הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בפברואר, 2003 15 תגובות

למלחמה הזאת אין שום קשר לטרור. למלחמה הזאת אין שום קשר לנשק להשמדה המונית. למלחמה הזאת אין שום קשר לדמוקרטיה בעיראק. יש למלחמה הזאת מטרות שונות לגמרי. אשר לטרוריזם: סדאם חוסיין הוא דיקטטור אכזרי, אבל הטענה כאילו הוא קשור באירגונו של אוסמה בן-לאדן מגוחכת. סדאם חוסיין פועל בשם אל-בעת, מפלגה חילונית יותר מטומי לפיד. בן-לאדן הוא פונדמנטליסט איסלאמי, וארגונו פועל להפלת כל המשטרים החילוניים במרחב. הפקיד שהמציא את האגדה של קשר סדאם-בן-לאדן הוא בור גמור, או – גרוע יותר – ציניקן המאמין שאפשר לרמות את כל הבריות לפחות חלק מהזמן.

אשר לנשק ההשמדה: ארצות-הברית תמכה בסדאם, כאשר השתמש בגזים קטלניים נגד האיראנים (ובעלי-בריתם הכורדיים בעיראק). אז היתה אמריקה מעוניינת לעצור את חומייני. כיום יש נשק כימי וביולוגי בידי רוב מדינות המרחב, ובכללן מצרים, סוריה וישראל, ולאחת מהן יש גם נשק גרעיני.

אשר לדמוקרטיה: היא מעניינת את האמריקאים כקליפת-השום. מיטב הידידים של ארצות-הברית בעולם ובמרחב המוסלמי הם דיקטטורים, אכזריים יותר מסדאם ואכזריים פחות. האמריקאים אמרו תמיד: "הוא בן-זונה, אבל הוא הבן-זונה שלנו."

אם כן, מהי מטרת המלחמה? במלה אחת: נפט. ריח כבד של נפט אופף את כל המבצע הזה. מי שאינו מבין זאת, לא יבין את המהלכים האמריקאיים. אך ברגע שתופסים במה העניין, מתברר שכל מהלכיהם של בוש ושות’ הם אמנם ציניים וצבועים, אך הגיוניים לעילא ולעילא.

ואלה מטרות המלחמה של ארצות-הברית:


 • להשתלט על אוצרות-הנפט העצומים של עיראק, שהם מהגדולים בעולם.
 • להבטיח את השליטה על אוצרות-הנפט העצומים בים הכספי הסמוך.
 • להבטיח בעקיפין את השליטה באוצרות-הנפט של כל מדינות המפרץ הפרסי, כגון סעודיה, כוויית ואיראן.

שליטה כזאת על מרבית אוצרות-הנפט של העולם תשחרר את ארצות-הברית סוף-סוף מן הגחמות של שוק-הנפט. ידה, וידה בלבד, תהיה על הברז. היא והיא לבדה – תקבע את מחיר הנפט בעולם. תרצה, תעלה. תרצה, תוריד. במחי-יד תוכל להרוס את הכלכלה של גרמניה, צרפת, יפאן. לא תהיה עוד מדינה אחת בעולם שתוכל להמרות את פיה בעניין כלשהו. אין זה פלא שגרמניה וצרפת עומדות בראש המתנגדות למבצע. הוא מיועד נגדן. מכאן שאין לה כל כוונה להיכנס לעיראק, לכונן דמוקרטיה ולצאת. עצם הרעיון הזה מגוחך.

ארצות-הברית נכנסת לעיראק על מנת להישאר בה במשך שנים ועשורים. נוכחותה הפיסית בתוך העולם הערבי והמוסלמי תיצור מצב גיאו-פוליטי חדש. מובן שאין זו הפעם הראשונה שאימפריה גדולה משתמשת בעוצמתה הצבאית כדי להשיג עוצמה כלכלית. ההיסטוריה מלאה בדוגמאות. אפשר לומר: ההיסטוריה כולה היא דוגמה. אבל מעולם לא היתה קיימת מעצמת-על כמו ארצות-הברית, שנשארה לבדה בעולם, ללא יריבים יעילים. היא משתמשת בעוצמתה הצבאית האדירה כדי להבטיח לעצמה שליטה בלעדית על כלכלת העולם לדורות.

מבחינה זו המלחמה הצפויה בעיראק – מלחמה "קטנה" מבחינה צבאית – היא בעלת משמעות היסטורית. בוש ינסה בוודאי להסוות את הכיבוש האמריקאי בעיראק על-ידי כינון משטר מקומי כלשהו, שיעניק לכיבוש חזות מכובדת. יש כמה וכמה עסקנים עיראקיים, המוכנים לשמש כקוויזלינגים. ואולי יעדיף סדאם חוסיין חדש, שישמש כדיקטטור מטעם אמריקה.

אבל מלחמה היא מלחמה. כל מלחמה מתחילה בתוכנית "יפה" של התוקף, אך גם התוכנית ה"יפה" ביותר, המגובה על-ידי העוצמה הגדולה ביותר, עלולה להשתבש. המוני העולם הערבי עלולים להתקומם נגד ממשלותיהם המושחתות והנכנעות. התורכים עלולים לערוך טבח בצפון עיראק כדי לשבור את הכורדים אחת ולתמיד, ואין לדעת איך זה ייגמר. המקומות הקדושים של השיעים בדרום עיראק, הסמוכים לאיראן, הם מקור אפשרי לצרות.

איך זה ישפיע על ישראל? או, בלשון האימרה העתיקה: "האם זה טוב ליהודים?" בין בוש ושרון קיימת כמעט סימביוזה. לפי תפיסת שרון, נוכחותה המאסיבית של ארצות-הברית במרחב שלנו מחזקת את ישראל ותאפשר לו לבצע את תוכניותיו הנסתרות. אך אליה וקוץ בה. הכיבוש הפרמננטי של עיראק הופך את ארצות-הברית למעצמה "ערבית", שיש לה אינטרס חיוני ביציבות ובשקט במרחב. היא תרצה למנוע בכל מחיר תוהו-ובוהו בארצות-ערב – לפני, בזמן ואחרי המלחמה.

שרון ואלופיו מקווים דווקא שייווצר מצב של תוהו-ובוהו, כדי לנצלו לשם "טרנספר" של מיליוני פלסטינים מהארץ לעבר הירדן. כאן יש ניגוד אינטרסים מובהק בין בוש לשרון. שרון, אדם קיצוני אך מפוכח, יודע שאסור לו בשום פנים לעורר עליו את זעמו של בוש. לכן ינהג בזהירות. יש לו הרבה סבלנות והרבה עקשנות. הוא ינסה להשיג מבוש אישור לטרנספר (לפחות מוגבל), לרצח ערפאת ("אם סדאם, אז למה לא ערפאת?") ולשבירת האוכלוסייה הפלסטינית. ואילו בוש ירצה שישראל תשב בשקט, מאוד בשקט. בו בזמן ישתמש באיום הישראלי כדי להבטיח שגם הערבים יישבו בשקט, מאוד בשקט. הוא יאיים על השליטים הערבים, החוששים מפני התקוממות המוניהם, שאם יהיו ילדים רעים, יתיר עוד יותר את הרצועה של שרון.

האם כל זה טוב לישראל? ביטחונית, כלכלית וחברתית, התשובה שלילית. אנחנו נכנסים לתקופה של הרפתקות, כאשר בראש מדינתנו עומד ההרפתקן מס’ 1. האדמה תרעד במרחב שלנו, ואיש אינו יכול לצפות מראש את הסכנות המתרגשות ובאות עלינו.

רק דבר אחד בטוח: זה לא יביא אותנו לשלום.

איני נמנה עם אלה, המסוגלים לחשוב בזחיחות הדעת על מלחמה. הייתי במלחמה, ואני מכיר את פניה. אני רואה מול עיני את האלפים שייהרגו, את הרבבות שייפצעו ויהיו לנכים, את מאות האלפים שיהפכו לפליטים, את המשפחות ההרוסות, את ים הדמעות והסבל שכל מלחמה מביאה איתה. אני מצרף את קולי למיליוני הקולות בעולם האומרים: לא!

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. ישראלי לשם שינוי הגיב:

  נראה לי דווקא שלמלחמה יש קשר חזק לטרור, פשוט למר אבנרי אין קשר למציאות..
  ושוב, אני מקווה שלא חרגתי מגבול הטעם הטוב של השמאל כאן…

 2. אליקים חפץ הגיב:

  ב-6/02/03 הגבתי לכתבה הקודמת של אורי אבנרי ושאלתי למה הוא לא כותב מספיק באתר. כיף לקרוא את המאמרים שלו. אורי אני מאמין לך שכך אתה באמת רואה את פני הדברים, אבל לא רק אינטרסים של נפט קימים כאן. היוקרה וכושר ההרתעה האמריקאי נפגעו ביותר. הפנטגון נפגע, הבית הלבן לא היה רחוק מזה. מעצמת העל היחידה בעולם נתפסה ב-11/09 במערומיה. אמריקה לא יכולה לעבור לסדר היום, היא חיבת להעניש (אפגניסטן לא הספיק) בנוסף צפון קוריאה "מצפצפת" וגם האירגון הקטן חיזבאללה קורא עליה תיגר.לגבי אינטרסים בעירק: גם לצרפת, רוסיה וגרמניה יש אינטרסים אדירים בעירק.

 3. שולה הגיב:

  למר אליקים חפץ.
  זה אולי נשמע מעוות, אבל לדעתי הממשל האמריקאי פועל בצורה כל כך מעוותת שהוא שמח במידה מסויימת על ה 11 בספטמבר.
  הממשל האמריקאי מאז ומתמיד בחר נושאים מצויינים למען שליטה טובה יותר באנשים (כמו ה"מלחמה" בסמים – שאצלנו מנסים לחקות בזמן האחרות) – במיוחד ה"מלחמה" בטרור. ה 11 בספטמבר הביא את הנושא הזה לשיא שלא היה כמותו ולאפשרויות חדשות ומגוונות עבורם.

 4. שולה הגיב:

  גם אני לא בטוחה שהעניין הוא נפט.
  אני בטוחה אמנם שהמלחמה הזו מיותרת והסיבות האמיתיות לה הן כליל לא מה שהממשל האמריקאי טוען.
  אין שום הצדקה לתת למדינה שמחזיקה בנשק להשמדה המונית והשתמשה בו בעבר להחליט למי עוד מותר.
  ייתכן שמדובר כאן בשימור כוחה של ארצות הברית. כן. העניין הוא פשוט כוח. התחושה המשכרת הזו שהיא אולי הדבר היחיד שמעניין את מי ששולטים עלינו.
  ארצות הברית יצרה לעצמה מעמד מופרך כשומר הראש של כדור הארץ.
  ארצות הברית לא יכולה להרשות לעצמה מדינות שמרימות ראש. היא חייבת לקפד ראשן למען ייראו ויראו.
  זו לא פעם ראשונה שהיא עושה זאת.

 5. א.חפץ הגיב:

  לשולה, מה כוונתך במשפט "ארצות הברית לא יכולה… הרי אין להם טענות נגד העם העיראקי האומלל אלא נגד הטרוריסט הרוצח( שרצח בדם קר את הנכדים שלו )וכנופיתו שמשעבדים ושודדים את עמם, ולאלו יש לך סנטימנטים?

 6. שולה הגיב:

  דברים איומים קורים בהרבה מדינות בעולם. אבל הממשל האמריקאני מתעלם מהם. הוא בוחר לעצמו במי "לטפל". הלגיטימציה הזו של ארצות הברית לעשות מה שהיא רוצה ולתת דגש למדינות שמתחשק לה מפריעה לי.
  אין בלבי רחמים על סדאם חוסיין , אבל אני לא בטוחה שהוא פחות אכזר מג’ורג’ בוש.

 7. א.חפץ הגיב:

  לשולה, לטרוריסט רוצח נכדיו בדם קר אין הרבה דוגמאות. בוש הינו מנהיג של מדינה דמוקרטית שנבחר באופן דמוקרטי {איך את יכולה מצפונית, חוקית ורציונאלית להשוות בינהם } לרוצח הניקלה הנ"ל יש טביעות אצבעות ברורות ביותר על ארועי 11/09/01. ורצוי מאד שישחרר את עמו ואת כל האיזור מנוכחותו.

 8. ססי הגיב:

  רוצים בנזין ב שקל לליטר!!רוצים מלחמה!!!!!קדימה בוש!!

 9. אדון עולם הגיב:

  קדימה בוש! חסל את סדאם! הכה בעירקים המלוכלכים שתומכים בו! רוצים שתחסל את כל האיסלם הפנאטי הסרטני! היכנס בהם עם כל הכוח והעוצמה האמריקאית. תתעלם מהאירופאים. הם תמיד ידעו להיות בצד הלא נכון באירועים היסטוריים. צרפת? מי הם בכלל? בלגיה??????? ושיא השיאים- גרמניה?!?!. כמו שחיסלתם את הנאצים, היפנים והרוסים, הגיע הזמן שתעשו זאת לערבים! אז קדימה- אנחנו פה נושיט לך כל עזרה אפשרית בדרכך את החושך לגרש.

 10. פלמונית הגיב:

  ד’ אלוקי ישראל, ריבון כל העולמים הבא שלום לעמך ישראל, שהנשיא בוש יצליח במשימתו ,על אפם וחמתם של כל האנטישמים באשר הם, ותישקוט הארץ וליהודים יהיה רווח והצלה

 11. אחד העם הגיב:

  מקהלת המעריצים של ארה"ב ו(עד) בוש – צורחת, מגדפת
  ומלכלכת מימין – אינה יודעת, רוצה לדעת, שולחיה אינם
  מספרים לה: ארה"ב הצטרפה למלחמה נגד הנאצים רק ב1942 – עד אז, הקנדים, רוקפלרים, הפורדים ו(כן)הבושים (סבו של הנשיא) השתתפו בחימוש ומימון מכונת המלחמה הנאצית. ארצות הברית שנשלטה בידיהם, אז כהיום, סרבה להתיר לפליטים יהודיים להכנס לתחומה. עוד ?!
  חסידיו השוטים של בוש (ושרון) – חפשו לכם אתר אחר
  להציק בו לקוראיו, שבניגוד לכם: הם אנשים משכילים.

 12. לאחד העם/ מאשר צבי גינצבורג הגיב:

  אתה יודע היסטוריה ולכן אתה צריך לתמוך בכל מי שכרגע תומך בנו נגד אויבינו. כרגע כולם נגדנו להוציא את ארה"ב שיש בה לובי יהודי תומך (עשיר וחזק) . ובעזרת שמים והנשיא בוש יתחולל הנס המקווה.

 13. אבנר חוג’בי הגיב:

  ל"אחד העם", איך תעיז לקרוא לנו שוטים ולך "משכיל" אני מתקן אותך ומקשה:אולי הכוונה היתה ל..מסכילים (סכלים)? עדיין לא הצגנו בפניך את התעודות שלנו והן לא של מכללת לטביה ולא קמצ’טקה. ה תעודות גם לא נקנו בשלמונים. אז "שתיקה יפה לחכמים". אתה ממש מעליב ציבור שלם. אנא ממך בקש סליחה.

 14. למתחזה ל: "אחד- העם" מידידך אבנר חוג’בי הגיב:

  טרם היה הסיפק בידך לענות על תגובתי הקודמת.

 15. אחד העם הגיב:

  והסכל בעת הזו – יגיב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים