הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 ביולי, 2003 7 תגובות

רוב אוהדי הספורט בארץ, ודאי יודעים מי זו ורד בורוכובסקי, אלופה ישראלית בשחייה. רק לאחרונה השיגה, בתחרות בינלאומית, שיא ישראלי חדש, אך לא הצליחה להגיע לתחרות הגמר – של שמונה השחייניות הטובות באירופה. כיצד זה קרה? מי אשם בכישלון? ובכן, התשובה אמנם מפתיעה, אבל חד משמעית! פולה! מי זו פולה? אשתו של דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל; ראש הממשלה הכושל (על פי ניתוחו ההיסטורי של שר האוצר שלנו כעת-ביבי נתניהו). ומדוע אשמה פולה? היות שהיא פחדה ממים ולכן לא הוקמו בריכות שחייה בתקופת "שלטונה".

מי אשם שקבוצת הכדורסל של מכבי ת"א לא הגיעה בעונה שעברה ל"פיינל פור"? גולדה מאיר – ראש ממשלת ישראל בשנות השבעים. מדוע? היות שהיא העדיפה "פיינל לשניים". מי אשם שנבחרת הכדורגל של ישראל אינה מצליחה בתחרויות בינלאומיות? יצחק רבין ז"ל! היות שהוא העדיף את משחק הטניס! וכמובן, אין סיכוי לילדי ישראל להשתפר בהבנת הנקרא, בהשוואה למדינות אחרות, כל עוד נאומיו של שמעון פרס, יבל"א, ימשיכו להיות חלק מן ההוויה הפוליטית במדינה.


שטויות? אכן כן!! ממש כמו אותן המרגליות, שהפיק פיו של שר האוצר היקר שלנו-ביבי נתניהו השבוע, כשהטיל על בן גוריון וברל כצנלסון (שנפטר בשנת 1944), את האחריות למשבר הכלכלי הנוכחי וזאת בשל העובדה שהם הקימו כאן מדינה סוציאליסטית. השמאל תמיד אשם. השמאל אשם בכל. עשרים ושש שנה הליכוד וגרורותיו מימין בשלטון והוא לעולם לא יהיה אשם ולא ייקח אחריות. בן גוריון אשם! ברל כצנלסון אשם! א.ד. גורדון אשם! ומייסדי קיבוץ דגניה אשמים! ומי מאשים אותם? ביבי נתניהו – אבי אבות ההשחתה הציבורית – מוסרית במדינה. כאשר בן גוריון פרש מראשות הממשלה הוא הלך לחיות בצריף בשדה בוקר; כאשר ביבי הודח מראשות הממשלה הוא הסתובב בעולם ונתן הרצאות ב-50 אלף דולר לכל אחת.


האם לא הקימו בימי שלטון תנועת העבודה חקלאות לתפארת; משק מים שהוא שם דבר בעולם? האם לא הכפילו, תוך מספר שנים את האוכלוסייה היהודית, באמצעות עליות מכל תפוצות הגולה? מי הקים את התשתית הצבאית-ביטחונית וטיפח את התשתית המדעית- ביטחונית, המבטיחה לנו עד היום, הרתעה כנגד כל ניסיונות חיסול והשמדה. אבל… השמאל אשם ומצווה עלינו לזכור את בן גוריון כאבי כל הכישלונות הכלכליים במדינה. ומדוע? היות שהוא לא התכופף אל מול כוחות השוק!! כאילו שחוקי השוק של ביבי נתניהו הם חוקים קוסמיים שאין בלתם; כאילו כוחות השוק הם בבחינת כוח הגרוויטציה, של ההתנהלות הכלכלית-חברתית של החברה האנושית, שחייבים לנהוג על פיהם ואין אפשרות לחרוג מהשפעתם ואין יכולת לעצור את חוקי הנפילה החופשית של החלשים בחברה. אילו בן גוריון וכל שאר מקימי המדינה, היו נשמעים לכוחות השוק – האם היו מביאים את כל יהדות צפון אפריקה, שרובה ככולה התקשתה לקיים את עצמה; האם היו מקימים שיכונים, למגורי העולים, ברחבי הארץ? האם היו קמות קופות חולים ומוסדות הביטוח הרפואי? האם היה ניתן חינוך חינם לכל ילדי ישראל? האם היו מקיימים, עד היום, תחבורה ציבורית זולה ויעילה? אם רק לכוחות השוק היינו נשמעים, כהמלצת ביבי, אז ודאי אין צורך בשני שרי אוצר – המכהנים באותו משרד; זוכים במשכורות עתק ומפרנסים חבורה גדולה של פקידים, שכל מעייניהם הוא להבטיח את המשרה הבאה, בשוק הפרטי (כמו החשב הכללי לשעבר, ניר גלעד, מחסידי והוגי התוכנית הכלכלית, אשר לא נרתע לבקש קיצור משמעותי של תקופת הצינון עד למינויו למשנה למנכ"ל מגדל, על מנת לזכות בעוד כמה חודשי שכר, שכר שויקי קנפו וחברותיה לא תשתכרנה במשך כל תקופת חייהן). בשם כוחות השוק, ניתן ודאי לוותר על שר אוצר אחד, אם לא על שניהם, שהרי חוקי השוק יפעלו גם ללא שרי אוצר ופקידיו.


ראוי להביא לתשומת לב הציבור, שהקריאה המתחסדת "לכו לעבוד" והשתלבות בכללי השוק, היא הטעיה מובהקת. כל תלמיד, בשנה ראשונה בכלכלה לומד שכוחות השוק אכן מבטיחים יעילות כלכלית בהקצאת משאבים אבל עדיין לא נמצא כלכלן שיטען שקיימת חפיפה ליעילות זו, עם עקרונות של חלוקת הכנסה הוגנת וצודקת. מאות מיליוני אנשים בעולם ומאות אלפים, כאן בארץ, אינם מצליחים כלל להיכנס לשווקים שבהם מתקיימת פעילות כלכלית יצרנית וזאת בשל העובדה שיש מחיר לכניסה ולהצטרפות לשוק, מחיר שרבים אינם מסוגלים כלל לשלמו. בלי חינוך והשכלה מקצועית; ללא סביבה תומכת; בלי משאבי הון מינימליים, המשמשים ערובה ליום פקודה; כאשר אורח החיים הוא סדרה של כיבוי שריפות אישיות ומשפחתיות, אין סיכוי להשתלבות בשוק ולהתמודדות הוגנת עם כוחות השוק. כשרון; רצון טוב ונכונות לעבוד קשה, עדיין אינם מבטיחים נקודת זינוק ראויה, כאשר כרישי המשק מסוגלים תמיד לחתוך בסיבוב את הנהגים המתקבצים בשיירה. הסוציאליזם האמיתי, ההכרחי שהביא אותנו להישגים מפוארים, הוא זה אשר אמנם אינו מבטיח שוויון בהכנסות אבל פועל על מנת להבטיח שוויון בהזדמנויות. לכן, הפרטה של חינוך היא ערובה לחינוך זול וגרוע לחלשים; הפרטה של מערכת הבריאות היא מדיניות של העדפת עשירים במתן שירות רפואי ; לכן בלי פנסיה סבירה, המכבדת את מקבליה, אין סיכוי לצאת ממעגל העוני והעליבות; בלי רשת ביטחון כלכלית-חברתית אין זכות קיום לחברה. המדיניות המקרו-כלכלית, קפיטליסטית, תאצ’ריסטית, המשווקת ע"י ראשי האוצר, בניגוד למדיניות הרווחה בעל הגוון הסוציאליסטי, שתנועת העבודה טיפחה כאן, נכשלה לחלוטין, בין אם היא מונהגת ע"י בן שכונת מצוקה מבאר שבע או בין אם היא בת טיפוחיו של יליד שכונת רחביה בירושלים, והיא מתעלמת ממאות אלפי המשפחות שאינן מסוגלות לקיים רמת חיים סבירה ללא הזדקקות לחסדי הקצבאות.


אין כבוד גדול יותר לויקי קנפו וחברותיה שביבי נתניהו נאלץ להוציא מבית הקברות את בן גוריון ומתהום הנשייה את ברל כצנלסון ולשסות אותם בהן. ביבי נתניהו אמנם שייך למפלגה המתנגדת לקיים כאן "מדינת כל אזרחיה", אבל הוא פועל בשיטתיות וללא חמלה לקיים כאן את "מדינת כל עשיריה" ואם העשירים האלו, גם, שייכים למחנה שלו, כמו בניו של ראש הממשלה, אזי כוחות השוק של ממשלת הליכוד ודאי יפעלו, בעוצמת יתר על מנת לסייע להם.


את ויקי קנפו מצווה לדרוס; את אילנה אזולאי מצווה להעליב ולכל הנשים האמיצות האלו מודבקים כינויי גנאי, בתוקף אורח החיים החד הורי ועם ישראל יושב, מחריש ומוחא כף להתגלמות הרוע החברתי, הקורא לנשים ללכת לעבוד, כאשר אין עבודה; אין סידור לילדים; אין ארוחת צוהריים חמה; אין קייטנה ואין יותר אהבת ישראל, אלא אם זאת מתנחלת מקדומים, או משתתפת בהצגת הרייטינג הפופולרית של הגזען, "הגדול מכולם"!

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. אלמוג שבתאי הגיב:

  צודק גיל אברהמי, ובנוסף – נתניהו אינו אבי-אבות ההשחתה הציבורית, במובן זה שהוא לא המציא כלום.

  מהם "כוחות השוק"? מיהו "השוק" הזה שיש לו כאלה כוחות? לשיטת נתניהו, "כוחות השוק" הם מה שקורה כאשר הממשלה מתערבת תמיד לטובת בעלי ההון, מעין מדינת רווחה לעשירים. אם יש דבר כזה "כוחות השןק", לא אלה הם. אלה הם כוחותיה של התערבות ממשלתית, גם אם אין לה דבר וחצי דבר עם סוציאליזם.

 2. גיא אברהמי הגיב:

  מילים כדורבנות, מלבד העובדה שמערכת התחבורה הציבורית בארץ אינה יעילה כלל וכלל, וטיפוח כבישים ומכוניות (עפ"י אינטרסים של בעלי ההון) מונעים את הקמתה של רשת תחבורה ציבורית טובה. ובן-גוריון כן אחראי על כך שאין תחבורה ציבורית ביום שבתף מה שמאפשר חופש תנועה בסופי שבוע לעשירים בלבד.

 3. עמית, חד"שניק הגיב:

  עבודה ?! סוציאליזם ?! מה ?!?!?!

  אני היחיד ששם לב שבכתבה מדברים על שיטה שלא מבטלת את הבעלות הפרטית כעל סוציאליזם?

  ועוד מדברים על העבודה, מי שהפלו שנים את המזרחיים והערבים ויצרו מערכת לא שיויונית לחלוטין.

 4. ליחיד מחד"ש הגיב:

  לא שמת לב שאין זו "כתבה" אלא מאמר, בו מביא
  הכותב את עמדותיו שלו.

 5. גיא אברהמי הגיב:

  לעמית החד"שניק!
  כל ביקורת על המדיניות הכלכלית היא חיובית, לפחות כשלב בדרך להבנה ולהכרה בניתוח המעמדי כניתוח הבהיר והנכון ביותר לכלכלה ולחברה בכלל.

 6. אמנון הגיב:

  כותב המאמר " שכח " לציין איזו מדינה הוא מציע כמודל לישראל . כל מדינות העולם החופשי נוהגות בשיטת השוק החופשי בוריאציות כאלו או אחרות .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים