הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 בפברואר, 2003 4 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


תאגיד הענק "קטרלפילר" המתמחה בייצור ציוד מכני כבד נכלל ברשימת "עשרת התאגידים הגרועים ב-2002″. כך עולה מסקירת פעילותן של החברות הרב-לאומיות שפורסמה באחרונה על ידי הירחון "מולטינשיונל מוניטור". הירחון עוקב אחר פעילותם של הקונצרנים האמריקאים הגדולים בארה"ב ובעולם. מדי שנה מפרסמים עורכי הירחון את טבלת "הגרועים שבקונצרנים".

הסקירה של הקונצרנים בשנה שעברה הוכתרה בכותרת "תפוחים מקולקלים במערכת רקובה" וכוללת את פירמת רואי החשבון "אנדרסן", את הבנק "סיטיגרופ" וכן חברות ביטוח, יצרנית סיגריות גדולה ועוד חברות ותאגידים שגילו זלזול בחיי אדם או פגעו בסביבה.


מפעלי "קטרפילר" נכללו בגלל השימוש שעושה צה"ל בבולדוזרים הענקיים מדגם די-9 שגרמו, על פי דו"ח מיוחד של "אמנסטי", להרס 169 בתים ובהם 374 יחידות דיור במחנה פליטים ג’נין עם כיבושו על ידי כוחות צה"ל באפריל אשתקד. "כתוצאה מההרס הרבתי, יותר מ-4,000 אישה, איש וילד נותרו ללא קורת גג" נאמר בדו"ח.


בעקבות פרסום הדו"ח החליטו פעילים בתנועה נגד הגלובליזציה לקיים משמרות מחאה מול חברת "קטרפילר" וסוכניה הרבים ברחבי ארה"ב. כמו כן, הפעילים מתכננים יום מחאה ארצי מול מפעלי החברה על מנת למחות נגד השימוש שעושה צה"ל בציוד המיוצר על ידה. עורכי הדו"ח הדגישו כי אמנת ז’נבה הרביעית אוסרת על עונשים קיבוציים של אוכלוסיה אזרחית באזורי כיבוש – כולל פגיעה ברכוש פרטי ובתים.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. סתם קידום מכירות הגיב:

  זה קידום מכירות לחברה ולא יותר.

 2. אמנון הגיב:

  מה עם תשע החברות האחרות גם הן השתתפו בכיבוש . כתב אלמוני אל תהיה מגוכח , בג’נין הסתתרו מחבלים מאחורי נשים וילדים כשם שבבית לחם הסתתרו בכנסיה ולקחו איתם מגינים חיים נזירים .
  השתדל לראות את המציאות מזוית ישראלית אתה לא מהאו"ם או פלשתיני !

 3. נחמה בונה,עפולה הגיב:

  אני דור רביעי בארץ. אבי,עליו השלום, סיפר לי מפי אביו וסבו על הסבל שסבלו בעמק מידי כנופיות שהגיעו מגנין במשך שנים רבות. ניתן היה להבין ממנו שגנין אכן תוקפנית ואלימה יותר מישובי הערבים האחרים. שמעתי מאנשים שקרובים כיום לעשיה הבטחונית(ומדובר באנשים נאורים ,משכילים ומאד ידידותיים ) שאומרים שמגנין באו הרבה מפגעים. מדוע כותב המאמר לא נותן הצעות לפתרון הבעיות?

 4. עדי עדין הגיב:

  מה שמלמד איזו עוצמה יש לתעמולה האנטי ציונית – עוצמות שאפילו קאטרפילר לא יכול להתמודד איתן… והם אומרים שהם תומכים במיעוט…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים