הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותמאת כתב "הגדה השמאלית"


ביום שישי הקרוב (14 במארס) תתקיים השביתה הפוליטית הכלל-אירופית הראשונה בתולדות היבשת. עילת השביתה: מחאה נגד המלחמה שמתכננת ארה"ב נגד עיראק. על השביתה הוחלט בישיבה שקיימו בסוף השבוע באתונה ראשי "הפדרציה האירופית של האיגודים המקצועיים" (ETUC).

בישיבה נמסרו פרטים על שביתות, הפגנות וצעדי מחאה שננקטו בשבועות האחרונים על ידי איגודים מקצועיים ברחבי אירופה – מספרד, איטליה ויוון בדרום, ועד לסקנדינביה בצפון. על השביתה הוחלט בעקבות הדרישה של כמה איגודים מקצועיים, במיוחד אלה הפועלים במסגרת ה"הפורום החברתי האירופי".


בעבר התקיימו שביתות כלל-אירופיות, נגד הפרטת הרכבות או בסולידריות עם עובדי מפעל "רנו" שבוילבורד (בלגיה), אך היו אלה שביתות על רקע דרישות העובדים.


בישיבה שנערכה באתונה לא הוחלט איך תמומש ההחלטה, אך איגודים בכמה מדינות כבר מסרו שיתקיימו הפגנות, מצעדים, הפסקת עבודה ואסיפות הסברה בשעות העבודה. במדינות מסוימות החוק אוסר על האיגודים לשבות בגלל סיבות פוליטיות – כגון באנגליה.


הפורום החברתי האירופי מתכוון לקיים למחרת, בשבת ה-15 במארס, יום של מחאה, במסגרתו יתקיימו הפגנות במספר רב של בירות אירופה. לפני כחודש, ב-15 בפברואר, יצאו לרחובות מיליוני מפגינים במאות ערים ברחבי העולם על פי קריאת "הפורום החברתי העולמי".

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. טל הגיב:

  אם כך, שיבואו לשחרר אותנו מהתופת של החמאס וממשלת הימין הנוראית.

 2. יהודית הגיב:

  איני מבינה מדוע צריך את ההפגנה , הרי בנות הברית מתכננות את החלפת המשטר הטוטליטרי של סדם חוסין ומשרתיו. הם הפכו את העם שלהם לעבדים נטולי זכויות מינמליות. אונסים נשים ורוצחים גברים . אתם הרי יודעים שסדם רצח את נכדיו(הילדים של בנותיו) הוא רוצח צמא דם. האם למענו הולכים להפגין?. הרי האמריקאים מסכנים את עצמם ואת בניהם בכדי לשחרר את העם העירקי האומלל מכבליו.

 3. אפרים דוידי הגיב:

  צריך לקוות שהדוגמא של האיגודים המקצועיים באירופה תחדור אל הנוף הפוליטי הישראלי. יש לי את היסוד להניח שהעובדים באירופה הצליחו להבין דבר מה, שחלק מהקהל בישראל לא מבין: המלחמה בעיראק איננה מלחמה למען הדמוקרטיה. זו מלחמה למען נפט. כאשר סאדם חוסיין טבח בקומוניסטים היה לידיד האמריקאים. ברגע שהממשל זקוק לנפט של סדאם חוסיין (שחברות רוסיות מפיקות ומייצאות אותו!), נגמרה הידידות הנפלאה. ובנקודה זו נפגשים עובדים של ארה"ב עם עובדים של אירופה, ההתנגדות לעוד מלחמה למען הנפט. וזה החשוב שבדבר: ההתנגדות לעוד מלחמה אימרפיאליסטית חוצה גבולות ויבשות

 4. לאפרים דוידי הגיב:

  לישראל אין גבולות ולא ברור באיזו יבשת היא ולכן ההפגנות הללו לעולם לא תחצנה אותה. אולי אחרי צירופה של ישראל לאיחוד האירופי יבינו פה כמה דברים, ואולי לאחר צירופה של ישראל לליגה הערבית יבינו פה כמה דברים.

  בינתיים, ישראל בוחרת לנצל את עובדיה ואת נתיניה ואת אזרחיה. הללו את ישראל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים