הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 באפריל, 2003 18 תגובות

בטקס המרכזי לפתיחת אירועי יום השואה שנערך במוסד "יד ושם",  בנוכחות צמרת השלטון הישראלי, השתתפה, כמדי שנה יחידה צבאית ישראלית. זה שנים אני סבור כי אל לו לצבא לקחת חלק בטקסי זכרון לשואה, בעיקר לא  ב-36 השנים האחרונות, כשהצבא הישראלי הפך מצבא הגנה לישראל לצבא כיבוש קולוניאלי המגן על שלטון האפרטהייד הישראלי בשטחים הכבושים.

השנה הורכבה הנציגות הצבאית מיחידת הצנחנים, שהיום אני רק יכול להצטער שבעבר נימניתי עם לוחמיה, (להגנתי אני יכול לומר שזה היה בטרם הכיבוש ארוך השנים שהחל ביוני 1967, ולגנותי אני יכול לומר שאף אני לקחתי חלק במלחמה אימפריאליסטית ב-1956, ולהגנתי אני יכול לומר שאז, כחייל בשירות סדיר הייתי קורבן לשטיפת מוח שכללה מידע מסולף כאילו אני מגן על ישראל, ולהגנתי אני יכול לומר שמאז למדתי את הלקח ונימניתי עם מייסדי תנועת "יש גבול").


מה עושים הצנחנים בימים אלה? הם מנהלים את שלטון הדיכוי בשכם. הם באו לטקס ב"יד ושם", שהיה צריך להיות מפגן מחאה נגד כיבוש, דיכוי וגזענות, ממציאות שבה הם מיישמים מדיניות של כיבוש, דיכוי וגזענות. הם יורים באזרחים והורגים צלמי עיתונות, ילדים, אזרחים שלווים, צעירים חברי ארגון הסולידריות הבינלאומי שבאו לסייע לפלסטינים תוך הקפדה לא להיות חמושים ולא להשתמש באלימות. אבל זה לא עזר להם. הצנחנים יורים והורגים. במקום לייצר ביטחון לישראל, הם מגבירים את המוטיבציה של צעירים להתגייס לתנועת ההתנגדות הפלסטינית.


השתתפות יחידות צבא הכיבוש הישראלי בטקס יום הזכרון לשואה, היא פגיעה בזכרונם של המיליונים שנרצחו על מזבח הכיבוש, הגזענות והפרת זכויות האדם.


לשבות ולכבוש את ההר


השביתה הכללית של העובדים נגד גזירות התוכנית הכלכלית של הממשלה, שהחלה ערב ה-1 במאי, היא תזכורת שחג הפועלים טרם נס ליחו. הפערים האדירים בין עשירים לעניים בישראל ונסיון הממשלה לשבור את העבודה המאורגנת, מחדדים את המטרות שהונחו ומונחות ביסוד ה-1 במאי: סולידריות בין עובדים, זכויות סוציאליות וצדק חברתי. כמה משורות המנון האינטרנציונל שוב מקבלות משמעות. יותר ויותר עובדים, גימלאים, מובטלים, אימהות חד הוריות, מהגרי עבודה, קורבנות סחר הנשים, מתקרבים להגדרה "עם עבדים ומזי רעב". חלקם כבר נמצא בתוכו.


ממשלת ישראל הפרה את התחייבות להסתדרות לא להתחיל בצעדי חקיקה כל עוד נמשך המו"מ בין שני הצדדים. להסתדרות לא נותרה ברירה אלא להכריז על שבית כוללת ובלתי מוגבלת. החלטת הממשלה לכנס את הכנסת במטרה לאשר את התוכנית הכלכלית, ביודעה כי הדבר יוביל לשביתה כללית, מלמדת כי היא סבורה שתוכל לשבור את העובדים.


אם ההסתדרות לא תהיה נחושה להמשיך במאבק ללא פשרות, אם לא יעמדו לפרץ וחבריו קור הרוח לא להישבר גם כאשר הממשלה תסית את הציבור נגד ההסתדרות כגורם לכל הקשיים, אם לא תהיה להם נכונות לסרב לצווי ריתוק, אם פרץ לא יוכל לעמוד בפרץ ויסרב לבקשה לאפשר לנשיא המדינה ומשלחתו לחזור מפולין, אזיי אני חושש שתוכנית הממשלה לשחוק את העובדים ולשברם תצלח.


השביתה תשיג את מטרותיה רק אז, אם העומדים בהגה המאבק ילמדו את הממשלה לקח שלא תשכח: שעקשנותה להמיר הסכמי עבודה בחקיקה תוביל את המדינה למבוי סתום ולסף התמוטטות.


העם יורה בעצמו -גם בארגנטינה


בבחירות לנשיאות ארגנטינה, עלו לסיבוב השני שני מועמדים מהמפלגה הפרוניסטית השלטת. אחד מהשניים הוא קרלוס מנם שהיה נשיא ארנטינה בשנים 1990 עד 2000, האיש שבמדיניות ההפרטה הרדיקלית שלו הובילה את ארגנטינה למשבר הנורא בו היא נמצאת היום. הוא גם סוחב על גבו פרשיות שחיתות קשות.


בארגנטינה, מדינה עשירה שהגיעה לפשיטת רגל מוחלטת, מחצית האוכלוסייה חיה מתחת לקו העוני, הבנקים הקפיאו את חשבונות האזרחים, האבטלה מקיפה עשרות אחוזים מהאוכלוסיה, המוני רעבים יצאו לרחובות והתעמתו עם המשטרה שבכמה מקרים השתמשה בירי בכדורים חיים שהותירו מפגינים הרוגים.


ובכל זאת, הארגנטינים חוזרים ומצביעים עבור נציגי המפלגה שהביאה עליהם את המפולת. העם יורה לעצמו ברגל. מזכיר את הבחירות בישראל שגם כאן בחר העם באלה שהביאו עליו את המשבר בו אנו מצויים היום. מי שרוצה יוכל להתנחם בכך, כי כאשר מדובר בעם המתעלל בעצמו, ישראל לא לבד.


לפרוק את המתנחלים מנשקם


המועצה המחוקקת הפלסטינית אישרה את ממשלתו החדשה של אבו מאזן. עכשיו יש פרטנר. גם לאמריקאים וגם לישראלים. בראבו. מה אמר אבו מאזן בנאומו בפרלמנט הפלסטיני? שהסדר שלום יכלול נסיגה לגבולות ה-4 ביוני 1967, שההתנחלויות יפורקו, שירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלסטינית, וכי פתרון בעיית הפליטים יהיה על בסיס החלטת האו"ם 194 (שיבה או פיצויים). יפה. זו המדיניות של ההנהגה הפלסטינית זה שנים. אם ממשלתו של אבו מאזן תתמיד בקו זה ותצליח לכבוש את אהדתן ותמיכתן של ממשלות ארה"ב, רוסיה ומדינות הקהילה הארופית, כדי שהן יחזרו וילחצו על ישראל למלא אחר פתרון זה, נוכל להתחיל לראות את האור בקצה המנהרה.


בדיון בפרלמנט הפלסטיני אמר אבו מאזן כי יש לפרק מנשקם את כל הארגונים שלא כפופים לרשות הפלסטינית. על כך הגיבו כמה מחברי המועצה המחוקקת, כי פירוק הנשק צריך להיות הדדי, וגם המתנחלים בשטחים חייבים להיות מפורקים מנשקם. המתנחלים הם לא פחות מיליציה מזויינת שעושה דין לעצמה מהחמאס או הג’יהאד הפלסטינים. אמנם אין סימטריה בין מיליציות חמושות של עם נכבש ועם כובש, אבל כאיש בעל גמישות ופתיחות אני מוכן לקבל את הפתרון הסימטרי לפיו יפורקו מנשקם כל המיליציות החמושות בשטחי פלסטין: המתנחלים, הג’יהאד, החמאס וניצי הפתח.

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. ליאור גרונדמן, משל"ב הגיב:

  תתביש לך!
  אני עומד היום לפני גיוסי לצה"ל, ונחרדתי לקרוא את המאמר שלך.
  אינני מבין איך אדם מבוגר ובר דעת כותב על צבא ההגנה לישראל דברים אלה, אני גאה מאוד לשרת את המדינה שלי (נכון שלפעמים יש אי צדק בנושאים מסויימים, אבל עדיין….)
  שירות בצה"ל הינו ערך עליון שחשוב להעביר לצעירים היום, למרות שחלקם מתגייסים כדי "להרוג ערבים",
  אינני מסכים גם לגישה הזו.
  ברצוני להזכיר לך שמבצע "קדש" בו השתתפת בא לשרת אינטרסים של צרפת ובריטניה ולא של מדינת ישראל שנאבקה על קיומה באותם ימים קשים שלאחר קום המדינה.
  ואילו מלחמת ששת הימים נועדה כדי "להרחיב את המותניים הצרות של המדינה ולהסיר את האיום על מרכז הארץ ולהסיר את האיום הסורי ממקורות המים החיוניים כל כך למדינתינו הקטנה וחסרת המשאבים הטבעיים ולהגן על ישובי הספר בצפון"
  נדמה לי ששכחת את סיפורי מורשת הקרב של יחידתך, אז על רגל אחת…
  יחידת הצנחנים העבריים פעלה מאחורי הקווים של המשטר הנאצי הצלחמת העולם השניה ורבים מלוחמיה נפלו בשבי או נרצחו.
  לכן היא היחידה הכי מתאימה ליצג את צה"ל לאירועי יום השואה

  בברכת יום טוב
  ליאור גרונדמן
  אילת

 2. אלדר משוש הגיב:

  המגיבים הימנים באתר, הפולשים מהגדה הימנית –
  מנכסים לעצמם את ה"שואה",כאילו היתה שלהם ואין לאיש
  מלבדם לגעת בה בעט או מקלדה. את זילות השואה, הם
  עושים בעצמם ומטיחים האשמות שווא בכותבים,שאף אחד
  מהם (אף אחד!) לא "השווה" את הכיבוש הישראלי וחרפתו,
  ל"שואה" – ההשוואה היא בין מעשי הנאצים במלחמת העולם
  השנייה לבין מעשי צה"ל ומשמר הגבול בשטחים הכבושים.

 3. לגדעון הגיב:

  יש לי הרגשה שהכותבים באתר זה לקחו לעצמם את המומופול על השואה ולקחיה.
  אין כמעט מאמר שלא מזכיר את השואה בהקשר של הפלסטינים. זאת לא זילות השואה?
  הצנחנים בשכם לוקחים תינוקות ומטיחים את ראשיהם בקיר לעיני אימם? הצנחנים בשכם הקימו תאי גזים ומובילים פלסטינים אליהם לצלילי תזמורת המנגנת בילדי בילדי? אתה עצמך מתקלח עם סבון פלסטיני או ישן על כרית עשויה משערות של פלסטינים?
  אתה יודע מתי יהיה שלום? בא אני יספר לך.
  כשיוקם אתר הגדה השמאלית בערבית וכשבבתי הספר הפלסטינאים יפנימו את ערכי השלום ולא יערכו שיעורים כשהילדים רעולי פנים ושורפים דגמים של אוטובוסים ישראלים.
  צר לי עליך ןעל שכמותך שכן הפלסטינאים רואים בכם ובערביי ישראל עוגן להמשך פעילותם ולהחלשתנו.
  כנס נא לאתר ממרי ותקרא קצת על העולם הערבי ודעותיו אולי אז יתברר לך מי קרוב יותר לנאצים? מי התוקף ומי המותקף? מי גם היום ממשיך להיות קורבן להתקפה חסרת תקדים על מדינה שממשיכה באיפוק יחסי ורחוקה שנות אור ממעשי הנאצים.
  הלקח המרכזי של השואה לא מוזכר באתר זה אפילו פעם אחת:
  הקורבן לא יהיה יותר קורבן
  על אפך ועל חמתך

 4. אלון פלג הגיב:

  גדעון היקר
  כנראה שאינך מבין את משמעות יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הרשה לי לעזור לך מעט …
  בשואה נרצחו 6 מיליון יהודים כי:
  א. הם יהודים.
  ב. הם יהודים.
  ג. הם יהודים.
  ד. … כניראה כבר הבנתה אם לא אז אסביר לך שוב …

  היהודים לא רצחו גרמנים, הם גם לא בצעו פיגועי התאבדות אצל הפולנים. הם גם לא רצו לזרוק את העם הגרמני לים …

  אין ספק כי לו היתה מדינה יהודית בתקופה זו לא היתה השואה מתקיימת. צבא ההגנה לישראל הוקם בכדי להגן על מדינת ישראל ולא לצורך דיכוי העם הפלסתיני.
  אין ספק שצה"ל משמש כיום כלי בידי הפוליטיקאים ולפעמים יש תאונות קשות. אך חייל לא יורה בילד בצורה מכוונת נהפוך הוא, הפלסתינים הפחדנים שולחים את ילדיהם לקו החזית כיוון שהם יודעים שהחילים ימנעו מירי על ילדים!

  ההתבטאות שלך על צה"ל כ"מגן שילטון האפרטהייד" ורמיזות לדימוי צה"ל לצבא הנאצי מעמידות אותך בשורה הראשונה של אויבי ישראל.
  חשוב שוב על משמעות דבריך ופרסם התנצלות בפני חילי צה"ל והעם היהודי.

 5. דרור גולדשטיין הגיב:

  הטיעון שהשמעת הוא טיעון שאני שומע לעתים תכופות אצל ימניים ואני פשוט לא מצליח לתפוס איך הם מסוגלים לומר דבר כל כך מחריד.
  "היהודים לא רצחו גרמנים, הם גם לא בצעו פיגועי התאבדות אצל הפולנים. הם גם לא רצו לזרוק את העם הגרמני לים …".
  ונניח שכן, נניח שהיהודים היו רוצחים גרמנים ומבצעים פיגועי התאבדות אצל הפולנים– השואה היתה נעשית לגיטימית?! מוסרית?! זה הכיוון שאליו הטיעון שלך הולך, וזהו כיוון מחריד ומעורר אימה.

 6. גדעון ספירו הגיב:

  לליאור גרונדמן,
  אני מאד מצטער שאתה עומד להתגייס לצה"ל, ועוד יותר מצר שאתה גאה על כך.
  אתה מתגייס לצבא כיבוש שמבצע פשעי מלחמה. רק הלילה שוב רצחו חיילי צבא הכיבוש הישראלי תינוקות (לעיני ההורים) בפעולה בעזה.
  אל תשווה את הצנחנים שהוצנחו במלחמת העולם השנייה בארצות הכיבוש הנאצי במטרה להילחם בכיבוש ובגזענות, עם הצנחנים של צבא הכיבוש הישראלי הפועלים בשטחים הכבושים במשימות שעיקרן הגנה על שלטון הפרטהייד הגזעני (ההתנחלויות – פשע מלחמה אף הוא לפי המשפט הבינלאומי) ותוך כדי כך מבצעים פשעי מלחמה והפרת זכויות אדם.
  אני מציע לך לקרוא את דברי סרבני הגיוס הצעירים, אנשי מצפון שלא מוכנים לקחת חלק בפשעים. אם בכל זאת תתגייס, אני מקווה שתשכיל לדאוג לכך כי תשרת בתחומי הקו הירוק ולא תימנה עם חיל הכיבוש הקולוניאלי הרודה באכזריות בעם הפלסטיני.

  לאלמוני ולאלון פלג,
  אתם מעמידים את נושא ההשוואה לנאצים על מישור תחרותי, בבחינת מי אכזר יותר? ומונים כרוכלים בשוק, פשעים של חיילים גרמנים, ואז פורצים בצהלת ניצחון: האם חיילי ישראל עושים כך וכך וכך? גם זה סוג של זילות שואה.
  ראשית, יש מעשים שחיילי הכיבוש עושים בשטחים הכבושים שניתן לאפיינם כרוע נאצי, כמו למשל מניעה מיולדת להגיע לבית חולים וכתוצאה מכך היא יולדת תינוק מת ליד המחסום, כמו למשל השלכת צעיר בן 17 חף מפשע מג’יפ של משמר הגבול בחברון לכביש תוך כדי נסיעה. הנער מת. ויש עוד אלפי דוגמאות שהצטברו ב-36 שנת כיבוש. קראו את דוחות "בצלם".

  שנית, הנאצים לא עסקו רק ברצח יהודים. הם גם היו צבא כיבוש "מן המניין", שעסק כמו צה"ל בדיכוי, בטירטור, בהשפלה, במלחמה בתנועות התנגדות ובהרג אזרחים.
  בחלק גדול מארצות הכיבוש הנאצי בכלל לא היו מחנות השמדה. בדנמרק, בצרפת, בנורבגיה, הצבא הגרמני היה צבא כיבוש , וכפי שהעיר בשעתו שגריר נורבגיה בישראל, צבא הכיבוש הנאצי בנורבגיה לא הגיע לדרגת האכזריו של צבא הכיבוש הישראלי.

  שלישית, המשטר הנאצי לא התחיל בהשמדה וברצח המוני. הוא התחיל בגזענות, באפלייה, במעצרי שווא של אלפי בני אדם. בדיוק כמו שצבא הכיבוש הישראלי עושה בשטחים הכבושים.

  רביעית, מבחינה משפטית, היו ליהודים בגרמניה הנאצית, עד פרוץ מלחמת העולם השנייה, בנושאים רבים יותר זכויות מאשר לפלסטינים בשטחים הכבושים.

  על כן, מותר וצריך להשוות, במיקוד ובהקשר נכונים, כי מדינת ישראל לא למדה את לקחי השואה.

 7. יוסי דר הגיב:

  נו שוב. שוב השמאל הנאור. שוב לשמאל מותר הכל בשם חופש הביטוי. האם מאמר זה לא חורג מדברי הסתה (יהודנאצים). האם הוא לא חורג מהטעם הטוב?

 8. דן תמיר הגיב:

  לא, הוא לא חורג מן הטעם הטוב. הוא מביא מספר דוגמאות ענייניות וממוקדות לצורך השואה היסטורית, היכולה לשמש בסיס להבנת המציאות שבה אנו חיים.

 9. לטל הגיב:

  לחצת כנראה על כפתור לא נכון. כתבי שוב.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק לראות איך כל
  צד בסיכסוך (ימנים, שמאלניים, ישראלים,פלסתינים)
  משתמש בשואה לצרכיו. כל צד מאשים את הצד שכנגד
  בזילות השואה וכל צד סבור שהוא הפנים את לקחיה.
  לספירו ושאר הכותבים באתר שמשווים את פעולות
  הנאצים לפעולות חיילי צהל והמתנחלים:
  תראו, מה שמפריע לי הוא לא עצם ההשוואה של חיילי
  צהל לנאצים מה שמפריע לי הוא שאתם משווים רק
  את חיילי צהל לנאצים ורק את ג’נין לאושויץ.
  אם הייתם הוגנים והיה בכם יושר אינטלקטואלי הייתם
  אומרים שגם הטבח בחלב שבסוריה, טבח הכורדים על
  ידי סדאם וטבח הסטודנטים בסין (ואפשר לתת עוד
  דוגמאות רבות) מזכיר את אושויץ, כמו שהטבח בגנין
  או בסברה ושתילה הזכירו לכם את אושויץ.
  מעולם לא שמעתי אתכם טוענים שהטבח בקמבודיה,קשמיר
  קוסובו, אלג’יריה, סרי לנקה, רואנדה (ובעוד מקומות
  רבים מאוד ברחבי העולם) מזכיר את אושויץ. למה?
  האם מה שהתרחש ברואנדה או בבלקן פחות מזויע ממה
  שהתרחש בג’נין?
  ספירו, אתה טוען שיש שמץ של רוע נאצי בפעולות
  מסוימות של חיילי צהל והמתנחלים בשטחים אבל מעולם
  לא שמעתי את השמאל הקיצוני אומר שהיה שמץ של רוע
  נאצי למשל בטליבן (או בפונדמנטליסטים איסלמיים
  אחרים) לא שמעתי את השמאל הקיצוני אומר שהיה שמץ
  רוע נאצי במעשי הזוועה של ברית המועצות. למה? כי
  אתם משווים לנאצים רק כשזה מתאים ונוח לכם.
  נכון, אתם מגנים בכל תוקף את כל הזוועות והעוולות
  שציינתי, אני לא טוענת שאתם לא. אבל אתם לא
  מייחסים להם רוע נאצי כמו שאתם מייחסים לישראל
  (ואולי גם לאמריקה) אלא "סתם רוע"
  הצביעות והסטנדרט הכפול הזה הם זילות השואה!!!
  מי שטוען שהרוע הנאצי לא היה תופעה ייחודית וחד
  פעמית בהיסטוריה האנושית כדי להשתמש בזה כנשק
  נגד ישראל ולהראות שגם יהודים מסוגלים לרוע נאצי-
  שיבין שיש מחיר שצריך לשלם בעד זה- והמחיר הוא
  שלא תוכלו להכחיש שלא רק חיילי צהל אלא גם אחרים
  (וכל קורא יכניס כאן את הדוגמא שמתאימה לו) מסוגלים
  לרוע נאצי, גם אם לא נעים לישמוע את זה.

 11. גדעון ספירו הגיב:

  לאלמוני,
  כבר בתחילת דבריך אתה חוטא בסילוף גס כאשר אתה מאשים את השמאל כקולקטיב ("אתם") כמי שהישווה בין ג’נין לאושוויץ. אם תפנה את תשומת ליבי למראה מקום בו "אתם" (כלומר גם אני), כאן בפורום, ערכנו השוואה כזו, תקבל כרטיס טיסה לאושוויץ.

  אתה אומר כי "מעולם" לא שמעת אנשי שמאל טוענים על רוע נאצי כאשר מדובר בזוועות בעולם הרחב.
  טוב, זה שאתה לא שמעת זה לא אומר שזה לא קיים. אקח דוגמא רק מעצמי. אני כתבתי אין ספור פעמים על משטר האפרטהייד בדרום אפריקה כמשטר ניאו נאצי. וכך רבים כאן ובעולם הרחב. אנשי שמאל בארץ ובעולם, כולל אנוכי, התייחסנו לא אחת אל רצח העם שביצעו החמר רוז’ בקמבודיה כאל מעשה בעל אופי נאצי ברור.
  ויש עוד מקרים רבים אחרים.
  יחד עם זאת, ברור, כי נושא השואה יתפוש בישראל מקום בולט בשיח ובמחלוקת הציבוריים מכוח ההיסטוריה המיוחדת שלנו.
  דווקא בגלל שיהודים היו קורבנות של גזענות ואכזריות, יש ציפייה שהמדינה "היהודית והדמוקרטית" כפי שהיא מגדירה עצמה, תסיק את הלקחים. מה שקרה הוא היפוכו של דבר. מדינת היהודים הפכה בעצמה לאימפריה כובשת ואכזרית, מיישמת מדיניות של גזענות ודיכוי חרויות אדם, ועל כן אך טבעי הוא שמבקרי
  המדיניות הממשלתית יעלו גם את הטעון, הכיצד מדינת ישראל, ביתם של ניצולי שואה רבים, אימצה מדיניות שמתאפיינת בפשעי מלחמה; אימצה ערכים שאיפיינו את גרמניה הנאצית? (חקיקה גזענית, הערצת הצבא ופולחן הכוח, זריקת פצפיסטים לבית הסוהר, העברת אוכלוסיה של העם הכובש לשטח הניכבש, ענישה קולקטיבית וכו’).
  תחשוב על כך.

 12. אלון פלג הגיב:

  לדרור היקר
  צר לי אם נשמע בדברי צליל של הצדקה לטבח עם עקב סיבה כלשהיא.

  אין צידוק לרצח של אף אחד ומשום סיבה!

  אין סיבה להשוות בין צה"ל לנאצים!
  השוואה זו הנה פשע כלפי החיילים וכלפי העם כולו,
  וכלפי ניצולי השואה.

  לגדעון
  רד מהעץ שטיפסת עליו ותתנצל!
  הורד כתבה זו מהאתר!

  אלון

 13. טל הגיב:

  לגדעון ספירו שלום,
  אפשר לקבל כרטיס טיסה לניו-זילנד במקום
  לאושויץ?
  אני כתבתי את התגובה של אלמוני(שכחתי להקליד
  את שמי). קראתי את תגובתך ואני מיתנצלת שמיהרתי
  להאשים אותך ויתר הכותבים באתר במה שהאשמתי.
  אני מניחה שאתה לא מאמין שהיהודים הם עם
  סגולה ושהיהודים יותר מוסריים מעמים אחרים,
  האם זאת לא גזענות לצפות שהממשלה והצבא של מדינת
  היהודים יהיו יותר מוסריים ממדינות אחרות, רק
  בגלל שהם יהודים?
  ובקשר להערה על כך שלא היו מחנות השמדה בדנמרק,
  סקנדינביה וצרפת.
  קודם כל- בארצות האלה היו הרבה פחות יהודים משהיו
  במזרח ארופה(פולין, רוסיה וכו")
  ובטח שבנורוגיה הנאצים לא הקימו מחנה השמדה-את
  מי הם היו משמידים? את אחיהם לגזע הארי-נורדי
  הבלונדינים תכולי העיניים? הנאצים לא ראו בהם
  "גזע נחות" כמו שראו ביהודים ובסלבים. כך שזו
  חוכמה קטנה מאוד מצד אותו שגריר נורוגי לומר את
  מה שאמר (האם הכיבוש הישראלי יותר אכזרי מהכיבוש
  הנאצי בפולין הלא-נורדית למשל)

 14. יוסי דר הגיב:

  יש להגדיר מה זה טעם טוב ומה זה יציאה מזה. הראשון הוא להשוות בין מעשים של חיילים למעשים המוגדרים כלא מוסרים. השני הוא להשוות בין מעשי חיילים לא רבים גם אם הם לא חוקים ולא מוסרים להשמדת עם מכוונת מתוכננת ויסודית. חריגה מהטעם הטוב היא לטעון כי חיילי צה"ל עוסקים בהשמדת עם. היכן הם מחנות ההשמדה של מדינת ישראל, היכן הם אודי העשן של המוני גופות שרופות, היכן הם רכבות המוות, היכן הם צעדות המוות, היכן הם הזוועות? כן מבוצעים מעשים לא מוסרים בשטחים. כן זכותו של כל אחד למחות, חובתו של כל אחד להלחם בחוסר מוסריות. אבל עצם ההשוואה ולא, לא אי אפשר בפורום של אתר זה עם הדעות הברורות שלולטעון כי זו השוואה אקדמית בלבד, היא לא רק חריגה מהטעם הטוב אלא הא השוואה אשר דגל שחור מתנופף מעליה. זו השוואה בלתי מוסרית וחובתו של כל אדם אשר חושב כי הוא נאור התומך בערכים אוניברסאלים של נאורות, לגנות. תודה ובכאב כי קטע זה צריך להיכתב. יוסי דר.

 15. השוואת השואה הגיב:

  לימין מותר כנראה להשוות את עראפאת ל"היטלר", ל"קשט"
  את תמונת רבין בצלב קרס, ימים אחדים לפני הרצחו,
  לקרוא לאנשי השלום "נאצים"… – ה"שואה" שלהם היא
  נשק אסטרטגי נגד השלום ודו-קיום. גם לארמנים אסור
  להשוות את שואתם ל"שלנו" וכדי שבכלל ניתן ל"השוות" את מה שעשו הנאצים ליהודים ושאר העמים הכבושים – יש להצטייד במשוואות אלגבריות ולבחון מספרים, פסי-רכבת,
  כמויות גאז ומחנות השמדה.

 16. יורם טוהר הגיב:

  כתבה מעוררת חלחלה.איך אפשר לכתוב ככה.רק אדם המנותק מהמציאות ועמו ושעבר תאונה שהשאירה פגם בלתי הפיך במוחו יכול להגיע לשיא של אנטישמיות..יש לי כל כך הרבה איך לתאר את הכותב אך בגלל הספק שלא יפרסמו את התגובה אני נמנע מלהמשיך

 17. ירושלמי הגיב:

  גדעון היקר,
  אחת הסיבות לזה שאתה חי פה היא צה"ל.
  אז תגיד תודה במקום להשוות את חיילי צה"ל לחיילים הנאצים.
  אתה חייב המון תודה לחיילים. ועכשיו אתה חייב גם התנצלות, לדעתי.

 18. מישפחה פגועה הגיב:

  רוע מול רוע נאצי
  האם רוני פיזם שרצח את רוז בת ה-5 שם גופתה במיזודה והטביעה בירקון – הפגין רוע נאצי או סתם רוע.
  מה ההבדל בינו לבין נאצי שרוצץ גוגולת של תינוק? איני מדבר כרגע על השואה. אני מדבר על מה שעובר במוחו של אינדיבידואל מול אינדיבידואל

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים