הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 במרץ, 2003 14 תגובות

מלחמות מביאות תמיד להזניית שפת הצדדים הלוחמים. המלחמה, המתמשכת כבר שלושים ושבע שנים כמעט ללא הפסקת-נשימה קצרה, עשתה מכבר מהעברית שפת זנונים. אצלנו משתמשים בלשון המדוברת והנכתבת לא כדי להבהיר דברים כי אם כדי לטשטשם, לא כדי להביע מחשבות כי אם כדי להסתירן, לא כדי להציג עובדות כי אם כדי להעלימן, לא כדי לדבר אמת כי אם כדי להפיץ שקרים. כל שפה המעמידה את עצמה לרשות תעמולה מלחמתית (האם יש אצלנו היום תעמולה אחרת?) היא שפה זנותית. יש אין-ספור דוגמאות והן מוכרות לכול, איך משמשת העברית, בעיקר מאז 1967, כלי שרת בידי תעמולת הכזב הנשפכת עלינו מכל כיוון אפשרי. אבל כאן, לפחות, יש מי שמשלה את עצמו ומבקש להשלות אותנו (ואצל רבים גם מצליח בכך) שהזנייה זו של השפה ועשייתה למכשיר רמייה משמשות לאיזו מטרה פטריוטית, לחיזוק כושר העמידה (כך קוראים לזה) של העם, להגברת אמונתו ב"צדקת הדרך" (אוי לה לאמונה כזו אם היא קמלה אם מספרים לו את האמת ואם היא מחזיקה מעמד רק בסביבה מזובלת היטב בשקרים וכזבים).

כבר התרגלנו לכך ש"העם" – ובעיקר אלה שמדברים בשמו, וכותבים מכתבים למערכת ושולחים תגובות לאתרי האינטרנט – כולם אינם רוצים שיספרו להם את האמת ויראו להם איך אנחנו הכובשים מתעללים באוכלוסיה האזרחית. מפני שאם יראו וישמעו וידעו אולי ייכנס בהם ספק כלשהו, פקפוק כלשהו ב"צדקת הדרך", כלומר במדיניות הברוטלית שמנהלת ממשלתנו בשמנו. אולי יתחילו לחשוב שמא וייתכן ואפשר שיש גם דרך אחרת לשמור על קיום המדינה, ועל רווחתה ועל שלומה. שלא לדבר על כך שאלה המפעילים בשמנו מדיניות זו אינם רוצים שנדע, שנחשוב, שנפקפק, שמא יש דרך אחרת. האינסטינקט המניע אותם אומר להם שככל שנדע פחות, ככל שיזינו אותנו במידע מסולף, ככל שנאמין כי השקר הוא האמת, תהיה מלאכתם קלה יותר. והתקשורת ברובה המכריע משתפת איתם פעולה ותורמת את חלקה בהרדמתו של הציבור באמצעות הזניית השפה והשימוש במלים כאמצעי להסתיר דברים ולכסות על האמת. וכבר התרגלנו לכך.


אבל שהמערכת כולה תתגייס להזניית השפה למען אחרים? למען מלחמה שאינה שלנו, שמנהלת מדינה שאינה מדינתנו?


שהתקשורת האמריקנית מתגייסת לשרת לא רק את מטרות המלחמה בעיראק כי אם גם את הספינים של המימשל והצבא ואת הלוחמה הפסיכולוכית ואת תעמולת הכזב שהיא חלק מכל מלחמה – אפשר להבין. גם אצלנו נוהגת התקשורת כך.. אבל שהתקשורת הישראלית מתגייסת גם היא, בלי שכופים זאת עליה, לשירותה של תעמולה זו זאת כבר מחלת נפש. אולי ההרגל עושה את שלו ואולי ההשתעבדות הטוטאלית לכל דבר אמריקני.


התקשורת, האלקטרונית והכתובה של ישראל, חוזרת בלי שום ביקורת על כל השקרים שמפיצים האמריקנים במלחמה הזו. ואם נודע לקוראי "ידיעות" שאין שום ממש בידיעה שלפיה החיילים האמריקנים מצאו מפעל כימי גדול בעיראק, וש"בפנטגון הביעו אתמול כעס רב על פרסום הידיעה הלא נכונה" על מציאת מפעל כימי (אפילו לא נאמר לייצור נשק כימי, מספיק שכותבים את המלה המפחידה "כימי" ומייד מצטייר השטן על הקיר) הרי זה רק משום שמקורה של הידיעה הזו בכתבת "מעריב" הנלווית לכוחות האמריקנים ו"ידיעות" לא יחמיץ הזדמנות ללעוג לעיתון המתחרה. לעומת זאת לא התנצלו בידיעות על כך שכתבם סיפר יום קודם (מפי מפקדי הצבא של היחידה שהוא נלווה אליה) שכל הדיוויזיה העיראקית ה-51 על מפקדה נכנעו לכוחות האמריקנים, והתברר למחרת שלא דובים ולא זבובים, סתם דיסאינפורמציה.


וההשתעבדות העיוורת הזאת לטרמינולוגיה שבה משתמשים האמריקנים במלחמתם: "כוחות הקואליציה"; מלחמה למען הדמוקרטיזציה של העם העיראקי; האו"ם שנעשה לפתע לא-רלבנטי מרגע שהושמע רמז להפעלת זכות הווטו נגד האמריקנים, כאשר ההפעלה (והאיום בהפעלה) של זכות זו בידי האמריקנים למען ישראל לא עשתה אותו לא רלבנטי; וההשתעשעות בהשתטויות האמריקניות במחיקת כל ביטוי צרפתי משפתם (הצ’יפס, הקרויים באנגלית "טוגנים צרפתיים" ייקראו מעכשיו "טוגני החירות" – נו באמת! – והלחם המטוגן הקרוי באנגלית "טוסט צרפתי" ייקרא מעכשיו "טוסט החירות"; ועדיין לא סיפרו לנו אם מחליפים בשפה האנגלית את "הנשיקה הצרפתית" ואת "המכתב הצרפתי", שפעם השתמשו בו כדי לא להכניס להריון ועכשיו כדי לא לחטוף איידס).


והצורה הבלתי ביקורתית הזו שבה מפרסמים אצלנו את כל הספינים האמריקניים: הקובלנה האמריקנית הנלעגת תלונה על כך שפרסום תמונות של שבויים אמריקנים בעיראק יש בה הפרה של אמנת ז’נבה, שעה שהאמריקנים מרשים לעצמם לפרסם תמונות של שבויים עיראקים, נעשתה כמעט לקובלנה ישראלית; והקינה האמריקנית על כך שהעיראקים לא נלחמים "פייר" – הם יורים מן המארב בשיירות אספקה אמריקניות – מצוטטת באהדה בתקשורת הישראלית; ומי יספור את הפעמים שכבר הודיעו אצלנו על כיבוש בצרה ואום קאסר. מילא, התקשורת האמריקנית נאלצת לפרסם את שקרי התעמולה האמריקנית, אבל למה אנחנו?


והכל בהתנדבות! בלא שום תמורה. אמנם מדברים על מענק של מיליארד (שיתחלק ל-4 שנים ואחוז ניכר ממנו לא יינתן במזומן כי אם בזכות קנייה של נשק אמריקני, אם צריך אותו או לא צריך), אבל האמריקנים כבר התלוננו שישראל חזרה והודיעה שלוש פעמים שהמענק אושר, כשהדבר אינו נכון. התקשורת שלנו דיווחה על כך (אף שהצניעה את הידיעה בעמודים מרוחקים) ומייד הוסיפה "תיקון" להודעה האמריקנית וציינה כי "בלשכת הראש הממשלה הבהירו (אתם שומעים, הבהירו, לא אמרו, לא טענו, לא סיפרו – הבהירו! עכשיו ברור לכם?) שעל המענק והערבות הוסכם עם קונדוליזה רייס, שאין לה, אגב, שום סמכות להסכים, מעמדה הוא של יועצת, והיא יכולה לייעץ למקבלי ההחלטות להסכים והם יקבלו את העצה או לא יקבלו.. אבל מי אכפת לו קטנות כאלה? אל תפריעו לנו. זוזו הצידה. אנחנו מנהלים שתי מלחמות בעת ובעונה אחת, המלחמה שלנו לדחות כמה שאפשר את רגע האמת בעניין מפת הדרכים והמלחמה של האמריקנים להביא דמוקרטיה לעם העיראקי.


ותסגרו, בבקשה, את הדלת מאחוריכם.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. עופר גורן הגיב:

  העובדות כנראה אף פעם לא מענינות את המגיבים בפורומים וה"תוק-בק" השונים.
  לעניננו, "קורבנות השלום" הוא ביטוי פרי מוחו של בגין, עליו השלום. אין ולא עדות אחת של רבין או פרס שהשתמשו בביטוי הזה. אז אפרופו הזנייה, נא לעזוב את ההסטוריה במנוחה.

 2. מעמיקם גחלילי לדוד שחם הגיב:

  כתבה לענין.יתכן ואנו חיים בבלוף מתמשך. שנים אנו שומעים וקוראים שיש לנו רק אמריקה אחת ואין בילתה(מלבד מיקרונזיה). 12 שנים (לפחות) חי הציבור בארץ מדאגה מתמשכת מפני העריץ מבגדד. אם נצרף את 2 מרכיבי המשוואה הנ"ל נקבל את הצד השני והוא אהדה בלתי מתפשרת לפטרון שלנו , ארצות הברית של אמריקה. לגבי נושא המאמר-שפת הזנונים, הרי היא קימת כל הזמן ולא רק בזמן /בגלל מלחמה. את ישראל מנהלת "מאז הקמתה, אריסטוקרטיה ידועה ששומרת על גבולותיה הפוליטיים, הכלכליים, החברתיים והמשפחתיים מכל משמר. אותה אריסטוקרטיה מזנה כל הזמן את התקשורת לצורך הגשמת האינטרסים הבלעדיים שלה, כאשר יתר התושבים מהווים את בשר- התותחים, התפאורה וקהל מוחאי הכפיים.

 3. דני יחיאל הגיב:

  כן , כן ואיכשהו זה מזכיר את הזנייתם של נרצחי הטרור הפלשתיני… "קורבנות השלום" כך הם נקראו…

 4. שולה הגיב:

  לדוד שחם,
  מה שאני שואלת את עצמי זה:
  האם זה לא מכוון? האם זו לא חלק מהמטרה לשנות את המציאות שוב ושוב כדי שנתרגל לקבל כל ידיעה וכל גזרה באותו שוויון נפש ?
  כלומר האם זה באמת תוצר לוואי לא רצוי מבחינת התקשורת או שזהו כלי מכוון היטב בצורת אי וודאות מתמדת.

 5. לדני יחיאל הגיב:

  אז מה אתה אומר? שזה טוב ההזנייה של השפה לכאן או לכאן. או שאין ברירה לקבל את זה. או שאם צד אחד עושה גם הצד השני צריך? מה התגובה האווילית הזו?

 6. לעמיקם הגיב:

  אתה, נראה לי, חדש ה"גדה". מענין לקרוא את תגובתך. אני מקווה שתמשיך לתרום.

 7. למגיב לדני יחיאל הגיב:

  כל אשר רציתי להראות זה את יושרו האינטלקטואלי הנמוך של כותב המאמר. זה הכל.

  אישית אני נגד הזניית השפה מכל סוג ומין שהוא.

 8. לדני יחיאל הגיב:

  והוכיח אותך הבחור מלמעלה. השמאל מעולם לא השתמש בביטוי "קורבנות השלום". זה רק הימין שמזנה את השפה. השמאל מחדש ומאציל אותה.

  זכור – השמאל בונה הימין הורס.

 9. ציוני הגיב:

  לפי חוק חדש הימין הורס ושמאל בונה , הרי ששמונים אחוז מן היהודים הורסים ו 20 אחוז מהשמאל בונה . תודה לך שמאל !
  אגב ההיסטוריה תחזור על עצמה "השמאל הבונה " העריץ בזמנו את סטאלין כ"שמש העמים" עם פטירתו השתרר אבל כבד . רק לאחר שנים התגלה כרוצח מיליונים .
  החבר שחם אל תהיה בטוח בדעותיך יתכן שתצטרך לאכול את הכובע שנית .
  גם אם תחזור המילה הזנייה מאות פעמים לא תצליח למחוק אמיתות ודעות של רוב העם !
  הערה נוספת : מה לך כי תגן בשצף קצף על סאדם שהמטיר עלינו טילים ולא נענש על כך , מה לך כי תשנא את האמריקאנים – האם הטילו עלינו טילים ?
  אויבו של אויבי הוא ידידי .

 10. תגובה לעמיקם גחלילי הגיב:

  את אחד השפויים היחידים שבין בעלי התוכחה. ומשום כך ,למרות תגובתך הטובה, אף אחד מהם לא מתיחס אליך כי הם לא רואים את מי שלא בראש שלהם.שמע לעצתי, חבל על הזמן שלך ועזוב אותם. תן להם להתבשל במיץ של עצמם. מלבד דברת ופטפטת רובם לא תורם מאומה לקהילה.

 11. דני יחיאל הגיב:

  מה הקשר?עופר גורן? מעולם לא טענתי שרבין או פרס השתמשו בביטוי הזנותי "קורבנות שלום". הייתי מציע שתתאמן בהבנת הנקרא.
  יחד עם זאת הביטוי פרץ לתודעה בזמן מעשי הרצח של הפלשתינאים בשנים העליזות שמייד אחרי אוסלו. כאשר התקשורת בנטיית העדר של אחרי פרס/רבין כיסתה את הנרצחים במילים הללו.

 12. שמוליק הגיב:

  למר שחם
  "הזניית השפה" בלשונך הנה תהליך טבעי ואינה בשליטה פוליטת של ימין או שמאל עם כל הכבוד ראה את מושג ה"סלנג" הוא אינו הזניה ? אז על מה להלין ..
  נ.ב . אם בעניני השפה עסכינן אני מניח שהתכוונת לירי מהמארב ולא "מהמערב" כפי שנכתב
  תודה, וחג שמח

 13. דוד שחם הגיב:

  תודה על התיקון, אכן "מן המארב" ולא "מן המערב". נון שלי. אבל גם המתקן אינו פטור מלתקן את עצמו. עסקינן ולא עסכינן.שוויון אחד.

 14. שמוליק הגיב:

  לדוד
  מכל מלמדי השכלתי
  תודה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים