הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 במרץ, 2003 15 תגובות

אני ממלא את חלקי במאבק בטרור הבינלאומי


לפני ימים אחדים קיבלתי מהבנק מכתב שהכיל מידע מעניין ואולי אפילו משעשע: במסגרת המאבק הבינלאומי בטרור, כך נאמר שם, אני מתבקש למלא טופס מצורף, למסור את שמותיהם של כל הנהנים מהכספים שבחשבוני, להחתים עליו את כל בעלי זכות החתימה בחשבוני שבבנק ולשלוח אותו (חינם, אין כסף) במעטפה המצורפת. ואם יש נהנה שזהותו אינה ידועה לי (???) מפנה הבנק את תשומת לבי שמחובתי למסור לבנק את פרטי הנהנה מייד לכשייוודעו לי.

חלילה לי לא לתרום את חלקי "במסגרת המאבק בטרור הבינלאומי"? אבל הייתי רוצה להבין איזו תועלת תצמח למאבק הזה אם אשלח את כל שלושת המכתבים שקיבלתי (יש לי, וזה סוד כמוס לפרה ולסוס, שני חשבונות אישיים ועוד חשבון אחד של עמותה שאני בעל זכות חתימה בו) ואצהיר שמלבדי ומלבד אוסאמה בן-לאדן אין "נהנים" בחשבונות האלה. בייחוד כשנאמר בתחתית הטופס שבכל סתירה בין הרשום לעיל לבין ספרי הבנק, הרשום בספרי הבנק הוא הקובע. אז למה לבלבל לי את הראש, תיגשו בבקשה לספרי הבנק ותראו אם מישהו מהטרור הבין-לאומי נהנה מחשבוני.


טוב, אז עכשיו הכפילו את עלות המכתבים כמו אלה שנשלחו לי – הדפסת הטפסים, הפעלת המחשב, מילוי המעטפות, ביולן של שתי מעטפות, שכרם של הפקידים ששלחו את המכתבים ויצטרכו אח"כ לתייק את הטפסים, התה והסנדוויצ’ים – במספר החשבונות שבכל הבנקים בארץ יחד. הניחוש שלי, שעלותו של המבצע הזה מגיעה לכמה עשרות מיליוני שקל. אכן תרומה יפה שלנו למאבק הבינלאומי בטרור. פלא מדוע לא מזדרזים האמריקנים לשלם לנו את האתנן המגיע לנו.


מי שמבין מה כתוב שם שיסביר לי


השבוע קיבלתי מעטפה מהמוסד לביטוח לאומי. כל מעטפה כזו מעלה לי את לחץ הדם, מי יודע איזו עבירה ביצעתי? כמה עוד כסף דורשים ממני? בלב פועם מואצות פתחתי את המעטפה ומצאתי שנאמר שם כי בשנת הכספים 2002 הצטברה מתשלומי בעד הביטוח הלאומי – מקדמות, הפרשי שומה (מה זה?) תוספת הצמדה על הפרשי שומה (קיבלתי תוספת הצמדה או ששילמתי?) – "יתרת נטו זכות" של 215 שקל.


לפני שהתחלתי לסובב בראשי תוכנית מה אעשה בסכום המפתיע הזה שירד עלי כמו ציפור רחופת כנפיים משמי הביטוח הלאומי, שמתי לב שלא נאמר כאן שום דבר על האופן שבו תגיע לידי יתרת הנטו זכות שלי. לעומת זאת הופיעה רשימה של 5 הערות:


בראשונה נאמר שאם יתרת הנטו חיובית (אני מניח שיתרת נטו זכות היא יתרה חיובית, כלומר, זה המקרה שלי) אני צריך לרשום אותה בשדה 089/030 של טופס 1301. אבל במקרים שהפרשי השומה לזכות עלו על סכום התשלומים (מקרים נעימים כנראה, אבל לא צוין בשום מקום אם זה המקרה שלי, וכאן אני עדיין מגשש באפילה) יש לרשום 52% מסכום יתרת הנטו בשדה 270/250. לעומת זאת לא נאמר כלום מה עלי לעשות ב-48 האחוזים הנותרים, שהם 103.20 שקל, והיכן לרשום אותם, אם לרשום.


בהערה השניה נמסר לי המידע המלבב שבסכומים שנכללו באישור זה נלקחו בחשבון גם תשלומים בעד הפרשי שומה כולל תוספת הצמדה על הפרשי שומה (שעדיין לא ברור לי מאין צצו אלה, וכמובן לא אם קיבלתי או שילמתי).


בשלישית הודיעו לי שלא נכללו תשלומים בסך 10 שקל, אשר נוספו על חשבון קנסות והפרשי הצמדה שהוטלו בגין איחור בתשלום דמי ביטוח. רגע-רגע, אם יש יתרה לזכותי, סימן שכנראה שילמתי יותר מדי. אז על איזה איחורים וקנסות אתם מדברים? וחוץ מזה, מה פירוש "לא נכללו"? האם עודני חייב אותם, או שהם עתידים להתוסף ל-215?


אבל השיא הופיע בהערה הרביעית. באישור הנוכחי, כך נאמר בה, לא נכללו תשלומים בסך 0 שקלים, אשר נזקפו בחשבוני במסגרת הקטנת עלות העבודה במשק. נותר לי רק לתהות אם הסכום של 0 שקלים נזקף לזכות חשבוני או לחובתו ומה קרה בשל כך להקטנת עלות העבודה במשק, אף שאני רשאי מן הסתם להניח שאלה קטנו ב-0 שקלים.


ליד כל הדברים האלה, ההערה החמישית נשמעת סתמית לגמרי ונאמר בה רק שלא נכללו כאן תשלומים ששילמתי בשנת המס 2002 העולים על הסכום שחויבתי בו כדמי-ביטוח (יש תשלומים כאלה, אז איפה הם?) עד לתאריך 31.12.2002. בקיצור, כאן אני לא צריך לעשות כלום, אלא לחכות שבשנת המס הבאה אקבל עוד מכתב כזה ובו אתבשר שוב על יתרת נטו זכות שיהיה עלי לרשום 52% ממנה בשדה 230/270 או את כולה בשדה 089/030 של טופס 1301, או להיפך. מי יכול לדעת?


אז מי אמר שהראש הביורוקרטי לא יודע להמציא לנו פטנטים?

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. שולה הגיב:

  אם כבר מדברים על מכתבים רשמיים –
  אציין שלי אין טלויזיה בבית מטעמים אידיאולוגיים (אני חושבת שכאן לא צריך להסביר לקוראים הנבונים של הגדה השמאלית מדוע חיי טובים יותר ללא טלויזיה. מה שבטוח זה שאני בעלת פחות פחדים מהצופה הממוצע. אולי בגלל זה המחשבה שלי "קצת" יותר עצמאית, וקצת יותר קשה לשכנע אותי בשטויות).
  אני מקבלת בקביעות איומים שתכף ומייד יבואו לעקל לי את חשבון הבנק כי לא שילמתי אגרה.
  עכשו ככה: מה שמפריע לי בעיקר זו לא ההתעקשות שלהם להציק לי, ולרצות להיות איתי בקשר, מה שלא בא לי בכלל.
  מה שמפריע לי זו השפה הבוטה והנחותה שבה כתובים המכתבים האלו !
  אחר-כך מתפלאים שהישראלי הממוצע מתבטא כמו שהוא מתבטא.
  אם רשות השידור מרשה לעצמה לדבר ככה – אין יותר מה להתפלא. יש לנו כנראה מורים טובים – גם כשאנחנו לא רוצים שילמדו אותנו שום דבר.

 2. דוד שחם הגיב:

  אתה מספר לי מה היה כתוב במכתב מהבנק? היה כתוב במפורש בהתחלה, "כחלק מהמאבר הבין-לאומי בטרור", ורק אחר כך נאמר "ובהלבנת הון". וחוץ מזה, אתה בסדר. אתה עושה את העבודה שלך בהגנה על המדינה. אתה מייד קופץ ומשווה לנעשה במדינות ערב, כאילו שזה הסטנדרד שלפיו אנחנו צריכים לבדוק את עצמנו. אם אנחנו טובים במשהו ממדינות ערב, סימן שאנחנו בסדר. אז שתהיה בריא. ותתנחם בכך שבמדינות ערב ובמדינות הקומוניסטיות גרוע מאשר כאן.

 3. יודע דבר הגיב:

  מה אתה רוצה בעצם? כתבת וכתבת ואין שורה אחרונה למאמר.
  הבירוקרטיה אצלנו היא כלום לעומת מה שקורה בארה"ב. מדבריך עולה שהמערכת עובדת היטב, יש דווח על כל פעולה ואין אח גדול שמחליט ושולח רק חשבון לתשלום אחת לתקופה בלי הסבר.
  חלילה לנו להיות כמו מדינות ערב או מדינות בולשביקיות או קומוניסטיות …. תאמין לי אתה לא רוצה את הביטוח לאומי שלהם.
  ודבר נוסף, המכתב מהבנק הוא לא כחלק מהלחימה הבנלאומית בטרור כי אם חלק מהמערכה הבנלאומית בהון השחור והלבנת כספים שישראל מנסה להזיז מהלך ריצינ י בו … וטוב שכך!

 4. להקת שוטים מגיבה הגיב:

  "מאצים" ? – איפה קראת/מצאת "השוואה לנאצים" במאמרו
  של דוד שחם ? – את מגיבה למי ? למה ?. להקת שןטים
  התנפלה על "הגדה השמאלית" ומסיחה את דעתנו מהתוכן
  האמיתי של המאמרים. לכי והתנחלי בגדה אחרת.

 5. ראובן הגיב:

  ועכשיו צריך לשיר ככה:
  היה זה בשדה 230/270 ליד המחנה…

 6. דוד שחם הגיב:

  פלאי המחשב. התגטובה שלי נכתבה בתשובה לאיש שחתם "יודע דבר". מסיבה שבהחלט אינה מובנת לי היא הופיעה לפניה וכך לא ברור למי אני אומר "אתה מספר לי?" אז שיהיה ברור.

 7. עיניים להם ולא יראו הגיב:

  הבעייה עם עדר "המגיבים" מימין: עיניים ולא יראו- ידיים להם והמ מעסיקים אותן בכתיבת "תגובות" שאין להם כל קשר לכתוב – למעשה, אין להם שום עניין במאמרים עליהם הם מגיבים – הם שליחי "מצווה" (של האלהים ? ה"ציונות" ?)
  לחבל באתר ולהסיח את דעת קוראיו מהנכתב בו. אתה כותב על שעורים והם
  יענו לך בחיטים. הם עוברים ממאמר למאמר (הם מגיבים גם למודעות…?)
  ומזכים אותנו בחוות דעתם, שיש לה מכנה משותף אחד: "אנחנו יהודים,
  טובים, חכמים, ציונים-גאים, בזים ל"אחר"…," אם ימצא מי שיכניס את כל התגובות מימין(כולן) למחשב ויבקש למצוא את
  השוני ביניהן, ימצא מיד שאיננו: כולן ביחד, כל אחת לחוד, הן אותה הגברת
  (תגובה) בשינוי אדרת. רבות מהן, נכתבות בידי אותו אדם, בשמות שונים. אתם משעממים אותנו.

 8. יודע דבר הגיב:

  מר דוד שחר היקר.
  סליחה על אי הדיוק אך צדקתי במהות.
  ושוב, מדובר במלחמה בהלבנת הון שחור שהוא גם מזין את ארגוני הטרור הבנלאומי. נקודה

 9. דוד שחם הגיב:

  האנשים האלה מהזן המגיבני צריכים תמיד לשמור לעצמם את המלה האחרונה. "מדוןבר במלחמה בהלבנת הון שחור" אומר האיש הקורא לעצמו "יודע דבר". ואינו מרגיש אפילו כמה הוא מגחך עצמו יחד עם שולחי השאלונים. הרי מי שמחזיק הון שחור בחשבונו כבר יודע את הדרכים להעלים זאת. והוא בוודאי לא יכתוב שיש עוד נהנה בחשבון שלו הלא הוא מר גד זאבי או אוסאמה בן לאדן או הנרי פורד הרביעי. ומיליוני אנשים תמימים, שבוודאי אין להם שום קשר לא עם הון שחור ובוודאי לא עם טרור בין-לאומי, יצטרכו למלא מיליוני טפסים ואלפי פקידים ימיינו אותם בלי שיהיה צורך כלשהו בדבר. אם רוצים להתחקות אחרי הון שחור שילכו לבדוק את החשבונות הגדולים ויחקרו מאין באו הסכומים הענקיים המופקדים בהם. למשל מיליון וחצי דולר מאחד סיריל קרן מדרום אפריקה, שפשט זה לא כבר את הרגל, ופתאום הוא מוצא סכום עתק שכזה כדי לעשות גמ"ח לידיד, ששם משפחתו זהה במקרה או לא במקרה לשמו של ראש הממשלה. הנה מקום שכדאי לחפש בו ולא במיליוני חשבונות של אזרחים שמשתמשים בחשבונות שלהם להפקיד את השכר החודשי שלהם כדי לכסות את האוברדרפט ולשלם את המכולת מן האוברדרפט של החודש הבא. אז אל תזבלו לנו את הראש עם מלחמה בטרור הבין-לאומי דרך חשבונות הבנק שלנו.

 10. יודע דבר הגיב:

  מר שחם היקר,
  ברגע שהוכרזה מלחמה בהון השחור והוקמה הרשות למלחמה (עו"ד יהודה שפר מפרקליטות המדינה מח’ בג"צים בראשה) יש צורך ליישר קו עם כל בעליי החשבונות בארץ, שאנשים לא יאמרו לא ידעתי, לא ראיתי, היה ערפל בקיטבג וצוללת בואדי. השלב השני יהיה לאתר את כל הטרנסאקציות החריגות והעברות הכספים לישראל וממנה, סתם לדוגמא הכספים שהועברו אל עמותות ברק וקמפיין מצנע ממקורות עלומים בחו"ל. כמו גם כספים שמועברים אל משפחות המתאבדים, לעיתים דרך צד שלישי בדמות ערבי ישראלי.
  ולא, אין בי דחף לאמר את המילה האחרונה, רק להיות צודק.

 11. לא יודע ושום דבר הגיב:

  דוד שחם כתב פיליטון על הבירוקרטיה הישראלית –
  ועדר המגיבים הימניים הסתער עליו. המגיב יודע-דבר
  שמע רק על עמותות מצנע וברק…על "האי היווני",
  המניב עשרות אלפי דולרים (והבטחת הכנסה של מליונים)
  לבן של ראש הממשלה – לא שמע, לא ידע ולא הגיב.
  הם "יגיבו" על תחזית מזג האוויר, אם תפורסם ב"הגדה
  השמאלית" ויודיעו לנו שאצלם, בגדה הימנית, האוויר
  צח יותר, הגשם צלול, השמיים בהירים. יכול להיות,
  אבל האופק אצלכם שחור משחור ואצלנו, בצד השמאלי,
  הוא בהיר – רחוק אמנם, אבל מבטיח ימים טובים יותר.

 12. נעים הליכות הגיב:

  חבריה, היו נינוחים וידידותיים איש עם רעהו. לא כל תגובה למאמר בגדה היא של….איזה ימני מטומטם כדברי מגיבים לא מעטים. רוב המגיבים הם אנשים מיושבים בדעתם, לא מתלהמים ולא מקצינים אלא שדעתם שונה מדעת אנשי השמאל. בשל כך אין לפסול אותם בביטול.

 13. יודע דבר הגיב:

  לנעים הליכות
  תודה על התמיכה, דברייך ראויים.

 14. ליודע דבר הגיב:

  אני מתריעה כבר חודש נגד התופעה השולטת ה"גדה השמאלית " לפיה חלק גדול מהסופרים וחלק עוד יותר גדול מהמגיבים משווים אותנו לנאצים. מאחר ומדובר בכותבים משכילים, אינטליגנטים ויודעי היסטוריה (ורובם ממשפחות שעברו את השואה ) לא נותר לי אלא לחשוב שהתנהגותם(ההשוואה של יהודים לנאצים)
  נובעת משנאה עצמית חולנית או לחילופין מהכחשת השואה. מה דעתך על כך?

 15. אופטיקאי הגיב:

  קוצר ראייה מדיני וחברתי כרוך כנראה בליקוי ראייה
  פיזי: היכן מצא(ה) כותב(ת) התגובה את "הכחשת השואה"
  או "השוואה לנאצים" במאמרו של דוד שחם ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים