הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 במרץ, 2003 4 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


ביום א’ (9 במארס) הוקם בתל-אביב ה"פורום החברתי הישראלי". זאת, בדומה לפורומים חברתיים שהוקמו בכל ארצות האזור (כולל לבנון, ירדן ופלסטין). הפורום הישראלי החדש קשור ל"פורום החברתי העולמי" שמקום מושבו פורטו אלגרה, ברזיל. בישיבת העבודה בה השתתפו עשרות רבות של נציגי ארגונים ואישים הוחלט על הקמת מספר קבוצות עבודה הכוללות תוכנית פעילויות, תקשורת, נייר עקרונות. באירוע שנערך במשרדי הקרן הגרמנית "היינריך בל" לקחו חלק חברי הכנסת לשעבר תמר גוז’נסקי (חד"ש), נעמי חזן (מרצ) ומוסי רז (מרצ); שני חברי הנהגת ההסתדרות ג’יאהד עקל ואפרים דוידי וחבר הנהגת ההסתדרות לשעבר (ופעיל חברתי בהווה) בנימין גונן.

עוד לקחו חלק בדיון נציגים של ארגונים חברתיים, ארגונים ירוקים וארגוני נשים: כיכר הלחם, פורום הארגונים למאבק באבטלה, פעולה ירוקה, מגמה ירוקה, עלה ירוק, מרכז השל, הגדה השמאלית, הקשת הדמוקרטית המזרחית, בת שלום, קואליצית הנשים למען השלום, האם החמישית, יסו"ד (ישראל סוציאל-דמוקרטית), אומץ לסרב, מוסווה, משפחות חד-הוריות, אינדימדיה, המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית, עוס"ים שלום (עובדים סוציאליים למען השלום), מחויביות לשלום ולצדק חברתי, מהפך, שח"ר (חינוך בשכונות), קול השכונות, סינגור קהילתי, שתי"ל ואחרים. עוד לקחו חלק בדיון פעילים חברתיים וירוקים שאינם חברים במסגרות ארגוניות כלשהן.


מנחה הערב, ד"ר דב חנין (מראשי מרכז השל ומרכז הפרויקט "סימני חיים") הדגיש בדבריו את הצורך באיחוד הכוחות ובקביעת סדר יום חברתי וסביבתי המסוגל לחולל מהפך בחברה הישראלית. נציגים של ארגונים חברתיים הציגו תוכנית פעולה לשבועות הקרובים. ברברה אפשטיין (סנגור קהילתי) קראה להשתתף בהפגנה שנערכה היום מול הכנסת נגד תוספת מע"מ למחירי הפירות והירקות, ישראל טויטו (כיכר הלחם) הזמין לסדר פסח המוני שיערך בכיכר המדינה ואפרים דוידי (פורום הארגונים למאבק באבטלה) מסר פרטים על תוכנית "שנת העובדת המובטלת והעובד המובטל". בתום הדיון סוכם להצטרף ליוזמות השונות ולקדם יוזמות של הפורום החברתי החדש.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. פרפורי גסיסה הגיב:

  פורום חברתי???????? איזה קשקוש.
  מה כבר ניתן לעשות מתחבי וממרתפי האופוזיציה?
  מה גם שזה עוד פורום שלא נועד להזיז דברים רק לשמור את פעיליו בתודעה.
  עסקנים קטנים.
  גוז’נסקי, לא עברת כבר את גיל הפרישה??.
  אדם צריך לדעת מתי לפרוש וגם לקחת אחריות על כשלון

 2. "לא זה הדרך" (א. העם) הגיב:

  כאשר הענין הסוצילסטי הצודק, כמובן, הופך להיות נשוא של ארגוני שוליים ומעורב בפוליטיקה הדחויה ע"י רוב הציבור שענין זה הוא למענו, לא תתקבלנה תוצאות, לשמחת ליבם וכיסם של בעלי ההון ומקורביהם ושרתיהם וחסידיהם השוטים.

 3. שי גלי הגיב:

  לדעתי המשימה של הפורום החברתי החדש היא להיות החלוץ של המחאה החברתית לקראת הקיצוצים והפיטורים שמתכנן האוצר ונתניהו בראשו וכמובן נגד המגמות של ההפרטה בראשות פריצקי שכבר התנגד להצעת החוק ה"פופוליסטית" לאסור את ניתוק המיים והחשמל למחוסרי אמצעים לשלם את החשבונות , והגיב שמי שלא יכול לשלם את חשבון המיים "שיאגור מי גשמים".

  כיוון שאין מסה מספיקה של פעילים ותומכים בקרב הארגונים המרכיבים את הפורום יש חשיבות לניצול מקסימי של הכוח וההשפעה של הפורום!!!
  לכן הפגנות בנות מאה מקסימום מאתיים איש אין רעיון טוב כיוון שאלה זוכות לחשיפה ציבורית קטנה ופתטית.

  במקום יש לבצע לדוגמא קמפיין צמתים רציני בכל הארץ בו זמנית. כדי לאייש צומת יש צורך בכמה שלטים וב 4-5 אנשים והחשיפה היא יחסית גדולה. מוסיפים לכך פנייה למקומונים ולתקשורת ארצית וקיבלתם אקט של חשיפה ציבורית רחבה יחסית ואפשרית בכוחותינו הנוכחיים.

  יצירת התודעה הבסיסית בקרב הציבור שיש מחאה על התוכנית הכלכלית היא חשובה מאוד במיוחד בשביל ליצור את האווירה המתאימה להרחבת המאבק המעמדי מעבר לסכסוכים מקומיים בשירות הציבורי במשרד זה ו/או אחר למאבק רחב יותר וכולל שיכלול אולי שביתה כללית…

  עם יצירת התודעה הבסיסית יהיה גם קל יותר להביא אנשים להפגנות וכיו"ב.

  זוהי דעתי לגבי המשימה הקרובה של הפורום החברתי.

  הכותב הינו חבר
  בתנועת "מאבק סוציאליסטי".

 4. אבירם הגיב:

  מידע מועיל וחשוב.
  משום מה לא ניתן למצוא אותו בשאר האתרים ברשת.
  הנה כי כן הפורום החל לפעול והרבה בעיות מחכות לביבי.

  המשיכו בדרככם – כי זו גם דרכנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים