הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותמאת כתב "הגדה השמאלית"


האיגודים המקצועיים האמריקאים החליטו לראשונה להתנגד למלחמת עיראק, לאחר עשרות שנות תמיכה בכל המלחמות האימפריאליסטיות שניהלה ארה"ב בקוריאה, בווייטנאם ובמפרץ הפרסי. כך עולה מהחלטת הפורום המוביל באיגודים המקצועיים (CIO-AFL) שהתכנס בסוף השבוע בהוליווד, מדינת פלורידה. ההחלטה שהתקבלה ללא מתנגדים על ידי נציגי 65 האיגודים המקצועיים הגדולים בארה"ב מותחת ביקורת קשה על ממשל בוש. "תפקידו ואחריותו של הנשיא הוא להסביר באופן ברור ומשכנע את העם האמריקאי מדוע המלחמה נגד עיראק נחוצה כעת – והנשיא לא עשה זאת", נאמר בהחלטה.

יצויין שלקראת קבלת ההחלטה הזמינו אנשי האיגודים המקצועיים שני אישים מרכזיים בממשל קלינטון, סמואל ברגר (היועץ לבטחון לאומי לשעבר) ודניס רוס (השליח לשעבר למזה"ת). גם ברגר וגם רוס הביעו הסתייגויות ממדיניות ממשל בוש.


בעת מלחמת המפרץ ב-1991 הנשיא בוש האב קיבל את תמיכת האיגודים, חרף חילוקי דעות בין הצדדים בשורה ארוכה של נושאים. נשיא הפדרציה אז, ליין קירקלנד, אמר כי "תנועת העבודה האמריקאית עומדת לימינה של ארה’ב" בעת מלחמת המפרץ. עכשיו, בעת ממשלתו של בוש הבן, חילוקי הדעות לא פסקו, אך נוספה הביקורת הגוברת בקרב איגודים מקצועיים ברחבי ארה"ב נגד המלחמה המתוכננת. בארה"ב הוקמה "קואליצית העובדים נגד המלחמה", לה הצטרפו מאות איגודים מקצועיים מקומיים. רבבות מפעילי ה"קואליציה" נוטלים חלק בהפגנות הנערכות בחוף המערבי והחוף המזרחי של ארה"ב.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים