הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במרץ, 2003 19 תגובות

חברי אורי אבנרי חושש מאוד לגורל הפלסטינים כאשר הנשיא ג’ורג’ ו בוש ושותפו הבריטי, טוני בלייר, יחליטו לתקוף את עיראק. החששות האלה, שהופיעו בעבר גם בטור הזה, מבעתים עתה פלסטינים רבים, מכל המגזרים. החשדנות כלפי ישראל היא עצומה, ומבוססת היטב על לקחי העבר. הפחד האולטימטיבי הוא, כמובן, מניסיון של אריאל שרון לבצע גירוש המוני של פלסטינים, בחסות מסך העשן של המלחמה. גם אלה שאינם מאמינים ששרון ירהיב עוז להביך את האמריקאים בצעד מרחיק לכת כזה, נוטים לחשוב שלטרון חדשה היא בהחלט אפשרית.

ביוני 1967 השמיד צה"ל ארבעה כפרים באזור לטרון וגירש את התושבים, חרף מחאות של חיילי מילואים שהיו שם, כולל הסופר והעיתונאי עמוס קינן. גם שכונת המוגרבים הסמוכה לכותל המערבי נהרסה באותו סגנון, והמעשים האלה התקבלו בשתיקה שבהסכמה על ידי כל מרכיבי הקונסנזוס הלאומי כאן. עתה עלול הצבא להתנכל לישובים ערביים הסמוכים למתווה "גדר ההפרדה", והכל יתורץ בטעמי ביטחון. יודעי דבר אינם מטילים ספק בנטייתו הטבעית של שרון לבצע מעשים כאלה, וחילוקי הדעות נסבים רק על מידת המעשיות שלהם בנסיבות הבינלאומיות הרגישות. מסך העשן האמריקאי-בריטי יכול להוות אמתלה לשרון, להטיל איפול דומה, ואולי אף יעיל יותר, על הזוועות שהוא עומד לבצע בגדה וברצועה.


העירנות של שרידי השדולה ההומניסטית בפוליטיקה ובעלי בריתה בתקשורת היא חיונית. חובת המצפון היא לחבל ככל האפשר במזימותיו של שרון, שעלולות להמיט על כולנו אסון נורא לטווח ארוך. יש לנו חובה אנושית פשוטה כלפי השכנים הפלסטינים גם בלי הסיבות האנוכיות שלנו: שרון רוצה לגרום לעקירתם של אזרחים חפים מפשע, ולדון אותם לגורל של פליטות נצחית, מבזה, מתישה, ובחלקה גם קטלנית. מי שזומם לבצע מעשים כאלה הוא פושע מלחמה, שלא רק בלגיה אלא העולם כולו יוקיעו אותו במוקדם או במאוחר. אבל גם סתם ישראלים, שלא יימחו על הפשעים ולא יתקוממו נגדם ישלמו מחיר פוליטי, מוסרי, חברתי וכלכלי. כמו דרום אפריקה הגזענית (לשעבר) גם ישראל עלולה להידרדר למעמד של מדינה מצורעת, מחוץ לתרבות, לספורט ולכלכלה העולמית. אני מקווה שגם סתם אזרחים, שעדיין לא הגיעו לשפל המדרגה הפשיסטי והגזעני, מבינים את משמעות הדבר.   


אני מציע שאנשי ציבור שפויים, כולל גימלאים כמו דן מרידור, עמי איילון  ועוזי ברעם, שעדיין יש להם מעמד בתקשורת (חרף התקרנפות ההמונית בערוץ הראשון והשני), יקימו ועד לשמירת זכויות האדם של הפלסטינים כאשר תחל המלחמה החדשה בעיראק. לא רק הטרנספר עומד על סדר היום, אלא גם התוצאות הקשות של הסגרים, מניעת אספקה וסיוע רפואי והתנכלות למנהיגים פוליטיים בשטחים, יעמדו על סדר יומו של ועד כזה. בגרמניה הנאצית לא יכלו מתנגדי המשטר להתארגן נגד הרדיפות כלפי ליברלים, סוציאליסטים, קומוניסטים ויהודים, אבל לישראלים משכילים ומתונים אין תירוץ כזה. ההגנה על הפלסטינים הנרדפים תהיה אולי קשה, אבל יהיו לה הישגים. יש להפעיל את נשק הבג"צ, ובעיקר את אנשי המצפון בתקשורת, ולשבור את הצנזורה במקרה הצורך. צנזורה צבאית צריכה להגן על ביטחון ישראל – לא לאפשר לממשלתה לבצע מעשי פשע הנוגדים את כללי הצדק הטבעי ועקרונות המשפט הבינלאומי.


בעבר כתבתי פעמים רבות שטרנספר יהווה עבורנו עילה למלחמת אזרחים, והדברים האלה אף צוטטו בדיונים בכנסת. כיום אני מתקשה להאמין, שיש לציבור ההומניסטי בארץ גייסות כלשהן למאבק אלים נגד פשעי מלחמה. יש להודות שנחלשנו מאוד, בעיקר בגלל תעתועיה של מפלגת העבודה, ושיש יותר ויותר אנשים בארץ, המוכנים לתמוך בפשעים מחרידים נגד הפלסטינים, כולל טרנספר המוני שיש לו היבטים של ג’נוסייד. אבל יש לנו עדיין כלים לפעול כאזרחים, להגן על שכנינו וגם על צלם האדם שבנו. 


בשנת 2003 השלטונות אינם יכולים לחסום את הדרך לדווח לעולם על המתרחש כאן, חרף האיפול. זכותנו וחובתנו לגייס כל איש תקשורת הגון ברחבי העולם, להזעיק את דעת הקהל העולמית גם בזמן מלחמה, לדאוג לבני אדם חפים מפשע, אפילו אם סדאם יצליח לפגוע במידה כלשהי בישראל. במלחמה נגד טרנספר, קטן או גדול, אין מעצורים, אין פחדים, אין אינטרסים אישיים או לאומניים שמעניינים אותנו. כאשר אנחנו נלחמים למען מגורשים פוטנציאליים, ואולי מצליחים למנוע את עקירתם, אנחנו משלבים מלחמה למען האנושות עם מאבק למען האינטרס הישראלי האמיתי: להיות חלק ממשפחת העמים, ולנסות להבטיח את עתידנו כחלק לגיטימי מהמרחב המזרח תיכוני. שרון עלול להרוס את הסיכויים של בנינו ובני בנינו לחיות כאן בשלום, ולא לעולם יוכל לסמוך על תאומו הסיאמי בבית הלבן.


עלינו להיערך בעוד מועד, ולא להשאיר את המלאכה רק לשמאל העיקבי. כל אדם הגון, עם יחס מינימלי לשלטון החוק והבנה בפוליטיקה אזורית ובינלאומית, הוא מועמד לחברות בארגון רחב שימנע את האסון מהפלסטינים, ואת השלכותיו מהישראלים. יתכן שאפילו רבנים כמו עובדיה ואלישיב (בעיקר עתה, כשהם מנושלים, לפחות זמנית, ממנעמי השלטון) יוכלו להבין את ההשלכות של התגרות קשה כל כך ב"גויים". אבנרי ירה, כדרכו, את היריה הראשונה והזעיק את דעת הקהל. אבל רבים אחרים צריכים להתעורר. אנחנו זקוקים לקולו של יוסי שריד, אחרי דבריה האמיצים של קודמתו שולמית אלוני בגנות מעללי הכיבוש השבוע. שישה הח"כים של מרצ יכולים להוכיח לתנועת שינוי הגזענית, שיש להם מסר ייחודי משלהם. גם תומכי המלחמה התוקפנית והזוועתית שבוש מתכנן יכולים להציל את כבודם, אם יתגייסו נגד ניצולה כדי להתעלל בפלסטינים. זו גם הזדמנות, אולי האחרונה, למחווה פומבית כלפי האזרחים הערבים שלנו ושיתופם בכל מאמץ להגנת אחיהם בשטחים מפני ידו הכבדה והאלימה של שרון.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. נתן הגיב:

  תגובה לדברי הרמטכל.
  הטיעון שהפלשתינאים אינם מכירים בזכות קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית הוא טיעון חדש.
  בעבר ישראל דרשה שהערבים יכירו בזכות קיומה.
  כעת כשהתנאי התממש(גם לדעתו של הרמטכל,אחרת לא היה טורח להמציא מינוח חדש) ממציאים תנאי חדש.
  נראה לי שאם הערבים יכירו בזכות קיומה של מדינת ישראל "כמדינה יהודית", ידרוש הרמטכ"ל שהפלשתיאים יכירו במדינת שיראל כ"מדינה יהדית ששבשלטונה נמצא הליכוד" או כל מינוח סהרורי אחר.
  דרך אגב אין מושג כזה "מדינת ישראל כמדינה יהודית" גם לפי החוק במדינת ישראל, ולו מן הסיבה הפשוטה שאין חיה כזאת, בדיוק כמו שאין "עגבניה מוסלמית" או "מקלחת נוצרית".
  האמת הרבה יותר פשוטה – השלום ואפילו הסיכוי לשלום מפחיד פחד מוות את הדגנראלים שהשתלטו לנו על השלטון.
  "אימפריית השקרים" המכונה צה"ל (שרק לאחרונה נחשפה בבמלוא מערומייה בחלוקת המסכות הפגומות לעובדים זרים ובסיכול הממוקד של שני הישראלים) ,עלולה להתמוטט כשיבוא השלום.

 2. יוני הגיב:

  להלן קטע מדיברי הרמטכ"ל על הפלסטינים . הקטע לקוח מידיעות אחרונות של שבת .

  "יש פה הרבה מסקנות. לא צריך את הניתוח שלי. תקראו את הניתוח הפלשתיני.
  הם מכנים את העימות הזה כיציאה מבטן הסוס הטרויאני. אני מאשר שזאת
  האידיאולוגיה, זאת התזה, זאת האסטרטגיה. תראו את ההתחמקות שלהם מהכרה
  בזכותה של מדינת ישראל להתקיים כמדינה יהודית בהסכמים, את אי שינויה של
  האמנה הפלשתינית, את ההתחמקות מהגעה להסכם קבע".

  אל תספר לי על מצפון, נאיבי אחד, אלמלא נס גדול קרה כאן, אני ואתה ועוד טובים מאיתנו היינו מסיימים את חיינו כמו שתכננו לנו הפלסטינים.
  מי שנכוה ברותחין, נזהר בצוננין!

 3. איתן צ’מולרוב הגיב:

  לחיים ברעם , אני מעדיף אותך כפרשן כדורגל. לגבי הכתבה: ברורה וכתובה בעברית רהוטה. אבל אתה , אורי אבנרי וגדעון ספירו מרבים לעשות הקבלה ביננו לבין גרמניה הנאצית. זה פשע מוסרי והיסטורי ונוגד את האמת ואתם יודעים זאת ולמרות כך אתם מוסיפים חטא על עוון ועוון על פשע.דווקא אתה ממשפחה שהיא מלח – הארץ, דווקא אתה?? לא מיותר לחזור על האמת ההיסטורית שעם ישראל רחמנים בני רחמנים הם ורודפי שלום מושבעים. המילה המושמעת בשפה העברית יום יום כל היום היא: ש ל ו ם .אין לזה תקדים בכל תולדות האנושות איך עם שרודף שלום והשלום בורח ממנו. ולזאת יש רק סיבה אחת: ה ק נ א ה . כל העולם מקנא ביהודים והאנטישמיות מקורה בקנאה. אנו יותר חכמים , יותר יפים, יותר מוכשרים והכי מוסריים. לעשות אותנו רוצחים ןטרנפריסטים זהו עוול מוסרי והיסטורי וחוטא לאמת אנו פשוט משתדלים לישם את מה שהורו לנו אבותינו:הקם להורגך השכם להורגו.

 4. עבדך הנאמן הגיב:

  מר ברעם מה דעתך? בארה"ב הכושים תובעים את הממשל על היותם עבדים! האם גם לי מגיע לתבוע את מצרים ?ואם כן אתה מוכן ליצג אותי?אשמח לקבל את תשובתך ע

 5. ציוני הגיב:

  לברעם מוחך הקודח משנאה בודה סיפורים שלא היו ולא נבראו . כבר כתבתי וגם מגיב נוסף עלה על כך כי ברוב שנאתכם אתם משווים אותנו לנאצים . זה מגעיל ומבחיל . מציע לך לסור לדוגמא לבית חולים מאיר שאחוז ניכר בין החולים הם ערבים תושבי המשולש המקבלים יחס זהה לאחיהם היהודים . רופאים אחיות וסניטרים ערבים עובדים שכם אחד עם אחיהם היהודים . אחוה כזאת לא הייתה במשטר הנאצי . אתה בוכה על חוסר דמוקרטיה ומנצל את חופש הדיבור עד הסוף . ולסיום האם הבנתי נכון כי אתה מאיים במלחמת אזרחים כלומר מלחמה בנשק חם ?

 6. חיים ברעם הגיב:

  כבר כתבתי אמש למערכת הגדה השמאלית והבעתי את דעתי על מוסד התגובות כאן. לצערי הוא הפך לשטח כבוש בידי הימין הקיצוני והמתלהם, שעמו אין לנו דיאלוג כלשהו. בנוסף, שיגר אלינו הימין הסהרורי את דובריו הטיפוסיים. בורים, טפשים, שקועים בפורנוגראפיה שטרייכרית (ראו את התגובה על רבין כאן)ולוקים בהבנת הנקרא. אנחנו בשמאל אולי מפונקים, אבל לא יודעים איך להידבר עם פשיסטים חולים ובנוסף לכך גם צדקנים. אנא תמצאו דרך לשחרר אותנו מנוכחותם באתר המעולה הזה.

 7. לחיים ברעם היקר הגיב:

  כבר אמרו חכמינו זכרם לברכה שאדם ניכר בכוסו בכיסו ובכעסו. חיים ידידי, לך לא מתאים להתלהם ולהתבטא בסגנון כזה.

 8. הגדה השמאלית שיכת לאנשים מתורבתים הגיב:

  לא כל המגיבים הם מסוגו של החולה והטעון איבחון קוגניטיבי שכתב התגובה על רבין ז"ל. אותו צריך באמת להוקיע. רוב המגיבים מפרים את הדיון באתר. חיים ברעם כלל אינו צודק בתגובתו כאן.

 9. אורית העפולית הגיב:

  סתימת פיות על ידי מערכת הגדה!
  תגובות ימניות שקשה להתמודד איתן מוסרות במהירות.
  ולזה קוראים חופש המידע, פלורליזם, דמוקרטיה…. האא שכחתי, מדובר באנשים פרו מקרקסיסטים, בולשיביזם טהור… בעצם קומוניזם
  אין דבר, נמשיך לעקוב אחריכם מקרוב, גם אם אין לתגובותינו חיי מדף ארוכים באתר זה.
  החומר נאסף ונשמר, ומניתוח מעמיק של כלל הכותבים (לא המגיבים) עולה כי מדובר באתר שחותר תחת אושיות המדינה. לא מדובר בסימפטיה לאוייב, הכותבים עברו מטמורפוזה כללית, האמונה האמיתית בצדקת האויב מעבירה אתכם על דעתכם עד כי נאמנותכם למדינה שאתם נושאים דרכונה מוטלת בספק.
  ההסיסטוריה תשפוט! ואולי גם אחרים בימינו.

 10. פסיכיאטר הגיב:

  רוב התגובות של הימין המשוגע – ראויות להשמר באמת,
  כפי ש"מאיימת" אחת הכותבות.תגובות כאלה, הן מכרה
  זהב לפסיכיאטרים.
  אגב, בתחום מדעי אחר,תזכורת היסטורית למתפאר ברופאים ואחיות ערביים בבתי חולים "יהודיים": גם באושוויץ היה "דו קיום". התזמורת היהודית ניגנה והיהודים, הצוענים,הקומוניסטים וההומוסקסאולים – הובלו למשרפות לצלילי מנגינותיה.ישנה גם הוכחה
  עכשווית משלשום, ל"שוויון" ישראלי (יהודי)-פלסטיני:
  המאבטחים היהודים נרצחו באותו "נוהל" בו "מחוסלים"
  הפלסטינים.

 11. ציוני מתון הגיב:

  חיים, כיף אמיתי לקרא את מאמרך, שורה שורה נושא נושא.
  כמה קל להזדהות הומנית, כמה יפה היה להצטרף לחבורה הטהורה (באמת) ולהגן בדמי אני על השכן שגם לו מגיע לנהל חיים ללא רדיפות והגבלות.

  אבל מה לעשות – זו בדיוק הדרך שלאורכה במוקדם או במאוחר נובל כולנו היהודים לשחיטה.

  האין זה יותר נכון, שבמקום לתקוף את שרון על מה שטרם עשה, נבהיר לפלשתאים שהמשך מלחמתם המלוכלכת ביהודי ארץ ישראל תביא עליהם אסונות נוספים ?

  חושב אני שאלה מתוכינו המעדיפים השבת מלחמה שערה
  בפה ובמעש, על התרפסות הומנית, דווקא אלה מהווים את עמוד השדרה שיאפשר בעתיד חיי שלום משותפים באיזור.

 12. גבי סטריקטום הגיב:

  אני מבקש ממערכת האתר לאסור פרסום כתבות ולמחוק תגובות המשוות בין היהודים לנאצים. כל השוואה כזו מקטינה את התמיכה באנשי השמאל ומקצינה את שנאת הימין לשמאל (ובצדק מוחלט ) וכך זה מתגלגל והופך לכדור שלג שאחריתו מי ישורנו. ההשוואה הזו היא חולנית, מסוכנת לציבור וחגיגה לשונאי ישראל באשר הם.

 13. יוסי דר הגיב:

  קשה להיתווכח על זכותו של כל אדם (ואני מדגיש אדם ולא רק אזרח) לבקר את הנעשה בישראל. הכותב הנכבד אכן משתמש בזכותו.באותה עת הכותב החליט כי אלו אשר נושאים בדעה אחרת משלו הם זוממים דברים אחרים מאשר הוא חושב. האירחם זוממים ואילו הכותב אשר הנאורות היא המניע לכציבתו אינו זומם אלא חושב. במעשה זה מבטל הכותב את זכותם של אחרים לחשוב בשונה ממנו. כמובן שאין הכותב משתמש בכוח פיזי, אך הוא אינו בוכל מלהישתמש בכוח העת. קשה ככל שתהיה דעה של אחר לשמיעה או לקריאה, חובה עלינו לשמור כי יוכל האחר לחשוב בשונה מאיתנו ושכותבים נכבדים לא יזממו כי האחר זומם.

 14. חתושילי חתושה הגיב:

  היכולת של פרשן הכדרוגל להאזין לדברי הקריין באנגלית ולחזור על דבריו בעברית אינה מקנה לו יכולת פרשנית בתחומים אחרים.

 15. ליוסי דר/ אתה מגביר את השנאה לשמאל הגיב:

  אני מתחיל להבין שכל ההשוואות של יהודים לנאצים מקורו במח מעוות של גולשים שרוצים שנחשוב שאנשי השמאל שונאים יהודים( כי הם כמו נאצים) ואוהבים ערבים (כי הם כמו היהודים שנרדפו ע"י הנאצים ).ביןאנשי השמאל יש הסכמה מוחלטת וגורפת על העיקרון המקודש לאיסור ההשוואה הנ"ל. הלאה כל המלעיזים על אנשי השמאל. עיזבו את האתר הזה כל הפרובוקטורים למיניהם ומחרחרי הריב. הידד למחשבה החיובית והיוצרת, הידד לאוהבי האדם באשר הוא. דעו לכם כי בית המקדש השני נחרב בגלל שנאת חינם ולא בגלל אהבת חינם.

 16. יקטירינה פרוקטרובסקי הגיב:

  חיים ברעם, מה אתה אומר על הדרמה שמתרחשת כעת בכנסית המולד בבית לחם. העולם השתגע והמבול של נח בדרך.

 17. לחיים ידידי הגיב:

  אני שמח שכל המגיבים שלא שיכים לאתר עזבו וכעת , שים לב, אין תגובות לא עניניות והמצב הרצוי חזר לגדה.

 18. יוסי דר הגיב:

  לכל המעונין בית המקדש השני ( בעצם הוא היה שלישי אם סופרים את עזרא ונחמיה) נחרב בגלל כמות גדולה מאוד של ליגיונות רומאים מלאים בחיילים מקצועים אשר נחמו נגד אספסוף יהודי לא מקצועי.

 19. ליוסי דר– מדוע חזרת לסורך? הגיב:

  היינו בטוחים שעזבת אותנו כאן באתר לתגובות אינליגנטיות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים