הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בפברואר, 2003 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


עשרות נוטלי משכנתאות אשר נקלעו לקשיים בהחזרת המשכנתא עקב המצב הכלכלי הקשה עומדים בפני פינוי מבתיהם, בימים הקרובים ובתקופה בה אמורה להתנהל המלחמה נגד עיראק. כך עולה מנתונים שפירסמה עמותת "ידיד" המפעילה מרכזי זכויות וסיוע ברחבי הארץ. בשבועות האחרונים מוצפים מרכזי הזכויות של "ידיד" הפרושים מקרית שמונה ועד דימונה, בעשרות מקרים של משפחות אשר קיבלו הודעות על צווי פינוי המיועדים לביצוע החל מהמחצית השנייה של חודש פברואר ועד לסוף חודש מארס.

דובר "ידיד" מסר על מספר מקרים של חייבי משכנתאות העומדים בפני פינוי: "סיפורה של אירנה ר. הוא דוגמה מאלפת לאטימותם של הבנקים למשכנתאות והרווחים האדירים שעושים עורכי דין ושאר אנשי מקצוע העוסקים בתחום המשכנתאות על גביהם של הלווים אשר רכשו קורת גג מתוך תקוה להעניק ביטחון להם ולמשפחתם. אירנה עלתה לארץ בשנת 1993 עם שני ילדיה. במהלך כל שנות מגוריה בארץ שילמה אירנה משכנתא חודשית בכ-1,700 שקל ואף הצליחה לקיים את עצמה ושני ילדיה. לפני כשנתיים חל פיגור של ארבעה ימים בתשלום המשכנתא, אירנה, שידעה כי עקב שכר עבודתה שהתאחר באותם ימים, יחול הפיגור, מיהרה לבנק וביקשה הארכה של מספר ימים, היא אף הפקידה על חשבון התשלום החודשי, סכום של 300שקל. משהגיעה לאחר ארבעה ימים לשלם את יתרת התשלום התברר לה כי תיק המשכנתא הועבר לטיפול עורך הדין של הבנק. למרות שמאז המשיכה אירנה לעמוד בתשלומי המשכנתא ללא כל חריגות הודיע לה עורך הדין של הבנק, כי בכוונתו לפנותה מהדירה בעוד זמן קצר".


מבדיקה שערכה עמותת "ידיד" אליה הגיעה אירנה בבקשת עזרה התברר, כי החוב עליו היא נתבעת מבוסס על אי תשלום שכר הטרחה של עורך הדין  אשר טיפל בתיק לפני שנתיים וזאת למרות שכבר שילמה למעלה מ-5,000 שקל לסגירת החוב. היום מבקש עוה"ד לממש את דירתה של אירנה בטענה כי חובה לבנק עומד על כ-425 אלף שקל. אך משיחה שקיים איתו נציג "ידיד", הודיע עורך הדין כי תמורת 3,500 שקל שישולמו בתשלומים ייסגר תיק הפינוי. אירנה, ששילמה כבר למעלה מ-5,000 שלק על חוב שלא היה, נמצאת בין הפטיש והסדן. האם לאבד את ביתה, או לעמוד על זכותה שלא לשלם סכום שאין היא חייבת בו.
 
מנכ"ל "ידיד" שרי רבקין הדגישה כי "בתקופה קשה כל כך מבחינה כלכלית ובטחונית צריכים הבנקים לגלות סובלנות מיוחדת לאנשים אשר עומדים לאבד את הגג מעל לראשיהם. אני קוראת למפקח על הבנקים לבדוק האם בסמכותו להורות לבנקים למשכנתאות לעכב את הפינויים".

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. יוסי הגיב:

    מישהו יודע איפה אפשר למצוא את הכתובות של הדירות הללו? פשוט אני עומד לקנות עוד דירה ואני בטוח שיש שם מציאות.תודה.

  2. אפרים דוידי הגיב:

    יוסי הלא כל כך יקר: התגובה שלך קשה מאוד. אם אתה עושה צחוק מאנשים שנזרקים מהבית בגלל שבעל ההון התורן רוצה את כספו – אין ממה לצחוק. אם אתה מתכוון ברצינות ואתה מחפש מציאות בקרב קרבנות הקפיטליזם – אז טעית באתר! תנסה ב"גלובס".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים