הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותמאת כתב "הגדה השמאלית"


בית הדין הגבוה לצדק בהרכב השופטים חשין, ריבלין ופרוקצ’יה דחה השבוע עתירה נגד התוכנית הכלכלית של הממשלה. זאת, בעקבות עתירה של ח"כ דני יתום (העבודה), ראש עיריית בית שאן, פיני קבלו; פרופ’ שמעון שטרית; מנהיג כיכר הלחם, ישראל טויטו ויו"ר "תנו לעבוד בכבוד", אבי עובדיה.

בפסק דינם כתבו השופטים כי "שניים הם הטעמים לסעדים המבוקשים בעתירה: אי תקינותם של הליכי החקיקה מבחינת כללי הדיון הפרלמנטרי המקובלים, והיותה של הצעת החוק – לגופה – סותרת עקרונות יסוד חוקתיים. לא מצאנו הצדק ליתן את הסעדים המבוקשים בעתירה".


לדברי שופטי בג"ץ "אין זה מדרכו של בית-משפט זה להתערב בהליכי חקיקה המתנהלים בכנסת ישראל, ואין מקרה זה שלפנינו עשוי לשמש חריג לכלל זה; על אחת כמה וכמה כך, שעה שהליכי החקיקה מצויים עתה בעיצומם. יתר-על-כן: העתירה מוגשת בעוד שהליכי החקיקה מצויים בשלב הקריאה הראשונה, ומכאן שהידרשות לתוכנה של החקיקה המוצעת מוקדמת היא בכל מקרה".

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. גיא אברהמי הגיב:

  כמו שאמר כבוד השופט ברק, הכל שפיט (חוץ מפשעי מלחמה ומחקיקה אנטי-דמוקרטית מובהקת של הממשלה)

 2. ד"ר ליאור גרינפלד הגיב:

  לגבי הערת המעיר על שפיטות, זה בכלל לא רלבנטי. נשיא בית המשפט העליון נמצא בעמדה זו מעצם היות ישראל מדינה חסרת חוקה האמורה למסד את זכויות אזרחיה ולהגדיר את זהותה הלאומית. אגב, אנשי השמאל ישמחו לדעת כי גם לבריה"מ חביבתם היתה חוקה, אולם היא פשוט לא קויימה, מה שמביא למסקנה כי יש צורך בתרבות פוליטית אזרחית. זו מתורגמת אצל השמאל הראדיקלי להוצאת אנרגיה על זכויות של אנשים להיות פרזיטים על יסוד האוניברסאליות של "מדינת הרווחה". במקום זאת יש לחזק את החברה האזרחית המושתת על מעמדות הבינים ולא למשל על פונקציונרים למיניהם, למשל פקידי הסתדרות,סוכנות,ממשלה וכיו"ב

 3. אלדר משוש הגיב:

  "כתב הגדה השמאלית" הוא גם פרשן לחוק ומשפט ? –
  בג"ץ הגן על הדמוקרטיה וקבע שאין בסמכותו להורות
  לכנסת לא לדון בחוק זה או אחר. השופטים אמרו לעותרים
  שיחזרו אליהם, אם וכאשר הכנסת תחוק את החוק הנדון-
  אז יהיה "שפיט".אני מתקשה להבין את עמדת "הגדה"
  בנדון: הפנייה לבג"ץ, ט ר ם הדיון בכנסת, הוא פגיעה
  גסה בדמוקרטיה שהפרדת הרשויות היא אבן הפינה שלה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים