הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בפברואר, 2003 3 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


הורים של חיילים בשירות סדיר שנכלאו עקב סירוב לשרת את הכיבוש הפגינו שוב בסוף השבוע, זה השבוע השני, מול ביתו של הפרקליט הצבאי הראשי בפתח-תקווה. ההפגנה נערכה על רקע החמרת הענישה של הסרבנים על ידי הצבא. ראש אכ"א, האלוף גיל רגב, החליט להעמיד את סרבן המצפון יוני בן ארצי (אחיינו של שר החוץ נתניהו) למשפט בפני בית דין צבאי המוסמך לגזור עליו עד שלוש שנות מאסר. זאת בשל סירובו הנמשך של בן ארצי להתגייס, סירוב שבגללו כבר ישב 196 יום בכלא בשבע תקופות מאסר רצופות שנגזרו עליו ב"דין משמעתי".

סנגורו של בן ארצי, עו"ד מיכאל ספרד ממשרדו של אביגדור פלדמן, עירער על הכוונה להאריך את מעצרו וטען כי המדובר בהארכת מעצר ענישתית הפסולה על פי החוק. "המעצר אינו דרוש לחקירה, שכן אין ויכוח על העובדות שהן מהות העבירה בה הוא מואשם – יוני בן ארצי אינו מכחיש שהוא מסרב להתגייס לצה"ל, בשל דעותיו הפציפיסטיות, אלא להיפך הוא מכריז על כך בריש גלי ובגאווה ואף חתם על תצהיר משפטי המכריז על כך והגיש אותו לצבא. המעצר גם אינו דרוש כדי למנוע ממנו לברוח – שלטונות הצבא יודעים היטב שאין לו כל כוונה להתחמק ממשפט או להתחבא. כל כוונתו היא להופיע בכל מקום וזמן שיידרש ולהצהיר שם שוב, בגלוי ובקומה זקופה, על דעותיו ועמדותיו, גם אם יידרש לשלם על כך מחיר כבד".


החלטת שלטונות הצבא להעמיד את בן ארצי בפני בית דין צבאי, המוסמך כאמור לגזור שלוש שנות מאסר, היא הסלמה חמורה בעימות המתמשך בין הצבא לבין סרבני המצפון – חיילי המילואים חברי "יש גבול" ו"אומץ לסרב" והצעירים שחתמו על "מכתב השמיניסטים". מאז החלה הממשלה במדיניות הדיכוי הברוטאלי נגד ההתקוממות הפלסטינית כבר הודיעו יותר מאלף איש עד כה על סירוב לשרת בשטחים הכבושים או סירוב מוחלט לשרת בצה"ל.  עד כה נכלאו יותר ממאתיים מהם, אך עד השבוע העדיף הצבא לנקוט כלפיהם רק "דין משמעתי" בו מוגבלת הענישה ל-28 או 35 יום.


לפני ההחלטה להעביר את תיקו לבית דין צבאי הוזמן יוני בן ארצי לראיון עם סגן ראש אכ"א, שהציע לו להתגייס והבטיח לו בתמורה "שירות קל בלי נשק ומדים". בן ארצי דחה את ההצעה על הסף, והסביר לסגן ראש אכ"א כי כפציפיסט אינו מוכן להיות חלק מארגון שמטרתו הרג ושפיכות דמים בכלל, ובפרט אינו מוכן להיות חלק מצבא כיבוש המדכא עם אחר. הוא אמר כי הוא מוכן ומזומן להקדיש שלוש שנים מחייו לשירות החברה הישראלית, למשל בבית חולים, אולם אך ורק במסגרת אזרחית שאינה קשורה בקשר כלשהו לצבא.


"הצבא אינו מבין את מהות עמדותיו של יוני", אומרים הוריו, מתניה ועופרה בן ארצי. "מבחינתו להתגייס לצבא זה יהרג ובל יעבור, בלי קשר מה התפקיד שיוטל עליו. לדרוש ממנו להיות חייל, ואפילו בלי נשק ומדים, זה כמו לדרוש מאדם דתי להיות מלצר במסעדה המגישה מזון טרף. ברור שדתי יסרב לעשות זאת, אפילו אם לא יידרש בעצמו לאכול מן המזון הזה. הצבא מתחשב באלפי בחורי ישיבות שאינם מוכנים לשרת בצבא, למרות שרבים מהם בעלי דעות ימניות ולאומניות ומעוניינים במלחמה, והם משתחררים אוטומטית לפי חוק טל. הגיע הזמן שהצבא יתחשב גם בעמדותיהם של הסרבנים אנשי המצפון, הפציפיסטים ואלה שאינם מוכנים להיות שותפים לכיבוש ודיכוי".


הוריו של בן ארצי אומרים כי בימים האחרונים עובר בנם מסכת של השפלות קטנוניות: "מדי פעם כובלים אותו באזיקים כאילו היה פושע מסוכן, ומחזיקים אותו בתא ללא ריהוט שם עליו לשבת על הארץ ולאכול בידיים ללא כלי אוכל. זוהי התעללות וצרות עין, שכמוהן הוא לא עבר בכל 196 הימים בהם כבר היה כלוא במספר בתי כלא צבאיים שםהתייחסו אליו השומרים, בדרך כלל, בכבוד. אבל אם מישהו חושב שבדרך הזאת ישברו אותו, הם טועים בגדול".


מקרהו של יוני בן ארצי מטופל ע"י האגודה לזכויות האזרח, שהסמיכה מטעמה את עו"ד אבנר פינצ’וק לבדוק את הפגיעה בזכויותיו, וכן הוכרז כאסיר מצפון ע"י ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" התובע משר הביטחון מופז לשחררו לאלתר.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

  1. אמנון הגיב:

    יוני בן ארצי הוא אחיין של אשת ראש הממשלה .נא לדייק .

  2. ציוני הגיב:

    תפנו לבלגיה לעזרה !

  3. שמעון ברק הגיב:

    המצפוניקים הנכבדים יחזירו ראשית את כל מה שהושקע בהם מיום הולדתם.חלק יחסי של המשאבים שייכים גם לי.ככזה,אינני מסכים לסרבנות.מי שלא מעוניין להחזיר השקעה שלא יחיה כאן.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים