הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בפברואר, 2003 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


רבבות צפויים להגיע אל הטקס לציון 60 שנה לקרב על סטלינגרד שיתקיים היום (יום א’ 2 בפברואר) ברוסיה. הטקס יערך במרכז עיר וולגוגרד (לשעבר סטלינגרד) בקור מקפיא ובהשתתפות אלפים מבין מגיני העיר שעוד נותרו בחיים. ממשלת רוסיה אף שיגרה רכבת מיוחדת ממוסקבה ובה מאות קצינים וחיילים לשעבר שנלחמו בעיר שהיתה לסמל הגבורה הסובייטית. ניצחון ברה"מ על כוחות גרמניה הנאצית בסטלינגרד היה לנקודת המפנה במלחמת העולם השניה ולתחילת הסוף של המשטר ההיטלראי. על פי ההערכות, בשטחי ברה"מ לשעבר וישראל נותרו בחיים כארבעים אלף ותיקי הקרב על סטלינגרד.

הקרב החל בסוף 1942 ליד נהר הוולגה כאשר מאות אלפי חיילים גרמנים תקפו את העיר על מנת להתקדם לעבר מקורות הנפט של ברה"מ. שליט ברה"מ אז, סטלין, נתן הוראה שאין לסגת "ולו מילימטר אחד" וכך מצאו את עצמם 330 אלף חיילי הצבא האדם והאוכלוסיה האזרחית של העיר תחת מצור של חודשים רבים בשטח קטן.


במהלך הקרב, שעל פי תכנון הצבא הגרמני אמור היה להסתיים "תוך מספר שבועות", נהרגו כחצי מיליון חיילים גרמנים, הופלו 3,000 מטוסים, הוצאו מכלל פעולה כ-3,500 טנקים ו-12 אלף תותחים. כמו כן, נשבו 90 אלף חיילים גרמניים ומפקדם האדמירל פאולוס. אך את המחיר הכבד ביותר שילמו הסובייטים הנצורים: כמיליון חיילים ואזרחים מצאו את מותם בקרב, מרעב או מקור.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. האני סטפק הגיב:

    האם יזכירו בטקס את הזועות שבצעו הסובייטים
    המשחררים כמו למשל מעשי האונס בנשים נצולות מחנות
    ריכוז?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים