הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 במאי, 2003 6 תגובות

בשם קורבנות השואה הארמנית, שנעמי נלבנדיאן התבקשה לא להזכיר בעת טקס הדלקת המשואות, יום העצמאות 2003. אני, גבריאל בגראדיאן ממוסה דאג, מקורבנות רצח-העם הארמני, מדליק משואה זו, על דעת עצמי ועל דעת כל קורבנות הפשעים נגד האנושות, חיים ומתים, כהתרסה בפני השקר, הפחדנות והצביעות.

בפני השקר המתמשך המכסה על רצח מיליון ושמונה-מאות אלף מאחיי בשנים 1915-1918, עת כלתה הרעה אל כל ארמני ואשורי ברחבי האימפריה העותומנית. מאדנה לחוף הים התיכון עד טרביזונד על חוף הים השחור, מיוזגט וקוניה במערב עד ארזרום ודיארבקיר במזרח, הוגלו, הוצעדו והורעבו למוות, נאנסו, ניתלו, נערפו ונטבחו בכל דרך מבעיתה אנשים, נשים וטף, במבצע מדוקדק ומתוכנן לפרטיו של מחמט טלעת פשה, איסמאיל אנוור פשה, בהא-אדין שאקיר ושאר "הטורקים הצעירים" מול עולם אדיש ושקוע במלחמותיו. כיום, במדינות רבות, צפויים מכחישי שואה למאסר. אבל במדינת היהודים ב-2003, השתתפה הממשלה בכבודה ובעצמה, שבוע אחרי יום השואה היהודית, בהשכחת הזוועות שנעשו בנו.


בפני פחדנותה של מדינה ריבונית, המזכירה השכם והערב את ששת המיליונים, אבל כל כך מתייראת מכל דיפלומט ופקיד טורקי עד שאינה רוצה שאזרחית שלה, בת שארית הפלטה, תזכיר את דם אבותיה השפוך; מדינה ששגרירה באו"ם, הפרופסור יהודה בלום, הצביע במשך שלוש שנים רצופות לטובת פול פוט, משמיד העם הקמבודי; מדינה שראש-ממשלתה, יצחק שמיר, סירב לפגוש אמהות "דיספיראסידוס" יהודיים בימי המשטר הפשיסטי בארגנטינה; מדינה שסחרה בנשק וכרתה בריתות עם ה"קיסר" בוקאסה ממרכז אפריקה, פפא דוק מהאיטי, פינושה מצ’ילי ושאר דיקטטורים ורוצחי-המונים.


בפני צביעותם של מארגני טקס יום העצמאות שלא התביישו להשמיד את החוברות שכבר חילקו ובהן הוזכר טבח הארמנים, כדי להחליפן באחרות המכסות עליו; בפני צביעותו של משרד החינוך, המונע עד היום מתוכניות הלימודים בבתי הספר ללמד על השואה הארמנית, כאילו לא צריכים ילדים ישראליים לדעת שהיטלר שאל בלעג "מי זוכר את הארמנים?" כשפקד על השמדת העם היהודי.


לכם ולשכמותכם, בישראל ובעולם, אני אומר היום כי אם בשום תקופה בדברי ימי האדם לא הופר הדיבר "לא תרצח" כמו במאה העשרים, הרי זה מפני קלות-הדעת בה נרמס מדי יום הציווי המשלים "לא תעמוד על דם רעך". ובעמידתכם כך על הדם בפתח המאה העשרים ואחת משגרים כולכם מסר ברור, של ויתור וכניעה למפרע, להיטלר הבא, לסטאלין הבא, לסדאם הבא. על אפכם וחמתכם תדלוק משואה זו, לבושתכם ולחרפת כל צבוע ומוג-לב.


ולא לתפארת מדינת ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. יוסי שורץ הגיב:

  הבנליות של האדישות.
  כדאי להוסיף כי אין זו הפעם הראשונה שההנהגה של הציונים משתתפת בהכחשת השואה הארמנית. בפעם הראשונה היה זה בטבח הראשון שנעשה ב1893 כאשר הצבא של הסולטן חמיד, ארגן את הטבח. הרצל שהי ה עיתונאי ידוע עם קשרים ענפים עם העיתונות הליברלית באירופה השתמש בהשפעתו כדי לחפות על הפשע. הסיבה הייתה התוכניות של הרצל לזכות בקושן על דרום סוריה-פלסטין שהייתה תחת כיבוש עותמני.
  הרצל הבטיח לסולטן שתמורת הקושן, הוא יארגן הגנה בפני "הברבריזם של המזרח".( בסופו של דבר התנועה הציונית זכתה בקושן זה מהבריטים תמורת השפעת הציונות למאמץ המלחמה של האימפריאליזם הבריטי במלחמת העולם הראשונה ובמיוחד כנגד המהפכה הרוסית.)
  ניתן לקרוא את הדברים בספר שהתפרסם בעברית לאחרונה דומני תחת השם "הבנליות של האדישות

 2. בושה.. הגיב:

  פשוט בושה..
  אין מילה אחרת לפוליטיקאים האמורים לייצג את הציבור החי בארץ

  איך ש"פוליטיקה" יכולה לשלוט בפוליטיקאים, במקום ההיפך..

  ברגעים כאלה אני לא יודע מה לחשוב על המדינה בה נולדתי ובה אני חי, איפה הגבולות? מה יהיה הצעד הבא?
  אני מעדיף לא לחשוב על הצעד הבא..

  עידן

 3. Eldad Benary הגיב:

  .Kol Hakavod l’cha, Avshalom Elizur
  This is beyond shameful
  Maybe not all hope is lost if people like you still exist.

 4. יוסי לוס הגיב:

  יש לזכור גם שבעוד שמעשי טבח המוניים נעשו בעת שלטונו של הסולטן האחרון, רצח העם הארמני התבצע דווקא בעת השלטון החילוני של "התורכים הצעירים" ולא בעת השלטון הדתי הקודם. "התורכים הצעירים" התנגדו בראשית פעילותם לשלטון הדתי ולאפליה נגד הארמנים. הם פעלו בשיתוף פעולה עם ארמנים למען מדינה חילונית ושוויונית. אותה מפלגה שינתה את פניה תוך שנים ספורות, אם כי לא ביחסה לדת, אלא ביחסה לארמנים.

  כמו כן, בטרם רצח העם תורכים וארמנים חיו אלה לצד אלה במקומות רבים ברחבי תורכיה וארמניה הכבושה על ידי התורכים. וארמנים אף שירתו בצבא העותומני.

  הכותב אינו אחראי לדמיונם של הקוראים וכל קירבה שהקוראים עורכים ביחס למציאות הנוכחית היא על אחריותם של הקוראים בלבד.

 5. דובר אמת הגיב:

  הדוקטור המכובד בשבתו במגדל השן של האקדמיה צודק.
  משוכנע אני אם היה ניתן לו תפקיד מפתח במשרד החוץ היה מתנהג באותה צורה ועל כך נאמר דברים שרואים משם לא רואים מכאן.
  עדיין לא נמחקת העובדה שארמנית הדליקה משואה זה כבוד גדול לעדה זו .
  האם מובלעת כאן אי נחת מכך שארמנית מכירה במדינה שנותנת לה זכות שווה היא שומרת על יחודה כמיעוט מכובד ושווה זכויות .
  אני מקוה כי יבוא יום שהתורכים יכירו באי הצדק הנורא שעשו ויתפיסו עם הארמנים כפי שעשו הגרמנים עם היהודים.אגב המפלגה השולטת היום בתורכיה היא מפלגה דתית מוסלמית ואם אני לא טועה הארמנים הם נוצרים .

 6. יונה קורח הגיב:

  כל הכבוד! דברים נכונים וחותכים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים