הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 ביולי, 2003 8 תגובות

"לא נעים להודות אבל, יחסי ישראל וארה"ב, מתנהלים במתכונת דומה", כתב אלוף בן במאמרו השבועי ב"הארץ" ("שדרוג אזרחי ליחסים" 3 ביוני 2003) במשוואה שעשה בין ישראל למיקרונזיה, איי מרשל ופלאו – שלושה איים באוקיינוס השקט, כשהוא ממשיך וכותב: "מיסוד פורמלי של הקשרים יבטיח את ביסוסם לטווח הארוך, יעניק תנופה לכלכלה הישראלית והרתעה משופרת למערכת הביטחון ואפילו ישחרר את הישראלים מהשאלות החשדניות של פקידי ההגירה בנמל התעופה קנדי…".

לא היה זה מאמר אירוני-סטירי המבקר את אובדן עצמאותה של מדינת ישראל והשתעבדותה הזוחלת לארצות הברית, 55 שנה לאחר שחרורה מהקולוניאליזם הבריטי – אלוף בן מציע ברצינות גמורה ל"שדרג" את ישראל כדי ל"השוותה" לשלוש מושבות אמריקאיות, שקיבלו את עצמאותן באמנה שכפה עליהן הכובש האימפריאלי האמריקאי, לפיה התחייבו לתאם את מדיניות החוץ שלהן עם בעל הבית בוושינגטון, המעניק להן בתמורה את הרשות לסחור בדולרים אמריקאים כמטבע מקומי ולשהות בארה"ב, גם לעבוד בה, ללא צורך בתעודת-תושב או אזרחות. שלוש המושבות חברות באו"ם והן ידידות ישראל, במצוות בעל הבית שלהן בעבר ובהווה.


ה"שדרוג" שכותב המאמר מציע לנו, יקסום בוודאי לאלפי הצעירים המשתחררים מצה"ל ועתה הם מסורבי-אשרות לארה"ב. גם סוכני הנסיעות וחברות התעופה, הניזוקים מתקופת ההשהיה של שלושה חודשים מיום הגשת הבקשה לאשרה ועד לאישורה או סירובה – ישמחו על ההצעה לבטל את עצמאותה של מדינת ישראל ולהמירה בנזיד העדשים של כניסה-ללא-אשרה לגן העדן האמריקאי. אלוף בן כתב שבלאו הכי ממשלות ישראל עושות את רצונה של ארה"ב בכל עניין ונושא – ובכן, מדוע לא להשתעבד סופית לאדונינו האמריקאים ולהיות מיקרונזים לכל דבר ואשרה.


לא הייתי גורע אפילו דקה אחת מזמני וזמנם של הקוראים, אילולי היה אלוף בן כתבו המדיני של היומון "הארץ", המזכה אותנו שישה ימים בשבוע בחדשות מבית היוצר של משרדי ראש הממשלה והחוץ, מבלי שיבדוק אפילו פעם אחת את אמיתותן ואינו מצליב את ה"ידיעות" שהוא מקבל ומפרסם עם מקורות אחרים. לדידו, כמו הכתב הצבאי עמוס הראל והכתבים "לענייני ערבים" ו"מודיעין" – ראש הממשלה, ראש לשכתו ופרקליטו, השרים, הרמטכ"ל, ראשי המוסד והשב"כ – כל מה שיאמרו בגלוי או בסתר ("פקיד בכיר אמר") – הם מקורות "מוסמכים" וכל מה שהם אומרים לו, הם דברי אלוהים חיים. מו"ל העיתון, עמוס שוקן ועורכיו, יכולים לחסוך את משכורותיהם של כתבים כאלה ולהדפיס את כל מה ש"מקור בכיר" זה או אחר ישלח בפקס למערכת המפרסמת "חדשות" אלה בלאו הכי, ללא בדיקה וניסיון כלשהו לאמתן.


אלוף בן הוא קול אדוניו ולכן, הצעת ה"שדרוג" שלו ראויה לתשומת לב מרבית: אין לי ספק שהיא הושמעה באוזניו בלשכת ראש הממשלה (הפקיד הבכיר הנשוי לג’ודי ניר מוזס-שלום, אינו מתוחכם דיו ל"חזון" כזה)  – זו היא כנראה "תוכנית המגירה" הבאה בתור, לאחר כפיפתם המוחלטת של תקציב המדינה ותוכניותיה הכלכליות לתכתיבי האוצר האמריקאי ולקרן המטבע העולמית, בשליטת ארה"ב: ממשלות ישראל השתעבדו כבר למשרדי ההגנה, החוץ והאוצר האמריקאי ולכן, אין לממשלת שרון-לפיד חלופה אחרת מאשר להסב את מדינת ישראל למיקרונזיה של המזרח התיכון, כפי ששליח לשכת ראש הממשלה ב"הארץ", מסכם את הצעות-שולחיו: "הנוסחה לשדרוג היחסים צריכה לשמר את ישראל כמדינה יהודית ריבונית, בעלת זיקה ייחודית לארה"ב…". או במלים אחרות: מושבה של האמריקאים – היהודים (הניסיון בליבריה, שהוקמה ב"שדרוג" דומה בידי עבדים אמריקאים-משוחררים – אינו מבטיח טובות) שתעשה (עוד יותר?) את רצונם של הממשלים האמריקאים, בתמורה לביטול הריבונות הישראלית (אל פחד: הריבונות היהודית לא תיפגע), החלפת השקל בדולר (זוכרים את יורם ארידור?) ועיקר העיקרים, הדובדבן שבקצפת: ביטול הצורך באשרות כניסה ורישיונות עבודה, באם המושבות, ארצות הברית של אמריקה.


בשלישי ביולי, ערב יום העצמאות האמריקאי, הביא לנו "הארץ" את הבשורה המרנינה: אם תרצו אין זו הגדה. בשנה הבאה בניו יורק, ללא אשרה. למחרת, ב-4 ביולי, סיימו האמריקאים את החג בזעקת God Save America, ואילו לנו נוספה מטלה נוספת: להצילנו מ"רעיונות השדרוג" של אלופי בצל ושום, אדוניו של אלוף בן, בחלונות הגבוהים בירושלים, הצופים לוושינגטון.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. נטע- אלכס יישר -כח! הגיב:

  ניתוח ממצה, בקורת מעולה.

 2. הבלתי נמחק הגיב:

  בבל"ת

  הדבר האחרון שארצות הברית זקוקה לו זו זיקה פורמאלית למדינת ישראל.

  באמת, היש עיוורון פוליטי גדול מזה ?

  להיתקע איתנו אל מול מיליארד + מוסלמים ???

 3. שי הגיב:

  אלכס, נראה שאתה מתפלא כל פעם שאתה קורא את הארץ. ומתפלא על סגנון כתיבתם של כותביו.

  אין על מה להתפלא. העיתון שייך להון. ולהון אג’נדה אחרת.

 4. אלדר משוש הגיב:

  הפשטנות הפרימיטיבית איננה רק בתגובות מימין-
  גם מ"שמאל" מגיבים סידרתיים, מגלים את עינינו ש"העתונות שייכת להון",המדינות הן קפיטלסטיות ומחכים ל"המונים" שיתאספו לשנות…
  "הארץ" שייך להון (שוקן) אך מקצוע העיתונות
  שייך רק לעוסקים בו ולצרכניו.

 5. דובר אמת הגיב:

  נראה לי שאני וכותב מאמר זה קוראים עתונים שונים בשם הארץ . אכן איננו עיתון ברמת הגדה השמאלית אולם יש לו נטיה ברורה שמאלה ומביע עמדה פרו פלסטינית ראה גדעון לוי ועמירה הס .
  כידוע להוציא עיתון עולה ממון רב ,מרכישת העיתון לא ניתן להחזיקו ( ראה קול העם , על המשמר , דבר ) יש לבססו על פרסומת . ברור שהמשקיע דורש שכר לעמלו אך גם מפרנס בכבוד עיתונאים עובדי דפוס מפיצים ועוד . מה הרע בזה ? אולי יואילו הכותבים באתר זה לראות גם את הצד החיובי של הדברים !

 6. אלדר משוש הגיב:

  מי שמכנה עצמו "דובר אמת" ("אמנון") מקדיש זמן רב לתגובותיו המציפות את האתר -לכן. אינו
  קורא כראוי את הכתוב או, שהוא תוצאתה של מערכת החינוך הישראלית ולוקה באי הבנת הנקרא.
  לדעתו של "דובר אמת" – כתבי ופרשני "הארץ" משבשים, משקרים ומסלפים את ה"חדשות" והפרשנויות בחתימתם, כדי להחזיר את ההשקעה למו"ל, החושש מהמפרסמים, שאינם רוצים בפרסום האמת ?.גם לאחר קריאת עשרות "תגובות" של אמנון הציוני-דובר אמת, אני מתקשה להאמין למראה עיני. האדון ב "קול אדוניו", מאמרו של אלכס מסיס הוא ראש הממשלה,שריו ופקידיו ולא
  עמוס שוקן, מו"ל הארץ.

 7. ראובן הגיב:

  אלדד משוש המגיב, נשמע לי כעברותו של אלכס מסיס

 8. אליק בנשלום הגיב:

  המגיב ראובן נשמע לי כפרסומאי ווימר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים