הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בפברואר, 2003 15 תגובות

אנו תומכי ומצביעי חד"ש – פעילי התנועות הסביבתיות והחברתיות בארץ מעוניינים להביע את אכזבתנו הרבה מחזרתו של יו"ר התנועה מוחמד ברכה מההצהרה שנאמרה טרם הבחירות להתפטר אם חד"ש תזכה לפחות מארבעה מנדטים. רבים מקרבנו הצבענו חד"ש במטרה לסייע לעו"ד דב חנין להיבחר כחבר כנסת ועל סמך ההבטחה שכניסתו של אחמד טיבי למקום השלישי ברשימה לא תפגע בסיכוייו של חנין להיבחר. ידוע לנו כי הבטחתו של ברכה לא היתה בעלת תוקף רשמי כלשהו מבחינת המפלגה, ואף על פי כן היא הופצה בקרב פעילי המפלגה ותומכיה. ברכה עצמו מעולם לא טרח להכחישה טרם הבחירות.

תנועת חד"ש מתיימרת להיות המפלגה היחידה המבוססת על שיתוף פעולה יהודי-ערבי וכך היא מציגה את עצמה כלפי בוחריה, אי כניסתו של דב חנין לכנסת היא התנערות ממחויבות זו, שכן לא תיתכן רשימה יהודית-ערבית ללא שני בני הלאומים כפי שלא תיתכן תנועה פמיניסטית ללא נשים. דווקא בזמנים אלו בהם הגזענות פושטת בכל ומלבה את אש השנאה, והבדלנות הפכה לסיסמת הבחירות של כמעט כל המפלגות, חשוב שחד"ש תוביל מסר שונה המנסה ליצור שיתוף פעולה בין שני העמים ובין המגזרים השונים בכל מחיר.


חד"ש כתנועה דמוקרטית אמיתית תמיד זכתה להכרה בשל היושר הפוליטי והאמינות שלה גם בקרב מתנגדיה הפוליטיים, ותדמית חבריה נותרה ללא רבב בעת שהשחיתות פשטה בכנסת. אנו מצפים מחד"ש להתנהלות שונה מהנורמות הנהוגות במפלגות האחרות אשר נוהגות להפריח הבטחות באוויר השקם וערב ללא שום כוונה ליישמן; ולעמוד מאחורי ההבטחה שניתנה למצביעים.


תקוותנו היתה שכניסתו של דב חנין למקום ריאלי ברשימת המפלגה תסייע לקירובם של קהלים חדשים לקהל המצביעים של חד"ש כגון הציבור ההומו-לסבי ופעילי התנועות הסביבתיות והחברתיות, קהלים שמן הראוי שתנועה כמו חד"ש תאמץ אל קרבה אם רצונה להיות תנועת שמאל מתקדמת.


אין ספק שאי היכללותו של דב חנין בכנסת הבאה רק תרחיק קהלים אלו ואחרים מן התנועה ואנו מצפים מהנהגת התנועה ובמיוחד מיו"ר התנועה מוחמד ברכה לשקול את המשך כהונתו כיו"ר התנועה אם למפלגה אכן חשוב לייצג את הקהל השמאלי היהודי.


חתומים:
רועי אנג’ל – פעולה ירוקה
אבי לוי –  פעולה ירוקה
נועה אדם – פעולה ירוקה
עדי מעוז – רכזת הדרכה, רעות סדאקה
טל דור – פעילה חברתית
מילי משיח – פעילה חברתית
משה רובס – פעיל חברתי
רוני כלב – שחקנית

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. גלעד דרור הגיב:

  גם אני חותם.

 2. חיים ברעם הגיב:

  יש לכבות את האיש האתנית בחד"ש לפני שתכלה בה כל חלקה טובה. חזרה לאסון 1965 תהיה בלתי נסבלת. את הנעשה אין להשיב. אני מבקש מדב חנין עצמו לבלום את התסיסה הזאת, וגם את ההתבטאויות המסוכנות, הבדלניות והפלגניות, שלצערי מאפיינות אותה.

 3. יוסי שורץ ברית הפועלים הסוציאליסטית הגיב:

  אני מקווה שבניגוד לנורמות הבלתי דמוקרטיות שלכם המונעות מאתנו להתווכח עמכם לא תעשו צנזורה למכתב זה שהופיע בשמנו בשלישי לפברואר באינדמדיה המוכיחה שהיא הרבה יותר דמוקרטית מעורכי אתר זה שיצרו אותו על מנת להתקרב לציונים שמאליים.

  סלקו ידיכם מחד"שMonday 03 Feb 2003

  author: ברית הפועלים הסוציאליסטית

  ——————————————————————————–

  הפרוגרמה של התנועות הסביבתיות והמחאתיות היא פרוגרמה בורגנית ציונית מובהקת של קבוצות לחץ במסגרת המדינה הבורגנית, אין לאף אחת מהן את ההגינות המינימלית כקבוצות שלא שברו מהציונית לקרוא לחזרת הפליטים שעל אדמתם הם יושבים. ההתערבות שלהם בדרישה שברקה יתפטר נועדה להחליש את חד"ש כמפלגה יהודית ערבית ולפלגה על בסיס ריאקציונרי פרו ציוני. על כן אנו

  שקראנו להצביע לחד"ש והסברנו את הצורך לחזקה משום שבה וסביבה מרוכזים מרבית פעילי השמאל,

  על אף חוסר ההסכמה מוחלט עם הפרוגרמה הפרו ציונית שלה, אומרים לארגונים אלו סלקו את ידיכם מחד"ש.

  אנו קוראים לדוב חינין ולתמר ג’וזנסקי להתנער בפומבי מקריאות אלו ואחרות מסוגן .

  יוסי שורץ

  ברית הפועלים הסוציאליסטית.

 4. אלכס מסיס הגיב:

  "עצומה" זו לא היתה צריכה להתפרסם באתר שלנו –
  לחד"ש יש אתר משלה – הפנו את טענותיכם לכתובת
  הנכונה,

 5. אמנון הגיב:

  מדוע מספר מועט , כמה אלפים יהודים שהצביעו חדש דורשים חכ על חשבון קולות ערביים ש"הרויחו" את 3 הצירים בכבוד ?
  האם מתוך ההצהרות על מדינת כל אזרחיה , שותפות יהודית ערבית אני שומע לאומנות כלשהי ?

 6. גלעד דרור הגיב:

  במקום לכבות את האש הזו, אנא שימו לב אליה. ישראלים יהודים מרגישים שאין להם בית משותף ונציג ועד בית. זה הכל. האשמה לא בבוחרים הלאומנים. האשמה בנציגי ועד הבית כנראה.

  פשוט שימו לב. הסתרה והחבאה של הפיתרון לא יביאו קולות יהודים בפעם הבאה. תעאיוש זה ארגון יהודי ערבי. חד"ש? קצת פחות.

 7. נעם קמינר הגיב:

  לרועי אנג’ל – פעולה ירוקה
  אבי לוי – פעולה ירוקה
  נועה אדם – פעולה ירוקה
  אליה בוגר – חבר צוות, רעות סדאקה
  עדי מעוז – רכזת הדרכה, רעות סדאקה
  טל דור – פעילה חברתית
  מילי משיח – פעילה חברתית
  משה רובס – פעיל חברתי
  רוני כלב – שחקנית
  שמחתי מאד לשמוע שהצבעתם לחד"ש.
  איני יודע ממי שמעתם שברכה הבטיח להתפטר עם דובי לא יבחר, ולכן אני לא חושב שגם יכולתם לשמוע מברכה אישור או הכחשה.
  הצטערתי מאד לשמוע שתמיכתכם בחד"ש היא על תנאי. הצטערתי עוד יותר לשמוע את התנאי המשתמע – שיהיה חבר כנסת יהודי מטעם חד"ש בכנסת.
  מבלי להיכנס לויכוח אם היה זה נכון להכניס את טיבי לרשימה או לא אין מנוס מלקבל את התוצאות ופשוט לעבוד יותר חזק כך שבפעם הבאה נכניס 4-5 חברי כנסת.
  עליכם להבין שבבנית חזית קיימים שיקולים רבים ומגוונים המובאים לכלל החלטה דמוקרטית במועצת חד"ש.
  מועצה זו החליטה, ולדעתי בצדק לנסות להרחיב את הבסיס האלקטורלי שלה ע"י חזית עם טיבי. עליכם לכבד החלטה זו ולא לראות את הרכב הרשימה לכנסת כהוכחה או שלילה של אופיה היהודי ערבי של חד"ש.
  אופיה של חד"ש בכלל אסור שיגזר מהסיעה בכנסת. לצערי חטאה הסיעה כולה, בכנסת היוצאת מעודף דגש על פרלמנטריזם. על הנהגת חד"ש לפתח פעולות נוסח תעיוש בכל תחומי החיים. הפעילות בכנסת צריכה להיות פועל יוצא של פעילות עממית ולא ההפך.
  לכן כמו שאצר חיים ברעם אל תיפלו למלכודת האומרת שצריך יהודי בכנסת. הרימו את כולכם למען חד"ש כי רק בחד"ש יהודים וערבים פועלים יחד למציאת פתרון לשני העמים.
  מי שמנסה כיום לגייס לחץ על ברכה להתפטר משום שדובי צריך לתת ייצוג ליהודים עושה עול לתנועה שבה יהודים וערבים מייצגים נכוחה את האינטרסים שלך שני העמים.

 8. עמית הרפז הגיב:

  כמי שבחר חד"ש גם בבחירות האלו למרות פרישתה של תמר גוז’נסקי והצטרפותו של טיבי אני תומך בכל האמור לעייל, לדעתי חד"ש צריכה להחזיק בכל הדגלים קרי המדיני החברתי ואיכות הסביבה ודגלים אלו צריכים להשתקף ברשימה לכנסת.

 9. טלי ברק הגיב:

  כל הכבוד לחיים ברעם על תגובתו. כל מילה נכונה.
  הקריאות שעולות להתפטרותו של מוחמד ברכה הן מטורפות. ח"כ ברכה הוא חבר כנסת מצויין, וכאחת שהצביעה לחד"ש, ברכה מייצג אותי נאמנה, בכל דיון ובכל במה הוא מדבר על חשיבות האחווה והשותפות יהודית-ערבית, והשותפות הזאת יכולה להמשיך להתקיים גם עם אין ייצוג של חבר יהודי בכנסת. אני בטוחה שגם עכשיו ברכה ימשיך באותו קו ואולי ביתר שאת.
  מה שצריך עכשיו זה להפשיל שרוולים, ולהתחיל לעבוד כדי שבכנסת הבאה לחד"ש תהיה נציגות גדולה יותר.
  ויכוחים הם לגיטימיים, אבל לא עריפת ראשים.

 10. חף – מחפש מפלגה… הגיב:

  העניין הוא לא ההרכב הגזעי של הרשימה. זהו רק סימפטום לשקיעה של חד"ש בביצת הטמטום הלאומני שהיא בית הגידול לכל המפלגות בישראל.
  אני הצבעתי חד"ש רק ממניעים אנטי-גזעניים, ואנטי לאומניים (ולא מטעמים כלכליים), אבל אני מרגיש שחד"ש, כדי לרדוף אחרי מצביעים, הולכת ימינה יותר ויותר.

  האיחוד עם טיבי הוא דוגמא לכך.
  העובדה כי חד"ש לא מביעה עמדה ברורה וחדה לגבי זכות השיבה היא דוגמא נוספת.

  אני רוצה מפלגה ישראלית!
  ואין כזו- כיוון שכיום אין כמעט ישראלים, רק ערבים ויהודים.

  חבל.

 11. גזענות טיפוסית של בורגנים אשכנזים בישראל הגיב:

  למה מה, רק יהודי יכול ליצג יהודים בכנסת? ערבי או ערביה לא יכולים לעשות זאת? היהודים בחד"ש הם כישלון פוליטי מתמשך ואינם מסוגלים לשכנע את בני ה"לאום" שלהם להצביע לחד"ש.

  אז במקום לילל "שתו לי אכלו לי" על חוסר יצוג תתחילו לעבוד ולהביא תומכים. כשתצליחו להביא 10000 איש ואישה שיתמכו במפלגה — תהיה לכם זכות לרנן וחולל הורה. עד אז לא רוצה לשמוע מכם כלום; רוצה שתתעסקו אך ורק בעיקר שהוא להתגבר על כשלונכם המחפיר בהבאת תומכים יהודים. נמאס כבר מהאפליה המתקנת ליהודים אשכנזים בחד"ש.

 12. עמי הגיב:

  צודקים הטוענים כי ח"כ ערבי יכול ליצג את האינטרסים של היהודים בארץ, וח"כ יהודי יכול ליצג את האינטרסים של הערבים. שהרי אין אנו מנסים ליצג אינטרסים של הבורגנות, אלא את האינטרסים של העובדים היהודים והערבים כאחד.

  מאחר ובישראל חזקות מאד ההשקפות הלאומניות (בעיקר ברחוב היהודי), אחת מהמסרים החשובים של מק"י ושל חד"ש, הוא המסר של "אחווה יהודית ערבית". מסר זה אינו יכול להיות רק בדיבורים, חשובה גם הדוגמה האישית המיפלגתית והסיעתית.

  מועצת מק"י קיבלה החלטה שלפיה הסיעה בכנסת תהיה יהודית ערבית. הדוברים יו"ר חדש, מוחמד ברכה, הבטיח לפני הבחירות כי הסיעה בכנסת תהיה יהודית ערבית, בכל מספר של ח"כים שיבחרו. כעת מוטלת עליו החובה לעשות את הדרוש כדי למלא את ההבטחה. אין מדובר בעונש חלילה, או בהדחה. מדובר בטובת החזית, ובצורך חיוני של שני העמים.

  חד"ש ללא סיעה יהודית ערבית, היא חד"ש מקוצצת כנפיים.
  ללא סיעת חד"ש יהודית ערבית בכנסת, יתאפשר לשרון ולמופז לבצע ביתר קלות את הטרנספר הפוליטי של ערביי ישראל אל מיחוץ לדמוקראטיה הישראלית המוגבלת ממילא. העם בישראל ובמיוחד הציבור הערבי זקוקים לחד"ש יהודית ערבית.

 13. שי מזרחי הגיב:

  מדוע חשוב ואולי אף הכרחי שיהיה ח"כ יהודי ברשימה-
  אין לי בעייה עם 3 הנציגים הערביים של חד"ש-תע"ל, יש לי בעייה קשה עם 120 חברי הפרלמנט הישראלי (פחות 14 חברי מרצ, חד"ש, בל"ד ורע"ם, וחברים בודדים ממפלגת העבודה), שיתנגדו מטעמים גזעניים, לרובן המוחלט של הצעות חוק שונות, הצעות בועדות השונות, וכו’, שיטפלו בענייים של האוכלוסיה היהודית, הערבית, והיהודית-ערבית. אברך על כל פעילות של הרשימה שתנסה להיטיב עם החברה הישראלית- השאלה אם היא תזכה להד כלשהו בכנסת הגזענית שלנו. פעילותה המבורכת של תמר גוז’נסקי, הוכיחה, למרבה הצער, שרק ח"כ יהודי בפרלמנט יהודי-גזעני ברובו, יכול להצליח להעביר חוקים שיקדמו את השיוויון הערבי-יהודי במדינה. דב חנין יכול לתרום רבות, וכדי שיתרום את מה שי לו לתרום- יש להנהיג רוטציה בינו לבין ח"כ טיבי- שלא תרם הרבה לחד"ש, ספק רב אם 5000 הקולות שנוספו לחד"ש בבחירות האחרונות הגיעו מהצטרפותו, מה גם שכנראה הבריח מצביעים יהודים רבים (שטעו).
  מוחמד ברכה לא צריך להתפטר- חד"ש הייתה על סף 4 המנדטים.
  לכן, על חד"ש, למען קידום עקרונותיה בכנסת- להבטיח רוטציה שתכניס בסופו של דבר את דב חנין לכנסת.

 14. אמין נאסר הגיב:

  יש לחד"ש 3 חברים- הם לא מייצגים את האנשים שבחרו בהם אלא מייצגים את הדרך ואת העקרונות של חד"ש לכן מי שמאמין בדרך של חד"ש במאבק המשותף של שני העמים נגד העוני נגד הכיבוש ונגד הגזענות – הוא יצביע חד"ש מי שלא מאמין בעקרונות אלו שלא יצביע. נקודה.

 15. אנה הגיב:

  כחברת חד"ש אני מתרעמת מהדרישה האווילית שברכה יתפטר, אף אחד מן החתומים אינו חבר בחד"ש, וחד"ש אינה אחראית ל"ציפיות" שהיו להם לקדם את דוב חנין. אם משהו באמת רוצה שהרעיונות שדוב חנין מייצג (הדגש הירוק) אכן יבואו לידי ביטוי בחד"ש, הפכו לחברים והשפיעו מתוך המפלגה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים