הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 במרץ, 2003 18 תגובות

אז עכשיו רצחתם גם את פעילת השלום רייצ’ל קורי, והפגנתם שוב את השילוב הקלאסי בין רשעות וטמטום, שפרופסור ישעיהו ליבוביץ’ הוקיע אותו במשך שנים רבות כל כך. ב"הארץ" וב"ידיעות אחרונות" באמת הגדירו אותה כ"פעילת שלום", "מעריב" הדגיש יותר את ה"שמאלניות" של הקורבן. ייתכן שדווקא הדנקנרים קלעו הפעם למטרה.

כל התרבות הפוליטית שלנו מגדירה עכשיו את עצמה כ"ימין", ואילו שוחרי השלום והשוויון, מתנגדי הגלובליזציה והחותרים לסביבה נקייה ובריאה יותר, שייכים למחנה האויב. אפילו במדורי הספורט יודעים לספר לנו, שהעיר פלארמו נוחה מאוד לאירוח משחקי הבית של נבחרת ישראל, כיוון שמדובר בעיר ימנית. מזה יש אולי להסיק, שבניטו מוסוליני ופרנציסקו פרנקו הם שלנו, ואילו סלבדור איינדה וז’אן ז’ורס שייכים למחנה ההומניסטי, ולכן הם אויב. וקורי? היא הפריעה לדחפורים שלנו להרוס את כבשת הרש של העם הפלסטיני, ומותה "נגרם בטעות".


אם שרון היה מבחין באם תרזה או באלברט שווייצר, הוא היה מכוון כלפיהם את הטנקים ואת הדחפורים שלו. קורי לא מצאה את מותה, אלא נרצחה, והרצח הזה יירשם בתולדות המדינה שלנו לדיראון עולם. בעימות הגדול בין הטובים לבין הרעים התמקמה החברה הישראלית, מרצונה הטוב, במחנה של הרעים. זה מציב אותנו, אנשי שמאל ליברלים וסתם הומניסטים, בפני דילמות כבדות משקל ומטרידות: היתה לנו אחות אמריקאית ושמה רייצ’ל קורי. יש לנו אויב באמריקה, ושמו ג’ורג בוש. איך נתמודד עם ההזדהות של רוב בני עמנו עם התוקפנים, שעומדים לרצוח אלפי ילדים עיראקים חפים מפשע? וכיצד נחיה עם האדישות התהומית (ובמקרה הרע, אפילו שמחה לאיד) לחייה של יפת נפש אמיתית, שנרצחה ברפיח בגיל 23? אין לי תשובה לשאלה הקשה הזאת. 


בעבר ראינו סרטים אמריקאים שהופקו על ידי במאים ותסריטאים ליבראלים, ושיקפו את אלימותה הקשה של ארצות הברית במדינות אסיאניות רחוקות. לא פעם הערתי כאן ובמקומות אחרים, שיוצרי הסרטים האלה אינם מסוגלים להזדהות עם קורבן מקומי, וייטנאמי, קאמבודי או ערבי, והם חייבים למצוא גיבור אמריקאי, רצוי אמריקאי לבן, כדי לשווק את תוצרתם. למען האמת, ההתנייה של צופי הסרטים בעולם לקולנוע האמריקאי היא כה עמוקה, עד שגם צופים מן השורה בירושלים או בדלהי, מזילים יותר דמעות על ילדים בלונדינים מתים, מאשר על בני עמם וארצם. לכן אנו עומדים לשמוע על קורי, על אישיותה ועל מעשיה הטובים, ולהתעלם לחלוטין מעשרה פלסטינים שנרצחו באותו יום עצמו ברצועה. על ההרוגים נמנו גם ילד בן 13 וילדה בת ארבע, אבל גדעון לוי יש רק אחד, אין מי שיתעד את קורותיהם ואורח חייהם של הקורבנות למעננו, אין מי שינסה לשחזר את ילדותם ואת אהבתם למשפחות. וכדי ביזיון וקצף.     


מכאן נובעת הביקורת שלי לא רק על היד הקלה, הרצחנית, על ההדק אלא גם על הטיפשות התהומית של שלטונות הכיבוש בעצם הפגיעה בנערה אמריקאית אידיאליסטית ואוהבת אדם. אין בדעתי לחסוך מלים: הרצח הוא מעשה פשע איום, גם אם יחליטו שמבחינה משפטית היתה כאן "הריגה". אבל שליחי ממשלת שרון ברפיח הם גם אידיוטים: הם הבקיעו שער עצמי שיהיו לו תוצאות לטווח ארוך. ייתכן שבשבועות הבאים יעלמו הדי הפרשה בתוך ערפל הקרב בעיראק, אבל קורי תבעת אותנו לשנים רבות.


ספילברג החסוד לא יעשה עליה סרט, אבל יימצאו במאים אחרים, אולי מוכשרים הרבה יותר. קורי, שיצרה יחסי ידידות נלבבים עם ילדי רפיח, תזכה לאהבתם הכנה של צופים בכל רחבי העולם, גם אלה שהתעלמו עד כה ממאות הילדים שנרצחו בשטחים. המכתבים שרייצ’ל הצעירה כתבה להוריה במדינת ושינגטון בארצות הברית הם מרשימים ביותר. בצד יכולתה האינטלקטואלית לתאר ולנתח מצבים, יש בהם הומור, אהבת אדם ובוז עצום למדכאים. השיחות שלה עם ילדים, בערבית הדלה שלה, מצחיקות ומרגשות. קורי קלטה, שילדים יכולים להבין כל שפה וכל מחווה, אם הן מלוות בחיוך אוהב. זה עבד.


במכתב הביתה לפני כחודש מדגישה קורי את מזלה הטוב. היא אמריקאית. יש לה כסף לרכוש מוצרים שהם יקרי מציאות ברצועת עזה, ובמקרה הרע ביותר היא יכולה לברוח לביתה בארצות הברית. חרף היחס הנוקשה והאטום של שלטונות צה"ל לקורי ולחבריה ב"ארגון הסולידריות הבינלאומי עם העם הפלסטיני" היא לא ממש חששה לחייה. היא שמעה סיפורים מצמררים של ילדים בני עשר על חבריהם שנורו מתוך טנק או מגדל שמירה, ראתה תמונות של בני משפחה שאינם עוד, אבל האמינה שאזרחותה האמריקאית תגן עליה. כמו כל עמיתיה, היא היתה מודעת לכך שנוכחותה בשטח מביכה את צבא הכיבוש. אבל מישהו היה פושע מספיק, או קל דעת מספיק, כדי לקפד באכזריות או ברשלנות פושעת את חייה הצעירים. 


אני לא נוטה להאמין ב"תחקיר הראשוני" שיודע לספר לנו על גוש בטון שזז, אחרי שנהג הדחפור סטה בטעות ממסלולו. אבל בעצם, אין לזה הרבה משמעות. בארצות רבות בעולם מחמירים בעונשם של אנשים, שרצחו במהלך שוד מזויין, כיוון שהוסיפו חטא על פשע גם אם הרצח עצמו לא היה מתוכנן.  קורי נהרגה על ידי אדם, שעסק בפועל בדיכוי עם בניגוד לכל כללי המשפט הבינלאומי החלים על שטח כבוש. שום נוסחה חלקלקה לא תאפשר לו ולשולחיו לחמוק מהאחריות הכבדה על מותה של הצעירה.


הטרגדיה של רייצ’ל קורי אינה גורמת לי להתבייש בזהותי הישראלית. הלוחמים נגד הכיבוש הם חפים מפשע, כפי שקורי ומשפחתה הליבראלית אינם אשמים בפשעים שבני ארצם עומדים לבצע בעיראק. אין לנו אלא לסמן את הגבול במפה הפוליטית שלנו: אנחנו ניצבים שכם אחד עם קורי וחבריה, שהם קרובים לנו בדעות בכל הנושאים, נגד הורסי הבתים וזורעי המוות בשטחים הכבושים. קורי היתה אחותנו, וחבריה לארגון הם אחינו. זו אינה התלהמות רגשנית, אלא הצהרה אידיאולוגית שקולה וחד-משמעית.


הדיקטטור הגדול


הגנגסטר מספר אחת בעולם, ג’ורג’ ו בוש, החליט להתעלם ממועצת הביטחון ולערער את יסודותיה, הקיימים מאז הקמת האו"ם. בכך כפר בוש בכורח של מעצמת על כוחנית לקבל לגיטימציה ומעטה של לגאליות בינלאומית לפעולותיו המלחמתיות בארצות זרות. לקרע שהוא יצר עם מדינות חשובות ועם תרבויות אחרות, היסטוריות (רוסיה, צרפת, גרמניה) יהיו השלכות רציניות לטווח ארוך. המלחמה נגד עיראק הפכה לפשע מלחמה עוד לפני שהחלה. הפעם, לעומת 1991, אין לממשל בארצות הברית אפילו תירוץ מפוקפק על פלישה לכוויית, וגם לא כיסוי של קואליציה בינלאומית אמיתית, בחסות מועצת הביטחון והשתתפות חלק ממדינות ערב. בוש נוקט אלימות לשמה, כדי לקדם אינטרסים כלכליים וכוחניים.


הזרם שלו בתרבות הפוליטית האמריקאית תמך תמיד ברודנים ששירתו את האינטרס של ארצות הברית, וגם היום מקיים את שלטונם של עריצים רבים ברחבי העולם, כולל במדינות המפרץ. לכן רק הדן מרגליתים הקרתניים לוקחים ברצינות את הדיבורים על דמוקרטיה ועל האינטרס של העם העיראקי. כיוון שכל החברה הישראלית שבויה כיום בסיסמאות של "הרוב המוסרי" (הימין האמריקאי האנטישמי למחצה בארצות הברית), אין כאן מאמץ רציני לפענח את הקודים הגזעניים של בוש, שסבור שמותר לו לקבוע למי יש זכות לפתח נשק של השמדה המונית, ולמי אין זכות כזאת.


בעת כתיבת הדברים האלה קשה להאמין, שסדאם חוסיין (איש נקלה כשלעצמו) יציל את בני עמו וימצא מקלט בחוץ לארץ. בוש גם לא ממש מנסה לאפשר לו לצאת, כדי שטרפו לא יחמוק מידיו. לכן יהיו כל תומכי המלחמה ברחבי העולם אחראים באורח ישיר או עקיף לטבח הנורא בבני העם העיראקי. ייתכן שהפעם סדאם לא ישרוד את ההתקפה האמריקאית כפי שעשה בפעם הקודמת. אז רצו האמריקאים שסדאם המוחלש יישאר על כנו, כדי לנטרל את ההשפעה האיראנית על הרוב השיעי בעיראק. יש להניח, שגם אז לא יזכו תושבי עיראק המוכים לשלטון נאור במיוחד. איכשהו, קשה לתאר שתהיה שם דמוקרטיה בנוסח סקנדינאבי. לכל היותר יעלו לשלטון משת"פים מושחתים, שיאפשרו לאמריקאים ולחברות העל-לאומיות הגדולות לשלוט בכל משאבי עיראק. הניאו-ליברלים ששולטים בוושינגטון לא יתנו לעיראקים לקיים אפילו את מוסדות הרווחה שעמיתם בירושלים ביבי נתניהו יעניק לישראלים.


עם זאת, יש לשאוב עידוד מההתנגדות הגדולה בעולם למלחמתו של בוש, ולהצטרף למחנה העולמי שחותר תחת אושיות הקניבליזם הקפיטליסטי הקיצוני. קרל מרקס האמין שדווקא העולם התעשייתי והמתקדם יגיע לסוציאליזם, וגם עכשיו ברור, שהאופוזיציה הרעיונית לגלובליזציה ולכוחניות האמריקאית מתפתחת בעיקר באירופה ובחוגים האינטלקטואלים בדרום אמריקה ובמזרח התיכון. בוש מנסה להמחיש לכולנו, שהוא יכתיב לעולם את כל המהלכים: בכלכלה, בפוליטיקה, בחברה וביחסים הבינלאומיים. לפחות לעת עתה, ידו על העליונה, ואפילו ארצות הברית של ביל קלינטון נראית עתה רחוקה, כמעט פרה היסטורית. אבל גם אם ינצח הוא ישלם בסופו של דבר את מחיר התוקפנות, כיוון שהתרבות המערבית לא יכולה להתקיים בכפיפה אחת עם הכוחניות הפרימיטיבית שלו. גם בעיצומה של חשכת ימי הביניים אפשר להציץ ממעמקים בפריסקופ שלנו, ולראות שהרנסנס המיוחל בוא יבוא.

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. אתי אלמוזלינו הגיב:

  אני זוכרת שבצעירותי, לפני שפיתחתי תודעה שמשוחררת מהאתוס הציוני, התפלאתי לקורא בעיתונים שנהרג פלסטינאי בצירוף שמו של ההרוג. זו נראתה לי באופן אינטואיטיבי אינפורמציה מיותרת ומוזרה. "במילא כל השמות שלהם כל כך דומים, למי זה בכלל משנה איך קוראים לו…". רק היום אני יכולה להבין את העומק של זילות האדם שבה הייתי שרויה. באופן דומה היטבת לתאר את ההתנייה האירופו-צנטרית שלנו לבכות על "האדם הלבן" יותר מעל ה"נייטיב’ס" חסרי השם.
  אדוארד סעיד לא היה מנסח זאת טוב יותר.

  חברת מערכת פסטיש – p-files.org

 2. א.אלרט טלביה ירושלים הגיב:

  לחיים מכובדי.חבל על האמריקאית הצעירה שמתה בדמי ימיה כתוצאה טרגית של המצב האומלל ששורר באיזורנו. ראיתי אתמול את הסרט פקודה בלתי חוקית(על תקיפת השגרירות האמריקאית בתימן) אני ממליצה מאד לכל המשתתפים ב"גדה השמאלית" לראות את הסרט ולהפנים את עלילתו שמתאימה למציאות בה העם ששב לציון אחרי שרצחו 6 מליןן מטובי בניו ובנותיו ,איך השכנים שלו מאפשרים לו לחיות. ורק לאחר שתפנים את הסרט המדובר, תכתוב שנית את הכתבה הזאת שלך.

 3. לא. אלרט הגיב:

  האמריקאית הצעירה לא מתה בשל טעות טרגית אלא נרצחה על ידי חייל בצבא הכיבוש. הפלסטינים רוצים לחיות איתנו בשלום אלא שאנו מוכנים רק לשלום של סוס ורוכבו. השואה של העם היהודי אינה מצדיקה הקמת מדינה בעלת אידאולוגיה גזענית נאצית.

 4. שלומי הגיב:

  כמה טוב שהשמאל קרס אתה מעדיף חילים מתים ולא שונאת ישראל ואתה היית שר בממשלת ישראל שאלוהים ישמור

 5. מדי שריקיס הגיב:

  נורא מעצבן שאתם קוראים לצבא שלנו בשם כיבוש. האחים שלי ושל החברות שלי לא הולכים לשם כי כף להם הם משוגעים על הבית אבל הפלסטינים האלו לא רוצים שלום . אבא שלי אומר שחברים שלו ערבים מהארץ אומרים שהפלסטיניםלא מספיק להם כל הגדה ועזה וגם לא יפו ואשדוד ואשקלון וחיפה ויפו ובאר שבע. הם רוצים את כל הארץ שלנו ושהיהודים לא שיכים לכאן ושיחזרו מאיפה שבאו והשרים בממשלה לא מבינים שהמחבלים לא מספיק להם אצבע והם רוצים את כל היד ואתם אל תגידו על החיל שהוא רצח את האמריקנית ועל המחבלים שהם מסכנים.

 6. לשלומי-לידיעתך הגיב:

  אבא של חיים היה ממנהיגי תנועת העבודה ,הניח אבן פינה לבנין הארץ והיה שר בממשלות ישראל. אחיו עוזי היה מהפופולריים ביותר בין שרי ומנהיגי מפלגת העבודה בדור שאחרי . לצער רבים מהעם הוא פרש באמצע העשיה וחסר למדינה מאד.תראה לאן הגיעה מפלגת הע(א)בודה כיום. חיים(כותב הכתבה) הוא ,כנראה, התפוח שנפל רחוק מהעץ. הוא פרשן כדורגל לעת מצוא, ולצערי גם כותב מתוך התמרמרות תהומית נגד חילי צה"ל–שהם הצבא המוסרי, הנאור, המתחשב והרחמן ביותר בעולם.

 7. יורם יוסף הגיב:

  חיים ברעם מבין במה שמתרחש במזרח התיכון בערך כמו שהוא מבין בכדורגל.
  איני שייך לשמאל או ימין.
  אני סולד מהמתנחלים ומאנשי השנאה העצמית מהשמאל באותה מידה.
  אבל,
  האתר הזה "הגדה השמאלית" מסמל בעיני את כל מה שבזוי בשמאל המתרפס והמקומם, כל האורי אבנרים למיניהם.
  הלוואי ולא הייתם פה.
  מה רע בעזה?

 8. אמנון הגיב:

  לזה שלא שייך לא לימין ולא לשמאל (כלומר, פשיסט),
  מה שרע בעזה זה שהצבא שלך יורה שם על כל מה שזז ואז מגלגל עיניים לשמיים וטוען שמדובר בטעות ושהפרשה בבדיקה. אז מכיוון שהצבא שלך כבר שם, למה שלא תלך אתה לגור שם? תוכל להגיד לפלסטינים שאתה לא שמאל ולא ימין, אלא תומך בהרג מתון ומנומס.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לחיים שלום!
  אנו אתך !
  אך האם אנו לא עושים לעצמנו חיים קלים מדי בכך שאנו מדברים על הזוועות רק מעבר לקו הירוק.
  האם עצם העובדה שאנו מוציאים אתר זה לא רחוק ממרכז הכפר הערבי שמחצנו ב48 לא הופך את הטיעונים שלנו לצחוק
  משוע שלא נשלם אנו את המחיר . אני קורא לעזיבתנו את השטחים הכבושים בכל אתר ולאו דווקא מעבר ל67

  ואם אין לאן לחזור נקבל בהכנעה את העובדה שאנו מיעוט כאן ונתנהג בהתאם.
  בטוחני שאחרי ניסיון הכיבוש הרצחני שלנו נוכל לקבל להיות אזרחים במדינה פלשטינית דמוקרטית.

  משה

 10. ציוני הגיב:

  ברעם ! אתה יושב מאחורי מכתבה ומספר על איזה אחות מסכנה . נראה אותך עומד מול דחפור הנמצא במשימה מוצדקת או לא . לא נערה פתייה תעצור תהליכים וחבל עליה . יש מיליונים המפגינים נגד המלחמה נגד עיראק כולל קומץ יהודים . אף אחד מהם לא הולך להשתטח מתחת הטנקים האמריקאנים .
  חיים , גם במשחק כדורגל מי שחורג מן הכללים מקבל כרטיס אדום !

 11. בתיה אורגון הגיב:

  אני מאמצת את התאים האפורים במוחי על מנת להבין מה מקור העוינות של נצר למשפחת האצולה הירושלמית. העוינות המתגברת ממאמר למאמר נגד החברה הישראלית, נגד חילינו היקרים ונגד העם היושב בציון. אני שולטת בשפה הערבית ( ספרותית ומדוברת )ברמה של שפת אם. אני מוצאת עוינות מהסוג המוזכר רק בחלק מהמאמרים שאני קוראת בעיתונות הערבית. הם פחות מתלהמים ויותר קונסטרוקטיביים. שיהיה לכולנו שבוע טוב.

 12. יודע עברית הגיב:

  המגיבה היודעת ערבית ספרותית ומדוברת – בקיאה פחות
  בעברית, על כי אילו היתה קוראה את העיתונים בעברית,
  מקשיבה לרדיו של הוד-ראש-הממשלה וצופה ברשתות הטלביזיה – היתה מוצאת בהם מאמרי וכתבות הסתה נגד
  הפלסטינים, העמים הערבים, הדת האיסלמית… עינים
  לה ולא יראו,בעברית.

 13. ישעיהו דב כהן הגיב:

  קורי נרצחה ע"יהקלגסים הציונים משום שהיתה פעילת שלום .

  אין ספק שדחפורי הכיבוש ידעו את אשר לפניהם וביקשו לפגוע בפעילי השלום .

 14. זהירות -מתחזים לישעיהו כהן האמיתי הגיב:

  ישעיהו לא מתבטא כך על חיילי צבא הגנה לישראל. מדובר באדם יקר, נעים הליכות ועדין נפש. מוכר בין ידידיו כמסור ודינאמי לרעיון הציוני.

 15. נפחני פלוצטוכס הגיב:

  שלום ללוחמי לוח המקשים. יש המון בקורת בעיתון אבל היא מופנית לאנשים הלא נכונים. עיתון שמיצג את מק"י- שחרתה על דגלה את המילים: "משענת האדם העמל" כמעט ולא העביר בקורת על הניצול הקפיטליסטי של החברה הישראלית, החברה הפלסטינאית והעובדים הזרים. מדובר בקבוצת מקורבים לשלטון(לכל ממשלות ישראל) שקיבלו זכיון לנצל (ברמה של כמעט עבדות ) מליוני עובדים. העושר שזרם לכיסם מהעבדות וההשפלה שביצעו ללא בושה, מניע כלכלות של מדינות אחרות שאליהן הועבר הכסף. לא קראתי בקורת על ממשלה ששולחת את צעיריה למות מול אויב חסר רחמים בעוד שהוריהם מנוצלים , מושפלים ולבסוף מפוטרים. מה שכן קראתי בעיתון זו בקורת ארסית נגד ילדינו חילי צבא הגנה לישראל שמחרפים נפשם במלחמה על הבית ועל קיומנו הפיסי והלאומי. המוטו של חלק מהכותבים(חלק גדול)הוא חילינו= קלגסי הנאצים. בושה וכלימה לכל מי שמשווה או מדמה יהודים לנאצים. אני אומר לכם שלום ולא להתראות.

 16. צור שפי – תגובה לאתי אלמוזלינו הגיב:

  לא הבנתי מדוע היית צריכה להשתחרר מהאתוס הציוני כדי להיפטר מהפשיזם שלך. אני מגדיר עצמי כציוני ועדיין מסכים עם כל מילה של חיים ברעם. לפי ההגדרה שלי הציונות היא בסך הכל תמיכה ברעיון של מדינת לאום המקיימת רוב יהודי.

 17. ר.נוביצקי הגיב:

  אין ספק שהמקרה הנדון טרגי ביותר. הן מפאת המוות המיותר והן (להבדיל)מפאת הנזק התדמיתי לצה"ל ובענין זה צריך הכותב הנכבד לבקר את צה"ל,אך לא להטיל ספק בטהר הנשק הקיים בצבאינו.

 18. אליהו הוד הגיב:

  וכך כותב העתונאי אלוף בן בעתון הארץ של היום(27במרץ בעמוד א12):

  צה"ל הציג לשגריר ארה"ב תחקיר פרשת קורי:
  ראש אגף התכנון במטכ"ל, האלוף גיורא איילנד, נפגש אתמול עם שגריר ארה"ב בישראל,דן קרצר, והציג לו את ממצאי התחקיר שערך בפרשת רייצ’ל קורי, המפגינה האמריקאית שנדרסה על ידי דחפור בפעולת צה"ל ברפיח. שגרירות ארה"ב הציגה לצה"ל 12 שאלות על מותה של קורי, ובין השאר ביקשה לדעת מה היתה מטרת המבצע,האם החיילים הבחינו במפגינים, ואילו אמצעי זהירות ננקטו.
  בתשובה נמסר לאמריקאים, שמותה של קורי היה תאונה וטעות מצערת.
  ממצאי התחקיר – שכללו תרשימים, מפות וקלטת וידיאו, הראו כי מפעיל הדחפור לא יכול היה להבחין במפגינה במקום שבו עמדה.
  אלוף בן
  זה הודפס בעתון "הארץ" על ידי "אלוף בן" – כבר אמרתי?
  "אלוף בן" השתמש במלה "רצח"?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים