הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בפברואר, 2003 17 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


איגודים מקצועיים בחמש היבשות מפרסמים בימים האחרונים קריאות להצטרף ליום המחאה העולמי נגד המתפקה האמריקאית נגד עיראק. יום המחאה הבין-לאומי יתקיים בשבת ה-15 בפברואר. על כך החליט ה"פורום החברתי העולמי" שנפגש לפני מספר שבועות בפורטו אלגרה, שבברזיל.

איגודים הידועים בעמדותיהם השמרניות, כגון פדרצית האיגודים הגרמנית החזקה (דה.גה.בה) הצטרפו אף הם אל הקריאה. במנשר שהופץ בכמה מאות אלפי עותקים במקומות עבודה רבים ברחבי גרמניה, העובדים נקראים למחות. במנשר נאמר כי "איגודים המקצועיים הגרמנים מתנגדים בתוקף לכל ניסיון לפרוק את הנשק להשמדה המונית שבידי סאדם חוסיין באמצעים צבאיים".


באיגודים מקצועיים רדיקליים יותר ביבשת אירופה, כגון פדרצית CGIL האיטלקית, התעורר פולמוס ער על הדרכים להעמיק את המאבק במלחמה הקרבת ובאה. בדיונים שנערכו בפורטו אלגרה, הציג מזכ"ל הפדרציה האיטלקית גוגליאמו אפיפני את השקפותיו לפיהן "יש להעמיק את המחאה נגד המלחמה, גם ברמה של האיגודים המקצועיים הבודדים וגם של ועדי העובדים". סגנו, פרצ’סקו קארוסו, הציג בפני המתנכסים עמדה קשוחה יותר. לדעת קארוסו יש להטיל מצור על בסיסי צבא ארה"ב באיטליה ואף לפלוש, בדרכים לא-אלימות, אל קמפ דארבי שהוא בסיס הצבאי האמריקאי הגדול באיטליה. פעיל איגודים אחר, לוקה קסאריני, הדגיש כי "אם ראש ממשלת איטליה ברלוסקוני רוצה להצטף אל מועדון מחרחרי המלחמה, תפרוץ מרד ברחבי איטליה. זו לא תהיה סתם מחאה, זה יהיה מרד אמיתי". קארוסו הוסיף "יש ללמוד מניסיונם של עובדי פיאט שבאחרונה הקימו מתרסים בכבישים מהירים ובמסילות הברזל במאבקם נגד הפיטורים. יש ללמוד מעובדי פיאט כי כך אנו גם נזכה באהדת הציבור, וכפי שהיה במקרה של פיאט – חרף אי-הנעימות שבחסימת כבישים ומסילות ברזל".


"ארה"ב נוהגת איפה ואיפה"


פדרצית האיגודים הגדולה של דרא"פ "קוסאטו" קראה ל"מאות אלפים ולמיליוני עובדים ברחבי המדינה להצטרף אל המחאה נגד המלחמה. בהודעה שפורסמה לקראת ההפגנות נאמר כי "החברה האזרחית העולמית הגיעה למסקנה כי המטרה האמיתית של בוש במלחמתו נגד עיראק היא לכבוש את שדות הנפט. מי שעומד מאחורי המלחמה הם האינטרסים של תאגידי הנפט הגדולים האמריקאים… אי היכולת של בוש להנהיג את העם האמריקאי ובייחוד חוסר האפשרות שלו לתת מענה למשבר הכלכלי, אלה סיבות נוספות למבצע הצבאי המתוכנן".


לדעת האיגודים בדרא"פ "מה שבולט במדיניות האיפה והאיפה של ממשל בוש הוא יחסו אל מדינת החסות האמריקאית מספר אחת: ישראל – אשר מוסיפה לפתח נשק להשמדה המונית ללא כל חשש. לאחר עשרות שנות דיכוי של העם הפלסטיני, ישראל מוסיפה להיות הגורם הברור לסכסוכים במזה"ת. זו מדיניות של איפה ואיפה בלתי נסבלת".


באוסטרליה פירסם איגוד עובדי הארחה וההסעדה מדריך מקיף לחבריו תחת הכותרת "איך יכולים לפעול נגד המלחמה חברי האיגודים המקצועיים". במדריך שורה של הצעות, מהצפת הודעות בדואר אלקטרוני את נציגי הממשלה ועד להצטרפות למחאות ברחוב. מהדו"ח המצורף למדריך עולה כי בשבועות האחרונים נערכו עשרות הפגנות גדולות נגד מלחמת עיראק בכל עריה הגדולות של אוסטרליה.


על הערכות האיגודים למחאה נגד המלחמה ועל פעילויות המחאה שכבר ננקטו בארה"ב, ניו זילנד, בריטניה, איטליה, צרפת, ספרד, ארצות סקנדינוויה, אמריקה הלטינית, טורקיה ויפן ראו אתר האינטרט של האיגודים המקצועיים "לייבור-סטארט" – (www.labourstart.org/iraq).

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. שר הנפט הישראלי הגיב:

  מדוע מתנגדים ה"עובדים" לכך שארה"ב רוצה את הנפט העיראקי? מדוע זכות הקניין של סדאם עולה על זכותם של האמריקאים להנות מהנפט? מילא הייתם טוענים כי העם העיראקי הוא הנהנה מהנפט – ולא היא. אבל סדאם? . מה פשר ההתעניינות הזו בזכויותיו הקנייניות של סאדם? ואולי העניין הוא לא סדאם, אלא האמריקאים? אולי אמריקה מעוררת מרבצה את כל הכוחות המובסים, המושפלים שטעמו מנחת זרועה? אח, אח, את זכר ההשפלה שנחלה אידיאולוגיה שהאמנת בה כל חייך – אדם לא שוכח במהרה! גם אם עליו להמשיך ולבזות את שארית חייו בהגנה על חלאות מסוגו של סדאם ולסכן "על הדרך" את כולנו. טוב למות עם סדאם מלחיות עם מק’דונלדס! והכל בגלל קומוניזם קטן. שנכשל.

 2. שר הציונות הישרלי הגיב:

  אל שר הנפט : צודק ! אשלים , כל צעד שיש בו לגרום נזק לישראל – פגיעה בצינור הכסף למתאבדים ואירגוני הטרור יראה צודק .
  אלה הקוראים להעמיד את שרון לדין על פשעי מלחמה יוצאים להפגנות עבור מנהיג שהשתמש בנשק כימי נגד אזרחיו וירה טילים באליסטיים על ישראל ללא הבחנה ולא נענש על כך ראוי בעיני " העובדים " להפגנת אהדה .

 3. איסר הגיב:

  אז איך אפשר לשכנע בדרכי שלום ובנועם את שליט עירק?

 4. נעמי רניארץ הגיב:

  בטח שהם לא רוצים מלחמה. משפחת סדאם חוסיין רחוקה מהם אך קרובה אלינו. איך אותם מפגינים מזויפי-נפש שכחו שידידנו הדגול סדאם השתמש בגאזים נגד הכורדים,אזרחי עירק, ונגד האיראנים. והחמור והתמוה הוא שאותם צדיקים יפי הנפש שכחו שהוא חיסל את חתניו ונכדיו, כן את נכדיו ילדיהן האהובים של 2 בנותיו האהובותאחרי שהתליין שכנע אותם לחזור מעמאן ).עליו מגינים המפגינים בעולם. וולה העולם הפך להיות כמו סדום ועמורה וכנראה שהמבול בדרך.

 5. אפרים דוידי הגיב:

  בהמשך לתגובה הקודמת. נכון שהמבול בדרך. אבל למבול קוראים האינטרסים של הקפיטליזם האמריקאי ושל הממשל המשרת (נאמה!) אינטרסים אלה. ההפגנות שיתקיימו בכל העולם אינן להגנת סדאם. הן יתקיימו להגנת העם העיראקי ונגד האימפריאליזם. כמי שעוקב אחרי ההכנות למחאה העולמית בעוד כעשרה ימים, לא מצאתי ולו רמז אחד על כך שאיש תומך בסדאם – כולל כוחות השמאל בעיראק. אבל יתכן ומיליוני המפגינים שייצאו לרחובות הערים הגדולות בסוף השבוע הקרוב (ואני מקווה שכך יהיה גם בתל-אביב) מבינים דבר אחד או שניים מכוונותיו של בוש. כל עוד סדאם שירת את האינטרסים האמריקאים, הוא היה כשר (ואפילו "גלאט כשר"). עתה שחברות הנפט הגדולות רוצות להשתלט על מקורות הנפט העיראקים – המצב השתנה מן הקצה אל הקצה וסדאם היה לרוצח מתועב. אגב, רוב הנשק שסאדם קיבל טרם הפך ל"אויב האנושות" בא חברות רב-לאומיות אמריקאיות, אנגליות, גרמניות וצרפתיות. כך חולפת תהילת עולם.

 6. ציוני הגיב:

  לדוידי – אכן האמריקנים שגו , אך בשל כך עליהם לשגות שנית ? אכן לאנשים ולמדינות יש שאיפות ואינטרסים . גם בביתכם המצב דומה אתם מתפלגים ומתוכחים בינכם זהו הטבע האנושי . בחיים צריכים לבחור ברע במיעוטו , אני בוחר באמריקאים !
  התיאוריות של קאפיטליזם , מלחמות פרולטריון " מעמד הפועלים" , מרכסיזם וכד’ חלפו מן העולם עם נפול ברית המועצות 1 עורה אפריים !

 7. אפרים דוידי הגיב:

  מעניין שכדי להפיץ עמדות ימניות צריך להסתתר תחת שם בדוי. בארץ ישראל, מקום מקלט לעם יהודי, ציוני ציוני היקר: מדוע אתה צריך להסתתר תחת שם בדוי? ממה אתה מפחד? מדוע אינך מוכן לקיים דיאלוג (באמצעות אתר ה"גדה השמאלית") שלא בעילום שם? זה לא סימן לעודף ביטחון עצמי. זה סימן של פחדנות. נו, טוב. לגופו של עניין: מרקסיזם כן או מרקסיזם לא, מעמד פועלים או פועלים למען המעמד… המימשל האמריקאי והחברות נפט הרב-לאומיות הקשורות ישירות עם ראשי הממשל מריחים נפט. מה לאזרחי מדינת ישראל ולמלחמת עיראק קשה להבין. קל להבין מדוע שרון וגנרליו אצים-רצים לשרת את אדוניהם שבוושיגנטון. ואגב, צריך לשוב ולקרוא בתוך הכתבה לה אנו מגיבים את דברי דובר האיגודים המקצועיים בדרום אפריקה על "איפה ואיפה" ביחס של ארה"ב לעיראק, לישראל ולנשק ההשמדה ההמונית (שלדעת מקורות זרים – יש לשוב ולהזכיר כל פעם!)בידי ישראל.

 8. א.חפץ הגיב:

  אתה ,ידידי המלומד, משווה בין ישראל לעיראק ? איני מתפלמס עמך אלא עם דעותיך ואיני מצליח לנחש מהו בית הגידול של התפיסה הזו. שמתי לב שתגובות וכתבות באתר, בנוסף לתגובה שלפני זו הנכתבת ממש בשניות אלה , משוות בין ישראל לבין גרמניה הנאצית. השוואות כאלו נולדו במוחות מסוימים. יש הורים שהזניחו את בניהם ובנותיהם ובמקום לחנך אותם לשפיות, למוסריות, לתרבות ולדרך ארץ, השקיעו אותם הורים את כל זמנם בעצמם ובעסקיהם והילדים צמחו כעשבי- פרא. שבת שלום לכל אוהבי ישראל. הודו לאדני כי טוב כי לעולם חסדו.

 9. חף הגיב:

  (אני שמאלי בדעותי וכותב בעילום שם, אז מה? זה לא מעיד על חוסר ביטחון עצמי אלא על חוסר רצון שיזהו את הכותב עם דעותיו כיוון שהכותב עלול להפגע מכך. שלא כמו סופרים/עיתונאים/מרצים ואחרים… )

  לעניין-

  1. אני לא חושב שצריך לספק לאמריקאים תירוצים למתקפה בעיראק, ולכן נראה לי שכל השוואה בין שרון לסדאם מיותרת כרגע.
  2. רוב היהודים במדינת ישראל רואים בעולם הערבי אויב ולכן כל מלחמה של האמריקאים בייצוג כלשהוא של אויב זה היא מבורכת מבחינתם. אין פה שום גורם שקשור לצדק או למוסר או לערכי דמוקרטיה וכו’. אלו התייפיפויות מגוחכות- נראה לכם שלימין אכפת שסדאם רצח ערבים??
  3. עשר שנים אחרי המלחמה ניפגש אצל מרקו בחומוסיה ונקלל את העריצות החדשה בבגדד, ואת האיומים שהיא מייצרת על האיזור. חברה צריכה לעבור תהליך ארוך של דמוקרטיזציה ולכן המהלך צריך להיות פנימי ולא בכפיה (ע"ע המלכת נשיא נוצרי בלבנון ע"י ישראל 1982).

 10. אליהו כהנא–תור-ים הגיב:

  אולי כתבי המערכת יפעילו קצת את קשריהם חובקי העולם, יבררו שם ויבשרו לעם היושב בציון וברשות -הפלסטינאית האם צריך להכין את החדר -האטום, או שאנו כולנו ערבים ויהודים יכולים להרגע כי לא יאונה לנו כל רע. אני מודה לכם מראש.
  אליהו

 11. גדעון בן עם עני הגיב:

  שירה היקרה שלנו:אני לא אריח זאת כי אני אהיה מגויס וערכות ההגנה של המגויסים אמורות להיות יותר טובות. ומי מאוהבי סדאם(יש כאלה, אולי את מכירה?) הם כבר הזמינו טיסה לחו"ל.

 12. גדעון בן עם עני הגיב:

  אליהו, הסר דאגה מליבך:הסופרים והכותבים לא יעשו לך טוב על הלב.אבל איתן בן אליהו, מפקדו הקודם של חיל האוויר אומר ב"מעריב" שאין לנו מה לדאוג, והוא יודע מה הוא אומר.

 13. שירה הגיב:

  כשתריח ריח מוזר ויפלו עליך דברים צהובים מהשמיים – אל תנשום עמוק.

 14. המלך אינקוגניטו השני הגיב:

  אפרים דוידי היקר,
  בחירתי באנונימיות נובעת מהעובדה הטריוויאלית כי פרנסתי הינה משמאלנים ליברלים, פלורליסטים, הומניים ואוהבי אדם באוניברסיטה כלשהיא, אשר לו ידעו כי נטייתי הינה טיפ’לה ימינה מהמערך (אבל באמת- אני נשבע, אני נשבע- רק טיפה), היו בועטים בי לכל הרוחות, בשם חופש הדיעה, התרבות, הסובלנות והיתר (מקרים שקרו ללא-זהירים אחרים מקרבתי וזה בדוק). ואז- האם היית רוצה כי אני ומשפחתי העניפה (5, כולל חתול וכלב, תןדה ששאלת) נצטרף למעגל האומלל של דורשי התעסוקה?. ללמדך כי פחדנות היא ערך רב חשיבות במדינה שבה 5% שמאל קיצוני מחזיקים בקרוב ל- 100% מאנשי הסגל במחלקות מסויימות באוניברסיטאות, בפרקליטות וכדומה.(ולא- זה לא קרה היה בגלל כשרון – זה עובד בשיטת חבר מביא חבר, כך "בחנו" אותי וכשעניתי נכון- "התקבלתי").
  אז תבין- מה נותר לנו, איזובי הקיר המהווים רוב ב"עם" ומיעוט נרדף ב"אליטה"? ניחשת נכון. אינקוגניטו גם לך.

 15. גדעון בן עם עני הגיב:

  למלך אינקוגניטו שלום. אולי כעת כשהליכוד ישלוט באמת הוא יחליף את אותם ליברלים מזויפים באנשים אוהבי ישראל ישרי דרך ושמאמינים בזכות עם ישראל למדינה אחת משלו( לרבים אחרים יש הרבה מדינות והם משום מה רוצים רק את חלקת האלוהים הקטנה שלנו). הודו לאדני כי טוב כי לעולם חסדו.

 16. נעמי רניארץ הגיב:

  שירה, לענין היח של משהו שיפול מחמעלה, אני מקווה שאת לא מאחלת לנו את זה.

 17. שירה הגיב:

  גדעון,
  הליכוד שולט במדינה כבר 25 שנה. מספיק עם הבכינות הזו כאילו השלטון שייך לשמאל. אחריות לאומית זה מה שנדרש ממפלגת שלטון ב-25 שנה האחרונות. אחריות לאומית. בכיינות לאומית זה ש"ס.

  העניין הוא, שברגע שהימין ייקח את האחריות על הנעשה הוא יעוף מהשלטון ויבוא המהפך. אז נוח להאשים את השמאל כאילו הוא שולט ולכן הימין לא ייפול.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים