הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 באפריל, 2003 32 תגובות

העילה הרשמית המרכזית לפלישה האנגלו-אמריקאית לעיראק היתה כי ברשות משטרו של סדאם נמצא נשק השמדה המוני, בעיקר כימי ואולי גם ביולוגי, שהחביא מפקחי האו"ם. במסיבות העיתונאים היומיות שעורכים בדוחא הגנרלים מכוחות הפלישה, חוזרת ונשנית השאלה האם נתפש נשק להשמדה המוני, והגנרלים נאלצים להשיב בפנים נפולות – לא, טרם מצאנו. כבר שבועיים לפלישה, ואין סימן לנשק השמדה המוני. ממש אכזבה.

זה כמובן לא אומר שאין. ייתכן ויש והוא מוסתר בבגדד, אבל גם ייתכן שהיה ואין עוד. ככל שהזמן עובר ונשק אין, הולכות ונערמות השאלות והתהיות: בשביל מה כל ההרג וההרס הזה?


אני חושש שהנשיא דבליו בוש ומזכיר ההגנה רמספלד, חולמים בלילות על נשק כימי, ומתפללים שסדאם יעשה בו שימוש. או אז, כך הם מקווים, יחלשו קולות הביקורת על המלחמה.


מה עושים בינתיים? מפרסמים ספקולציות, כמו למשל מאמרו של העיתונאי יוסי מלמן ב"הארץ" (31.3.2003) שמצטט גורמי מודיעין אמריקאים, בריטים וישראלים לפיהם יש לעיראק אלפי פגזים כימיים וכי סדאם "לא יהסס להורות על שימוש בנשק לא קונבנציונלי" אם יידחק לפינה כשגבו אל הקיר ויחוש שהמערכה אבודה.


כדי לתת להערכה זו אמינות מעבר לאותם גורמי מודיעין צבאיים, הוא מצטט גם אנשי אקדמיה המתקראים "מומחים לעיראק" מאוניברסיטאות ישראל, המתנבאים באותה שפה ולשון של ה-CIA האמריקאי או ה-MI6 הבריטי לפיה יעשה סדאם שימוש בנשק כימי או ביולוגי.


האמריקאים והבריטים החליטו להביא את סדאם לאותו רגע של מערכה אבודה וכך לכפות עליו שימוש בנשק השמדה המוני, בו עלולים להיפגע אלפי חייליהם. ואז, לאחר שיעשה בו שימוש, יוכלו האמריקאים והבריטים להריע כמנהג הישראלים "יש אלוהים" ולהסיר כל מגבלה עד כדי מחיקת בגדד מעל פני האדמה, בין בנשק גרעיני, כפי שמתנבאים מקורות אמריקאים (כך יוסי מלמן ב"הארץ") בין בשימוש פראי בנשק קונבנציונלי כמו פצצת המגה-טון החדשה שנוסתה זה מכבר בארה"ב ("האמא של כל הפצצות"), ולזרוע מוות בסדרי גודל של השמדת עם. הפצצת הכפר הכורדי חלאבג’ה בנשק כימי בידי סדאם, תיראה אז כמשחק ילדים. במלים אחרות, בוש ובלייר עושים את אשר ביכולתם כדי לסכן את חיי חייליהם וחיי מיליוני אזרחים עיראקים. להזכירכם, הכל למען "החופש והדמוקרטיה", כפי שמצהיר בציניות דבליו בוש.


הראש שלי עובד אחרת. אם אין לסדאם נשק השמדה המוני, כטענתו, מה טוב. אם יש לו, כטענת המומחים לעיל מהצבא והאקדמיה, אזי הייתי עושה הכל כדי לא לדחוף אותו אל הקיר במטרה למנוע את רגע המצוקה בו הוא עלול לעשות שימוש בנשק השמדה המוני, וכך להציל את חייהם של אלפים, אם לא מיליונים.


המלכוד של בוש ובלייר – תחזית אפשרית


מתאבד אחד שגרם למותם של ארבעה חיילים אמריקאים הכניס את צבא הפלישה לחרדה ולמתח. הם מתחילים לירות על אזרחים וכבר הספיקו להרוג נשים וילדים עיראקים חפים מפשע שנסעו ברכב שהוגדר "חשוד". תוצאה של הפחד שמא מדובר במכונית ממולכדת.


הבה נניח שצבא הפלישה האנגלו-אמריקאי מצליח במשימתו וכובש את בגדד. מה הלאה? אלפים רבים, אם לא מיליונים, יצטרפו לפעולות גרילה נגד הכובש. חיילי צבא הפלישה שנהפך לצבא כיבוש יסתובבו בערי עיראק כאשר האימה ניבטת מעיניהם שמא האיש או האשה ממול הם לוחמי גרילה. עשרות אלפי החיילים יהיו מטרות לפעולות התנגדות. מספר החיילים ההרוגים ילך ויגדל. הפחד המשתק יביא את חיילי הכיבוש ליד קלה על ההדק ולהרג יומיומי של אזרחים.


חלקים מבגדד שם ישהו מפקדות אמריקאיות יזכירו את "בווין גרד" בירושלים תחת הכיבוש הבריטי. גדרות תיל, עמדות ירי, חומות הפרדה, הכל למען הדמוקרטיה.


במקביל לשהות מתארכת של צבא הכיבוש יהפכו חלקים מבגדד למאורות שכרות, זנות ופריצות כפי שהיתה סייגון בדרום ויטנאם כאשר אלפי חיילים אמריקאים רוקנו שם את תסכוליהם.


מצב זה ישפוך דלק על זעם החוגים הדתיים ויוסיף אנרגיה לפעולות התנגדות והתאבדות. בקיצור, האמריקאים הולכים לאכול אותה בגדול, ולבסוף יקפלו את הזנב ויברחו כל עוד רוחם בם.


בינתיים, בתוך כל מערבולת הדם, ההרס וההרג, מפציעה לה ידיעה מעודדת: הגרדיאן האנגלי פירסם כי שלושה חיילים אנגלים מכוח הפלישה הבריטי נשלחו חזרה לאנגליה לאחר שהביעו מחאה על הרג אזרחים עיראקים. יתכן שיועמדו לדין צבאי על סירוב פקודה, ועורכי דין המתמחים בדיני מלחמה ובנושאי זכויות אדם מכינים כבר את כתב ההגנה. יהיה מעניין.


אם השלושה מבשרים הקמת "יש גבול" אנגלי, אנחנו כאן, תומכי סרבנות הכיבוש, ניתן כתף תומכת לכל חייל אנגלי או אמריקאי שיסרב להשתתף במרחץ הדמים בעיראק.


יא סדאם – בוא תפציץ את תל-אביב


הפגנות יום האדמה שנערכו ב-30 במארס השנה הוקדשו בין השאר למחאה נגד המלחמה שיזמה ארה"ב נגד עיראק והושמעו בהן קריאות סולידריות עם העם העיראקי. כמי שמתנגד למלחמה אני שותף למחאה ולסולידריות עם העם העיראקי הסובל.


מהדורות החדשות בערוצי הטלוויזיה בישראל הקרינו תמונות מההפגנות ובאחת מהן אמר אחד המשתתפים, מראשי תנועת "בני הכפר", כי הוא משתוקק לאחדות העולם הערבי, והוא מעדיף השגת מטרה זו על ידי מנהיג חזק כמו סדאם מאשר דמוקרטיה.


כאשר אני שומע את הדיבורים האלה של אחדות לאומית גם על חשבון דמוקרטיה, אני יודע כי דברים טובים לא יצאו מזה, ואני כבר מכין את המקלט.


אותו אדם מבני הכפר הוא תמונת ראי של אותם יהודים ציונים, בדרך כלל מהימין וימינה, שגם הם קוראים לאחדות לאומית, ולו יהיה זה על חשבון הדמוקרטיה הישראלית.


מי שגוזרים גזירה שווה בין התנגדות לפלישה האמריקאית בריטית לעיראק לבין תמיכה בדיקטטור סדאם חוסיין, אין חלקי עמהם. האופציה שבחרתי בה היא התנגדות למלחמה ובה בעת גינוי בלתי מתפשר למשטרו של העריץ העיראקי.


אחדות לאומית על חשבון דמוקרטיה היא מתכון למשטרי רשע. בין המפגינים היו כאלה שזעקו סיסמאות הקוראות לסדאם להפציץ את תל-אביב. כמה מוזר. מי שמתנגד להפצצות על בגדד, המפילות מדי יום מאות נפגעים אזרחים חפים מפשע, כפי שמדווח הצלב האדום הבינלאומי, מדוע זה יתמוך בצעד כזה בתל-אביב? הזעם המוצדק בגין הזוועות שמבצע צבא הכיבוש בשטחים הכבושים, ובגין אפלייתם המתמשכת של הפלסטינים אזרחי ישראל, ובגין תמיכת ממשלת ישראל בתוקפנות האמריקאית והבריטית בעיראק, צריך להיות ממוקד במאבק במדיניות הממשלה במטרה להחליפה בדרכים ובשיטות התואמות ערכים דמוקרטיים, ולא בהרס תל-אביב ובפגיעה באלפי אזרחים.


כלכלה: צריך להציג אלטרנטיבה


לתוכניתו הכלכלית של שר האוצר ביבי נתניהו יש הגיון ימני. הוא אומר: המצב הכלכלי קשה, אין כסף בקופת הממשלה. הגירעון גדול מדי. מאחר שהוא מאמין בקפיטליזם די פראי, לא יכניס את ידו לכיסי בעלי ההון כדי למלא את הקופה. מכאן שהנתיב הטבעי מבחינתו הוא לצמצם בהוצאות הציבוריות, באותם כספים שהממשלה מוציאה. לאן מנותבים כספים אלה? לצבא, להתנחלויות, לכספי ההעברה מהביטוח הלאומי, לקצבאות ולפנסיות, למשכורות עובדי הממשלה ושאר הגופים הציבוריים – לחינוך, לבריאות.


נתניהו בחר לא לפגוע בשניים מבולעי התקציב הציבורי הגדולים ביותר: ההתנחלויות והצבא. ההתנחלויות הן חלק מאמונתו בארץ ישראל השלמה והצבא הוא מכשיר לשמירה עליהן ועל כן הוא מוכן להוציא על השניים ככל שיידרש – עשרות רבות של מיליארדים. מה נשאר? לפגוע בשכירים, ובעיקר באלה שנחשבים בעיניו לחגבי אדם, מקבלי הקצבאות למיניהם. הוא יודע כי רבים מחגבים אלה הצביעו בשבילו ומעריך כי הם ימשיכו להצביע עבורו גם אם יתעלל בהם. אשר על כן יפטר עובדים, יפגע במשכורות הנמוכות של אלה שטרם פוטרו, יפגע במקבלי הפנסיות והקצבאות שאינם מסוגלים לאיים על שלטונו.


שגיאתו הגדולה עד כה היתה ניסיונו לפגוע בהסכמי העבודה באמצעות חקיקה. זה מה שהוציא את השכירים לשביתה. אבל השובתים ומנהיגיהם יורים ברגלם שלהם אם יסתפקו בסיסמאות כמו "שהשרים יוותרו על משכורתם" או "שלא ייסעו בוולבו". זה לא עושה רושם על נתניהו ושרון, וזה גם לא מקור של ממש למיליארדים שנתניהו רוצה לקצץ. ראשי השובתים מאוד נזהרים לא להציג דרישות בעלות גוון פוליטי כמו "לחדש את תהליך השלום" או "בלי שלום אין כלכלה צומחת". יש בין השובתים יותר מדי אנשי ימין. חוץ מזה אלו דרישות שאין בהן מענה מידי, כי הרי נתניהו חייב לקצץ עתה, ולא לחכות לפתרון מדיני שהוא מבחינתו חזון לימי המשיח. לכן השובתים ומנהיגיהם צריכים להציב אלטרנטיבה ולהציע לנתניהו מקורות מהיכן יקצץ את עשרת המיליארדים, עתה, כשהוא בשלטון.


נתניהו אומר לאביונים: אין ברירה, צריך לסחוט אתכם עוד קצת, יש בלימון שלכם עוד מעט מיץ, תצטמצמו, עד לכשירחיב. ראשי השובתים צריכים לדעתי לומר לנתניהו: במקום לקחת מהעניים והשכירים, צמצם את תקציב הצבא וההתנחלויות. במקום שתדרוש מאיתנו לצמצם את כבשת הרש, תוריד מהצבא וההתנחלויות יחד 10 מיליארד שקל. בשביל זה לא צריך תהליך מדיני. גם לאחר ההורדה יישארו להם הרבה עשרות מיליארדים. כפי שאתה דורש מאיתנו להסתדר עם פחות, אנו דורשים אותו הדבר מהצבא: שיסתדר עם 10 מיליארד פחות. יש שם כמויות שומן אדירות שגם לאחר הורדת 10 מיליארד שקל הם עדיין יישארו שמנים. השובתים לא יעשו זאת כי יש ביניהם חברי ותומכי ליכוד ושאר מפלגות ימין, עבדים למלל הביטחוני. מתאבדים מבחינה כלכלית. לכן נתניהו ינצח, גם אם יזרוק להם עצם אחת או שתיים.


אז מה יהיה לנו? העוני יעמיק, הפשיעה תגאה, העשירים יגדילו את תקציב השמירה על רכושם, ההתאבדויות עקב מצוקות כלכליות תגדלנה, הזנות תשגשג, מספר החולים שימותו יעלה, יהיו פחות ילדים משכילים וישראל תדלדל את מספר הקשישים באמצעות סלקציה טבעית. קפיטליזם אכזרי במרעו.


עם ישראל חי – יש לנו מלכת יופי


בימים אלה של מצוקה ומלחמות, שהזבל הולך ונערם ברחובות, של עכברים המסתובבים לנו בין הרגליים, של סכנה למגפה חדשה, יש גם ישועות ונחמות. "עם ישראל חי" גייס את משאביו הרוחניים ובחר מלכת יופי חדשה.


במה כוחה? קודם כל בחכמתה. שהרי כיצד הצליחה להצמיח ממדי גוף העונים על דרישות שוק הדוגמנות והפרסומת, אם לא באמצעות מנת משכל גבוהה? מנת המשכל כגובה הגוף, כרוחב המותניים, כגודל החזה. ומה שיותר חשוב, שהמלכה וסגניותיה מנשקות מזוזות כשרות שהודבקו על ידי חסידי חב"ד. זהו השילוב המנצח של עם ישראל: גוף יפה במזוזה כשרה.

תגובות
נושאים: מאמרים

32 תגובות

 1. כשל לוגי הגיב:

  אין טעם לזרוק רפש ב"מלכת היופי" עצמה. משל הדבר דומה להטלת אשמה במי שמילדותו חונך שאידיאל היופי הוא תקיעת עצם גדולה באפו או בכל מני דברים אחרים שגודלם חשוב יותר מכל דבר אחר (ודי לחכימא) ובוודאי ובוודאי שאין טעם לומר על אישה שגודל האינטליגנציה שלה כרוחב מותניה, אמירה שבוודאי מאדירה את האינטליגנציה אליבא דכותב המאמר יותר מכל דבר אחר, זה אלף ובית, יש באמירה זאת יותר משמץ סקסיזם.
  מוטב להפנות את הכעס כלפי נותני החסות, המפרסמים, השופטים והשופטות, המול"ים של "לאישה" ודעת הקהל הצורכת תחרויות כאלה ולא כלפי מי שהן בסופו של דבר, במידה מסוימת, קורבנותיהן/ם

 2. גדעון ספירו הגיב:

  למתקרא כשל לוגי,
  א) צריך לקרוא את הקטע עם קורטוב של מלח ולא לקחת כל מלה ברצינות תהומית במשמעותה המילולית. הרי אינני יודע באמת אם "המלכה" מנשקת מזוזות. אולם מאחר וניבחרה גם לייצג את ישראל בחו"ל, לא אתפלא אם פתאום תקפיד לשמור שבת ולאכול כשרות. הדברים כתובים ברוח אירונית, מלגלגת ואולי גם קצת סאטירית.

  ב) הביקורת כוללת גם את כל המערכת המסחרית והתקשורתית שיוזמת מדי שנה את הארוע. ("שוק הדוגמנות והפירסומת").

  ג) אתה מתייחס אל המלכה החדשה בצורה פטרונית, כקרבן של שטיפת מוח פרסומית, בבחינת אדם שאינו אחראי למעשיו. ולא היא. יש משקל גם להכרעה אישית.בסופו של דבר מרבית הנשים היפות לא משתתפות בתחרות הזו. החלטתה להשתתף במופע הזה, שמתבסס אך ורק על הצגת תכונות גופניות לראווה, פרושו, שהיא מקבלת את כללי התחרות, ועל כן גם היא חשופה לביקורת.

 3. ציוני הגיב:

  לנושא מלכת היופי – האינטלגנציה וממדי הגוף הם דבר מולד . התחרות היא דבר מגעיל , אבל מה לעשות אשתי רק רוצה לראות מי היא המלכה ובינתיים " אוכלת "מנה גדולה של פירסומות .
  גדעון עסקת במאמר קטן במספר נושאים כמלחמת עיראק הכלכלה ומלכת היופי , בהכרח בכל נושא מובלעים משאלות לב .
  הצבא – רצוי שיהיה חלש ככל האפשר .
  ההתנחלויות – כוונתך לא לצמצם אלא לבטל .
  מלכת היופי – תוצר קלוקל של תרבות הצריכה .האם גם אותו לבטל ?
  שערותי סומרות מה היה קורה במדינה אילו גדעון ספירו היה מנהל אותה .
  אגב , לבקר זה קל . מה ניהלת אתה והצליח ? מי המודל שלך להצלחה – סטלין ? קאסטרו ?

 4. לגדעון ספירו כמה הערות: הגיב:

  1. צה"ל לא צבא כובש אלא כשמו צבא ה ה ג נ ה לישראל. 2. הצבא יושב בשטחים מכורח ולא מרצון. 3.ברצון היינו מפנים את רוב השטחים תמורת הסכם אמיתי שיבטיח את בטחוננו–הבעיה שכשנתנו לחזיר אצבע הוא רוצה את כל היד. 4. קראתי באתר הזה וגם ידוע לי שישראל נשלטת על ידי כ-7000 משפחות שמתחתנות אחת עם השניה והאינטרס שלהם לסחוט בכל מחיר את הלימון. 5.הניצול הכלכלי של תושבי השטחיםהתחיל ב-1967 , המשיך עם פרוץ האינתיפאדה בניצול בתנאי עבדות של העובדים הזרים, וכעת ממשיך בניצול השכירים(כמעט בתנאי עבדות-ומדובר בדור הצעיר).6. לגבי האמריקאים בעיראק :חבל שהעם העיראקי משלם על מחדלי מנהיגיו, ואנחנו לא משלמים על מחדלים בני 55 שנים? 7. לסיכום:נראה לי שהמוסלמים בכלל והערבים בפרט לא חפצים בקיומנו באיזור, ומאחר ואיננו תמימי דעים עמם בנושא זה עדיף שנהיה מאד חזקים ושארה"ב תעזור לנו בכך , מאשר ההפך.

 5. כל מילה מיותרת! הגיב:

  תקראו למעלה!!!

 6. צור שפי הגיב:

  הגינוי לסדם חוסיין אינו נותן מענה לשאלה איך הרשתה המערכת הבינ"ל לדיקטטור הזה להשתמש בנשק כימי נגד אזרחי מדינתו שלו מבלי לצאת נגדו ולהמשיך ב"עסקים כרגיל" עם משטרו המתועב. ועוד שאלה: איך קורה שדמות כמו שיראק, שאחראית במידה רבה לבנייתו של סדם כמנהיג כולל הקניית יכולות לא קונבנציונליות, מצטיירת כרודף שלום אולטימטיבי. אחרי שהסכמתי עם כל הערכותיך לגבי המניעים והאינטרסים של W בוש עדיין מדובר בשאלות שהשמאל הרדיקלי בארץ ובעולם לא מתמודד איתן.

 7. לצור שפי הגיב:

  דבריך דברי-טעם. יישר -כח.

 8. וינסטון לצורשפי וללצורשפי הגיב:

  ה"מערכת הבינלאומית" אינה קיימת.

  במציאות לא קיים השוטר הבינלאומי הטוב, שירשה או יאסור על מעשים "לא מוסריים". וכמה כורדים (או אזרחים אחרים) מתים באמת שלא מעניינים אף אחד.

  ולהוכחה שאלתך השניה.
  הכוחות הפוליטיים המתנגדים למלחמה (ואת זה אתם כן יודעים) עושים זאת משיקולי כח וכלכלה ולא כי אכפת להם מהעם העירקי או מהחיילים המסכנים.

  לתדמית של פוליטיקאים אין שום קשר למציאות כך שאני לא מתרגש משטיפת המח בקשר למניעיו של שיראק.

  עוד שאלות?

 9. רון הגיב:

  מישהו כנראה הכניס LSD או סם הזייה אחר
  לאוכל שלי ללא ידיעתי. אין לי הסבר אחר לכך
  שאני קורא במאמר של גדעון ספירו ביקורת שלילית
  על משהו שהוא לא החברה הישראלית/ציונית.
  וואו איזה טריפ מדהים!!! ספירו אומר משהו רע
  על…אני לא מאמין… ערבים!!!!!
  ליקרוא דבר כזה זה טריפ הרבה יותר מדהים
  מלחשוב שאני ציפור או דולפין או לראות צלילים ולהריח צבעים אבל בגלל שזאת ההתנסות
  הראשונה שלי ב LSD אני רץ עכשיו לחדר המיון

 10. נפתלי מגיב / לרון הגיב:

  אני מוכן לקרוא כל בקורת של מר ספירו , מאחר ויש לו חשיבה שונה שמענין לראות את ביטויה. רק דבר אחד אני מתנגד לקרוא במאמריו וזאת ההשוואה של יהודים בכלל וחיילי צה"ל בפרט–השוואתם לנאצים. על דבר כזה איני סולח לו וכבר אמרתי לו מספר פעמים. לדעתי זהו פשע אמיתי לעשות השוואה כזאת.(לאחרונה מר ספירו חדל מכך במאמריו).

 11. לנפתלי הגיב:

  הבעיה כאן בעיתון היא שחלק מהעיתונאים וחלק גדול מקהל הקוראים עושה את אותה השוואה פושעת שאתה מדבר עליה. לכן אין לאנשים כמוך וכמוני מה לעשות בעיתון הזה, היה שלום. ניר.ע

 12. שי הגיב:

  לניר ולנפתלי.

  ההשוואה אינה לנאצים, אלא לגרמניה של שנת 33′ בה עוד לא ידעו מה יקרה והיה צריך אז להקים קול צעקה גדול. קול צעקה כזה אינו נשמע.

  יתרה מכך, כתב על כך אריה כספי בהארץ. את פרס שחקן השנה שקיבל יוסי פולק לא ציינו במעריב ובידיעות. האם זה רק משום שהקדיש את פרסו לרייצ’ל קורי שנרצחה על ידי הבולדוזר הדורסני של הכיבוש? אין ביקורת. העם שוקע. אין סולידריות. ומעל לכל אין רצון כן לבחון את מהלכי השליטים האמיתיים של המדינה – המתנחלים, ההון ומפקדי הצבא. שכבה מאד קטנה באוכלוסיה שמאיימת ללא הפסק על השאר ומשיגה את רצונותיה. הצבא בביטחוננו, המתנחלים בחיינו, וההון בלחמנו.

 13. רון הגיב:

  ואני מניח שמלכות היופי ממדינות אחרות הן
  כולן מדעניות טילים ומנתחות מוח
  רק מלכת היופי הישראלית היא פוסטמה, הא אדון
  ספירו?
  התחרות הדוחה הזאת מתקיימת בכל רחבי העולם
  (גם באירופה הנאורה, אהובתך) כך שבמקרה הזה
  לא תוכל להאשים את הכיבוש.

 14. גדעון ספירו הגיב:

  לרון,
  אתה צודק לגמריי. אין קשר בין תחרות מלכת היופי לכיבוש. ואכן, בקטע שכתבתי בנושא המלה כיבוש לא מופיעה.
  האם אתה חושב שהעובדה שתחרות זו מתקיימת במדינות ארופה הופכת אותה בעיניי לחיובית? התחרות הזו מאוסה בעיניי בכל מקום בעולם. המשתתפות בתחרויות הנ"ל בחו"ל אינן חכמות יותר או טפשות יותר מהישראליות. הכפר הקפיטליסטי הגלובלי משתמש בגופן של נשים לקידום מכירות ועידוד צרכנות לא תבונית.
  אני לא קופץ לדום רק בגלל שתופעה כלשהי מקורה בחו"ל. ארופה הנאורה כפי שאתה קורא לה, היא נאורה בהשוואה לישראל, אבל יש בה תופעות רבות הראויות לביקורת.

 15. צור שפי לוינסטון הגיב:

  אתה מתייחס למערכת בינ"ל פורמלית, כוונתי היתה למשהו רחב יותר הכולל לא רק שוטרים אלא גם אמירה פוליטית וגם דעת קהל בינ"ל: המדינאים המגנים היום את בוש וקהל המפגינים נגדו לא העלו על דעתם לצאת נגד סדם כאשר הוא השתמש בנשק כימי. חלקם, כמו שיראק כאמור, גם תרמו לבניית כוחו. לכן אם גם הביקורת שלהם על בוש היא מוצדקת בחלקה הגדול הרי שהעיוות המוסרי שלהם הוא זה שבמידה רבה הביא אותנו עד הלום. ניתן להניח שתופעה כמו בוש היא אכן תוצר של מצב כמו זה שהנך מתאר – ללא סולידריות בינ"ל אמיתית נגד "הרעים" וכאשר עמדות, גם הומניות וצודקות, ננקטות ממניעים פוליטיים-כלכליים (שיראק) או סלקטיביות מוסרית (המפגינים).

 16. וינסטון לצור שפי הגיב:

  אני בהחלק מסכים לחלוקה למפגינים ולמדינאים (וגם בעלי הון ועינין שלא הזכרת).

  עם זאת, לא הייתי מצמצם את הביטוי "העיוות המוסרי" רק למדינאים המתנגדים למלחמה.
  הפער בין המניעים האמיתיים (כלכלה כח שלטון), לבין "המניעים המוסריים" של ההמון, הוא כלי להנעת ההמון בכל הגופים המדיניים הקיימים בהווה. (כמובן, גם ארה"ב, שהתעלמה מרצח הכורדים, וחימשה מדינות רבות בהן עירק, נמצאת בכלל זה).

  בכל אופן למלחמה אין תכלית חיובית ועל כן אקבל בברכה את כל סוגי ההתנגדות את המצפונית של המפגינים וגם את הצינית של שיראק.

 17. צור שפי לנושא מלכת היופי הגיב:

  בסך הכל מדובר בעניין די שולי. אני מסכים שזו תחרות שאיננה עולה בקנה אחד עם כללי הפוליטקלי קורקט אבל גם גדולות הפמיניסטיות יסכימו שיש עוולות קשות יותר. בארץ אנחנו חווים גירסה מתונה של פולחן תחרויות היופי, שהיתי כמה שנים בדרום אמריקה ושם זהו טירוף של ממש. המועמדות מאותרות חודשים רבים מראש על ידי סוכנים-ציידים, אחר כך הן עוברות מסלול הכשרה מפרך שכולל הכל החל מהקניית השכלה כללית ועד ניתוחים פלסטיים לשיפוץ "נקודות תורפה". הסיבה להשקעה העצומה היא שהתחרות הזו היא הזדמנות כמעט יחידה עבור המועמדות למוביליות חברתית (רבות באות מבתים עניים). אותה השקעה גם גורמת לכך שבין 10 המועמדות הסופיות בכל תחרות של מיס יוניברס ודומותיה יש תמיד 3-5 מאמריקה הלטינית.

 18. לוינסטון ולצור הגיב:

  אני מבינה שנושא האיום הקיומי על ישראל והעובדה שהעיראקים מממנים מאמנים ומחמשים את אירגוני הטרור ונותנים בונוס כספי גדול למשפחתו של כל שאהיד שרצח תינוקות, ילדים , בני נוער , סטודנטים,נשים וזקנים שיש להם מכנה משותף והוא עצם היותם יהודים שחיים בישראל————–כל אילו לא מענינים את הכותבים באתר האיטנליגנטי והמסוגנן : " הגדה השמאלית". האם רבותי המשכילים מישהו מכם/ן יוכל להגיד להדיוטה כמוני ,מדוע אכן כך הדבר?. תודה מראש, רונית.

 19. צור שפי לוינסטון הגיב:

  אנחנו חלוקים: אתה מתנגד למלחמה וההקשר בעיניך לא חשוב ואני מתנגד למלחמה אבל ההקשר בהחלט משמעותי מבחינתי. בין בוש וסדם בעיני עדיין בוש עדיף ואני מתנגד לדפוס ההתנהגות המוציא מפגינים לרחוב נגד בוש אבל לא נגד סדם – עמדתם בעיני איננה מוסרית יותר מזו של תומכי המלחמה כי בשתיקתם מול סדם תרמו להנצחת שלטונו ובעקיפין לכך שה"פתרון" הוא בנוסח בוש.

 20. וינסטון הגיב:

  המפגינים נגד בוש ממניעים מצפוניים הם גם מתנגדי סאדם. אין כאן סתירה.

  התמיכה היא בעירקים ובאמריקאים ובישראלים המסכנים, שלא ירויחו כלום בשום מקרה והמלחמה וההרג לא יועילו להם אלא רק יזיקו.

  לגישה הצדקנית לפיה ההמונים שלא יצאו לרחובות נגד סאדם אשמים בהתדרדרות המצב אין בסיס. להמונים גם אין כח להעלות או להוריד, כפי שאנו רואים בהצלחת מניעת המלחמה.

  האשמים האמיתיים במצב הן מדינות המערב (בהן ארה"ב צרפת גרמניה ישראל רוסיה) המספקות נשק וטכנולוגיה מלחמתית למרבה במחיר.

 21. צור שפי – למגיבה מאתמול הגיב:

  נראה לי שאין חילוקי דעות בינינו ביחס לאופיו ומהותו של המשטר העירקי. אני מוכן להסכים מראש על כל מה שתגידי עליו.זה עדיין לא בהכרח מצדיק את המלחמה. הדעה שלי היא שהיה מקום לפעולה בינ"ל, לאו דווקא צבאית שמטרתה לבודד את סדם עד להפלתו. פעולה כזו דורשת כמה תנאים ביניהם אורך רוח (שלבוש אין) ונכונות להתעלות מעל לאינטרסים פוליטיים וכלכליים (גם את זה אין לבוש ועוד פחות ממנו לשיראק, שרדר וכו..).

 22. וינססטון לרונית הגיב:

  1. עירק לא מהווה איום קיומי על שום מדינה
  כמו שכולם ראו ורואים.

  2. היה כאן בילבול קטן: ישראל היא המחמשת דיקטטורים וטרוריסטים בעולם השלישי.

 23. מרונית לווינסטון הגיב:

  קראתי באתר הנוכחי דעה של אחד הגולשים לפיהתוקפנות וירי הטילים של עירק ,על תושבי מדינת ישראלב-1991, היתה פעולת גמול על תקיפת הכור האטומי. אני זוכרת את הטראומה שגרמו לנו הטילים בגוש- דן. מאז היו בישראל 10 התרעות עיראקיות שהם עומדים לתקוף אותנו . גם היום אני ובנותי מסתובבות עם ערכות אב"כ צמודות והולכות לישון כל לילה מפוחדות. כמו כן ידוע לי מהתקשורת הכתובה, המצולמת והמושמעת שכנופיות הטרור שרוצחות את אזרחינו, מאומנות ממומנות ומחומשות על ידי עירק, אירן, סוריהולבנון ואתה עונה לי שישראל היא שמחמשת רודנים בעולם ה-3 ועירק לא מסכנת אף מדינה. אז כנראה חלק מאנשי "הגדה" ורוב תושבי מדינת ישראל ניזונים מתעמולה אינטרסנטית שקרית, וחלק זעום,ואתה בינהם,"יודע" שהמציאות שונה לחלוטין. מוזר מאד.

 24. וינסטון לרונית הגיב:

  כמו שהעדת על עצמך את חייה בפחד והיסטריה.
  פחד והיסטריה הפוכים לשיקול דעת ומחשבה. ועל כן את פועלת בניגוד לטובתך האישית ובהתאם לתעמולת הפחד השולטת על חייך.

  וכן, ישראל חימשה ומחמשת רודנים בעולם השלישי, ואחראית למותם של רבים: אפריקאים דרום אמריקאים ואסיאתיים.

  יופי לנו.

 25. צור שפי לוינסטון – נוגע גם לרונית הגיב:

  גם אני כמו רונית חוויתי את טילי 1991 אני גר ברמת גן, כך שקשה לי קצת להתייחס כמוך בשיוויון נפש לפוטנציאל האיום העיראקי. אני נוטה להסכים לקביעה שלך שעיראק איננה איום קיומי במשמעות שהיא איננה מעמידה בספק את קיום המדינה. יחד עם זאת העובדה שסדם ניסה לפתח יכולת גרעינית (בעזרת שיראק, ובעזרת בגין אין לו), השתמש בפועל בגאז עצבים וירה טילי סקאד על אוכלוסיה אזרחית מקנה לקביעה שלך שהוא איננו מהווה איום גוון של פסקנות יתר.

  אשר לעובדה שישראל מחמשת משטרים דיקטטוריים – הכל נכון אבל היא עושה זאת בהקפים קטנים מאשר ארה"ב, רוסיה, אנגליה וצרפת ככה שגם כאן צריך לשמור על פרופורציות ולשים דברים בהקשרם.

 26. לצור שפי – תודה מרונית הגיב:

  חשבתי שרק אנשים היסטריים כמוני לא "יודעים" את העובדות.

 27. קטן ומשמיד הגיב:

  "היא עושה זאת בהקפים קטנים" כותבת המגיבה על מכירות
  נשק ישראלי למשטרים דיקטאטוריים. ממשלות ישראל של
  העבודה והליכוד, השתתפו בפרויקט של נשק להשמדה המונית עם ממשלת האפרטייד בדרום אפריקה. בשנות הששים
  והשבעים וגם בחלק משנות השמונים – חימשה ישראל את
  הרודנים במרכז ודרום אמריקה, אפריקה ואסיה. לא רק
  נשק סיפקה המדינה היהודית – גם מכשירי עינויים ו"ידע" כיצד להשתמש בהם.כשנער ארגנטינאי (גם יהודי!)
  מעונה במכשיר ישראלי, נשים סלבדוריות "מםוזרות"
  בכדורי-גומי ישראליים או, הפגנה אינדונזית מפוזרת
  בנשק ישראלי – הכמויות אינן מעלות או מורידות.
  היום, גם דיקטאטורים מרחיקים רגליהם מישראל שאינה
  "כשרה" יותר,אםילו אצל שולחיה האמריקאיים, להיות
  ספק נשק ועינויים,לצמיתיה הרודניים של ארה"ב.

 28. וינסטון הגיב:

  1. התקשורת הכתובה, המצולמת והמושמעת אינן מקור מהימן לידיעת העובדות.

  2. כאשר העובדות מסוננות דרך מסנן של פחד והיסטריה המסקנה היחידה שאפשר להסיק היא שיש לצאת למלחמה.
  למרות שמלחמה נוגדת את האינטרסים של כולם.

  3. חבל שכל כך קל לשכנע אנשים להזיק.

 29. לקטן ומשמיד הגיב:

  אני פוסל מכל וכל את ההתיחסות שלך ושל אחרים למדינת ישראל. הדברים נאמרים כאן ככתב האשמה מנופח וללא כל יחס למציאות. ולמרות הכל ועל אף הכל: עדיף להיות ק ט ן ו מ ש מ י ד , מאשר קטן ומושמד.

 30. Why not for oil!!! הגיב:

  עיראק עכשיו תחולק לשלושה חלקים והם אוקטן גבוה, אוקטן רגיל, וסולר!!

 31. יותר טוב מהחלוקה שלנו לאיזור א, ב,ג, ד, ה, וכו’ הגיב:

  והמסכות והשמרטף והברדס והאטרופין, האם לא כך? עבור.

 32. מגיב שלפני צודק. סוף. הגיב:

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים