הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בפברואר, 2003 12 תגובות

"תפסיקו לאכול שוקולד בלגי!" פקד הקונסול הישראלי בפלורידה על הקהילה היהודית הגדולה במדינה זו. בישראל הגיעו הגידופים לשיא מחריש-אוזניים. בלגיה העלובה! בלגיה המטורפת! בלגיה משוגעת-הגדלות! ובעיקר, שוב ושוב, בלגיה האנטישמית! בלגיה הניאו-נאצית! מובן שהשגריר הישראלי בבריסל נקרא הביתה בבהילות. מה, ישראל תחזיק שגריר בבירה העולמית של שנאת-ישראל?!

לכל המהומה גרמה ההחלטה של בית-המשפט בלגי האומרת שניתן לשפוט את אריאל שרון כחשוד בביצוע פשע-מלחמה, אם כי רק אחרי שיסיים את כהונתו כראש ממשלת-ישראל. אך כבר עכשיו ניתן להעמיד שם לדין קצינים ישראליים שהיו קשורים, כמוהו, בטבח שנערך ב-1982 במחנות-הפליטים סברה ושתילה.


בטלוויזיה הישראלית קבע מנחה, עורך-דין במקצועו: "בלגיה האנטישמית רוצה לשפוט קצינים של מדינה שנייה על פשע שבוצע במדינה שלישית, כשהנאשמים לא קשורים בבלגיה, אינם נמצאים על אדמת בלגיה ולפרשה כולה אין כל קשר לבלגיה. זהו שיגעון-גדלות, עניין לפסיכיאטרים!"


"מוזר," עניתי לו באותו השידור, "מפני שאני דווקא זוכר מקרה שמדינה א’ חטפה במדינה ב’ אזרח של מדינה ג’ שביצע במדינות ד’ פשעים נגד אזרחי מדינות ה’, ו’ וז’, למרות שכל הפשעים האלה בוצעו בשעה שמדינה א’ עוד לא היתה בכלל קיימת."


הכוונה היתה, כמובן, למשפט אדולף אייכמן, משפט שכולנו הסכמנו לו.


"איך אפשר להשוות!" התרעמו שאר המשתתפים בשידור. ואכן, איך אפשר להשוות מעשים של יהודים למעשים של גויים נגד היהודים?


היו אלה היהודים שתבעו אחרי השואה שכל מדינות העולם ישפטו את פושעי-המלחמה הנאציים ובעלי-בריתם. אייכמן נשפט על פי חוק ישראלי "לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם", שלא הכיר בשום גבולות. לפני תשע שנים קיבלה ישראל חוק נוסף, המאפשר לבית-המשפט הישראלי לשפוט אנשים המבצעים פשעים נגד יהודים בכל מקום בעולם. אם כן, מה פסול בחוק הבלגי?


עמנואל קנט קבע שעלינו להתנהל כך שמעשינו יוכלו לשמש חוק לכל העולם. אבל קנט היה מן הסתם אנטישמי. לפני מאות שנים התקבלה בעולם דוקטרינה משפטית שאפשרה לכל מדינה לשפוט ולתלות שודדי-ים, בלי קשר לזהותם, מוצאם וזירת פשעיהם. ההנחה היתה ששודד-ים הוא אויב האנושות כולה, ולכן כל מדינה זכאית – ואכן, חייבת! – לשפטו.


החוק הבלגי נגד פושעי-מלחמה הוא צעד בכיוון זה, ואני מקווה שמדינות רבות אחרות ילכו בדרך זו. אמנם, רצוי היה שבית-המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג ימלא את התפקיד הזה, אבל עוד יעבור הרבה זמן עד שיוכל לעשות זאת. מופעלים עליו לחצים פוליטיים עצומים, הוטלו עליו מגבלות רבות, קשרו אותו מראש את ידיו ורגליו. וגרוע מכל: מעצמת-העל היחידה, ארצות-הברית, פועלת בגלוי להריסתו (כשם שהרסה את חבר-הלאומים אחרי מלחמת-העולם הראשונה).


חלומי הוא שעד סוף המאה ה-21 יקום סדר עולמי מחייב, בראשות פרלמנט עולמי, שיכלול בית-משפט עולמי וכוח-שיטור עולמי, שישפוט סכסוכים בין עמים כשם שבתי-המשפט הלאומיים שופטים כיום סכסוכים בין בני-אדם. הדרך לשם ארוכה ומלאה מהמורות, ויעברו עוד עשרות שנים עד שהאנושות תגיע ליעד זה. אבל צריכים לשאוף אליו, ובינתיים צריכות מדינות ללכת בדרך הבלגית, כדי להתקדם בכיוון זה. בייחוד בשפיטת פשעי-מלחמה.


יבוא מי שיגיד שאין להסגיר את אזרחי המדינה לזרים, ושזהו תפקידה של מדינה לשפוט את פושעי-המלחמה שלה בעצמה. אבל זוהי אוטופיה: אין אף מדינה אחת בעולם שעשתה זאת בשלמות, אם בכלל. וזה גם טבעי: לא זה בלבד שכל מדינה מתביישת בפשעים כאלה ומנסה להסתירם, אלא שהאחראים פעלו בדרך כלל בשם הממשלה ובחסותה. דווקא פרשת סברה ושתילה היא דוגמה טובה לכך.


ואלה הפרטים, בקיצור:


בקיץ 1982 פלש צה"ל למערב ביירות, תוך הפרת התחייבות מפורשת שניתנה למתווך האמריקאי, פיליפ חביב. זה קרה אחרי שכוחות אש"ף כבר יצאו מביירות.


מאותו הרגע, הפכה ביירות המערבית, ובה מחנות-הפליטים הפלסטיניים סברה ושתילה, לשטח ישראלי כבוש, וצה"ל הפך אחראי לכל המתרחש בה.


אחרי הכיבוש התיר צה"ל לאנשי ה"פלנגות" (קבוצה נוצרית-מארונית קיצונית) להיכנס לשני המחנות. אנשים אלה כבר ביצעו קודם לכן מעשי-טבח נוראים במחנות-פליטים פלסטיניים. בראשם עמד רוצח-המונים ידוע-לשמצה, אלי חבייקה.


כל הצמרת הישראלית ידעה שמטרת הפלנגות היא לבצע מעשי-זוועה כדי ליצור פאניקה בקרב הפליטים הפלסטיניים כדי שיברחו מלבנון.


כאשר נמסר לממשלת ישראל על כוונת צה"ל להכניס את הפלנגות, הזהיר השר דוד לוי שזה יגרום לאסון. השרים התעלמו מדבריו.


מיד עם כניסתם למחנות התחילו אנשי הפלנגות לערוך טבח מחריד, כשהם הורגים ללא אבחנה גברים, נשים וילדים.


מפקד הפעולה, אלי חבייקה, פעל מעל גג המפקדה הישראלית, הסמוכה למחנה. קציניו של מפקד-האוגדה, עמוס ירון, היו עדי-שמיעה להוראות של חבייקה, שאישר באלחוט רצח נשים וילדים. הם מיהרו אל ירון כדי להזהיר אותו, אך הוא התעלם מדבריהם. (לאחר מכן הודה: "קהו חושינו.")


בעוד הטבח נמשך בלילה, הורה הרמטכ"ל, רפאל איתן, לצה"ל להאיר את השטח בנורות-תאורה. כן הורה לספק לרוצחים טרקטור (ששימש, כנראה, לקבורת הגופות).


קצין ישראלי צעיר, ששמע את דברי הנשים מוכות-ההלם שהצליחו לברוח מהמחנה, רץ ממפקד למפקד כדי להניע אותם לשים קץ לטבח. כולם השיבו את פניו ריקם.


אחרי הטבח סירבה הממשלה לערוך חקירה בלתי-תלויה. בהפגנת-זעם ענקית בתל-אביב (הפגנת-ה-400-אלף המיתולוגית) הכרחנו אותה למנות ועדת-חקירה ממלכתית, בראשות השופט העליון יצחק קאהן. הוועדה עשתה עבודה טובה, והדו"ח שלה כלל את כל הפרטים הנ"ל. אבל במסקנותיה קבעה ששר-הביטחון (אריאל שרון), הרמטכ"ל וכמה קצינים בכירים נושאים ב"אחריות עקיפה" למעשה-הזוועה. היו שטענו כבר אז שהוועדה "התכופפה אחורה" כדי להגן על שם המדינה, וכי ניתן היה לבסס על אותם הממצאים מסקנות הרבה יותר חמורות.


הוועדה החליטה, בין השאר, להדיח את שרון מתפקיד שר-הביטחון ולמנוע מאלוף ירון פיקוד על כוחות. אך הוועדה לא החליטה להדיח את שרון מהממשלה ומהחיים הציבוריים, ולא הדיחה את ירון מצה"ל. היא לא הסיקה שום מסקנה כלפי רפאל איתן, מפני שתקופת-כהונתו עמדה להסתיים. נגד קצינים אחרים הוסקו מסקנות חסרות-משמעות.


כיום מכהן שרון כראש-ממשלה, הממונה על צה"ל, ועמוס ירון כמנכ"ל משרד-הביטחון. למעשה זכו כל נאשמי-קאהן בקידום. ובעיקר: מעולם לא נערך בישראל משפט (להבדיל מחקירה) נגד החשודים באחריות לטבח.


אחרי חקיקת החוק הבלגי פנו ניצולי הטבח לבית-המשפט בבריסל והגישו תביעה נגד שרון והקצינים. על משפט זה ניטש עכשיו הוויכוח.


איש איננו חושד במערכת-המשפט הבלגית שאינה תואמת את הנורמות המשפטיות הגבוהות ביותר. אם שרון וחבריו בטוחים בצדקתם, מדוע לא יעמדו למשפט ויוכיחו את חפותם? מה גם שמדינת-ישראל העמידה לרשותם את המשפטנים הבכירים ביותר שלה, מטעם המדינה ועל חשבונה. (ניתן לשאול, כמובן, מדוע אני צריך לשלם בעד הגנה משפטית על אנשים המועמדים למשפט בשל חשד של ביצוע פשעי-מלחמה. אבל מילא.)


לכל זה אין שום קשר לאנטישמיות. השימוש בהשמצה זו כלפי כל מי שמותח ביקורת על שרון וחבריו מזכיר את אמרתו המפורסמת של הד"ר סמואל ג’ונסון: "הפטריוטיזם הוא המפלט האחרון של נבל."


מותר לאכול שוקולד בלגי. גם כשהוא מריר.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. אלעד הגיב:

  למרות שאתה לא נוהג להגיב כאן אורי, אולי מי מעמיתיך יוכל להסביר לי. מדוע הבלגים לא שופטים עצמם על ה-10 מיליון שטווחו בצורה לא פחות גרועה ואולי אף יותר גרועה בקונגו? יעמידו עצמם למשפט ראווה לעולם ואז יבואו בידיים נקיות – ובזכות מלאה לשפוט את כל מי שיחפצו – עד אז – עם כל הנחיצות של בית משפט זה – בלגי הוא לא יכול להיות. יתרה מכך, לא אירופי ולא אמריקאי (גרמני אולי כן). השאר כולם משתפי פעולה של הרוע. כולם נגועים באינטרסים רבים מדי. גם אם אהיה השמאלן ביותר – ישראליותי תעמוד לי לרעה.

 2. הציוני הגיב:

  שוב אורי אתה משווה אותנו לנאצים . ודאי תגיד שדבריך הוצאו מהכשרם וכד’ .
  המרחק בין 82 ל48 לא רב . תיאורתית ניתן להעמידך לדין כי השתתפת בנכבה .
  אם פליט יגיש נגדך תלונה תעצר בבלגיה ותשפט שם כפושע מלחמה . הרי אין לזה סוף .
  אורי , לא יעזור לך רוב ערביי ישראל חיים בשלום ובשווי זכויות מלא ומתחלחלים מהשלטון הדיקטטורי המושחת של עראפת .

 3. רן רוזן הגיב:

  למה אתה כרגיל מזכיר את ה"עובדות" שנוחות לך?
  כן הנוצרים טבחו בפלשטינאים ואתה עוד אומר שזה לא היה הפעם הראשונה שאלי חובייקה והנוצרים ביצעו טבח בפלשתינאים בזה אתה צודק.
  את הפרט הכי חשוב לא הזכרתה את הטבח של ערפאת, אני חוזר הטבח של ערפאת בנוצרים כשנה וחצי לפני סברה ושתילה שבו הוא, חברך , שחט 2000 נוצרים.
  חשוב שתציין כאלה עובדות גם שזה לא נוח לך כן סברה ושתילה היה נקמה!!! של הנוצרים על הטבח שערפאת תיכנן הגבה וביצע עם (החברים שלך אורי) מהפת"ח.
  לגבי בלגיה, הכי חשוב שתזכור שמסע ההסתה הגזעני שנעשה לישראל (בעזרתך האדיבה) הוא מכוון ואין שם כל איסכור למחמת האזרחים בלבנון ולרציחות שערפאת ביצע כולל הטבח בדמור ב 1980, ולכן באמת רוב הבלגים בכלל חושבים שישראלים בצעו את הטבח הנ"ל. אז כמו שהתקשורת שלהם בנושא הישראלי לא ממש מראה סימנים של הגינות בסיסית זה גם מחלחל למערכת המשפט שלהם.
  לכן באמת רק הנושא של סברה ושתילה ושרון מקבל עדיפות במערכת המשפט של בלגיה.
  אבל כרגיל אתה לוקח חצאי אמיתות מתאים לתאוריה שלך ומציג מצג שווא שבינו לבין המציאות אין שום קשר. בקיצור אתה דמגוג, פשיסט צר אופקים ללא כל ביקורת עצמית, חבל

 4. אחד העם הגיב:

  דיר-יאסין וקיביה;
  הירושימה ונאגאסקי;
  מאות היהודים ואלפי הלא יהודים שנרצחו בארגנטינה ובצ’ילי… והרשימה ארוכה. מה הקשר עם סברה ושתילה
  בבלגיה ? – המגיב לעיל, יכול להתכבד ולהגיש תביעה
  נגד קיסינג"ר והגנראלים הארגנטינאים והצ’יליאנים-
  גם נגד עראפאת, אבנרי, מופז או נגדי…
  כל "תיק" יתברר לבדו. הפנקס פתוח והיד רושמת.

 5. אל תאכלו שוקולד בלגי– הגיב:

  וגם מפרנס ישראלים(ערבים ויהודים כאחד). אגב היחסים שהיו בארץ בין ערבים ויהודים(עד 9/2000) טובים יותר מאלו שבין הפלמים והואלונים בבלגיה. אני גרתי הרבה שנים בבלגיה ומכירהאת מערכת היחסים הרעועה בין 2 העמים שם. נוספו לשם כמליון מוסלמים בעשור האחרון והם שהשפיעו מאד על ההחלטה הפוליטית, כן הפוליטית של הבלגים לגבי ישראל. 2 אחי מתגוררים בחיפה ואני יודעת שמערכת היחסים בין יהודים וערבים בחיפה היא מצוינת(זאת מסורת מבורכת רבת-שנים) ואני תקווה שבלחץ אמריקאי נגיע להסדר טוב עם הפלסטינאים , לשביעות רצון 2 העמים. וחזונו של פרס, למזרח -תיכון חדש(לטובת העם הערבי והיהודי) אכן יתגשם בקרוב בימינו.

 6. אל תאכלו שוקולד בלגי–"עלית" יותר טוב הגיב:

  אני מתנצלת אך הכותרת בתגובתי הקודמת היתה זו הנזכרת למעלה. תודה לכם.

 7. שוקולד טוב לתגובות הגיב:

  המגיבה שבאה מבלגיה – כתבה כבר מחצית מתגובת
  השוקולד, בתגובה תחת שם אחר (כמובן) לכתבה על שדרות.
  למגיבי הימין אין עניין בשוקולד – הם עסוקים 24 שעות
  מסביב לשעון,ב"תגובות" לה"גדה השמאלית"

 8. אלי חיבוקי הגיב:

  אורי אבנרי היקר , אני מבקש ממך שתסגיר את עצמך לבית הדין בבלגיה.תתודה על כל הפשעים שבצעת נגד הפלסטינאים האומללים במלחמת הנכבה (1948).

  ורק אז אחרי שתיהיה טהור. לאחר שימוצא כנגדך פסק הדין הבינלומי.

  אתה תוכל להטיף באמת באמת בניכיון כפיים

 9. שוקולד בלגי/אורי אבנרי הגיב:

  היום בעיתון מסופר על חוגים ישראליים ויהודיים שיוצאים לתקוף בדואר האלקטרוני את הבלגים ומזכירים את שיתוף הפעולה עם היטלר ועל פשעיהם בקולוניות שלהם באפריקה. עכשו הם מבינים שקימת הדדיות במערכת היחסים בין מדינות ועמים, והלימודים רק התחילו.
  .

 10. מעוצבן הגיב:

  הבלגים התחרפנו לגמריי,
  לא רק לא לקנות מוצרים בלגים.
  לא רק להחזיר שגריר.
  לא רק להתקיף באי מיילים.
  להדיר רגלינו ממדינה ארורה זו
  לגרש את השגריר הבלגי מישראל
  לתת להם לשתות את המים של עזה

 11. אתמהה הגיב:

  "כל הצמרת הישראלית ידעה שצפוי טבח" וכו’, כפי שמר אבנרי כתב. מר אבנרי היה בתקופת ההתרחשות מעל גיל
  18 ועליו לדעת היטב שהדבר אף לא עלה על הדעת באותה תקופה. בעולם הטלויזיני העכשווי, מחשבות זוועה הן דבר שבשיגרה, משום שזה מה שהמדיום מטבעו מטפח כתפיסה וראיית עולם נורמאטיבית (וזה כמובן מקדם מעשי זוועה הלכה למעשה). לא כן בעולם הקדם-טלויזיוני,שהיה בלתי אלים יחסית גם בציפיות ובהערכות לגבי התרחשויות עתידיות (רמת הפשיעה היתה נמוכה יחסית ואלה מספרים עובדתיים. נקווה שמר אבנרי לא מוצא דרך לחלוק גם על סטטיסטיקות ידועות אלה).מר אבנרי מבצע כאן אנאכרוניזם (= הלבשת ההווה על העבר).

  לגבי האוטופיה של השיפוט האוניבארסלי עליה הוא חולם: ללא הכרה בשונויות של בני אדם
  ושל המערכים והתפיסות שהם יצרו לעצמם כציבורים. אין זה מפליא שדוקא רדיקלים קיצונים ביותר הם בעצם טוטליטרים התומכים בדיכוי החופש והעצמאות, הפרטי והציבורי.

 12. דודי בן עמי הגיב:

  יפים הדברים גם היום

  שועלי שמשון מאת: אורי אבנרי

  ארבעה, ארבעה על הג’יפ הדוהר
  ובוקע השיר מן הלב,
  והשביל בדרכם מרקד ומזמר,
  זה השביל המוביל אל האויב.

  שועליו של שמשון
  שוב פשטו במרחב
  ונושאים השלהבת בליל,
  מעזה ועד גת
  שוב נטוש זה הקרב,
  לחירות ישראל.

  האזינו "מצרים" לשירו של שמשון,
  הוא בישר את הקץ לפלשתים,
  האזינו היטב למיקלע, לרימון,
  שיר המות לחיל הפולשים.

  שועליו של שמשון…

  ארבעה, ארבעה אל הקרב הגועש,
  מזמזמת בלאט המכונה.
  כן, חדש המיקלע היורק את האש,
  אך האש ישנה נושנה.

  שועליו של שמשון…

  כל מילה ומילה יפה גם היום
  אנא השפט בבלגיה ולו רק על השיר הזה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים