החיים במדינתנו הקטנה(אך האמיצה והחזקה מאד). בעזרת השכל, התושיה,הסבלנות, הסובלנותוהרבה אומץ-לב מ-2 הצדדים כאחד אולי נצליח לשפר את המצב.

 3. אמנון נוה הגיב:

  לכותב המאמר לא ברור ההבדל שבין חברה עיסקית למוסד פילנטרופי.
  בנק פועלים הוא חברה עיסקית,שמטרתה היא להביא רווחים לרווחת בעלי המניות.
  המבחן של פיטורי העובדים בבנק הפועלים יהיה, מאזן הבנק בעוד שלוש, ארבע וחמש שנים!
  כל השאר דמגוגיה של "עיתונאי"

 4. טליה הגיב:

  נראה לי שכותב המאמר מבין זאת היטב ועל כך מלין. הבנק הוא גוף רווחי שמתשמש בעובדים ומנצלם כדי להביא רווח לבעלי מניותיו. עד כאן אין חדש.

  רק מדוע בנק שעדיין לא גמרו לשלם עליו (הוא נקנה בהלוואה ממני וממך ומבנק לאומי) ודנקנר לא מקבל דיווידנדים כי הוא לא שילם את חובו אלא רק את הריבית – מדוע בנק זה שולח את עובדיו לעזאזל ואת רווחיו לכמה משפחות?

  בנק בבעלות מדינה עדיף לאין שיעור מאשר ביידים פרטיות. בנק לאומי הרוויח כמו בנק פועלים – רק שם הכסף שייך לנו – המדינה. ומסתבר שניתן לנהל בנק כשהוא שייך למדינה והוא לא נראה כמו "ההסתדרות".

  אז אמנון מה אתה מגן על האנשים שעושקים אותך בלי שהם משלמים לך. ומה יקרה אם תהיה פה מלחמה – והבנק יקרוס? הרי הוא יולאם שוב ושוב נשלם עליו.

 5. אבירם בלזר הגיב:

  לאפרים דוידי.

  שמחתי לקרוא את עמדתך. "חשבתי" שרק אני שמתי לב לכך. מאחר ואין לי חשבון או עסקים למיטב ידיעתי עם בנק הפועלים אני מרשה לעצמי לומר לך כי הבעת את הרגשתי מילה במילה בעניין הראיון.

 6. אריק הגיב:

  רבותי,
  אינני מתימר להכיר את פרשיית פיטורי 900 העובדים לעומק הדרוש על מנת לגבש עמדה מוסרית נוקשה בעניין. ובכל זאת, לפי מיטב ידיעתי המפוטרים זכו לתנאי פרישה חסרי תקדים. אפילו הועד שלהם הסכים. האין זה אפשרי שמעסיק ומועסק יפרדו, מבלי שזה האחרון יואשם בנבזות, באכזריות או בשחיטות?
  זו אינה שאלה רטורית- אשמח לתגובותיכם. אך אציב תנאי אחד: אנא התיחסו לשאלת הפיטורין בלבד, בלי לערב לא את סיוון ולא את ערפאת. האם באמת נגרם פה עוול קולוסאלי, או שמא מדובר בהסדר הוגן?
  שלכם,
  אריק

 7. עצמאי הגיב:

  מה לך כי תתבכין עובד ב. הפועלים. גם אם יפטרו אותך לא תזדקק להבטחת הכנסה מביטוח לאומי. לעומתך ישנם מאות אלפי מובטלים ומליוני מנוצלים. אך זה התהליך שצעקנו ב-1967 שיביא לנו קטסטרופה. בהתחלה ובמשך 25 שנים שדדו וניצלו את הפלסטינאים , אחר כך עברו לעובדים הזרים וכשזה לא הספיק להם עברו לנצל את הציבור הישראלי- הכל לטובתם האישית ולכספי העתק שהעבירו ומעבירים לחו"ל.

 8. עובד בנק הפועלים הגיב:

  במערכת יחסי העבודה השיגה הנהלת בנק הפועלים הישג משמעותי ביותר . הפיטורים האגרסיביים יצרו בבנק מערכת יחסי פיאודל-ואסאלים.עובדים שסולקו בברוטאליות המזכירה את ימי הביניים האפילם בהם הפריץ /הפיאודל יכול היה בבעטה להעיף (גם להרוג) אריס /ואסאל שלא מצא -חן בעיניו בקלות יתרה. האריס/ הואסאל/ העבד המודרני עובד לא רק בבנק הפועלים אלא ברוב מקומות העבודה בארץ. העובדים מפחדים שיפטרו אותם ללא סיבה מהיום להיום. האווירה קשה ומדכאת והרבה עובדים לוקחים כדורי הרגעה או אפילן נזקקים לטיפול פסיכולוגי. לאן הגענו במצב הנוכחי ש-7000 משפחות מנהלות את המדינה ולא נותנות לאזרחים את המינימום שממשלה מערבית נותנת לאזרחיה. הסיבה העיקרית היא שכל ממשלות ישראל לא רצו או לא השתדלו להגיע לשלום עם שכנינו הערבים הנציחו את העוינות ותראו לאן הגענו!!!

 9. הקפיטאליזם הפיאודלי בהתגלמותו במדינת ישראל הגיב:

  תחלואי המשק לא נובעים רק מהמלחמה עם הפלסטינאים! הם נובעים מחלוקה לא נכונה של המשאבים. המדינה מתחלקת ל-3 מעמדות 1. עשירים ומתעשרים.2.מעמד בינוני 3.עניים. המעמד הבינוני הגדול והחשוב ביותר הולך וקטטן כאשר 9.87 אחוז עוברים מיד שנה למעמד העשירים,38.4 אחוז למעמד העניים. בקצב הזה תוך מספר שנים יהיו עשירים/פיאודלים ועניים/אריסים/ עבדים. התהליך הזה הולך ומחריף מאז שחיים רמון החליף את הברפלד בהנהגת ההסתדרות. התהליך מואץ ואי עוצר. כל דאלים גבר ואיש בישר בעיניו יעשה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים