הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוגוסט, 2003 6 תגובות

בישיבת בית הדין הצבאי ביפו, שהתקיימה ב-10 באוגוסט, ושדן בעניינו של סרבן המצפון יוני בן ארצי, אירעה התפתחות מפתיעה: אב בית הדין, סא"ל אבי לוי, הודיע כי בית הדין פונה אל רשויות צה"ל לזמן את בן ארצי לדיון מחודש בפני "ועדת המצפון" הצבאית, שבעבר סירבה להעניק לו פטור משירות צבאי. זאת בעקבות העדויות החדשות שנחשפו במהלך המשפט. מנהל הגיוס של צה"ל, שבמסגרתו פועלת "ועדת המצפון", נדרש להשיב לפניית בית הדין בתוך שבועיים, ועד אז יוקפאו ההליכים במשפט שכבר עמד בשלביו האחרונים.

החלטת בית הדין התקבלה על רקע עדותו של אל"מ שלומי שמחי, יו"ר ועדת המצפון, בישיבתה הקודמת של הועדה – עדות במהלכה נחשף כי הועדה פועלת ללא קריטריונים ברורים וכי חבריה נעדרים ידע מינימלי בנושא הפציפיזם עליו הם נדרשים להכריע. בשיאה של העדות הודה שמחי כי "אנו מאמינים שאכן יוני בן ארצי מאמין בכנות שהוא פציפיסט ופעולותיו נובעות מאמונה זו" – עדות אשר ערערה קשות את אמינותה של ועדת המצפון ושל כלל טיעוני התביעה במשפט. 


בין השאר ציין אל"מ שמחי כי "ועדת המצפון הזמינה את הפציפיסט אלכס אפשטיין להופיע בפניה ולהרצות על עיקרי אמונתו" – אולם מסתבר כי אותו אפשטיין עצמו נדחה ע"י הועדה כאשר ביקש פטור משירות, בטענה כי הוא "אגואיסט ולא פציפיסט אמיתי" וישב תקופה ממשוכת בכלא לאחר שנדחתה בקשתו. "אולי גם את יוני בן ארצי תזמין הועדה פעם להרצות בפניה?" תהה עו"ד מיכאל ספרד, פרקליטו של בן ארצי.


לפני שמסר בית הדין את החלטתו הדרמטית, התנהל באולם ויכוח חריף בין התביעה להגנה בעקבות טענתו של התובע, סרן ירון קוסטליץ, כי "פציפיסט הוא רק מי שהיה מסרב להילחם בכל מלחמה שהיא, בלי יוצא מן הכלל, מי שהיה מסרב גם להילחם נגד היטלר במלחמת  העולם השנייה". בהתאם לכך טען התובע כי יוני בן ארצי, אשר הצהיר בעדותו "לא חייתי בזמן מלחמת העולם השנייה ואיני בטוח איך הייתי נוהג אז", אינו פציפיסט אמיתי. "אני מופתע ומזועזע שבבית דין ישראלי מנסים לעשות דה-לגיטימציה לנער ישראלי אמיץ ובעל עקרונות מוצקים, רק מפני שהצהיר כי בתקופת השואה קרו דברים כה נוראים שאולי היו מאלצים אותו להתפשר על עקרונותיו", אמר עו"ד ספרד, והוסיף כי הוגי הדעות הפציפיסטים החשובים ביותר – ביניהם  ברטרנד ראסל, אלברט אינשטיין, מרטין לותר קינג  ומהטמה גנדי – התחבטו קשות בדילמות המוסריות שנבעו ממלחמת העולם השנייה, ודילמות כאלה הן בלב ליבו של הפציפיזם.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. מר ן ארצי הצעיר הגיב:

  רצוי שתצהיר בפני הוועדה שאת מבקש להמיר את השרות הצבאי בשרות אחר למען הקהילה כמו:עבודה בבתי-חולים, במד"א, בבית תמחוי, בבית אבות סיעודי וכן הלאה.

 2. לנודניק הגיב:

  הוא הצהיר. הבנת. הצהיר.

 3. בן ארצי בכותרות הגיב:

  בכל מהדורות החדשות של רשת ב’ ב-12 השעות האחרונות תופס מר בן ארצי היקר ….כותרות. האם זה בגלל הדוד היקר שלו?

 4. חדשות הגיב:

  מי שאינו יודע מה זו תגובה למאמר – גם אינו
  יודע מה היא חדשה, המתםרסמת ב"חדשות" כשהיא
  חדשה.

 5. התובע ערך השוואה מוצדקת הגיב:

  יש לראות בברכה את ההשוואה שערך התובע סרן ירון קוסטליץ, כאשר הקביל את התנגדותו של יונתן בן ארצי כיום לתקופה אחרת כמו מלחמת העולם השנייה. בן ארצי נשאל אם היה מסרב להתגייס לצבא הנלחם בהיטלר – כמו היה נדרש להתגייס לאחד מצבאות בעלות הברית. אבל את בן ארצי צריך לשאול לא איך היה מתנהג כבריטי, רוסי או אזרח אמריקאי – שנקרא להתגייס נגד הצבא הנאצי. את בן ארצי צריך לשאול מה היה עושה לו היה גרמני. בהשוואה כזו, תשובתו כי הוא מסרב להילחם – מוצדקת שבעתיים. זוהי המלחמה האמיתית. היא אינה נעשית עם מדים ונשק. אילו מרבית אזרחי גרמניה של שנות ה-30 היו נוהגים כמותו, ספק בכלל אם היתה פורצת מלחמת העולם השנייה. אמיר

 6. אזרח הגיב:

  השאלה אינה מי הוא פציפיסט אמיתי או מי מבין יותר בפסיפזם.
  בן ארצי מעורר אנרכיה במדינה ועל זה הוא נענש.
  חיילים נהרגו על מנת שהוא יגיע לגיל 18 בביטחה במדינתו ועתה עליו לתרום את חלקו על פי חוק .
  מעשיו מעוררים אנרכיה וזלזול בחוק במדינה ולכן עליו ללמוד דמוקרטיה בכלא עד שיבין כי כל מי שפועל בניגוד לחוק סופו לכלא בדיוק כמו כל רוצח או גנב או אנס.
  בן ארצי נהנה מעיתונות תומכת וחופש עיתונות שזה חלק מהדמוקרטיה אבל אינו רוצה לתת את חלקו לדמוקרטיה מתוך מניעים אישיים אגואיסטים ולכן אין בליבי שום רחמים כלפיו.
  שיענש כמו כל פושע.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים