הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותמאת כתב "הגדה השמאלית"


האיגודים המקצועיים באוסטריה פתחו ביום ד’ (6 במאי) בשביתה כללית, לראשונה זה חמישה עשורים. העילה לשביתה: כוונותיה של הממשלה הימנית לשנות את חוק הפנסיה, כך שהעובדים יפרישו חלקים גדולים משכרם אל הקרנות וגיל הפרישה יעלה מ-59 ל-65 שנה. יצוין שעד עתה הנשים יכלו לצאת לפנסיה בגיל 57. עוד רוצה הממשלה לקצץ בדמי הפנסיה שיקבלו הגמלאים.

על פי אומדן של עיתונאים מקומיים, רוב ענפי המשק שבתו, כולל תחבורה יבשתית ואווירית, עיתונות כתובה ורוב המגזר הפרטי. ההחלטה על השביתה היא מבחן כוח לפדרצית האיגודים המקצועיים הוותיקה (OeGB), כי בממשלה סברו שאין בכוחה לממש איום של שביתה כללית. עכשיו, חוששים לגורל הממשלה המורכבת ממפלגות הימין והימין הקיצוני. הקנצלר וולפגנג שיסל מתח ביקורת קשה על השובתים והגדיר את השביתה כ"שביתה פוליטית" בגלל שרוב ראשי האיגודים חברים במפלגה הסוציאל-דמוקרטית שבאופוזיציה. לדבריו "אפשר לחוקק חוקים רק בפרלמנט. ולא ראוי שהפרלמנט יתכנס ויחליט בגלל שיש הפגנות ברחובות".


על פי התוכנית הממשלתית, הרפורמות במערך הפנסיוני יביאו לחיסכון של כעשרה מיליארד שקל במהלך השנים הקרובות. מנהיג האיגודים, פריץ וסרטנישט הגן על ההחלטה לקיים את השביתה ומסר כי "נעשה הכל על מנת לשמור על רמת החיים והשכר של העובדים והגמלאים. אם יש משבר בקרנות הפנסיה – שהמעסיקים ישלמו מכיסם כדי לכסות את הגרעון".


בעקבות השביתה הודיעה מפלגת החרות הימנית קיצונית כי תתנגד לשינויים בפנסיה אם וכאשר יובאו לאישור הפרלמנט. לדברי מנהיג הימין הקיצוני יורג היידר "הרפורמה פוגעת בעם". אם ששת חברי הפרלמנט של הסיעה הימנית-קיצונית יצביעו יחד עם האופוזיציה הסוציאל-דמוקרטית והירוקים נגד התוכנית, הממשלה עלולה ליפול. מפלגת חירות חברה בקואליציה השלטת. מהאיגודים נמסר עוד כי אם הממשלה לא תחזור בה מכוונותיה לאשר את הרפורמה בפנסיה, הם ישובו וישבתו בשבוע הבא.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים