הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באפריל, 2003 4 תגובות

אני רוצה לספר לכם על כ-100 נשים מתנדבות המשתייכות למחסום-Watch. אנו יוצאות למחסומים באזור ירושלים כל יום; לפעמים אנו נוסעות פנימה – לתוך השטחים. הפעילות שלנו התחילה לפני שנתיים, מספר חודשים אחרי פרוץ האינתיפאדה. המחסומים לא נועדו להקניית בטחון לאזרחי ישראל אלא לדיכוי האוכלוסייה הפלסטינית. כדי להבין זאת, אין צורך לבקר בהם יום יום במשך שנתיים. מספיק לבקר בהם פעם אחת. רב המחסומים, 95%!, אינם מפרידים בין ישראלים לפלסטינים. הם מפרידים בין פלסטינים לפלסטינים. הם נועדו לפגוע בחופש התנועה של פלסטינים ולמנוע מהם קיום של אורח חיים נורמלי.

פוליטיקאים ישראלים הצליחו להחדיר השקפה מזעזעת במוחו של הציבור הישראלי וכמובן במוחם של חיילי צה"ל – כל פלסטיני הוא מפגע פוטנציאלי. חיילי צה"ל מאמינים בהשקפה זו באופן מוחלט: אישה בהריון היא חשודה, אמבולנס המוביל חולה הוא חשוד. עד ראייה סיפר כיצד חיילים באבו דיס שפכו תוכן תיקים של ילדות בנות שש בדרכן לבית הספר, ילדות חשודות בנות שש…


כל אדם הנכנס לקניון הוא בחזקת מפגע פוטנציאלי. אולם, אחרי שהוא נבדק בגלאי מתכות ונמצא שאין בו איום, הוא חופשי ללכת ולערוך את קניותיו או להסתובב להנאתו בין חלונות הראווה. במחסומים אין לחיילים גלאי מתכות! מדוע? כי לפלסטיני לא רוצים לתת הכשר. פלסטיני לא מקבל לעולם הכשר זה. המדיניות היא שהוא תמיד לא בסדר, תמיד עובר על החוק ולכן מותר להתנכל לו על פי אוות נפשו של כל חייל שנתקל בדרכו.


אנחנו, נשות מחסום-Watch, צופות בהתעללות זו ללא הפסקה. אנו עדות למאמץ הנדרש לסטודנטים כדי להגיע לאוניברסיטה. אנו רואות כיצד סטודנטיות מקלנדיה הולכות בבוץ כדי להגיע לאוניברסיטה באבו דיס. אנו מגלות יום אחרי יום כיצד אמבולנסים עם חולים לא מורשים לעבור ואיך נאסר על אנשים להגיע למרפאות. אנו מתבוננות בתלמידים בני 17 העוקפים את המחסום בקלנדיה, תוך סיכון חייהם, כדי להגיע לפנימיות. מדי כמה שעות חיילים המשרתים בקלנדיה פותחים בצייד אחרי בני אדם שכל רצונם הוא להגיע לעבודה. הם גם רודפים נשים מבוגרות הנושאות ילדים. החיילים מצויידים ברובים ובגז מדמיע והנשים בורחות. זהו מראה מזעזע.


התנהגות זו של חיילי צה"ל ומג"ב מונחית על ידי הוראות מלמעלה, אולם פתוחה להרבה יוזמות מצד חיילים הנמצאים בשטח. אחת מהן היא מניעת "דלת מסתובבת": בעלי תעודות זהות פלסטיניות, הנכנסים לירושלים בחיפוש אחר עבודה, נתפסים ומוחזרים לשטחים. פועל פלסטיני שמוכרח להביא אוכל למשפחתו מחפש דרך כדי להכנס שוב. אין גבול ליצירתיות של חיילים למען ילמדו הפלסטינים לקח. אפשר להכריח גברים לקפוץ על חבל. מותר להרביץ. חייל רשאי להפשיט בן אדם ולהעמידו בקור במשך שעות על הכביש הראשי המוביל ל-El Azariya. גם לשפוך שמן מכונות על המעבר ולצחוק כאשר אנשים נופלים הוא מעשה כשר.


לפני כחודשיים נוכחנו באירוע המסמל יותר מכל את היחס של צה"ל לפלסטינים. נהג מונית פלסטיני הוריד נוסעים מול המחסום, במקום שחייל חשב שאסור לעצור. החייל הורה לנהג לצאת מהמונית. מאחר שהנהג סירב החל החייל להרביץ לו עם קנה הרובה תוך כדי צעקות: "הוא הרביץ לי! הוא הרביץ לי!". אנו, נשות המחסום, ראינו ב-ד-י-ו-ק מי הרביץ למי.


אני מזמינה את כולכם להתלוות למשמרת שלנו לפחות פעם אחת ולראות במה המדובר.  שואלים אותנו האם זה לא מסוכן. אנחנו לא נתקלות בעוינות מצד של הפלטינים ולעתים קרובות מקבלות מילות תודה. אנו פועלות כבר שנתיים ופעם אחת מתנדבות שלנו נעצרו על ידי המשטרה. פעם אחת שתי נשים שלנו הוכו על ידי חיילי צה"ל. אין אנו מחשיבות כסכנה, קללות שאנו סופגות מחיילים.


תבואו לראות ותבינו. מחסומים לא מונעים טרור. הם מייצרים אותו.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. ציוני הגיב:

  אין ספק שזה לא נעים ! אולם האם הגברת מציעה שלא יהיו מחסומים ומשאיות עם חומרי נפץ יכנסו חופשי לארץ .
  את מוזמנת לשדה התעופה של מינכן אשר ההקפדה הבטחונית שם גובלת בטירוף ויבורכו על כך .
  אם שלטונות הפלשתינים היו עושים מאמץ להלחם בטרור המתאבדים המצב היה משתנה . אנשים כמוך מרחיקים את היום .מוכן להמר שתהיי נגד אבו מאזן שמוכן להלחם בטרור .נראה לי כי את זמנך הפנוי היה ראוי שתקדישי ל"עניי עירך" יש מספיק עבודה למתנדבים .

 2. לציוני שאינו יודע לקרוא הגיב:

  היא אמרה שרק 5 אחוזים מהמחסומים הם בגבול עם ישראל. אז מה הקשר למשאיות מתפוצצות. למה להיות כובשים אכזריים?

  גם ככה יש מחלקה/פלוגה על כל יישוב מתנחל.

  שנאתך לשמאל מעבירה אותך על דעתך ולא מסוגלת לראות את האחר.

  ומה אתה מסיט ומדיח? מי אמר לך מה דעותיה בנוגע לאבו מאזן? מי אמר לך שהיא לא מתנדבת גם בארץ פנימה?

  ומה אתה ציוני דגול עושה בשביל מדינה?

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  maybe just maybe your group is generating it?

  That because actually i agree with you that the palestinians are nice people and advance socaiety with good educational record and future building.

  but they think that by terror they can get more of all the above?????????????

 4. sarah wine הגיב:

  If there was any sign of real willingness for peaceful co existence by the Palestinians where for the sake of peace they would also be prepared for concessions as we were when we made peace with Egypt and Jordan there would be no need for road blocks. But up to now they want everything including the right of return and even those that want Jaffa, Ramle etc. In short, no Israel. This of course doesn’t justify inhuman behaviour.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים