הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 במרץ, 2003 31 תגובות

מרבית הפרשנים הצבאיים והמדיניים של התקשורת הממוסדת, מפמפמים אותנו זה חודשים על המלחמה ש"תיפתח מחר", מחרתיים", "בעוד שבוע", "בעוד שבועיים", "בסוף ינואר", "לכל המאוחר בתחילת פברואר", "המועד האחרון הוא 15 בפברואר", "עתה ברור כי המלחמה תחל בסוף פברואר", "לכל המאוחר בתחילת מארס", "כפי שנמסר מאישיות בכירה הכוחות האמריקנים ינועו במחצית מארס". עכשיו מדברים על ה-18 במארס "כתאריך אחרון".

כל דחייה כזו מלוּוה בישראל בדאגה קשה שמא לא תהיה מלחמה, על כן מקפידים שרי הממשלה ואלופי הצבא "להרגיע" אותנו, בבחינת, חבר’ה, אל תדאגו, המלחמה בוא תבוא, אמריקה בשירות ישראל. כפי שהדברים נראים בעת כתיבת שורות אלו, כלה ונחרצה עם ארה"ב לפתוח במלחמה, בין שיהיה אישור ממועצת הביטחון ובין שלא.


עמדתי נגד המלחמה באה לידי ביטוי בטור זה יותר מפעם אחת. האימרה כי אנו יודעים כיצד מלחמה נפתחת, אבל לא יודעים כיצד תתפתח ותסיים, מוכרת לעייפה, אבל היא נכונה.


אם הדברים לא יתפתחו על פי התסריט האמריקני שתוכנן במשרדים הממוזגים, קיימת סכנה להסתבכות שסופה הטרגי עלולה להביא אותנו למימוש התחזית המשיחית (לה שותפים שלוש הדתות) של מלחמת גוג ומגוג שבה נושמד כולנו.


אשר על כן, אם אין מנוס מהמלחמה, דווקא מתנגד מלחמה כמוני, מקווה כי התחזיות האופטימיות של מתכנניה יתגשמו, כלומר, שזו תהיה מלמה קצרה, שקרבנותיה יהיו מינימליים, שצבא עיראק יתמוטט (כפי שצופה הרמטכ"ל העיראקי ממלחמת המפרץ הראשונה שערק בינתיים למערב), שהדיקטטור סדאם יימלט או ייתפס, והכיבוש האמריקני יצליח לשמור על עיראק מאוחדת, בלי מלחמת אזרחים, ולהעביר את השלטון להנהגה פחות עריצה. (ואם גם יצליחו להטמיע שם ערכים של דמוקרטיה מערבית כמו בחירות, עיתונות חופשית, שוויון מעמד האשה וכו’, בניגוד לכל התחזיות של מביני דבר, הרי שאצטרך לבלוע את כובעי).


וכאלטרנטיבה, שתתממש התחזית האופטימית מהכיוון השני, שהצבא האמריקני ייתקל בהתנגדות עזה שלא צפה, וכתוצאה מכך יחליטו האמריקנים לא להסתבך במלחמת ויטנאם שנייה ויחזירו את כל הארמדה חזרה הביתה.


בעיניי העימות בין סדאם לדבליו בוש הוא מאבק בין שני רשעים, ואני מקווה שבסופו של דבר שניהם יובסו מבלי לגרום לאנושות נזקים בלתי הפיכים.


ציונות אכזרית


פעולת ההתאבדות באוטובוס בחיפה שקטלה את חייהם של 16 בני אדם היא הוכחה כי פעולות הדיכוי האכזריות של צבא הכיבוש הישראלי, לא מצליחות לכבות את אש המרי הפלסטיני. בתקשורת הישראלית ציטטו דוברי ממשל שאמרו כי הפעולה באה "אחרי חודשיים של שקט". זהו חלק מתמליל שפת הכיבוש. על איזה שקט מדובר? באותם חודשיים הרגו כוחות הכיבוש הישראלי קרוב למאה פלסטינים, ביניהם ילדים רבים, אשה בהריון ולא מעט זקנים, באחת, אוכלוסיה אזרחית לא לוחמת. כלל וכלל לא היה שקט. פעולות הרצח הישראליות הניבו בסופו של דבר את פעולת ההתאבדות. אז נכון שהכיבוש והדיכוי האכזריים מקשים על ההתארגנות המחודשת של ההתנגדות הפלסטינית. אבל בסופו של יום מצליח הטרור הנגדי להערים על הטרור הישראלי עם כל הטנקים, המטוסים, המחסומים והסיורים, ומשאיר כאן שובלי דם.


פעולת ההתאבדות בחיפה, היא מחיר ששרון מוכן לשלם. "אחת לחודשיים"? לא נורא. זהו בעיניו "שקט ניסבל", מחיר שראוי לשלמו תמורת שמירת ההתנחלויות.


התנקשות בחייו של ד"ר איברהים מקאדמה, ממנהיגי החמאס ברצועת עזה, וההתנקשות בחייהם של הרב אלי הורוביץ ורעייתו דינה, תושבי התנחלות קרית ארבע ומראשי המתנחלים, דווחו באותו יום בעיתונות, לעתים באותו עמוד, או בעמודים עוקבים, תוך שימוש בתמלילים שונים. לפי העיתונות הישראלית, ד"ר מקאדמה "חוסל בירי מסוקי צה’ל" ואילו בני הזוג הורוביץ "נרצחו בידי טרוריסטים פלסטינים". בעוד ד"ר מקאדמה הוא "טרוריסט", הרב הורוביץ ורעייתו הם "אזרחים חפים מפשע".


אז הבה נעשה מעט סדר, נמרק את שפת הכיבוש ונחזיר למלים את משמעותן.


ד"ר מקאדמה, שבימים כתיקונם הוא חלק מתנועה שניתן לראות בה מעין מקבילה פלסטינית לש"ס, האגודה או חרד"לי המפד"ל, רוצה לומר, תנועה שרוצה להשליט על עמה את חוקי ההלכה הדתית, הופך בעקבות הכיבוש הישראל ללוחם שחרור, השואף קודם כל לשחרר את עמו מהכיבוש הישראלי. במלים אחרות, שרון, איתם יעלון, לפיד ורבני ההתנחלויות, בהתעקשותם להמשיך את הכיבוש, מקנים למקאדמה את הילת לוחם השחרור.


הרב הורוביץ ורעייתו רחוקים להיות "אזרחים חפים מפשע". בהיותם מתנחלים אידיאולוגים, הם חלק מתשתית הטרור הישראלי בשטחים הכבושים ושותפים לפשע מלחמה. הם ראו במשטר האפרטהייד בהתנחלויות שליחות דתית. הם היו חלק מהחמאס היהודי.


אמור מעתה: הקולוניאליזם הישראלי התנקש בלוחם שיחרור והגרילה הפלסטינית התנקשה בטרוריסטים ישראלים.


האם פירוש הדבר שזו הדרך הראויה בעיניי? לא. כי אני מתנגד לעונש מוות, ולכן אסור היה על פי השקפתי להרוג את בני הזוג הורוביץ ואת ד"ר מקאדמה.


אז מה לעשות? כדי למנוע את הקזת הדם הזו, צריך פשוט להתפנות מהשטחים הכבושים ולהחזיר את כל המתנחלים לישראל. לבני הזוג הורוביץ היתה גם אופציה של חזרה לארה"ב ממנה הגיעו. הנה לנו הפן האכזרי של הציונות, שמביאה לישראל יהודים מארה"ב, ששם היו אזרחים שומרי חוק, והופכת אותם לטרורסיטים ופושעי מלחמה המפרים את החוק הבינלאומי.


דרך אגב, יש עוד דרך למנוע את הקטל בהתנחלויות. לפתוח אותן לפלסטינים. אילו התנחלויות קרית ארבע, אריאל, מעלה אדומים, בית אל, גבעון ונצרים היו פתוחות למגורי פלסטינים מחברון, משכם, מג’נין, מעזה ומרפיח בבחינת כל הרוצה לגור עימנו בין בשכירות ובין ברכישת דירה יבוא ללא הבדל דת גזע מין ולאום ככתוב במגילת העצמאות, הסיפור היה נראה אחרת.


אילו אמרו המתנחלים, כל הארץ מהים עד המדבר היא שלנו ושלהם, וערינו כפרינו פתוחים לכולם, שרק יבואו וישלמו את המשכנתות, וכל ארץ ישראל-פלסטין הינה יחידה אחת שבה כולנו אזרחים שווי זכויות, אזיי הורוביץ ומקאדמה ורבים אחרים היו עדיין בחיים, אולי אפילו בני ברית פוליטיים. ואילו אני, כאדם חילוני שמאלי הייתי נאבק בהם יחד עם בני ברית פלסטינים, חילונים ושמאליים אף הם.


הנסיגה לגבולות 1967 והקמת שתי מדינות, אינה האופציה היחידה, יש עוד אופציה, של מדינה דמוקרטית אחת לכולם. בין כך ובין כך, הכיבוש והאפרטהייד הם כיום הזיהום היוצר את שפיכות הדמים ואותם יש לעקור.


ברכות לבניזרי – ברוך הבא בצל קורתנו


בעקבות דחיקתה של ש"ס לאופוזיציה התייחס השר לשעבר וח"כ שלמה בניזרי בראיון עיתונאי לראש הממשלה שרון ואמר "כל מה שהאשימו אותו בסברה ושתילה, היום, אחרי שאני מכיר אותו שנתיים – הכל מתאים לאיש, הכל מתלבש עליו" ובהמשך הופיעה גם הפנינה: "אריק שרון יש לו שני פרצופים: אחד של טלה תמים ואחד של חזיר". (לקוח ממוסף הארץ 7.3.2003).


עתה מכיר גם בניזרי בכך ששרון הוא פושע מלחמה, ויש לקוות כי יתייחס בחיוב לתביעה להעמיד "את החזיר" לדין.


ברוך הבא בצל קורתנו. רק בשביל זה היה ראוי להעביר את ש"ס לאופוזיציה.


איפה הם אמני ישראל?


המחאה נגד המלחמה שדבליו בוש מתכנן בעיראק, הוציאה לרחובות ערי ארה"ב מאות אלפי מפגינים. בין המוחים היו וישנם כמה מהאמנים הידועים והפופולריים ביותר. הנה מספר שמות: ברברה סטרייסנד, מדונה, שון פן, סוזן סרנדון, ג’ורג’ קלוני, אד אסנר, ג’יין פונדה, אוליבר סטון, מרטין שין, מריסה טומיי. אמנים אלה עומדים עתה מול גל עכור של שטנה ימנית שמבקשת לחדש את ימי המקרתיזם. אבל האמנים האלה לא נסוגים. הם ממשיכים במחאתם.


ובישראל? האם שמעתם על אמנים ידועי שם שיצאו נגד המלחמה? אם ישנם, ואני לא ידעתי, נא להשכילני. אני מתרשם כי לשונם של מרביתם תקועה עמוק בעכוזיו של הממסד.

תגובות
נושאים: מאמרים

31 תגובות

 1. אחד העם הגיב:

  שלום לך מר ספירו
  לא הצלחתי להבין את ההקבלה בין ג’ורג’ בוש, נשיא נבחר של הדמוקרטית במדינות, ובין סאדיסט חוסין העריץ.
  יתכן ויש כאן תחילה של מלחמת גוג ומגוג, איפה אתה ? בין בני האור או בני החושך?
  לגבי "ציונות אכזרית". יש כאן גול עצמי שלך, אם הציונות אכזרית, גם בני המוות שבחרו בנתיב הדם אכזרים!
  עתה בוא נבדוק את ה"עובדות" שכאילו הסתמכת עליהן.
  אתה משוה בין אדם שמטרתו היא סתם רצח לשם רצח, לבין הרג בשגגה ?
  הרי ברור שאותם חפים מפשע שנהרגו בשוגג (ואל תספר סיפורים על 100, ברור לכולנו שההגזמה לה אתה נותן עט היא כלי נשק בידי האויב) לא היו המטרה, ואין ספק שצהל עשה לא מעט כדי שאלה לא יפגעו.
  תגיד לי מר ספירו אתה חושב שכולם מטומטמים? הרי גם לו הייתי עיוור לא יכולתי שלא לשמוע את הצהרות אותם פוליטיקאים ואנשים פשוטים על הרצח הנתעב.
  תגיד לי אתה חושב שמי ששם את בן קווסמה על קו 37 לא כיוון למטרה פוליטית? ודאי וודאי, תקשיב להצהרות תסתכל על העובדות.
  קראתי לפני כמה ימים על מחלה שבה לא ניתן להבחין בצד אחד, האם לכולנו עשו ניתוח מוח? או רק לך?
  האם אתה באמת מאמין ש 70 הבתולות יכולות לעמוד בעומס שם למעלה?
  רצית למרק את המילים, בבקשה, הרב הורוביץ ואשתו השם יקום דמם, (ואני לאדם דתי חלילה) ירו בעצמם והפילו את התיק על המחבלים המסכנים שנהרגומ בשוגג!
  דיברת על מקדמה, עם דם של עשרות על הידים, איזה לוחם חרות? רוצח בדם קר ולא יותר. לא בשוגג, בכוונה.
  בוא לא נדבר על "עמו" של מקדמה, כי אם איכותית אנו מדברים, אזי יש כאן מאבק לאומי של העם היהודי בערבי (שהרי גם המתנחלים הם עם שיושב על אדמתו לשיטתך)
  ואם כך אם אתה מקביל בין רצח בשוגג לרצח בדם קר אז בוא נחסל את כל שונאינו, (ממש כפי שהם מנסים לעשות) ונסגור עניין. אין ספק שאנו מסוגלים לעשות זאת והם לא, למרות שהם מנסים.
  הבנת את זה? או שצריך לכנות אותך בשפה נקייה פשיסט וגזען?
  תראה מר ספירו, למזלם של ידידיך אתה טועה בגדול, הכשלון הפלסטיני הוא אדיר, המחיר שאנו משלמים הוא כאיין וכאפס ממה שהם שילמו, וכל יום שעובר מחריף את מצבם מאה מונים. שאלמלא היה כן אין ספק שהיינו נאלצים לממש חלק מהרעיונות שהעלת על מקדמה ולאמץ אותם לעצמנו.

  בשנתיים האחרונות התפכחנו כולנו מאשליות, אשליית השלום, השיויון, שתי מדינות לשני עמים, ועוד. התעוררנו אל המזרח התיכון, כאן אין אמון, אין מילה, ולצערי אין רחמים. היום ברור לכולנו ששלום אמת לא יהיה, ושמדינה פלסטינית אם תהיה, תהיה קטנה ובשליטה בטחונית מוחלטת שלנו.
  לגבי אומנים ויציאה נגד המלחמה. כאן קיבלת את זה בהפוכה, תגיד אתה חושב שאמן יעז לומר מילה בלי שהאמרגן יאשר? תגיד אתה גם כאן לא מסוגל להבין שכל האומנים שהזכרת עושים זאת בגלל קהל פוטנציאלי?
  שים לב ליפה ירקוני שלא שלטה על פיה, האומן הולך אחרי הקהל לא להפך.
  נגמר עידן תקשורת שמאלנית בערוץ אחד, וגם אתה מר ספירו, אשאל אותך שאלה (ברשותך) – מי משלם לך?

 2. נתן הגיב:

  אתה כותב:
  "אתה משוה בין אדם שמטרתו היא סתם רצח לשם רצח, לבין הרג בשגגה ?"
  אין ספק שיש מבחינת החוק הבדל בין שני מקריי הרצח הללו.
  הראשון נקרא "רצח בכונה תחילה" והעונש עליו חמור יותר ויכול להגיע עד
  מאסר עולם וגם עונש מוות(במדינות מסוימות) והשני נקרא רק רצח וגם עליו יש עונש חמור ,אם כי פחות.
  ולכן גם לפי דבריך חיילי צהל והטרוריסטים שניהם פושעים אם כי לא באותה חומרה.
  דרך אגב לא בטוח ששופט היה מקבל שירי של טנק בתוך שכונת מגורים הוא "רצח בשגגה",להערכתי הטיעון הזה לא היה מחזיק מיים.

 3. אחד העם הגיב:

  קרא שוב : אמרתי למר ספירו, שלפי שיטתו….
  שנית: לגבי רצח, הריגה והגנה עצמית. אלה המונחים:
  שלישית: ירי טנק בשכונה אזרחית: איפה בשכונה שלך יורים טילים? באיזו דירה בבלוק שלך גר צלף איש חיזבאללה? באיזו חנות במרכז המסחרי לידך מאכסנים חומר נפץ? מאיזה בי"ס יורים על חיילים?
  וזה בלי להתיחס לשני האנשים שנהרגו כתוצאה מהפיצוץ בעזה.(לא 8 ולא ירי טנק ולא שקרים. )
  עתה בוא נדבר על עורך דין שכשל (שופט…) האם תיתן לו להסביר לבנך איך לשמור על עצמו בשכונה שלך?

 4. אחד מי יודע ? אחד-עם-הארץ הגיב:

  לימין הישראלי לא די בכיבוש פלסטין – הם מנסים לכבוש גם את "הגדה השמאלית" בלהג המתארך,המתלהם, המאיים… ראו "תגובת" המתחזה בשם אחד העם.

 5. 1 מי יודע ו-3 בסירה אחת זה אותו אדם הגיב:

  החלוקה הפוליטית של תושבי ישראל:1. ציונים 2.אנטי-ציונים. ורוב הכותבים והמגיבים הם מקבוצה 2 אם הייתי ערבי בייתי אנטי ציוני. אבל להיות יהודי, אנטי-ציוני ותושב הארץ זה בהחלט לא נורמלי.

 6. אליקים חפץ הגיב:

  למעלה מחודש לא גלשתי באתר שלכם, ואני רואה שלא הפסדתי מאום. לסיכום מה שקראתי אצלכם ברצוני לציין שרבים מהכותבים מבישים את משנתם של: שמואל מיקוניס ,משה סנה ,תופיק טובי ומאיר וילנר.

 7. שאול הגיב:

  למה מי שחושב שהציונות מתנהגת כמו קלגסית שאין בינה ובין החזון שכתוב במגילתה ובעשרת הדברות עליה היא נסמכת – למה מי שחושב כך ראוי להיקרא לא ציוני?

  אולי כי אלו המתקראים ציונים ומנכסים לעצמם את המושג הזה – מפחדים שהם הלא ציונים האמיתיים והם מרחיקים את מי שרואה את פרצופם האמיתי. הרבה חצ’קונים של נער מתבגר, זקפה בלתי נגמרת – שמוליכה את זרעה אל השווא, נער שרב עם כל מה שזז ותולה פוסטרים של אלילים אמריקאים על הקירות – בעיקר פוסטרים של בוש ומקדונלדס. אני רק לא רוצה לחשוב מה יקרה שהנער המתבגר הזה באמת ילך לצבא.

  אני ציוני גאה ובז לציונות המקלגסת את העם השכן איתו הייתי רוצה לחיות יחד. ולא מתוך כיבוש של 36 שנה תיכף. בקצב של שרון ואיתם מדובר בכיבוש של עוד 5 שנים – כלומר כיבוש של 40 שנה.

  זו ציונות? אה ? באיזו סירה אחת אתה החותר מדבר? הטיטניק הנוצצת? או אולי הרפסודה אותה השליכו לים יחד עם מהגרי עבודה למי הים?

  איכס. המקום הזה הוא איכס.

 8. יודע דבר הגיב:

  ספירו היקר,בקיצור רב, צר לי עליך, כלכך הרבה גיבובים חסרי יסוד בסיס ואמת במאמר אחד. כמות השטנה שבך לישראל ליהודים מזכירה לעיתים את המתח ששרר בין קציני אס אס (החמאס) לקאפואים (שמאל קיצוני) מי יכול לשנוא יותר את היהודונים.
  ולעניין עצמו, הסימפטיה שאתה מגלה לרוצח מקאדמה (דר’ מקאדמה כלשונך) מעוררת סלידה, בחילה ורתיעה.
  האיש שחוסל לא היה אדם כי אם חיית טרף שהעדיפה לרצוח ילדים זקנים ונשים על פניי פיגועים כנגד חיילים.
  האויב עצמו היה צריך להוקיע אנשים כדוגמתו.
  ולסיכום, אתה לא איש שלום אם אתה מתנגד למלחמה בעיראק! מי שרוצה שלום צריך להפטר מנשק להשמדה המונית ומשליטים כדוגמת סאדם, היטלר, קדאפי, וערפאת.

 9. שאול הנכבד:של נעלך מעל רגלך כשאתה מדבר הגיב:

  על הציונים מי שלקחו ארץ אוכלת יושביה והפכו אותה לגן עדן עלי אדמות. אולם שונאי ישראל ותומכיהם ,ליבם נתמלא קינאה על מה שהצליחו היהודים לעשות במשך 50 שנה. אין תקדים בהיסטוריה של האנושות להצלחה הכבירה הזאת. והאנטישמים ושונאי ישראל נדהמו. לפי טעמם ונסיונם של מאות בשנים :היהודי צריך להיות קטן חלש מכוער עם חזות דוחה. ולהפתעתם הגדולה קם העם היהודי והקים מדינה לתפארת, חזקה וחכמה ובניה ובנותיה זקופים , חסונים, חטובים , יפים חכמים ויצרניים בעלי תושיה. כל מקום בו יש הצחלה —לישראלים יש בו חלק. וככתוב קשה קינאה ממוות, או אלף מיתות ולא קינאה אחת. אזי הקינאה מעבירה אנשים על דעתם. ולסיום:לא תהיה באן מצדה שניה. גם לא נלך כצאן לטבח. העולם יודע שאם המדינה תפגע אזי כל העולם יפגע.

 10. בריוני התגובות הגיב:

  ברכותי למגיב לפני,ששפך אור על מנגנון החושך של
  המגיבים מהימין המטורף, שעט על "הגדה השמאלית",
  כחיות טרף באפילה. הם ימניים ומעידים על עצמם,
  ככאלה ובכל זאת, הם קןראים בשקיקה את דברי הכפירה
  השמאליים ויש להם "טענות" על כי הם כתובים,מימין
  לשמאל, בעברית תיקנית, המובנת לקוראים בעלי מנת-
  משכל ממוצעת ומעלה. חלקם הגדול של בריוני-התגובות
  אינם בקיאים בשפה העברית. אחד מהם,שואל בעברית
  עילגת "מה זה סברה ושתילה…"?.על מערכת האתר ליצור
  מנגנון-הגנה נגד פלוגות-הסער של הימין ולהניסם
  אל הגדה המערבית, בחזרה אל ההתנחלויות, מהן יגורשו
  לכל הרוחות, בבוא היום

 11. למר שלמה הנכבד/ ממתתיהו שימנקר הגיב:

  אתה לא מובן לחלוטין. תגובתך דורשת הסבר. {לי יש ציון 98 בהבנת הנקרא }.

 12. ארץ אוכלת יושביה? הגיב:

  חיו פה אלפי כפרים שלא נאכלו כמו שאנחנו נאכלים כאן יום יום. כשהגיעו לפה אבותינו הציונים יושביה נאכלו וחלקם ברחו. אז היו פה כמה ביצות ומלאריה. מה זה אומר שמי שיכול לבער אותן יכול לכבוש. כבר עכשיו אתה יכול לגור באפריקה האוכלת יושביה ולהכריז עליה כעל מדינה שהושעת. הם צריכים להשיל נעליהם ואפילו את רגליהם בשבילך. כי אתה המושיע הגדול. אין לך בושה?

 13. לא הבנתי הגיב:

  לא הבנתי את התגובה האחרונה

 14. Reuveninski הגיב:

  What a bulshit is it
  This land is our land ad only ours
  If they want to live here they can, but with out rights

 15. ספירו הביתה הגיב:
 16. גדעון ספירו הנכבד הגיב:

  אל תתיחס לקריאות מסוג הביתה. כן תתיחס לבקשתי : העבר פחות בקורת שלא בונה ותן בקורת עם הצעות לשינוי ופתיחת תהליך שיוביל לקראת בטחון. לדוגמא:אם הממשלה תבצע מהלך של נסיגה מהשטחים הפלסטינאים שנכבשו ב-1967, האם הפלסטינאים יסתפקו בכך או שידרשו את יפו, חיפה, רמת אביב ועוד?

 17. אמרקאי אלמוני – כל הכבוד ספירו. סוף סוף כתבה לענין. הגיב:

  גם אני בעד.
  אני בעד שהישראלים יכסחו את הפלסתינאים, שלא ישאר מהם שריד מ"הרוצחים העלובים".
  ועוד אני בעד
  שאם הישראלים לא מצליחים לחסל את הפלשתנאים אזי לחילופים, הו אזי
  שיחסלו הפלסתנאים את היהודים, קדימה לים, תחזור סוף סוף הארץ הארורה הזו לשליטה ערבית. אז מה אם בכך תתוסף עוד דקטטורה צמאת דם וגזענית לעולם הערבי, אז מה באם העם היהודי יחסף לשואה נוספת??.

  על החתום

  אמריקאי אלמוני.

  (אתה מבין מר ספירו, זו עמדתך באשר לסכסוך העירקי אמרקאי, כאמריקאי קל לי להשליך אותה לאזורך אדוני כפוי הטובה.)

 18. לאמריקאי האלמוני פלמוני הגיב:

  כל מילה בסלע, רב העם איתך וכך גם תוצאות הבחירות.
  בתגובותיך הבאות השתדל להיות פחות אגרסיבי, פחות דורסני ואלים.
  דבריו של מר ספירו אכן מרגיזים וכולי תקווה שיש מישהו בשב"כ שקורא גם כן את דבריו והוא יהיה במעקב מתאים. אבל בבקשה באופן שבו התנסחת אתה רק גורם נזק למחנה הלאומי השפוי מול השמאל הסהרורי, ההוזה ומשתף פעולה עם האויב.

 19. הצעת חוק הגיב:

  גולשיי האתר מתבקשים לחוות דעתם על רעיון ראשוני לחוק חדש:
  החוק לעשיית דין בפושעי אוסלו ועוזריהם על פשעים כנגד העם היהודי היושב בציון.
  למי שיורשע יש לגזור לא פחות ממיטה או הגלייה לרש"פ עפ"י בחירתו.

  דיי כבר, נמאס, מישהו צריך לקחת אחריות על יותר מ 800 הרוגים מטרור מאז אוסלו.

 20. בימת שמאל? הגיב:

  או בימת הימין הסהרורי? למה מה קרה? לפשיסטים אין כבר איפה להתבטא?
  ואם לחזור לספירו, וקצת באותו עניין: היום התבשרנו ב"הארץ", שמדינת ישראל מוכרת לעובדים הזרים מסכות לא תקניות (לא שהאזרחים מקבלים משהו טוב יותר, אבל לפחות הזבל שמחלקים לאזרחים הנאיביים הוא בחינם). אין מה להגיד, הראש היהודי ממציא לנו פטנטים. או שמא זו דרך להוסיף כמה פרוטות (ועוד על חשבון הגויים) אל הצקלון המתרוקן? עוד 2 ס"מ סלולים באיזשהו כביש עוקף משהו, או עוד רבע קרוון בראש איזושהי גבעה?

 21. לבימת השמאל הגיב:

  כל היחס לעובדים הזרים הינו מחפיר ושערוריתי. מדובר במחדל (וזהו מינוח עדין ) מחדל חובק ממשלות בו איפשרו למקורבים למיניהם להתעשר ע"י ניצול מסכנותם של אנשים ונשים מארצות העולם השלישי. המנוולים המנצלים/ המתעשרים ופטרוניהם בממשלות ישראל מוציאים לנו שם גרוע בעולם ומהווים הזרקת בנזין בלתי פוסקת למדורת האנטישמיות. ולענין אחר, ראינו היום פירסום חלקי לגבי משכורות העתק בשרות הציבורי (וזה רק קצה קצהו של קרחון ). בושה וחרפה לממשלות ישראל לדורותיהן. וזאת כאשר חילי צה"ל ואנשי המילואים נקראים ללא הרף למלחמות עקובות מדם שמנהיגינו ונבחרינו לא השכילו במשך 55 שנים לסיים. והמצב רק מחמיר. שלא לדבר על פשיטת הרגל הכלכלית ומתווסף לה גילוי של פשיטת רגל מוסרית.

 22. שערורית המשכורות המנופחות בשירות הציבורי הגיב:

  וכל זאת בשעה שהמדינה עומדת באחת משעותיה הקשות. עוד מעט יעירו את שר הקיצוב של הצנע בשנות החמישים ד"ר דב יוסף ז"ל. אכול ושתה כי מחר נמות –כך מתנהגים נבחרי העם וחבר המרעים שלהם.ואת הבוחרים שולחים להיות בשר תותחים.
  אני מתחיל להבין את גדעון ספירו וחבריו לרעיון. אני ציוני איש שמאל/ מרכז ואני מתחיל להבין את שורשי הכאב שמשפיע על ספירו וחבריו להתבטא כמו שהם מתבטאים.יש כאן ניצול של 2 עמים שרוצים לחיות בשלום ובאיכות חיים זה בצד זה ניצול ע"י האוליגרכית ששולטות בהם יותר מ-50
  שנה.גמרו לנצל כלכלית את הערבים ולכן הביאו עבדים מרחבי העולם ה-3 ומשעבדים אותם. הבנקאים מחלקים מליארדים למקורביהם מבלי לתת את הדין. יו"ר וחברי דירקטוריונם של תאגידים ציבוריים וממשלחיים מאשרים לעצמם ולאנשי שלומם משכורות עתק כאילו הכסף של הקופה הציבורית הוא הונם העצמי. ועל מחדליהם אין מי שנותן ין וחשבון. ממש סדום ועמורה..גדעון חכה לי, אני בא.

 23. נורמן ויסדום הגיב:

  על הניצול המחפיר של רוב ציבור העובדים אף אחד מאנשי המערכת לא כותב. לאף אחד מכם לא מזיז שציבור קטן של מנהלים בכירים שודד במשכורות העתק שלו את הקופה הציבורית. רוב העם נקרע במקומות העבודה שלו והם חוגגים. בנוסף הם מחזיקים בבית משרתות ועבדים (עובדים זרים שבאו לטפל בחולים וזקנים—והם גנבו אותם עי ידי פיתוי כספי מפוקפק). הממשלות בישראל לא עושות דבר וחצי דבר לטיפול בעוולת אלו. אתר זה שהוא אחד הבטאונים של מק"י ההיסטורית. זו הצהירה בגלוי שהיא : משענת האדם העמל, אולם לקום ולהפגין נגד העוול הנורא הזה,יוק,יותר קל ממרומי תפנוקי האקדמיה לזעוק למען הפלשתינים. ידידי אנשי האקדמיה דעו לכם שעניי עירכם קודמים לעניי עיר אחרת.

 24. ל-2 הכותבים: שערורית המשכורות ונורמן ויסדום הגיב:

  יתכן שאתם אדם אחד או אולי שנים שונים אך אתם מתכוונים לבעיה שהיא עיקר הבעיות. הסכסוך עם הערבים בצורה הנוכחית הוא בן 100 ויותר והוא יפתר בלחץ אמריקאי לאחר הטיפול בציר הרשע. הבעיה החברתית-מוסרית ביננו, היהודים ,היא העיקר ועליה נתגבר רק אם יהיה שיתוף פעולה ביננו.

 25. גבי סטריקטום הגיב:

  אנשי ה"גדה" נעולים רק על הענין היהודי ערבי , עם מגמה אנטי ישראלית ברורה, והם לא מתעסקים עם נושא שתי התגוהות שלפני. אם אתם רוצים להעלות את הנושא תפנו לעיתונאי/ סופר יגאל לביב. הוא מהיותר משכילים והאוביקטיבים שבין באי באתר.

 26. בן-יעקוביאן הגיב:

  אני לא הרבה זמן בארץ אבל מאניין לי ויקוח בין ימין לסמאל וגם איסטוריא של ארץ ואנשים פו. אז אני מבקש להסביר לי מי זה בניזרי ומה הו מתקוון כאשר אומר על ראש ממשלה שלנו: ""כל מה שהאשימו אותו בסברה ושתילה, היום, אחרי שאני מכיר אותו שנתיים – הכל מתאים לאיש"? (קחה אומר ספירו שכתוב בעיתון הארץ)מה זה סברה ושתילה ומה האשימו ראש ממשלה שלנו? תודה רבה וסליחה על שגיאות

 27. יעקבסון שלמה הגיב:

  ניכרת באתר זה מעורבות מאד מאורגנת ומתוכננת של תומכי ההתנחלויות במטרה למנוע הטלת ספק כלשהו בעינינם ובמדיניות הנתמכת על ידם. לשם כך נעשה שימוש בטכניקות שונות ומגוונות, שמידת התיחכום המרשימה וכן האינטנסיביות שלהן עושה רושם שבדרך כלל מדובר באנשים המכירים את מקצועם. התוצאה היא שהם אכן מצליחים להרתיע ולמנוע דיון פתוח ועיניני בנושאים אלה. אפשר להניח שכך המצב גם בערוצי תקשורת אחרים. האם זה מקדם את מטרותיהם? אם המטרה היא ליצור מצב של הטלת מעין טרור אינטלקטואלי שנועד למנוע ספקות גם כאשר מדובר במדיניות או במעשים שנויים במחלוקת, הרי שהם מצליחים בכך. אלא שניסיונן של חברות אחרות מלמד שטכניקות כאלה מצליחות רק לכאורה למנוע ספקות, ובסופו של דבר יוצרות אשליה של אחדות דעים המכסה על תהום מתרחבת של חוסר אמון ואמינות. תומכי ההתנחלות אכן מוכיחים התמדה, חריצות ופיקחות ראויה לציון במאמציהם המוצלחים למנוע ויכוח חופשי בנושאים החשובים להם, אך לא בטוח שפיקחות זו היא גם חוכמה.

 28. אורית העפולית תגובה לשלמה יעקבסון הגיב:

  למר שלמה יעקבסון,
  כמי שאינה נמנית על תמכי השמאל הקיצוני סהרורי, ומהווה את המשקל נגד בתגובותיי מימין. אני מרימה את הכפפה. אין בי רצון להגיב על מנת לאמר את המילה האחרונה, אלה באמת להציב לך אתגר אינטלקטואלי אלטרנטיבי לרוח הנוראה שהאתר משקף.
  אנו לא בורחים מדיון אמיתי בשאלות הבוערות בנושאים מדינייים/בטחוניים/חברתיים/כלכליים , נהפוך הוא, נראה כי מי שמנסה להתבדל היא מערכת "הגדה" אשר מסירה מן האתר תגובות ימניות אינטלגנטיות מדי.
  מעניין מה יהיה אורך חיי המדף של תגובתי זו.
  כך את הדברים בקלילות ובספורטיביות, אנו לא אוייבים, רק חושבים אחרת. (האויב הוא המשותף לנו ונמצא בעיראק וברמאללה, לא בוושינגטון).
  אורית העפולית

 29. שי הגיב:

  אורית, צר לי להרוס לך. תגובתך אינה אינטיליגנטית. היא לא מתדיינת עם המאמר, אלא עם נאצה כמו השמאל הסהרורי.

  אנא נסי לנסח את החזון שלך ביתר שאר רוח. אל תבקרי את האתר הזה. לצערי האנשים הכותבים בו – מעולם לא היו בישראל בשלטון. כך שלהפיל עליהם את קורות המדינה ואובדנה זו תהיה קצת חוצפה.

  איני יודע מה הצבעת. אבל אם הצבעת לאחת ממפלגות השלטון השונות בכמה עשורים אחרונים – תפני אצבע מאשימה לעצמך. ורק לשם. ואם היית כל הזמן רק באופוזיציה – פרגני לך חוסר אשמה. אבל לא נראה לי שאת מבחורות האופוזיציה. יש לי תחושה שכבר נגמר לך את מי להאשים – והאתר פה הוא מקום טוב לפורקן. אם כך, שאי ברכה. ואל תחפשי מתחת לפנס היכן שמאיר האור על אתר זה – חפשי בחושך. זה כואב. אבל כשמוצאים – הו הו – זה נפלא.

 30. יעקבסון שלמה הגיב:

  תודה לך, אורית מעפולה על התיחסותך. כתבת שאת רוצה להציב אתגר אינטלקטואלי, אך לא מצאתי בדברי תגובתך שום ניסיון להציב אתגר כזה.

  כמו כן לא ברור לי מדוע אינך מזדהה בשמך המלא. שאלה דומה ניתן להפנות גם לרוב המגיבים האחרים. האם מדובר בפחד? מפני מי?

  באשר לתוכנו של האתר, אני מבין שזהו אתר המגדיר עצמו כבעל השקפות שמאליות ולכן הניסיון לסתום לו את הפה באמצעות הכפשות ובטענה ש"אינו משקף" הוא ניסיון אנטי דמוקראטי. מעולם לא הזדמן לי לקרוא את "נקודה" או ביטאון אחר של מה שמוגדר כימין קיצוני ואיני מצפה למצוא שם דעות שמאליות, ליבראליות או הומאניות. לשיטתך, אני אמור לקרוא בטאונים מסוג זה ולבטא את זעמי, אכזבתי ותיסכולי על כך שתוכנם אינו נראה לי. האם זה לא יהיה מגוחך, לדעתך?

 31. צבי הורביץ הגיב:

  בתור הבן של הרב אלי ודינה הורביץ הי"ד, ומתוך ההשוואה שעשיתם בין רוצח חפים מפשע לבין הוריי ה"טרוריסטים ישראלים" שבחיים לא העלו על דעתם להרוג חפים מפשע, אני רוצה לומר שעצם המצאותכם מחוץ לתוכנית החלוקה כפי שאושרה לפני קום המדינה, הינה חלק מהפשע שעליו אתם מדברים ולדעת האיסלם דינכם צריך להיות כדין הוריי. דבר נוסף שרציתי לציין אבי הוא יליד הארץ ולכן ההתייחסות אליו כאל אמרקאי מטורף הוא אחד הסימנים שגורמים לי לחשוב כי כותב המאמר הינו אדם, השומע ורואה רק מה שרוצה ומשבש עובדות לחיזוק דעותיו הרצחניות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים