הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בפברואר, 2003 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


פעילי התנועה נגד הגלובליזציה באיטליה ניסו במהלך כל סוף השבוע האחרון לעצור את הרכבות המובילות ציוד ותחמושת לבסיס נאט"ו, לקראת המתקפה האמריקאית על עיראק. אתמול (יום א’ 23 בפברואר) וביום שבת, הצליחו מאות פעילים להפסיק את תנועת הרכבות בין ויסנזה (צפון-מזרח איטליה) לבסיס הצבאי קמפ דרווי שבמרכז. קמפ דרווי הוא מחסן החירום הגדול של ארה"ב באירופה. חרף מחסומים שהקימו הפעילים נגד המלחמה, הצליחו 6 רכבות להגיע אל יעדן ("רכבות המוות", כפי שכונו על ידי הפעילים). הפעילים נגד המלחמה קראו לחסום מסילות ברזל נוספות כדי למנוע כליל את תנועת הרכבות המובילות ציוד ותחמושת.

המפגינים, ובראשם לוקא קסאריני (ממארגני מפגש "הפורום החברתי העולמי" שנערך בפירנצה לפני כמה חודשים), תוגברו בפעילי איגודים מקצועיים וחברי מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית. מאות התיישבו על פסי הרכבת במקומות שונים ומנעו את מעבר רכבות המשא. לדברי קסאריני, עוד 26 רכבות צפויות להגיע אל קמפ דרווי. נוכח פעילויות המחאה החליט הפיקוד האמריקאי להשתמש במשאיות של גופים אזרחיים באיטליה על מנת להוביל את הציוד. בעקבות החשש שהתחמושת והציוד יועברו על גבי משאיות, הקימו עשרות פעילים מחסומי דרכים בכמה נקודות.


אחת מהרכבות הצליחה להגיע אל יעדה לאחר 12 שעות נסיעה, במקום 4 שעות כמקובל. הרכבת, תחת שמירה כבדה של "קרביניירי" (כוח משטרה הדומה למשמר הגבול בישראל) וחיילים אמריקאים, נאלצה לשנות את מסלולה כמה פעמים בעקבות ההפגנות שנערכו בתחנות הרכבת של ורונה, מונסליסה וסן רוסורה. במקומות אלה התפתחו תגרות בין שוטרים למפגינים. נודע כי המפגינים קיבלו סיוע מאנשי איגוד עובדי הרכבת ויודעים היטב את לוחות הזמנים של רכבות המשא. כך הם מצליחים לכוון את המפגינים ממקום למקום – על פי הצורך – תוך שהם משתמשים בטלפונים סלולריים.


בעקבות ההפגנות החליטו ראשי האיגודים של עובדי הרכבת להכריז על סכסוך עבודה בדרישה למנוע את השימוש ברכבות לצורך הובלת ציוד ותחמושת. יש בין פעילי האיגודים הדורשים לאמץ את עמדתם של נהגי הרכבות בסקוטלנד, שסירבו בחודש שעבר להוביל תחמושת המיועדת למלחמה נגד עיראק. זאת, על פי דרישת איגודי העובדים בסקוטלנד ובוולש המתנגדים לעמדותיו של ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר.


על פי דרישת משרד ההגנה בלונדון, כמויות גדולות של תחמושת אמורות היו להגיע אל בסיס גלן-דאגלס שבחוף המערבי של סקוטלנד – במסגרת המתקפה המתוכננת של ארה"ב נגד עיראק. בסיס גלן-דאגלס הוא אחד ממחסני התחמושת הגדולים של ברית נאט"ו.


המקרה האחרון באנגליה, של עובדים שסירבו להוביל נשק או תחמושת, נרשם ב-1973 כאשר איגוד עובדי הנמלים סירב לטפל ביצוא נשק לצ’ילה, לאחר מותו של הנשיא הסוציאליסטי סלבדור איינדה בידי קושרים מן הצבא. צעד זה של עובדי הנמלים נגד משטרו של פינושה לא היה חדש. כבר ב-1920 סירבו עובדי נמל לונדון לטפל בנשק ותחמושת שהיו מיועדים לכוחות הבריטים שנלחמו נגד הבולשביקים בבריה"מ. באיטליה לא היו תקדימים לכך.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. קורא הגיב:

    אתם "מתחרים" בעיתונים היומייים ?
    ידיעה זו התפרסצה הבוקר בעיתונים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים