הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 בפברואר, 2003 13 תגובות

מה קרה בשבוע שבין פגישתם הראשונה של שרון-מצנע לשנייה: שרון עם מצנע-פינס – ההפך כושי עורו, נמר חברבורותיו? ההפך שרון, שהצהיר בפגישה הראשונה כי "נצרים היא מצדה", לחבר ב"שלום עכשיו"? רק פתי יאמין.

בשבוע שחלף בין שתי הפגישות, הובהר לשרון בפי כל מי שהוא מאמין בו, שמצבה של המדינה חמור ביותר והיא עומדת על סף פשיטת-רגל. שרון ידע, כמובן, כל הזמן שמצב המשק והכלכלה בכל רע, אך האמין כי המלחמה בעיראק תפתור לו את כל הבעיות. מחד גיסא, ייתכן שאחרי המלחמה, ימצא איך-שהוא, פתרון לבעיה הפלסטינאית. איך? לא חשוב: שרון מוכן להיכנס למלחמה עם עיראק כשם שנכנס בזמנו למיתלה, מבלי לדעת איך יוצאים ממנה ולאן כל זה מוביל. הוא יודע שהאמריקאים התחייבו, כדברי שר החוץ פאואל בוועדת ההקצבות של הקונגרס בשבוע שעבר, כי אחרי המלחמה בעיראק תקצה ארה"ב מענקים וערבויות לטורקיה, לירדן ולישראל במסגרת חבילת סיוע מיוחדת. עד לאמצע השבוע שחלף הניחה ממשלת ישראל, שתקבל מענק של 4 מיליארד דולר ו-8 מיליארד דולר בערבויות. שרון חשב וכך שמע גם מיועציו הקרובים, שהסיוע האמריקאי יאפשר לו להמשיך ולתפקד "כרגיל" ולהמשיך לדכא את האינתיפאדה, לכל הפחות עוד שנתיים. כדי לחזק את "הזריקה" הפיננסית, הסדיר באמצעות ידידו ותורמו הפיננסי אריה גנגר את פגישתו עם יעקב פרנקל, כדי להציע לו את תיק האוצר: גנגר הוא הבעלים של חברת הענק הכושלת לומניס ופרנקל הוא היו"ר שלה.


בקצרה, כאשר פגש שרון במצנע-פינס לראשונה, הוא היה בטוח כי מלחמת ארה"ב בעיראק תתחיל ללא דיחוי ומייד אחריה יקבל את חבילת הסיוע האמריקאי ולכן הוא לא היה מוכן לשנות דבר במדיניותו, גם לא בהצהרותיו, כדי לצרף את "העבודה" לממשלה. אם לא ירצו, חשב, יש לו ממשלה מובטחת בהרכב אחר. עד לפגישה השנייה עם מצנע-פינס, השתנו פני הדברים לחלוטין. המלחמה בעיראק נדחתה לפי שעה ולא תפרוץ בטווח השבועות הקרובים. כלומר: ללא מלחמה, אין סיוע אמריקאי. טורקיה דורשת מארה"ב אתנן גדול פי חמישה ממה שבוש מוכן לשלם לה תמורת השימוש בבסיסיה – אם שני הצדדים לא יגיעו לכלל הסכם, סכנת מלחמת-קרקע קטנים, אז גם לא תהיה סיבה של ממש לחבילות סיוע גדולות במיוחד, לישראל וירדן בלבד. אם בוש יגדיל את התשלום לטורקיה, יקטן משמעותית חלקה של ישראל ל-2 עד 3 מיליארד דולר בלבד שיספיקו רק לשלושה חודשי קיום לישראל ולא ישפיעו כלל משמעותית, על מעמדה הפיננסי של ישראל, בבית ובעולם.


פרנקל התנה את קבלת תיק האוצר ודרש משרון את מה שהוא לא מוכן לתת: מפנה מדיני עם הפלסטינאים שבלעדיו, הבהיר פרנקל לשרון, אין כל סיכוי להבריא את הכלכלה.


כך ניצב שרון בפגישתו השנייה עם מצנע-פינס וגבו אל הקיר. ללא מפלגת העבודה ועם ממשלת ימין, ללא מלחמה עם עיראק ובלי סיוע אמריקאי, ברור לו כי הדרך היחידה להחזיק מעמד עד פרוץ המלחמה שהוא מייחל לה, הן גזירות כלכליות שלא ניתן יהיה לעמוד בהן והתדרדרות בלתי נמנעת של המדינה לפשיטת רגל. יש לזכור ששרון יודע היטב כי יהיה על מדינת ישראל לפרוע בשנת 2003 חובות חיצוניים של כ-20 מיליארד דולר ופירעונם, ירוקן את הרזרבות במטבע חוץ, כשבלעדיהן, תהיה ישראל במצב גרוע יותר ממצבה של ארגנטינה.


ללא מלחמה וסיוע אמריקאי ומבלי שפרנקל יעמוד לצידו -החליט שרון שהוא צריך את "העבודה" בכל מחיר ולפחות עד פרוץ המלחמה, אולי, בעוד חודשיים-שלושה. הוא זקוק לה, כדי להעביר את הגזירות הכלכליות. עם העבודה באופוזיציה, ובהתנגדותן של מרצ, ש"ס והחרדים עם חד"ש והסיעות הערביות, כלל לא בטוח ששרון יזכה בהעברת הגזירות, שיפגעו חמורות באוכלוסיה בחלקה העני ובמעמד הבינוני – גזירות, שאולי תדחינה את הפגיעה במעמדה של מדינת ישראל בחברות דירוג האשראי.


כפי שרמז מצנע עצמו לבן כספית ב"מעריב", העובדה שההצעות החדשות "המתונות" של שרון באו לא מפיו, אלא מפי דב ויסגלאס, מעוררת חשד כבד בליבו ובמוחו. אולם, גם אם כדי לגרום לצירופה של העבודה, יסכים שרון לחזור עליהן בעצמו, בידיעה ברורה שלא יקיימן – ישנה דרך פשוטה לדעת אם הוא מתכוון למה שהוא אומר או משקר: "שרונולוגים" אבחנו זה זמן רב, שכאשר שרון משקר, רוטט שריר בלחיו השמאלית סמוך לאף ויוצר בו "תיק". אין לו שליטה על כך – אם מצנע ופינס יתבוננו היטב בשריר-השקר של שרון, חזקה עליו שירעד לפחות בדרגת 9 בסולם ריכטר.


נ.ב כפי שמוכיחים התזכירים הקודמים אליכם, כל ההתפתחות הזו נחזתה על ידי בדיוק מקסימלי: המשבר הכלכלי יכריח את שרון להתפשר, המלחמה עם עיראק תידחה, לא יהיה סיוע כלכלי אמריקאי.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ציוני הגיב:

  לביב – ירדת לשפל המדרגה . להרבה אנשים יש דבר דומה לשרון והם לא משקרים . יכול אתה לא להסכים לדעותיו אולם לפגוע בפגם קטן בעצב ( שאל כל רופא מתחיל ). השנאה מעבירה אותך על דעתך . אתה מתהדר שחזית הכל . האם חזית את המפלה המחפירה שנחלתם בבחירות – 3000 מצביעים יהודים בלבד ? !
  על אפך וחמתך תוך זמן קצר המצב ישתפר , כל תחזיותיך יתבדו ויתאדו . כל תחזיותך בדבר מהפכות התבדו , קצת צניעות !

 2. רפואה ציונית הגיב:

  המגיב ה"ציוני" ספר את מספר היהודים שהצביעו בעד
  בוש ?
  יצא המרצע מן השק: הציוני, קובע את יחסו לכותב (שאינו חבר חד"ש, כשם שהאתר אינו כלי ביטוי של חד"ש !) – על פי מספר ה"היהודים" שתמכו במפלגה זו או אחרת.
  הסתגל בראי, ציוני-מגיב: תראה בו "יודו-נאצי" ,כהגדרתו של הפרופסור הציוני-דתי ישעיהו
  ליבוביץ המנוח.

 3. מיפגשים מהסוג הציוני הגיב:

  לרפואה ציונית
  הסתכל על חלק מהשכנים שלנו ותראה-מוסלמינאצים.
  אם המיתנחלים הם יודונאצים אז בן לאדן, האייתולות,
  הטליבן, החמאס וכו’ ותומכיהם הם מוסלמינאצים.
  לא צריך שום מראה כדי לראות את זה.

 4. תהיו רציניים הגיב:

  ראשית ישר כח ליגאל לביב על הפירגון לשרון, יפה שציין את שיקוליו הממלכתיים (ישראל תאלץ לפרוע …) עת הוא בא למו"מ עם מצנע.
  יתר על כן, זה לגיטימי מבחינת שרון לשאת ולתת על כל נקודה בשביל המדינה.
  שנית, מלחמה תוך שבועיים משאירה את המצב כמו שהוא, מה שיטרוף ללביב את הקלפים.
  שלישית, מספיק עם השינאה העצמית מחד וההתנצחות מאידך,

 5. חשיבותה של רצינות הגיב:

  מה אתם מחפשים באתר של שונאי-ציון ושונאי עצמם ?
  לכו לכם אל מעיינות הישועה והתקווה של שרון – רעו
  בחוותו וראו כל היפה והטוב שהימין הישראלי, מחריב
  המדינה הציונית פושטת היד והרגל.
  מזוכיסטים, טרנספרו עצמכם אל הגדה הימנית ויבוא
  שלום על ישראל.

 6. תגובה לרציני הגיב:

  בשם עצמי אשיב לך
  לך אתה לגדה הימנית, הארץ הזו שלי, ואני לא זז מכאן
  אתה שטובי בננו מגינים על זכותך לדבר , אתה שלא זרעת, ולכן אינך מצפה לקצור. אתה שאינך מבין כי יש אנשים שחושבים אחרת, ושבדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון הם מחזיקים בדעה שונה משלך (והם הרוב)
  אתה ושכמותך הבאתם עלינו את אסון אוסלו. דם אלפים , יהודים וערבים על ידיך. המצב הכלכלי הוא תוצאה של שגיאות שעשיתם בעבר, אז מה לך כי תלין?
  טול קורה מבין עיניך!

 7. פרחיה רודובסקי הגיב:

  אחי, נהניתי לקרוא מילה במילה. וכמה שאתה צודק.

 8. פרחיה רודובסקי הגיב:

  אחי, נהניתי לקרוא מילה במילה. וכמה שאתה צודק.

 9. ציוני הגיב:

  נהנה לקרוא התגובות . גאה על כך כי אתר כזה קיים בארץ . בשום ארץ באפריקה או אסיה היה מסוגל להתקיים אתר מעיין זה.
  משעשעת אותי ידיעה כי הממשלה תצמצם את התשלומים לאמהות חד הוריות . בארצות ערב ( וגם אצל ערביי ישראל ) אין אמהות חד הוריות כי אשה המביאה ילד לעולם ללא בעל מושמדת מייד ! גבר ערבי יכול ללכת חופשי לזונות להתחתן עם יהודיות . אשה ערבייה תצא עם גבר נשוי תושמד מייד. עומדים קומץ יהודים ותומכים בחשוכים האלה ולא עולה בליבם הכרת תודה למדינה שלנו הנותנת להם חופש ביטוי וסיכוי למתנגדים לה .
  מה לא אמרתם על מנהיגי ישראל ? התשובה הניצחת ניתנה בבחירות האחרונות .כל ניבולי הפה כגון נאצי וכד’ מיותרים . אני מצהיר בזאת כי אינני שונא אף יהודי (או ערבי ) אלא יש לי חילוקי דעות איתו .

 10. תגובה לרפואה………. הגיב:

  איך לא תבוש להשוות יהודי לנאצי. אף אחד בעולם לא יכול להשוות יהודים לנאצים. אתה כנראה מכחיש שואה ,עלוב נפש שכמותך, ארור האדם , ארור הוא וארור שמו, של מי שמשווה יהודים לנאצים. מי שהפליץ, כן הפליץ את המילה יהודונאצי——-יזכר לדראון עולם בהסטוריה העולמית. לעניננו: מר לביב הינו עתונאי/ סופר ברוך כשרונות ורבים מעריכים מאד את דבריו. לחזוק הכתוב, הנשיא קלינטון הבטיח לאהוד ברק סיוע של
  700 מליון דולר בקשר עם הנסיגה מלבנון. הנשיא בוש ,אחריו, התעלם מההבטחה והבטיח 200 מליון דולר למלחמה בטירור. עד היום לא קיבלנו דבר מ-2 ההבטחות. נצטרך ,כנראה, להסתדר לבד וזה יהיה קשה מאד.

 11. הענין עם ה"תיק" הוא תגובה נחותה ביותר הגיב:

  אז לא ניתן פשוט לקרוא מה שאתה כותב, אדוני.

 12. נכנסתי לתגובה של רפואה ציונית ונדהמתי הגיב:

  הזבל הזה משתמש בביטוי חלאתי מאין כמוהו , יהודו נאצי.איש אשפתות , חלאת המין האנושי. אתה משת"פ מסוג שאפילו החיזבאללה לא ירצו כזה טינופת לידם. אני מצטערת מאד, זו לא שפתי אבל בן תשפוכת השטן הזה הצליח להוציא ממני את הילדה הרעה.. סליחה לקוראים ממני פינקוס בידה.

 13. לליאור/מכחיש השואה הגיב:

  מצאתי בתגובה אחרת הגדרה למהות אנשים כמוך והרי היא לפניך: בן תשפוכת השטן "

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים