הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בפברואר, 2003 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


שביתה כללית התקיימה ברחבי אלג’יריה בימי ד’ וה’ במחאה על מדיניות ההפרטה של הממשלה ולמען העלאת שכר המינימום. שכר המינימום עומד כיום על 8,000 דינר (600 שקל). השביתה הוכרזה על ידי "האיחוד הכללי של העובדים באלג’יריה" (UGTA) פדרציית האיגודים הגדולה המאגדת את רוב העובדים. דובר הפדרציה מסר כי "השביתה הקיפה כ-95 אחוז מהעובדים והיא הוכחה לכך שקיימת התמרמרות רבה בקרב העובדים נגד המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה".

הענפים בהם השביתה היתה מלאה היו תחבורה ציבורית, רכבות ותעופה, הבנקים, מערכת החינוך, רוב העיתונים בשפות הצרפתית והערבית, המסחר ומפעלי תעשייה רבים – בייחוד במגזר הממשלתי. השביתה היתה חלקית, או בכלל לא התקיימה, בענף הייצוא מספר אחת של אלג’יריה: נפט וגז. המטוסים היחידים שנחתו בשדה התעופה הבינלאומי ביומיים האחרונים הביאו את עולי הרגל למכה ששבו לבתיהם.


לדברי מזכ"ל ה"איחוד הכללי", עבדלמג’יד סידי סעיד "הממשלה הלכה צעד אחד רחוק מדי במדיניות ההפרטה, המצטיינת בחוסר השקיפות שלה ובפגיעה קשה בזכויות העובדים". עוד הוא נימק את הדרישה לתוספת לשכר המינימום בכך "שתוספות שכר ושכר הוגן הם האמצעים היחידים שאני מכיר כדי להילחם באבטלה. שכר גבוה יותר יוצר מקומות עבודה, שכר נמוך גורם לאבטלה". על פי נתונים שנמסרו על ידי האיגודים כשליש מכח העבודה מובטל. בקרב הצעירים, שגילם מתחת לשלושים, שיעור המובטלים הוא גבוה אף יותר: 50 אחוז.


דוברת הממשלה חאלידה תומי, מסרה לתחנת הרדיו הממלכתית כי "הממשלה לא גורסת שיש למכור את רכוש המדינה בזול. מדיניות ההפרטה מיועדת להפוך את אלג’יריה למשק בעל יתרונות בתחרות הבינלאומית הגוברת ובסביבה המשקית המשתנה במהירות".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים