הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 במרץ, 2003 30 תגובות

רצח שני השומרים הישראלים על ידי חיילי יחידת הצנחנים, סיפק הוכחה ניצחת לגירסותיהם של פעילי שלום, כי ידם של חיילי צבא הכיבוש קלה על ההדק. קודם רוצחים ואחר כך בודקים אם היה לכך הצדקה. צחוק הגורל הוא ששני השומרים היהודים נירצחו שעה ששמרו על מאחז דמה, ריק מאדם,  אותו הקימו המתנחלים במסגרת שוד קרקעות הפלסטינים.

הפעם אי אפשר להסתפק בהודעות הלקוניות של דובר צה"ל "שסיור צה’ל הרג חמושים פלסטינים". ההרוגים הם "משלנו", שני צעירים יהודים דתיים מתנחלים, ועל כן יש להניח כי שלטונות צבא הכיבוש ינסו ליחצן מצג של "תחקיר יסודי" לעומת האין תחקיר כאשר הנרצחים הם למשל ילדים פלסטינים.


למעשה אין צורך בתחקיר. התמונה ידועה זה כבר. מי שראה את המכונית של ההרוגים נקובה ככברה במאות כדורים, ואחר כך את הקפצת המסוק שירה טיל וחיסל את הבחור שניצל מהירי למכונית, מבין כי חיילי הצנחנים נהגו כרוטווילרים המשחרים לטרף. הסיפורים שמוכרים לנו על "נוהל עצירת חשוד" בטרם ירי, הם שקרים. יורים ורוצחים גם כאשר לא נישקפת כל סכנה לחיילים, והרי אין ויכוח על כך כי שני השומרים היהודים לא סיכנו את הכוח, בוודאי לא ירו עליו.


יש בכל הפרשה הזו גם צדק פואטי. הפעם חיסל הטרור הישראלי שניים שהיו אף הם חלק מהטרור הישראלי בשטחים הכבושים. קרה כאן מקרה קלאסי שדומה משהו לחיסול נוסח העולם התחתון כאשר עבריינים מחסלים עבריינים.


עם הבוחר בתלייניו


את אשר יגורתי, בא. לא צריך היה להיות נביא ולא בן בנו של נביא כדי לצפות את קווי המיתאר של התוכנית הכלכלית החדשה. תוכנית שכל כולה פגיעה בשכבות הביניים ובשכבות החלשות. משיכתם של נתניהו, שרון ולפיד לבעלי ההון ידועה, לכל אחד מהם היה ויש רומן עם כרישי הון, חלקם עבריינים, וזה אך טבעי שנתניהו יצ’פר את העשירים וידרוס ברגל גסה את העניים; יפגע במקבלי קיצבאות הביטוח הלאומי, בפנסיונרים, ויפטר אלפי עובדים כדי שיצטרפו אל צבא המובטלים, ועוד ידו נטויה.


כפי שהליכוד בוגד במצביעיו, שהרי חלק ניכר מהם שייכים לשכבות החלשות, כך בוגדת שינוי במצביעיה בני שכבות הביניים שעליהם נשבעה להגן.


עכשיו יבואו השרים ושרתיהם הכלכליים בתקשורת (שאף היא נשלטת על ידי בעלי ההון) וישטפו את מוחם של האזרחים בנימוק של "אין ברירה". זהו כמובן נימוק כוזב, כי יש ברירה. הממשלה יכולה לחסוך את המיליארדים שהיא רוצה לקצץ בתקציב בלי לפגוע במקבלי השכר הנמוך, בפנסיונרים, במקבלי קיצבאות או בתקציב החינוך, אילו החליטה לשלוח את יד הקיצוצים לעבר המיליארדים הזורמים להתנחלויות ולצבא הכיבוש. שני אלה הם בורות ספיגה של עשרות מיליארדי שקלים, שברבות הימים גם יתבררו כהשקעות כזב.


חלק לא קטן מבוחרי הליכוד ושינוי מתכוננים לצאת במחאות נגד הממשלה על הפגיעה בהם, אבל הם צריכים להפנות את זעמם קודם כל לעצמם, כי הם היו המטומטמים שבחרו בתלייניהם.


מסתערבים – כביש דו סטרי


לא אחת אני נתקל בטרוניות כלפי פלסטינים המבצעים פעולות התנגדות נגד הכיבוש על שהתחזו למתנחלים או לחיילים. מתברר כי הפלסטינים למדו את שיטת המסתערבים ומאמצים אותה אל חיקם לצרכיהם. אם מותר לחיילים מיחידות הטרור הישראליות, "דובדבן" ואחרות כמותן, להתחפש לנשים ערביות כדי לבצע את זממם, לרצוח או לחטוף, מדוע יאסר על פלסטינים להתחפש למתנחלים עם כיפה סרוגה או לחיילי "יחידה מובחרת" כדי להיכנס להתנחלות ולבצע שם פיגוע?


יש מתכון, פלאי ממש, למנוע זאת, שהוכיח עצמו באין ספור מקרים דומים, והרי הוא לפניכם: להוציא את כל דובדבני הכיבוש והמתנחלים מהשטחים הכבושים, ואז, הפלא ופלא, יחדלו הרציחות משני הצדדים.


כהני דת בשרות המלחמה


עם התקרב המלחמה אנו חוזרים וצופים בתמונות המוכרות כל כך ממלחמות קודמות. כהני דת בשירות המלחמה. כמרים אמריקנים ואנגלים מציידים את חיילי הפלישה האנגלו אמריקנית ב"מזון רוחני" כדי לחזק אותם "במלחמתם הצודקת" ולהעביר את המסר כי הקרבת חייהם נעשית למען "מטרה ראויה", וכמובן בל נשכח: "האל איתכם". האימאמים בבגדד ובבצרה עושים אותו הדבר עם חיילי צבא עיראק, ומעודדים את רוחם של החיילים להילחם ב"שטן הגדול" "למען עיראק ומנהיגינו סדאם", ואיך לא? "האל איתכם". וגם כאן בישראל, הרבנות הצבאית ורבני השטחים הכבושים והרבנים הראשיים מחזקים בדרשותיהם בבתי הכנסת את רוחם של החיילים והמתנחלים בביצוע פשעיהם כשברכת האל בפיהם.


עינינו הרואות, כיצד כלי הקודש של הדתות הממוסדות מגייסים את האלוהים למען המלחמה, למען ההרג, למען השלטון שמממן את פעולותיהם. אין ביזנס יותר טוב לחבר’ה האלה מאשר שליחת בני אדם למותם כאשר האל הטוב והמיטיב מחייך למעלה כשליחם של סרסורי הדת.


הדחפור בשירות הרצח וההרס
March 2003 © ISM Handout

רייצ’ל קורי, סטודנטית מארה"ב ופעילת שלום שיחד עם חבריה ניסתה למנוע בדרכים לא אלימות הריסת בתי פלסטינים במחנה הפליטים ברפיח, נדרסה למוות על ידי הדחפור הצבאי. התמונות שפורסמו מוכיחות בבירור כי רייצ’ל קורי נראתה היטב על ידי נהג הדחפור, "אין שום סיכוי שהנהג לא הבחין בה" אמר אחד מחבריה, ריצארד, שהיה עד לרצח חברתו. (דיווח ב"הארץ" 17.3.2003). ובצד עמד טנק ישראלי וחייליו לא יצאו על מנת לסייע ולהושיט עזרה לפצועים.

חיילי ישראל כשליחי השטן.

תגובות
נושאים: מאמרים

30 תגובות

 1. ספריטוס הגיב:

  קצת טיפשי לעמוד מול דחפור לא? וגם לא סביר.
  אגב התמונות לא מראות דריסה אלא מכה מה שמחזק את דברי דובר צהל.

 2. שירה הגיב:

  גדעון, אני קוראת את טורך באופן קבוע. וממנו ומתגובותיך עולה שאתה נגד עונש מוות – גם לרוצחים. הכיצד אתה מגדיר את המקרה הנ"ל כצדק פואטי – כאילו העניין חיובי?

  אני מניחה שאין בך שום שמחה או שמחה לאיד ממותם הטראגי של המתנחלים הללו. והקזת דם – כל דם – היא פשוט פרוזה עלובה.

 3. אתי אלמוזלינו הגיב:

  גדעון יקירי, חיילי צה"ל הם לא שליחי השטן. יש פה דבר אחר: ישנו עיקרון דטרמיניסטי שכל עם כבוש יתקומם ועיקרון, דטרמיניסטי לא פחות, שכל עם כובש יידכא ועד מהרה ייאבד צלם אנוש. זאת היא דרך הטבע ואנחנו צועדים בא בביטחה. זה לא שאין כיבוש נאור, אלא שכיבוש כזה לא יוכל להתקיים ברמה הפרקטית ולכן מלינים רבים כל כך מדוע זה הפלסטינאים גורמים לנו להיות כל כך אכזריים כלפייהם. למעשה אם היה הכיבוש גזירה שאין אנו יכולים לצאת ממנה הייתי אומרת שאנחנו עם מוסרי מאוד ונאור, אלא שעצם מעשה הכיבוש שהוא בר בחירה, הוא זה שהופך אותנו למפלצות.

  חברת מערכת פסטיש-"אחרת ביקורת תרבות".

 4. יסמין. ה הגיב:

  אהבתי את התגובה שלך אתי, מכאן משתמע שהמושג כובש נאור מקביל פחות או יותר למושג "האנס האדיב". גם אם יש חיה כזאת-היא לא מהסוג שמניב הקלה מוסרית משמעותית

 5. מגן חלוץ הגיב:

  מי מאיתנו לא שחק כדור רגל בקבוצה השכונתית ?

  מי מאיתנו לא זוכר את ההוא, האיציק המושיק או היורם
  שהתלהבותו מה רבה אך רגליו גם עקומות וגם שמאליות.

  כזה שבועט יותר בחבריו מאשר בכדור.

  כן, כזה הוא גדעון ספירו, מורעל ומרעיל, מר נפש
  ורטנן ללא תקנה.

  גדעון, הרווחת את מקומך בבגדד או דמשק, למה שלא תעבור קבוצה ?

 6. לבן גאזארה הגיב:

  אין בי שמחה על מותם של המתנחלים אך אין גם צער. מי שחי על חרבו ראוי שימות על חרבו. ההתנחלות היא פעולת טרור נגד העם הפלסטיני, וזכותו של עם להתגונן נגד כובשיו. המתנחלים האידאולגים אינם אזרחים: הם חיילים בצבא הכיבוש, חוד החנית של הטרור האנטי פלסטיני. יש להצטער על כך שהמתנחלים מסכנים את ילדיהם וגוררים אותם לזירת הקרבות, ובכך מפקירים אותם למוות, כל זאת בשם הטרוף הלאומני.

 7. מה קרה הפסקתם לכתוב הגיב:

  האם לוחמי השלום בפאניקה , או אולי ברחו לחו’ל ? יש לכם קשרים טובים בעולם הערבי? אם כן אולי תפעילו אותם. תודה, באמת תודה.

 8. חיים אל-חלד הגיב:

  רבותי , המדינה בסכנה ואתם משתעשעים? גזירות קיומיות מחד וכלכליות מאידך מכניסים אותנו למצב חרום אנושי. לפיכך כל הטובים צריכים להתגייס לעזרת העם והמדינה. כשהתותחים יורים המוזות שותקות תחי מדינת ישראל ,יחי עם ישראל. פורים שמח .

 9. גדעון ספירו הגיב:

  לשירה,
  אכן את צודקת. אני מתנגד לעונש מוות בצורה גורפת, ואין בי שום שמחה לאיד על רצח שני השומרים.

 10. אלמוג שבתאי הגיב:

  ספריטוס: אכן, קצת טפשי לעמוד מול דחפור. בכלל, מחאה לא אלימה היא דבר קצת טפשי. הרבה יותר חכם לא לעשות כלום ולא למחות. מכאן יובן שבכלל לא טפשי לדרוס מישהו שעומד מול דחפור (כי זה הרי קצת טפשי לעמוד שם). אני מתארת לעצמי שנהג הדחפור חשב שמדובר בפלסטינאית, ואני מדמיינת את התגובה שלו כשנודע לו שמדובר באמריקאית – כלומר, מישהי שחייה בעלי ערך כלשהו. בטח קצת דומה לתגובה של החיילים שחסלו את מה שנראה להם כשני מחבלים פלסטינאים, וגילו שמדובר ביהודים כשרים.
  אלמוג.

 11. צור שפי הגיב:

  כמה דברים קטנים: כמו שהיהודים הם לא עכברים (כמו שאמרו הנאצים) והערבים לא ג’וקים (כמו שאמר הרפול) ככה חיילים הם לא רוטוויילרים. יש מספיק דימויים ומלים קשות – אסור לדמות אנשים לחיות.

  ובתחום הכלכלי: מה שמשגע אותי זה שמרבית האומללים והנדכאים המופיעים באמצעי התקשורת כשהם רעבים, חולים, מובטלים (לא למחוק את המיותר) ומבכים את מר גורלם הצביעו עבור הליכוד. האמת העצובה היא שאולי זה טפשי להצביע לליכוד אבל סביר להניח שגם כל הצבעה אחרת לא היתה משפרת את המצב.

 12. עזית, הכלבה הצנחנית הגיב:

  נכון, צור צודק
  זה לא הוגן לדמות חיילים לרוטווילרים.
  רוטווילרים לא מודעים להשלכות של מעשיהם, ולא רוצחים מתוך כוונה ומודעות.

  בברכה,

  עזית ה.ה.

  ראש אגודת "כלבים למען זכויות אדם"

 13. גדעון ספירו הגיב:

  צור שפי אומר בתגובתו כי אסור לדמות אנשים לחיות ומביא כדוגמא את הנאצים שדימו את היהודים לעכברים ואת דברי רפול שהמשיל את הערבים לג’קים מסוממים.
  או שצור הוא בעל כושר אבחנה לקוי, או פשוט לא מתמצא בשפת בני אדם.
  דימוי בני אדם לחיות הוא דבר מקובל בכל שפה, ויש להבחין בין השקפה עולם גזענית שמדמה עם שלם לבעל חי שיש לו מוניטין נחות, לבין הסתייעות בחיות כדי לתאר התנהגות של בני אדם מסויימים.
  לכן מותר לדבר על עיתונאים כעל "כלבי השמירה של הדמוקרטיה", או לאמר על אדם שמתנהג בצורה פראית שהוא "משתולל כמו שור", או לדמות אשה שנאבקת על משהו שמאד חשוב לה כמי "שנלחמת כלביאה" ומי שצועק אומרים לו " מה אתה צורח כמו תרנגול" ומי שמאמין לכל אחד משול ל"כבשה תמה" ולכן מותר לומר על חיילים שיורים כפראי אדם על מנת להרוג את מי שאין כל צורך להרוג "כרוטויילרים המשחרים לטרף".
  אם צור לא מבין את ההבדל בין דימויים אלה לביו מה שאמרו הנאצים או רפול, אזיי אני מתקשה לסייע לו ולא נותר לי אלא לסמוך על רחמי שמיים.

 14. ג’וליאנו מר -שחקן הגיב:

  דבריו של גדעון ספירו הם ניתוח מדוייק להפליא ומעורר השראה.כל מה שנשאר לעשות זה להודות לו.

 15. האם אני יודע לקרוא? כתוב בכתבה שחילי צה הגיב:

  מכיוון שמדובר בצבא העם , אזי אני ואתה וקול- העם
  —כ……………ולנו…. ה ש ט ן. גדעון ידידי משכבר הימים (פוסט- מורטם) האם אני מבין נכון?

 16. צור שפי הגיב:

  לגדעון ספירו: קראתי את תגובתך לדברי, חשבתי על העניין קצת והגעתי למסקנה שאתה צדקת ואני טעיתי.
  MEA CULPA

 17. לגוליאנו מר הנכבד הגיב:

  אתה שחקן מעולה ואני נהנה לראות הצגות בהשתתפותך. קראתי גם על סבך פרופסור מר ז"ל, מראש פינה שיש לו חלק חשוב בגאולת הארץ והוא היה ציוני דגול. יש לך שורשים טובים.

 18. אתי אלמוזלינו הגיב:

  אני חושבת שיש מדרג ענק בין חיילי צה"ל לנאצים, או לחיות, אלא שרובנו נמצאים עמוק בכיוון הלא נכון ונעים מהר למטה…

  http://www.p-files.org

 19. אלמוני אחר הגיב:

  לאלמוני, נו מה חשבת? שהמדינה תיתן לפגוע באושיותיה? גם אסור להרוס בנק. ודאי שאסור לפגוע ולהרוס. אבל זו הסיבה שזו מחאה חריפה. ומעבר לכך 3 חודשים אינם עונש מוות כמו שרייצ’ל קורי קיבלה.

 20. אלמוני הגיב:

  לשרוף דגל לאומי זו עבירה פלילית שדינה מאסר מינימלי של 9-3 חודשים.

 21. המלאך גבריאל הגיב:

  והנה תמונה שלא פרסמתם
  המלאך גבריאל
  http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/030317/168/3j5nj.html

 22. המלאך אראל הגיב:

  מותר לשרוף דגל של מדינה כמחאה. גם את דגלה של ישראל, גם את של ארה"ב וגם את של פלסטין. זה מהמעט שאזרח או נתין יכול לעשות כדי להביע את מחאתו הפומבית נגד מדינה ואושיותיה.

  ככה זה.

 23. גדעון ספירו הגיב:

  למשה האלמוני,
  הויכוח באשר למה שאתה מכנה השטחים הכבושים בתוך גבולות הקו הירוק שניכבשו במלחמת העצמאות ב-1948, אינו חדש, ומעת לעת יש מי שמעלה אותו.
  אתה מציע בעצם לבטל את מדינת ישראל ולהפוך את תושביה היהודים למיעוט במדינה פלסטינית דמוקרטית.

  בניגוד אליך, אני מקבל את קיומה של מדינת ישראל כמציאות פוליטית ולאומית שקמה על פי החלטת האו"ם. במהלך מלחמת העצמאות ביצעה ישראל מעשים חמורים ביותר נגד הפלסטינים, כפי שקורה במלחמות. אלא מאי? לפרוץ המלחמה ב-1948 יש לפחות מנייה אחת גם למדינות ערב וגם לפלסטינים שלא היו מוכנים לקבל את החלטת האו"ם. עובדה זו אינה דבר של מה בכך, משום שהיא מהווה את עוגן ההכרה הבינלאומית בישראל בגבולות הקו הירוק, (שהם גבולות סיום מלחמת העצמאות), הכרה שמקיפה כיום גם את מרבית מדינות ערב וגם את הרשות הפלסטינית; כפי שאין זה מקרה שהקהילה הבינלאומית, לא מכירה בשטחים שנכבשו ביוני 1967 כחלק ממדינת ישראל.

  הרעיון של מדינה חילונית דמוקרטית בכל שטחי א"י פלסטין בה יחיו יהודים ופלסטינים כאזרחים שווי זכויות הוא טוב וחיובי, אלא שלדעתי, כיום, במציאות של איבה ושנאה קשה השוררת בין שני העמים, לאחר מאה שנות סיכסוך,אי אפשר לקפוץ לחלום העל לאומי הזה. מה עוד וביצועי הרשות הפלסטינית, באותן גיזררות בהן היו לה יכולת יישומית, לא הצטיינה בסדרי שלטון דמוקרטי, אם להתבטא בעדינות. אני מודה שהיום לא הייתי בוחר מרצוני החופשי להיות אזרח במדינה הנישלטת על ידי הרשות הפלסטינית, או החמאס.
  אשר על כן, נראה לי, כי בדרך לקהילה העל לאומית, שאני כה תומך בה, ניצטרך לעבור תקופה ארוכה של קיום שתי מדינות, פלסטינית וישראלית, זו לצד זו, בתקווה ששתיהן תפתחנה תרבות חיים דמוקרטית שתוביל בסופו של דבר למיזוג.
  אם רעיון שתי המדינות לא יתממש ונסיגה לגבולות ה-4 ביוני 1967 תהפוך לבלתי ריאלית, בין השאר משום המשך מדיניות ההתנחלויות והעברת אוכלוסיה יהודית לתחומי השטחים הכבושים, או אז לא יהיה מנוס למתנגדי הכיבוש אלא להיאבק על סיפוח השטחים הכבושים לישראל, הענקת אזרחות לכל הפלסטינים, הוספת זכות השיבה לחוק השבות, מה שיהפוך את מדינת ישראל למדינה ישראלית-פלסטינית רוחשת איבה עד שתדרדר למלחמת אזרחים.
  אני חושש, שמדינה כזו, לא תהיה דמוקרטית.
  לכן, כל עוד לא מאוחר, ראוי להיאבק על נסיגה מלאה מהשטחים הכבושים, פרוק ההתנחלויות, פתרון מוסכם של בעיית הפליטים (זהו דומני הנוסח של הצעת השלום הסעודית שאומצה על ידי הליגה הערבית) ומימוש העקרון של שתי המדינות,

 24. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לגדען שלום!
  אנו אתך !
  אך האם אנו לא עושים לעצמנו חיים קלים מדי בכך שאנו מדברים על הזוועות רק מעבר לקו הירוק.
  האם עצם העובדה שאנו מוציאים אתר זה לא רחוק ממרכז הכפר הערבי שמחצנו ב48 לא הופך את הטיעונים שלנו לצחוק
  משוע שלא נשלם אנו את המחיר . אני קורא לעזיבתנו את השטחים הכבושים בכל אתר ולאו דווקא מעבר ל67

  ואם אין לאן לחזור נקבל בהכנעה את העובדה שאנו מיעוט כאן ונתנהג בהתאם.
  בטוחני שאחרי ניסיון הכיבוש הרצחני שלנו נוכל לקבל להיות אזרחים במדינה פלשטינית דמוקרטית.

  משה

 25. בתיה אורגון הגיב:

  לגדעון,מדינה פלסטינאית היא כנראה כורח המציאות. האם אתה, כמומחה במדע המדינה , סבור שלמדינה כזו יש יכולת קיום עצמאית? (ואל תענה לי שגם ישראל חיה מהקצבות). האם הקמת מדינה כזו (שלא כקונפדרציה עם ירדן) זה לא ראש בריא למיטה גוססת?. האם קבלת זכות השיבה לא תחסל את מדינת ישראל במתכונתה העכשווית? שבוע טוב לכולנו.

 26. מרדכי הגיב:

  למשה או מוסא אני מסכים לכל מלה שנכתבה תחת שמך האלמוני בתנאי שזו תהיה מדינה פלסטינית דמוקרטית שתהיה בגדה הימנית של הירדן בברכה ושבוע טוב
  מרדכי

 27. למגיבה הסיטונאית הגיב:

  "בתיה: הציפה הבוקר את האתר בתגובותיה, ביניהן
  ציוותה על גדעון ספירו "אל תענה לי"… בתגובה
  למאמרו. נראה, שהימין הקיצוני, הרוצה "להעביר" את הפלסטינים ל"הגדה הימנית" מציב מגיבים-תורנים
  בגדה השמאלית, מי שקורא את תגובותיהם, ימצא את
  אותן המילים וההגדרות, בתגובות הנכתבות תחת שמות
  שונים ומשונים.

 28. שמאלן לשעבר הגיב:

  גדעון אני מגנה בכל תוקף את הטקסט בו גיניתה את חיילי צה"ל כארגון טרור מצר אני על כך שלא הזכרת ולו ברמז את אירגוני הטרור הפלשתינאיים.
  גדעון לא חיילי צה"ל הם שליחי השטן אלה דווקא הפלשיתנאיים.

 29. Ozepe הגיב:

  "שמאלן לשעבר" קראת לעצמך.
  אם זה רק נסיון למעין ספין תדמיתי- הייתי בשמאל והתפכחתי, אז מצבך עוד סביר (טוב הוא לא יכול להיות ברמת תודעה נמוכה שכזו).
  הבעיה האמיתית היא אם אתה באמת מאמין לדברי הבלע של עצמך או של אותם אלה העוסקים יומם וליל להגיד לאנשים שכמוך מה לחשוב.
  אין דבר כזה שמאלני לשעבר, הומניסט לשעבר. או שאתה נבנה להיות כזה או שמעולם לא היית.במדינה כמו ישראל, וסביר להניח שברוב המדינות הלאומית, אתה צריך לצלוח את שלל יצוגי ה"האימט" ושאר תעמולות ושקרים שמכוונים אותך להיות "העבד המושלם", השבוי המאמין כי הוא חופשי, אם הצלחת, אם מצאת אמפתיה גם למי שהוא לא אתה, למי שקולו שונה משלך, אין דרך חזרה.
  אל תקל על עצמך, אל תנסה להאיר את עצמיותך באור לא לך. יש לך דעות שונות- בבקשה. רק אל תתביש בהן ותנסה לתרץ אותן כאבולוציה כי- "שלום, אתה החוליה החסרה"

 30. גדעון ספירו הגיב:

  שכנעתם אותי אני חוזר בי מדברי הנלוזים על צה"ל
  רק צה"ל יגן עלינו בעז"ה

  שלכם באהבת ישראל ………..
  גדעון ספירו שמאלן לשעבר
  ריאליסט בהווה!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים