הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 במרץ, 2003 6 תגובות

לארה"ב נימוק מוזר כנגד האיום של צרפת ורוסיה להטיל וטו במועצת הביטחון על ההחלטה לתקוף את עיראק – הם מאשימים אותם ב"הפיכתו של מוסד האו"ם לבלתי רלבנטי… ובחבלה ושיתוק של פעילות המועצה". המצב שנוצר בוודאי מצדיק את כוונותיהם של מייסדי מועצת הביטחון: כשמדינה אחת סבורה שהיא יודעת טוב יותר מה דרוש לשלומה של מדינה אחרת – טוב יותר אפילו מהעולם כולו. כל כך טוב שהיא מוכנה לפתוח במלחמת ברירה. במקרה זה דעתן של המדינות המתנגדות בוודאי נחשבת.

מה שמטריד כעת היא העובדה שארה"ב מתנגדת לווטו שהיא עצמה הטילה על כל החלטה בעניין ישראל. זו התנהגות בעלת מוסר כפול. אז הם הגנו על החלטתם להטיל וטו בדיוק כמו שעכשיו נוהגות המתנגדות.


בניגוד להצעת ההחלטה הנוכחית של ארה"ב באשר לעיראק – ההחלטות בנוגע לישראל (שבוטלו בווטו אמריקאי) היו מבוססות על הפרות ברורות של החוק הבינלאומי והפרות של החלטות קודמות של המועצה. ארה"ב הטילה וטו גם על החלטות שבת-בריתה בריטניה הצביעה בעדן. כשארה"ב הפעילה את זכות הווטו שלה, הפרשנים וכותבי המאמרים האמריקאיים לא חששו מ"אי הרלבנטיות" של האו"ם.


ארה"ב לא היססה להטיל וטו גם על החלטות שהתקבלו ברוב קולות חברי המועצה – לגבי הפרת אמנת ז’נבה הרביעית המתייחסת לשטחים כבושים ולאזרחים החיים בהן. אמנה, שכל החתומים עליה, כולל ארה"ב, התחייבו שלא להתנגד לאכיפתה. גם אז מנעו הממשלים האמריקאים לדורותיהם את קבלת ההחלטות במועצת הביטחון.


ב-1990, כשעיראק פלשה לכווית, מועצת הביטחון פעלה מיד וללא היסוס. זאת בניגוד  להתייחסותה לכיבוש הישראלי של הגדה, עזה ורמת הגולן מאז 1967. ביחס לסוגייה זו מועצת הביטחון לא קיבלה שום החלטה ביצועית (עם שיניים). ארה"ב היא האחראית לכך.


במקום להתפתל ולהעביר באמצעים שונים ומשונים את החלטת מועצת הביטחון שתרשה להם לתקוף את עיראק – ארה"ב ובעלות בריתה צריכות להביא לסיום הכיבוש והשלטת שלום ישראלי-פלסטיני. הדחת סדאם חוסיין לא תשנה דבר במזרח התיכון ומי שמדבר על "דמוקרטיה" ועל "משטרים מתונים", שיכוננו כביכול לאחר ההתקפה האמריקאית על עיראק – אינו יודע מה הוא סח. גם העמדות הפלסטיניות לא ישתנו בגין תוצאות המלחמה. המשטרים הנוכחיים בעולם הערבי (המתונים) – בירדן, במצרים, בערב הסעודית ובמרוקו – אינם מקבלים את תוכנית "הגבינה השוויצרית" שאהוד ברק הביא לקמפ-דיויד.


עיראק אינה מעורבת בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואובדן המענקים שהיא נותנת למשפחות המתאבדים וחללי האינתיפאדה לא ישנה דבר. טועה מי שסבור כי על צרפת ושאר המדינות המתנגדות להתקפה האמריקאית להצטרף למחול תופי-מלחמה של ארה"ב, רק מפני שהיא תובעת זאת מהם.


מצפון העולם מיוצג עתה באדיקות בידי המדינות המתנגדות למתקפה. מי שמתנגד לזכות הפעלת הווטו של המעצמות בניגוד להחלטה האמריקאית, צריך לתבוע אמות-מידה דומות מארה"ב, שעשתה זאת בכל פעם שהתקבלה החלטה נגד הכיבוש וההתנחלות של מדינת ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. אתי אלמוזלינו הגיב:

  דאוד היקר אתה טועה בדבר אחד. ההחלטה העקרונית להפיל את סדאם היא מוצדקת. לא משנה כרגע שהמניעים אינם דווקא טהורים. לא משנה גם שארה"ב מתעלמת ממשטרי דיקטטורה כמן אלה של איראן והמשטר בשטחים. הבעייה היחידה אם ההחלטה הזאת היא שמלחמה שתהרוג אלפי עירקים חפים מפשע איננה דווקא הפיתרון הנכון בזמן הזה. השאלה אם זהו הפיתרון האפשרי היחיד היא כבר שאלה טכנית, לא פחות ממוסרית.

 2. אתי אלמוזלינו הגיב:

  כמובן שחשוב הרבה יותר לבדוק איזה משטר יכונן אחריי המלחמה שנראה כי כבר לא ניתן לעצור אותה, וחשוב לא פחות-איך תתנהל המלחמה- האם ע"י הפצצות גבוהות מהאוויר שלא בוחלות בהרג אזרחים, או באמצעות עבודת חי"ר נקודתית? גם אלה שאלות מוסריות כבדות. אם באופן היפותטי יצליחו האמריקאים להפיל את סאדם עם מספר זעום של הרוגים עירקיים אזרחיים, אז התמונה המוסרית עשויה להשתנות,

  אתי אלמוזלינו-חברת מערכת ב"פסטיש"-אחרת ביקורת תרבות

 3. רק התערבות אמריקאית במזה"ת תביא לשלום הגיב:

  אחרי הטיפול בסאדאם ובציר הרשע יגיע הזמן שהישראלים וערבייעזה יהודה ושומרון יגיעו להסדר בינהם כדלקמן:1.רצועת עזה כולה תצורף למצרים ובעזרת ארצות הבריתאירופהוישראל ישתלבו תושבי הרצועה במצרים ויחד יהפכו את הרצועה ואת סיני לגן עדן פורח.חוף עזה וסיני יהפכו לרביירה תירותית שתיתן פרנסה ורווחה לתושבים. 2.בחלק גדול ביותר מיהודה ושומרון תקום מדינה פלסטינאית שתצורף לקונפדרציה של ירדן-פלסטין. גם כאן ישראל תעזור לפלסטינאים להיות מדינה פורחת במסגרת הקונפדרציה. רק כח של המעצמה האמריקאית שיגבה את התהליך כולו-רק זה יגרום לכל הצדדים לוותר ולהגיע להסדר.

 4. עזה והגדה – תחילה. אחריהן, ישראל הגיב:

  לאחר שעזה תסופח למצרים והגדה לירדן – תוכרז
  ישראל כמדינת הכתר של בוש ותסופח לטקסאס.

 5. למגיב הקודם הגיב:

  הלוואי , אמן כן יהי רצון

 6. אלמוג שבתאי הגיב:

  לאתי אלמוזלינו: באופן תיאורטי אני מסכימה איתך, שסדאם חוסיין הוא דיקטטור ומוטב לעיראקים בלעדיו. אלא שהפלתו ע"י ארה"ב, והנחתת שליט חילופי כפי שנוח לארה"ב, היא לא רק בלתי מוסרית אלא גם טעות מרה. רוב הסיכויים שאותו שליט חילופי יהיה לא טוב יותר מקודמו, לפחות כלפי בני עמו, ולא כל כך בטוח שהוא לא יפנה עורף למערב ולארה"ב. ואם לא, הוא עלול להפוך לעוד מדינת חסות התומכת תמיד בכל עוולה ופשע של ארה"ב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים