הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 במרץ, 2003 9 תגובות

הימין הישראלי לגווניו, החל בנצי מפלגת העבודה, דרך האנטישמים של שינוי וכלה באחרוני הטרנספריסטים והכהניסטים, מחכך היום ידיים, בהנאה בלתי מוסתרת, נוכח ניצחונם ההיסטורי הגורף והסוחף, ניצחון שכמותו לא היה מעולם. ואנחנו צריכים להיות אמיצים ולהגיד לעצמנו ביושר׃ באמת נכון׃ הטרור ניצח! היתה הכרעה היסטורית! ״סוף-סוף״ הכריע עמישראל בין דרך לדרך. ציבור ישראלי מבולבל ונבוך, קרוע בין תמיכה גורפת בהורדת התנחלויות 78% (!) לבין תמיכה גורפת לא פחות באדריכל הקמתן…

ציבור נבער מדעת, עיוור, נזעם ופגוע מ״דחיית היד המושטת לשלום״, נהה בהמוניו ימינה אל מחוזות הטירוף המדיני. כל אותם ישראלים מאוכזבים וכועסים, שנעלבו מיאסר עראפת עד עומק נשמתם, שסברו שלחיצת היד על הדשא בבית הלבן מספיקה ואין צורך לשלם עוד דבר, ישראלים שהיו משוכנעים כי הנסיגה שהוצעה תספיק ותגרום לפלסטינים לנשק את ידיהם בתודה וכך יוכלו הם להמשיך ולשחק ברולטה ביריחו ולקנות שמן זית בכפרים שלאורך חוצה שומרון.


אלה הם הישראלים העיוורים לחלוטין לעוול ולפשעים המתחוללים בשמם ומתחת לאפם – כל אותם שהחליטו שאין עם מי לדבר ואין על מה לדבר ולכן לא צריך לוותר על שום דבר; אלה שהפסיקו לשמוע חדשות והפסיקו לקרוא עיתונים ונוהגים מנהג בת יענה מתוך קהות חושים מוחלטת למצוקה ולייאוש מצידה השני של הגדר הוירטואלית…


שנים לא היתה הכרעה כזאת במדינת ישראל (מאז בחירות 1977). שנים בוססנו בבוץ העמוק של המדמנה המזרח-תיכונית ללא הכרעה בין שמאל וימין. חוסר היכולת להכריע הביא את שני הצדדים, גם את הימין וגם את השמאל אל מחוזות אפלים של ניצול שעות כושר מזדמנות, מחטפים פוליטיים וקביעת עובדות בשטח לדורות… כך הוקם מפעל ההתנחלות בשטחים וכך גם התקבל הסכם אוסלו על חודו של קול, והכל בשם הדמוקרטיה… ובינתיים, הדיכוי האכזרי בשטחים נמשך, הטרור המשיך להכות ללא רחם… ומעגל הדמים האינסופי התגלגל והלך אל ים של דם ותהומות של ייאוש, מתוך קנאות רצחנית ומטורפת הקוברת את ילדינו ואת ילדיהם. ללא כל מוצא.


ועכשיו סוף סוף, כאמור, הכריע עם ישראל ובחר לעצמו את המנהיגים שהוא ראוי להם והם ראויים לו. סוף סוף יש לציבור הזה כנסת כמו שתמיד רצה, ריקה כמעט מערבים ומשמאלנים, כנסת שמבטאת נאמנה את הלכי הרוח שבו׃ הלכי רוח אשר בצילם גדל והולך מספר הילדים בבתי הספר שכבר אינם מתביישים לתמוך בטרנספריסטים בגלוי, ו-31 הרוגים פלסטינים ביום אחד כבר לא שווים כותרת באף עיתון, ופלסטינים שוחרי שלום כבר אינם מורשים להיכנס ולדבר בפני ילדי ישראל, והמסביר הלאומי מרשה לעצמו לקרוא להורים שכולים ״משתפי פעולה עם האויב״, והמערכת כולה הולכת ונעשית אכזרית ונקמנית ומרושעת, גם כלפיהם, אבל כבר גם כלפינו, והיא מתעללת ומשפילה עד עפר גיבורים כמו יוני בן ארצי (אשר בעיני הוא וחבריו גיבורים לא פחות מיוני נתניהו)… והיום אנחנו צריכים להיות פקוחי עיניים!


בטווח הקצר, הדבר הזה ילך ויחמיר – החיסולים, והדיכוי וההתעללות וההשפלה והאכזריות! והעולם כולו יחזה בקלוננו כאשר יוצב סימן הקריאה לצד סימן השאלה המרחף כבר ימים רבים מאוד מעל הדמוקרטיה הישראלית. ומה אנחנו יכולים לעשות בימים האפלים האלה, בתקופת שלטונם של הימין ותורתו? אנחנו נהיה חזקים ונחושים! אנחנו נמלא בנאמנות ובמסירות את תפקיד האופוזיציה הלוחמת. ברחובות ובכיכרות, בעצרות ובהפגנות, בבתי הספר ובאוניברסיטאות, וגם, אם יהיה צורך, בבתי המעצר ובבתי המשפט. לא נחשה ולא ננוח לרגע, נספור את המתים והפצועים, נדאג שתג המחיר ל״שלום ההתנחלויות״ יהיה ברור ומובן לכל אחד ואחת. נעמוד ונמחה בכל כוחנו מול כל עוולה ופשע שיעשו בשמנו. נעשה זאת בכל האמצעים החוקיים שיעמדו לרשותנו, כל זמן שנשמה באפנו, כל עוד תשרור הדמוקרטיה בארצנו… וגם, חלילה, אחרי…


בטווח הארוך, לאחר שתימלא סאת הייסורים, לאחר שתיגמע כוס התרעלה עד תום, רק אז, למרבה הצער והיגון, תיצרב סוף סוף בתודעתו של אותו ציבור מבולבל ונבוך, האמת האחת היחידה ואין בלתה: שאי-אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, שאי-אפשר להסתתר מן המציאות מאחרי גדר וירטואלית, שלא ניתן להמשיך ולחיות על החרב לאורך זמן רב כל כך, שמחיר הכיבוש הוא נורא ואיום וכבד מנשוא ושלא כל סבא שתפרו לו תדמית נחמדה הוא באמת כזה… ורק אז, רק כאשר מחיר ה"אין שלום" יעלה על מחיר השלום יחזור אולי הציבור לשפיותו. רק אז תחזור מדינת ישראל למשפחת העמים הנורמלים, והמערכת הדמוקרטית בישראל תתחיל לתפקד מחדש, כיאה לחברה תרבותית ומתוקנת באמת.


ואנחנו נהיה כאן כשזה יקרה, כדי לאסוף את השברים וכדי לבנות מחדש את מה שנחרב.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. אמנון יובל הגיב:

  ברצוני לנסח שתי הסתייגויות מדברים שנאמרו כאן ומשקפים אמונות רווחות בציבור הישראלי:
  רמי (שמאמרו כשלעצמו ראוי וחשוב) טען ששנים רבות לא היתה הכרעה בין ימין ושמאל בישראל, ורק כעת הימין הכריע את הכף לטובתו. זה ממש לא נכון: מבחינת מדיניות, ישראל מגשימה בשטחים מדיניות ימין מאז כיבושי 1967. ההבדלים בין המערך לליכוד היו מזעריים, ונגעו יותר לסגנון מאשר לתוכן. אם בכלל, בתקופת שלטון ראשי ממשלות המערך היתה הרחבת ההתנחלויות מואצת יותר. התקופה היחידה שנכנסת יותר בקושי למשבצת הזו היא תקופת רבין, אך גם כאן יש לזכור כי: 1. לרבין היה רוב שברירי ביותר, והוא גבר על הימין רק כי זה התפצל ואיבד קולות של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה (כמו התחיה). 2. הסכם אוסלו, בדיעבד, נראה יותר ויותר כמו המשך הכיבוש בדרכים אחרות. בכל מקרה, היה זה הסכם שהיה כה פתוח לפרשנויות, עד שרק המדיניות בפועל יכולה היתה לתת לו משמעות. מדיניות זו, עוד בתקופת רבין, היתה רחוקה מלסמן הליכה חד-משמעית לשלום. אחר כך היא סימנה הליכה חד-משמעית למלחמה.

  אשר טען כי "אי אפשר להגיד שכולם מטומטמים". אז קודם כל, אפשר, אם מוכיחים את זה. בחברה הישראלית של היום ניתן לדבר על רוב של אנשים שבוחר לתמוך בכיוונים מסוכנים מתוך הלך-רוח לאומני-מלחמתי. בהלך רוח כזה אנשים חושבים בצורה עדרית וכן, מטומטמת. אנחנו מכירים את זה מכל כך הרבה מקומות: כל עמי אירופה תמכו ברוב גורף ביציאה של מדינתם למלחמת העולם הראשונה. האם לא ניתן לומר שהם טעו? או שנהגו בטיפשות? אכן, לעיתים נכון יותר ההסבר של תודעה כוזבת, ושל לאומנות המוזנת על ידי שטיפת מוח תקשורתית יום-יומית, אך אופציית הטמטום אינה כה בלתי-אפשרית, והיא אינה עומדת בסתירה להסבר המניפולציה מגבוה. זה נשמע אולי רע, אבל כן – בדרך כלל הרוב טועה, ולא פעם זה נובע מבורות, טמטום, והיעדר מחשבה עצמאית.
  האידיאליזצייה של העם הפשוט, שאף פעם אינו יכול סתם להיות מטומטם, אין לה כל קשר עם המציאות. היא מיתוס שיש להיפטר ממנו, גם אם המחיר הוא האשמה מיידית באליטיזם. אחרי הכל, דווקא העמדה ה’אמפטית’ כביכול ל’עם’ היא סוג של פטרונות בלתי נסבלת: העם לא טיפש, הוא רק לא הבין כמה דברים קטנים, שכשיבין אותם יתמוך בהומניזם עלי אדמות. למי שלוקחים אותו ברצינות לא אמורים לייחס רמה כה עלובה של ניתוח המציאות.
  לא בטוח, אבל יכול מאוד להיות שהחברה הישראלית שמעה על הכיבוש, הבינה את ההרג המאורגן של הצבא הישראלי, קלטה את העונשים הקולקטיביים שסופגים הפלסטינים ו…פשוט החליטה שכל זה לא מעניין אותה. כי היא רוצה הרבה שטח בלי הרבה ערבים, והיא מוכנה להקריב לצורך העניין את חייהם של רבים, ואת עבודתם של רבים עוד יותר. ואז מוזר שדווקא המעטים שלא חושבים כך הם הנדרשים לערוך חשבון נפש. תחת זאת, כפי שהציע רמי, עדיף שימשיכו לומר את האמת עד שלא ייתנו להם יותר.

 2. אורית מגשלו הגיב:

  אני שומעת מפי ישראלים את דברי אחמד טיבי. הוא נאמן לעם שלו וגם אם דבריו דברי דמגוגיה, הוא נאמן לעמו. מאידך ישנם ישראלים(בעלי שמות יהודיים)שגם נאמנים לעמו של טיבי. אותם ישראלים לא נבונים דים כדי לקרוא את המפה. והמפה אומרת כך: בוני המדינה באו מתנועות השמאל היהודיות בגולה. הםבנו , סללו ,יבשו ביצות הקימו את הקיבוצים והמושבים, את ההגנה והפלמ"ח ואת המדינה. השמאל האמיתי נמצא עדיין בקיבוצים והמושבים ,זהו מלח הארץ ,והם ממשיכים לתרום למדינה משכמם ומעלה. מפלגת העבודה ומר"צ(השמאל האמיתי) הושיטו יד לפלסטינאים לשלום ולבנית דרך משותפת לאחוות העמים. בשלב מתקדם של תהליך השלום קיבלנו אינתיפאדה אכזרית ובלתיאנושית. השמאל הישראלי התקשה לתת מענה ולשנות את דרכו בהתאם. כל אילו הביאו לנצחון הימין מבלי שזה עשה את העבודה. מי שעשו את העבודה למענו היו אנשי מר"צ, מפלגת העבודה במקצת. ובעיקר אותם שמאלנים שמטיפים בככרות ובבטאונים שלהם לשנאת מרדכי ולאהבת המן.

 3. שר פרוליך הגיב:

  2 תשובות קצרות:

  1)לרמי:

  לא נתן לזלזל בדעת הרוב.אי אפשר להגיד שכולם מטומטמים.רצוי לבדוק מה היו הסיבות שהביאו למצב כזה.
  יש לזכור שפשעים מבוצעים על ידי שני העמים,כששאילת
  היכולת אינה רלוונטית.תמיד כואב יותר כשאתה מקבל את
  המכות.אורית צודקת כשאומרת שהיה נסיון מסוים להגיע לדו-קיום.יש לי בקורת קשה על פרטים בתוך הנסיון הזה
  שלא היה מספיק אמיתי כלפי העם הפלסטינאי,אבל אפשר היה להמשיך קדימה ולא לחזור לקצוניות שנייה "הכל או
  לא כלום".
  אורית גם צודקת בכך,בסופו של דבר,שהשמאל בישראל "עשה
  את העבודה" עבור הימין.

  2) לאורית:

  אינני מקבל האמירה"שנאת מורדחי ואהבת המן".כשמאל,וכבני אדם,איננו מפרידים אהבתנו או דחייתנו לפי תרבות,מוצא,לאום,צבע,דת,או גודל האף.
  אנו אוהבים הסובלים,המנושלים,הרעבים,המובטלים,החסרי
  בית ועתיד,ואנו דוחים את המנצלים,את השקרנים,את כל
  אלה שאבדו צלם אנוש,את הלאומנים ואת הרוצחים,וגם את אלה ששולחים אותם,אם באים מחברון או מהרצליה פתוח.

 4. דורעם הגיב:

  אמנון יובל, אפשר לומר שהציונות ככלל היא ימנית. ושהציונות ככלל מושתתת על כיבוש ומלחמה. אם אנו מסכימים על כך, אפשר לומר שהציונים מטומטמים.

  אבל הדבר אינו כך.

  הפחד מושך לכיוון ימין. האנשים כאן מלאי פחד. ומשום מה לא השמאל ולא הערבים – לא מצאו את הדרך להפיס את המחלה הארורה שהטמיעו בנו עמי עולם נאורים ומטומטמים גם יחד.

  אם כך קשה להאשים את האדם המונע והלא חושב. כי האדם שלא חושב מרגיש. ומה שחסר בעיקר לשמאל זה הרגש. וכאן נפלנו. השמאל לא מסוגל להרגיש את הימין. הערבים מצדם מרגישים טוב מאד את מה שקורה ומגיבים רגשית. השמאל לא.

  אם השמאל היה מגיב רגשית, אזי הוא היה חוסם כבישים, לא משלם מסים, מפנה התנחלויות לא חוקיות, מתעמת עם הצבא (כמו הימין הקיצוני שכל כך מרגיש שאר ישראל היא בדמו וכמו הערבים שכל כך מרגישים שפלסטין היא בדמם). השמאלנים לא ייפצעו, ילכו בהפגנה שעה וחצי ויחזרו לראות את גידי גוב בוכה על משהו או אולי את קובי מידן מלעלע. לשמאל בישראל לא ממש חשובה המדינה הזו. כי בשביל מדינה מקריבים עבודה (מתנחלי הגבעות) מקריבים ילדים (מתנחלי הגבעות) מקריבים חיי משפחה (מתנחלי הגבעות) מקריבים את החיים שלך (מתנחלי הגבעות).

  ואולי טוב שכך. שהשמאל לא מקריב דבר. שהוא מייצר אלטרנטיבה לאיך מדינה צריכה להיות ולהתקומם. אבל בינתיים מי ששולט פה זה שני העמים שמוכנים להקריב. וכמו כל בני האדם לפניהם מימים ימימה – קורבן זה דבר מובנה. אברהם ואיברהים חי פה ושניהם הקריבו.

  אז תן להם את הקרדיט שהם לא טיפשים אלא מונעים רגשית עד כדי עיוורון לצד השני שכל כך חוששים מקולוניאליזם. ולנו אנשי השמאל תן את הקרדיט של מטומטמים רגשית, ציניים, מתנשאים ולא מחוברים לאדם ולאדמה (הערבים והיהודים). ועד ששני צדדים אלו ייפגשו – דבר לא יקרה.

  המצער הוא שהערבים מצדם ממשיכים לשחק את המשחק הלא נכון (כל הערבים במרחב).

 5. מיכל הגיב:

  במקום לדבר "עליהם", קרי ימין , שמאל, ערבים, העם, השלטון וכו’, בואו נדבר קצת עלינו:

  הכשל הגדול ביותר שלנו, היהודים, הוא בפחד מלחזור ולהתחבר אל לב ליבה של היהדות: מוסר חסר פשרות.חצי עם רוצה מוסר ללא יהדות, וחציו השני רוצה "יהדות" ללא מוסר. אני רואה חובה להזכיר לעצמנו, לא מיהו יהודי, אלא מהי יהדות:

  עמדה: גבולות 67 הם גבולות המוסר היהודי.

  כיבוש שטחי הגדה והרצועה איננו עומד בקריטריונים של המוסר היהודי. מדרש חז"ל לגבי מלחמות יהושע מגדיר שכיבוש הוא לגיטימי בתנאי שלאוכלוסייה הכבושה ניתנות כל שלוש האפשרויות הבאות: להילחם, לברוח או להשלים (קרי לקבל זכויות תושב מלאות). ב- 48 עמדנו בדרישות הנ"ל (פחות או יותר…). ב – 67 לא יכולנו לתת תעודות זהות לתושבי השטחים בגלל הצורך להגן על חוק השבות, ולכן כיבוש 67 איננו לגיטימי לפי חז"ל. בניגוד לדעה הרווחת, אין דין יפו כדין חברון.

  ענישה קולקטיבית נוגדת את תשתית המוסר היהודי כפי שנקבעה ע"י אברהם אבינו בפרשת סדום ועמורה. תשתית זו מציגה ענישה קולקטיבית (=שרירותית) כמכשיר שבאמצעותו הרוע מקיים את עצמו בעולם.

  קדושת האדמה נוגדת את העיקרון האמוני של הפשטת האל. לפי דברי שלמה המלך עצמו, אפילו הר הבית איננו מקום קדוש. לראייה ספר מלכים א’ פרק ח’ פסוק כ"ז: "כי האומנם ישב אלוהים על הארץ, הנה השמים ושמי השמים לא יכלכלוך, אף כי הבית הזה אשר בניתי".

  קידוש סמלים על פני ערכים גורר אותנו לעבודה זרה. קבר רחל מסמל את הערך של אימהות. הפיכתו למזבח למולך הכנעני עליו מקריבים ילדים חיים הינה חילול הקודש ממש.

  ארץ ישראל השלמה איננה הבטחה אלוהית. אלוהי היהדות הוא אלוהי התקווה, אלוהי הפתרונות, אלוהי החן והחסד והרחמים, אלוהי החיים. האם זה נבון להפוך אותו לאלוהי ההבטחות?

 6. יגאל הגיב:

  אגב, כאנקדוטה. תמיד אומרים הימנים (וגם השמאלנים לעתים): עזבו אתכם. אני מכיר את הערבים האלו. אני יודע בדיוק מה הם רוצים. המשפחה שלי באה משם. אני מכיר אותם…

  ואז כשאלת המשך אני שואל, ומה היהודים רוצים? ואותו בחור אומר לי: אה, יש כאלו שרוצים שלום עם 67, יש מדינה דו לאומית, יש כאלו שרוצים טרנספר ויש כאלו שרוצים קנטונים לערבים….

  ואני שוב מקשה, אם כך אם העם בו אתה חי כל כך מסובך ומורכב ברצונות שלו, נראה לך שהערבים, שאין לך באמת מושג מי הם ומה הם רוצים – פחות מורכבים?

  כאן באה שתיקה. אח"כ באה התשובה האולטמטיבית: אבל אתה יודע שאין מה להשוות.

  ואני אומר לו? והעיראקים מה הם רוצים? והצרפתים? והקונגואים? והגרמנים מה הם רוצים?

 7. נבער מדעת הגיב:

  הדמוקרטיה של אלחנן היא טובה כאשר היא מותאמת לדעותיו.
  אותו ציבור נבער מדעת כאשר יתעורר אליבא דאלחנן ויצביע שמאל יהיה כשיר לחלוטין לעשות זאת.
  ותחשבו על זה………..

 8. משהו קצר הגיב:

  לא אתייחס לכותב עצמו רק לדבריו באופן ענייני.
  1. שטויות במיץ עגבניות.
  2. קשקוש בלבוש.
  3. כשאין מה לכתוב עדיף לא לכתוב.
  4. עוד לא הבנת שאתה טועה והרוב צודק.
  5. כמה נוח להיות טיפש, לא רואה לא שומע לא יודע. יורד עליך גשם ואתה לא נרטב???
  ובקיצור חדל קשקשת ברשת, בו איתי למילואים יחד נעשה חיים. ואם יתמזל מזלנו אולי גם נהרוג קצת מחבלים

 9. דניאלה בירמן הגיב:

  אני נפצעתי היכן שבתו של רמי אלחנן ז"ל נהרגה, ועליי לומר שאני שותפה לדיעותיו במאה אחוז. באמת שלא ברור לי כלל העולם הזה עם כל האמונה העיוורת שבו, מה אתם אומרים, אולי נפקח את העיניים ונסתכל סביבנו? אני פשוט בטוחה, שאם נעשה כך, נרוויח המון, אז יאללה!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים