הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוגוסט, 2003 36 תגובות

בגיל 44 ארזתי מזוודות ומשפחה ונסעתי לבוסטון ללימודי דוקטורט. ברחתי כל עוד נפשי בי מארץ אהובה אך מתנכרת מעם שטוף במיליטרזים ואטום לבב לסבל ה"אחר". הגשמתי חלום רב שנים. נולדתי בישראל גדלתי בה בה גידלתי את בנותיי ובה הייתי פעילה בקבוצות שמאל כאלה ואחרות מאז מלחמת לבנון. האינתיפדה השניה שברה את רוחי. מהצד שלנו. האטימות, העיוורון, הפשיזם הגובר, עשו את החיים כאן לבלתי נסבלים. בגיל 44 לקחת הכל ולנסוע זה לא פשוט. הרגשתי בורחת על נפשי מחפשת ארץ אחרת.

באוניברסיטה שלי נשבעתי לעצמי שאני מחפשת נושאים לדוקטורט הכי רחוק מפוליטיקה שאפשר. אחרי חודש חזרתי למקורות ולפוליטיקה. בחרתי כנושא: נשים פעילות שלום-תהליכים קבוצתיים ואישיים, מהיבט פמינסטי. חזרתי לקרוא על הסכסוך, הפעם באנגלית ומאת חוקרים אמריקאים בעיקר. הלכתי לקורס מצוין ברדקליף על נשים ומיליטרזים ושומרי שלום (שומרות שלום) ושקעתי עמוק במחקר על ההבטים הפסיכולוגיים של הסכסוך והנושא של נשים ושלום בישראל ופלסטין.


עכשיו קיץ ואני בביקור מולדת. כל כך התגעגעתי שכאב לי לפעמים כל הגוף. לא הצלחתי לברוח ולא להתרחק. כן יש שקט ושלווה אחרים בבוסטון אבל המים הרבים ומקסימים ביופיים (אגמים אגמים ועוד אגמים) הם לא שלי והירוק גם כן לא.


אין לי ארץ אחרת גם אם אדמתי בוערת. זו אהבה כואבת עטופה בשכבות של תסכול וניכור ושייכות וכעס. רק מרחוק אמדתי את גודל אהבתי והיא יכלה לי.


עוד שנה בלימודים ואני חוזרת ליישם את המחקר שלי ולהמשיך לפעול למען השלום. בהתפכחות ובחוסר יכול לוותר על התקווה.

תגובות
נושאים: עדכונים

36 תגובות

 1. יאיר בוימל הגיב:

  לאירית היקרה
  כדי להימנע מקלישאות (שלך) ומתגובות ציניות (שלי) אולי תפרטי מדוע לא תישארי בבוסטון (אם, נניח, יציעו לך משרה, דירה וכו’ וכו’)ובעיקר: מה בדיוק, אבל בדיוק, מושך אותך כאן.
  אלה הן שאלות קשות. גם אני הופך בהן לפעמים.
  בברכה,
  יאיר בוימל

 2. ציון הלא תשאלי הגיב:

  אירית,

  כולנו יודעים מדוע נמלטת מכאן (ומקנאים), אבל מדוע בחרת דווקא לברוח ל…שם ???

  ציון

 3. לאירית מאורית הגיב:

  אני יודעת שאת עושה עבודה יפה ומאחלת לך הצלחה. אין ספק שחסרים כאן מהיגים שיוציאו אותנו מהסחי והשחיתות בהם אנו שקועים. התקשורת ,לצערי, משתפת פעולה עם עוכרי ישראל ולקרוא עיתון ו/או לשמוע חדשות זה מתכון בדוק לקבלת מרה שחורה.אולם יש כאן מאות אלפי אנשים טובים ולמרות שזה לא בא לידי ביטוי בתקשורת נעשים כאן גם הרבה דברים טובים. המדינה זקוקה לאנשים כמותך כאן.(הגלות תשאר תמיד גלות ועולם זר ושונא). בבקשה ממך ,חזרי הביתה.

 4. לאורית הגיב:

  ראשית, גלות היא בכל מקום. עד שלא יבוא משיח צדק, הגלות נמשכת.
  שנית, אם התכונת לגולה במובן הגאוגרפי, אזי אני שמוך ובטוח שבהרבה משומות בארץ אפשר למצוא לא פחות שנאה ומשטמה מאשר בבוסטון.

  כל טוב,

  דן תמיר

 5. לדן תמיר-מאורית הגיב:

  אתה צודק ,ואני אומרת לך ממרומי גילי הוותיק שקשה לחיות כאן וכמעט בלתי נסבל.הבעיה העיקרית שלנו היא חוסר התרבות וחוסר התחשבות מצד כולם וזה מתכון לאבדון.אולם מאחר והעולם שונא אותנו ומזכיר לנו את זה כל הזמן,עלינו לבנות כאן משהו יותר טוב.

 6. מי הם "אותנו" ? הגיב:

  היא כותבת: "העולם שונא אותנו" ? את מי ? אותנו,הכותבים ב"הגדה השמאלית" – העולם אינו שונא.

 7. עובד סוציאלי הגיב:

  אני משרת בגדוד מילואים המשרת כרגע בשטחים. החומר האנושי המרכיב את הגדוד הוא ממש ממש מלח-הארץ.עירוניים,קיבוצניקים, מושבניקים, חילוניים ואנשי הכיפה הסרוגה. המכנה המשותף לכולם הינו הרצון לבצע את התפקיד במלואו תוך כדי התחשבות מקסימלית בסבל האוכלוסיה המקומית. אנשים מביאים מהבית מתנות לילדים הפלסטינאים ואוכל ומוצרי צריכה( וגם כסף) למבוגרים. כולם בדיעה אחת שצריך לסיים את הכיבוש במהירות חוך כדי הבטחת בטחון לעם ישראל ורווחה לפלסטינאים. בשבת האחרונה הגעתי לחופשה. במוצ"ש נגשנו חברתי ואני לחוף הים וכשעמדנו לצאת מהחניה שמנו לב לרכב מפואר מסוג אאודי שעמד מונע במעבר ומנע ממכוניות שיצאו מהחניה לצאת לכביש הראשי. נגשתי אליו לאחר המתנה של כ-10דקות ובקשתי מאדם (מבוגר כבן 70) שיואיל בטובו לאפשר לי לצאת מהחניה הנ"ל שלח אותי מעל פניו בתנועת ביטול. ממכונית אחרת יצאה אישה צעירה ופנתה לבת זוגו של הנהג המפריע וביקשה שיאפשר לה לעבור וזו סרבה לבקשתה. רק כאשר הגיע רכב משטרתי ודרש מהנהג לזוז הואיל הלז לזוז מספר מטרים. ארוע כזה של חוסר תרבות וחוסר התחשבות מינמלי גרם לי לרגע לחשוב על נטישת מדינת הגועל נפש הזו.אבל מיד נזכרתי בחברה שאיתי בגדוד המילואים ואמרתי לעצמי יש כאן אנשים טובים וכדאי להשאר. לאירית אני מבין את הרגשתך אך מציע לך להסתכל על חצי הכוס המלאה.

 8. ל.."מי הם אותנו?- מענה לשאלתך מאורית! הגיב:

  העולם שונא אותנו כיהודים ולפעמים ( כאשר אני רואה את השחיתות שפשטה בכל מקום ואת תרבות ה"מותר לי" ו"אני ואפסי עוד") אני חוטאת במחשבה מה הייתי עושה לו הייתי חלק מ"העולם" . אולם מיד אני חוזרת לעצמי ואומרת אני יהודיה, בת העם היהודי לטוב ולרע. אני לא עוזבת את המקום אליו הגיעו הורי(מהתופת של אירופה)ובנו והקימו משפחה. אני לא חוזרת לאותה תופת עתידית או ל"סיר הבשר" אשר באמריקה,אוסטרליה או ניו-זילנד. להזכירך : היטלר חדש שיחפש יהודים עד דור חמישי על מנת להשמידם יכול לקום בכל מקום(גם כאן לא חסרים שונאי ישראל,אולם כאן יש לנו כח, צבא ונשק להגנה עצמית). לכן אני קוראת לאירית לשוב הביתה כי חסרים כאן אנשים כמותה.

 9. גם לפאראנואידים יש אויבים הגיב:

  אבל למה הם "מגיבים" דווקא ב"הגדה השמאלית" ?

 10. שי הגיב:

  כמה נחמד לתת לילדים במחסום סוכריות. איזה אצילי.

 11. כולא סוציאלי הגיב:

  אני כלוא בכלא הממוקם כרגע בשטחים. החומר האנושי של הכולאים (הסוהרים) הוא ממש ממש מלח-הארץ. עירוניים, קיבוצניקים, מושבניקים, חילוניים ואנשי הכיפה הסרוגה. המכנה המשותף לכולם הינו הרצון לבצע את תפקיד הכולא במלואו תוך כדי התחשבות מקסימלית בסבל האוכלוסיה המקומית הכלואה. הכולאים מביאים מהבית מתנות לילדים שבגטו ואוכל ומוצרי צריכה (וגם כסף) למבוגרים. כולם בדיעה אחת שצריך לסיים את מחנה המעצר במהירות תוך כדי הבטחת ביטחון הכולאים שבחוץ (עם ישראל) ורווחה לכלואים (פלסטינאים) שבפנים. כולא אחד סיפר לי כי בשבת האחרונה הוא הגיע לחופשה. במוצ"ש הוא וחברה שלו הלכו לחוף הים וכשעמדו לצאת מהחניה שמו לב לרכב מפואר מסוג אאודי שעמד מונע במעבר ומנע ממכוניות שיצאו מהחניה לצאת לכביש הראשי. הוא ניגש אליו לאחר המתנה של כ-10 דקות וביקש מאדם (מבוגר כבן 70) שיואיל בטובו לאפשר לו לצאת מהחניה הנ"ל שלח אותו מעל פניו בתנועת ביטול. ממכונית אחרת יצאה אישה צעירה ופנתה לבת זוגו של הנהג המפריע וביקשה שיאפשר לה לעבור וזו סרבה לבקשתה. רק כאשר הגיע רכב משטרתי ודרש מהנהג לזוז הואיל הלז לזוז מספר מטרים. ארוע כזה של חוסר תרבות וחוסר התחשבות מינמלי גרם לו לרגע לחשוב על נטישת מדינת הגועל נפש הזו. אבל הוא מיד נזכר בחבר’ה שאיתו בכלא שמשמשים ככולאים ואמר לעצמו יש כאן אנשים טובים וכדאי להשאר. לאירית אני מבין את הרגשתך אך מציע לך להסתכל על חצי הכוס המלאה.

 12. לעובד הסוציאלי הגיב:

  אתה מבטא את עיקר הבעיה בחברה הישראלית, למרות שאינך מודע לבעיה זו. חוסר נימוס בכביש יכול להוציא אותך מדעתך, עד מחשבות של ירידה מהארץ (ותחושת גועל נפש ועוד ועוד…). ואולם, אתה עיוור לסבלם של 3.5 מיליון בני אדם, הכלואים תחת השגחתך האישית כשאתה במילואים. יותר מכך. היותך שם ממלאת אותך גאווה עד שאתה מוכן לשכוח את ההתנהגות חסרת הנימוס בכביש. כל כך אטומים אנחנו, עד שהפכנו את היוצרות. כליאת בני אדם פחותה אצלנו מהתנהגות "לא תרבותית". אתה מתגאה על כך שאתה מחלק סוכריות לילדים שאתה כולא? חשבת פעם מה מרגישים אנשים שכל חייהם עוברים תחת קנה הרובה שלך ושל חבריך, 12 חודשים בשנה? שים עצמך במקומם ולו לשבוע, רק לצורך ניסוי. אני אתנדב להביא לך סוכריות.

 13. למר כולא היקר!- הגיב:

  כנראה שאתה נמנה עם אותם חסרי חינוך, חסרי התחשבות וחסרי תרבות. אינך יודע מה היא המשמעות של דרך ארץ וכבוד לזולת. דבריך מלאים חוצפה וזילזול ואני לא הייתי רוצה להיות בן משפחה שלך ובוודאי לא חבר שלך. אותם אנשים מלח-הארץ הם עמוד השידרה של כל חברה ומדינה. אנשים כמוך הם נשואי כתבתה של אירית הלפרין.

 14. לזה שמעלי הגיב:

  "בגיל 44 ארזתי מזוודות ומשפחה ונסעתי לבוסטון ללימודי דוקטורט. ברחתי כל עוד נפשי בי מארץ אהובה אך מתנכרת מעם שטוף במיליטרזים ואטום לבב לסבל ה"אחר"." זה מה שהיא כתבה. מבין? זה. מיליטריזם אטום לסבלו של האחר זה חייל מילואים שמחלק סוכריות במחסומים לילדים וכסף להורים שלהם. כנראה שהיא לא התכוונה אל "הכולא" היקר, אלא לכולא היקר.

 15. כולא סוציאלי הגיב:

  אני שומר על אזרחי מדינת ישראל מפני רוצחים שפלים הנמצאים בשטחים ומקבלים סיוע רוחני (ויתכן שגם אחר) מאנשים רעים שונאי עמם ועצמם. החומר האנושי של העומדים על המשמרת הוא ממש ממש מלח-הארץ. עירוניים, קיבוצניקים, מושבניקים, חילוניים ואנשי הכיפה הסרוגה. המכנה המשותף לכולם הינו הרצון לבצע את תפקידם במלואו תוך כדי התחשבות מקסימלית בסבל האוכלוסיה המקומית שסובלת בעטיים של כנופיות הרצח מבני עמם. הם מביאים מהבית מתנות לילדים שסובלים בגלל מנהיגיהם המטורפים ושליחי הרצח שלהם ואוכל ומוצרי צריכה (וגם כסף) למבוגרים. כולם בדיעה אחת שצריך לסיים את הכיבוש האומלל במהירות תוך כדי הבטחת ביטחון עמם שמוכה ע"י כנופיות הרצח האיסלאמיות רק בגלל שהוא יהודי ורווחה לעם הערבי הסובל ממעשי כנופיות מנהיגיו. הבעיה של העם הערבי בשטחים היא שמנהיגיו ואנשי שלומם במדינת ישראל מביאים אותו ל"נכבה" חדשה בעוד הם צוברים מליוני דולרים בבנקים באירופה ומכינים להם מקום מקלט בטוח, שלו ומפנק.ההבדל בין אותו מלח הארץ לאחרים …הוא שחברה ומדינה קמות ומשגשגות הודות להם ו ל מ ר ו ת קיומם של אותם שאני מכנה אחרים……….

 16. עובד סוציאלי ביום וכובש אכזר בלילה (במילואים) הגיב:

  מפליא שאותו איש מילואים, מלח הארץ כהגדרתו, שמחלק סוכריות לילדים בכדי להמתיק את מר גורלם – הוא עובד סוציאלי. אוי לנזקקים לשירותי רווחה שמטופלים אצל אדם שביום הוא תומך ואוהב, ובלילה (במילואים) הוא אכזר ורע לב לסבלות הפלסטינים. אם הוא מתנגד לכיבוש וגישתו היא סוציאלית (אנושית, הומאנית אולי), אין לו מה לחפש בשטחים. עליו לסרב/ להתחמק/ להוציא גימלים/ לקנות כרטיס לחו"ל – הכל רק לא להיות שם. אחרת כל הדיבורים שלו הם הונאה עצמית אחת גדולה.

 17. למילואימניק ששומר גם עלי הגיב:

  א) אני מעולם לא ביקשתי ממך לשמור עלי – צא מיד מהשטחים.
  ב) גם הפלסטינים לא ביקשו ממך לשמור עליהם – צא מיד מהשטחים.
  ג) אין אדם אחד בשטחים שיסכים לניתוח שלך כאילו אתה שומר מפני מעטים על חשבון הרבים – צא מיד מהשטחים.
  ד) אזרחי ישראל הערבים, מרבית החרדים והשמאל האמיתי לא ביקשו ממך לשמור עליהם – צא מיד מהשטחים.
  ה) אתה לא שומר על מדינת ישראל, אתה שומר על מתנחלי ישראל – צא מיד מהשטחים.
  ו) אולי נשלחת בידי ממשלה נבחרת – אך זו קנתה את שילטונה בכסף (של סיריל קרן) – צא מיד מהשטחים.
  ז) גם חבריך לא שומרים על אזרחי ישראל, אלא שמרים איש על עצמו – צא מיד מהשטחים.
  ח) לולא היותך שם לא היו רציחות ופיגועים – צא מיד מהשטחים.

 18. אדם רגיל הגיב:

  1.נקלעתי לוויכוח הבלתי נגמר שלכם 2.אני אדם רגיל(שכיר שקורע את התחת) 3.אני לא ‘מלח הארץ’ 4.לא שיך לשום תנועה פוליטית-הצבעתי כתמיד עבור יוסי שריד,ואמשיך להצביע עבורו 5.אני משרת במילואים לא מתוך שמחה אלא מתוך מחויבות 6.אני מעדיף לא ללכת למילואים ולעשות לי ולמשפחתי 7.אך אזרחות טובה פרושה לעשות גם למען המדינה שלך 8.המדינה שלנו במלחמה על חייה, הקרקע בוערת האויבים רק מחכים שנראה סימני חופשה ועיפות 9.ואתם שמאלנים קיצוניים,לכו לתרום למדינה שלכם ולא…עזבו אותנו במנוחה וצאו מחיינו.

 19. ר.צ. הגיב:

  בתאריך 11.8.03 הצגתי מצגת במסגרת החוג למדע המדינה בנושא תקשורת וחופש הדיעה. העליתי על נס את התופעה שאין לה אח ורע בהסטוריה של מדינות במצב מלחמה ,שקימת במדינת היהודים קבוצת אנשים(יהודים) שמבטאת את התנגדותה למדינת ישראל ותומכת ללא סייג באויב. קבוצה זו מאמינה ודוגלת בערכים שהיא אימצה לעצמה והיא תוקפת ללא הרף ,תוך שימוש בהשוואות לנאצים,את מוסדות המדינה, מנהיגיה ואנשי כוחות הבטחון שלה ,ולא תשמע ממנה ולו מילת גינוי על מעשי הרצח הנפשעים של האויבים.יתרה מזאת,אנשים משקיעים מזמנם וממרצם -בהתנדבות, חינם אין כסף. הנוכחים בכיתה שללו את טענתי ואמרו שהקבוצה הנ"ל לא עובדת בהתנדבות אלא מקבלת הרבה מאד כסף מתנועת ההתנגדות של האויב והיא למעשה שופר התעמולה שלו המיועד ליצור דיפרסיה בעם שלהם עצמם. הרגשתי חובה גדולה לכתוב כאן בעיתון ולספר מה חושב הציבור (וכנראה יודע) על קבוצת אנשים זו.

 20. לר.צ. הגיב:

  לר.צ. – אתה כנראה חי במדינת היהודים, אני במדינת ישראל. אתה החלטת בשבילי שאני יהודי (אופייני לפטרונות הימין) אני בן אדם ואזרח במדינה ישראל (ולא, אני לא ערבי או מוסלמי). אתה החלטת שזה הם ואנחנו, אצלי ה"הם ואנחנו" נגמר בכיתה ו’, במלחמות של ילדים. אני מתנגד לכיבוש, לדיכוי ולניצול. אם אתה כבוש, מדוכא או מנוצל – אני אתמוך בך נגד כל אלה שאתה מנסה להשתחרר מאחיזתם. כרגע אתה כובש את הפלשתינאים, מדכא את שאיפותיהם ומנצל את אדמתם, את כוח עבודתם ואת פרי עמלם. לפי השקפתי, אין לי ברירה אלא לתמוך בפלשתינאים ולהתנגד למעשיך. כך שזה לא הם, ואנחנו. אתה טוען שהכל בעולם זה כסף, ורק כסף. אם יש בידך הוכחות לכך שמישהו משלם לי או לחברי בשמאל כסף, הצג אותן לציבור. אתה מסתתר מאחורי ר"ת, כי אתה יודע שאתה צפוי לתביעת דיבה, שגם תפסיד בה. ישראל לא דומה לגרמניה הנאצית של 1945-1939, אך בהחלט יש כיום מאפיינים הדומים למה שהיה בגרמניה ב-1933. אבחנתך שיטחית ורדודה, ואינה מתאימה למציגי מצגות במדע המדינה.
  דרך אגב, בכל מאבק היסטורי כמתואר כאן, היתה קבוצה קטנטנה שהתנגדה לרוב, ואף זכתה ברבות הימים להכרה עולמית. ודי להזכיר את חסידי אומות העולם של גרמניה, פולניה ואוקראינה. עליהם בוודאי אינך יכול לכתוב את הקטע שכתבת כאן.

 21. ר.צ. בדקתי ומסתבר שטעיתי הגיב:

  אני מתנמל ,פשוט קיבלתי אינפורמציה שגויה. ובכן אותה קבוצה שדובר בה שונאת את היהודים ב ח י נ ם ,(ולא מקבלים כסף עבור זה ) והרי כולנו יודעים מה קרה בגלל שנאת חינם. בגלל שנאת חינם נחרב בית המקדש.

 22. אתה מפספס את הנקודה הגיב:

  לר.צ. התנגדות לכיבוש אינה פירושה לשנוא. אדם המתנגד לכיבוש אין זה אומר שהוא שונא אותך או אף אחד אחר. שוב אתה מסתכל על הכל בעין צרה של "הם ואנחנו". צא מזה.

  שנאת חינם אגב, אינה קשורה לתמורה כספית. הכוונה שנאה בלא כל סיבה אלא לשם שנאה. מדבריך עולה כי אתה זה ששונא את כל מי שאחר. אתה שונא את כל מי שאינו יהודי להגדרתך. זו שנאת חינם.

 23. אלמונית פלמונית הגיב:

  מכיוון שאני מכירה את אורית ונודע לי על המכתב שכתבה קראתי גם את התגובות השונות למכתב וחלק מהן כלל לא קשור אליו אלא התפלמסות גרידא. במיוחד מצאה חן בעיני זה שכתב:אתה מפספס את הנקודה. הסבר בדרכינעם ושכנוע.

 24. נירה שיכר -אלזן-איך אתם מסכימים לפרסם את התגובה המצ"ב שהופיע אצלכם ב-13/8 ? הגיב:

  אני שומר על אזרחי מדינת ישראל מפני רוצחים שפלים הנמצאים בשטחים ומקבלים סיוע רוחני (ויתכן שגם אחר) מאנשים רעים שונאי עמם ועצמם. החומר האנושי של העומדים על המשמרת הוא ממש ממש מלח-הארץ. עירוניים, קיבוצניקים, מושבניקים, חילוניים ואנשי הכיפה הסרוגה. המכנה המשותף לכולם הינו הרצון לבצע את תפקידם במלואו תוך כדי התחשבות מקסימלית בסבל האוכלוסיה המקומית שסובלת בעטיים של כנופיות הרצח מבני עמם. הם מביאים מהבית מתנות לילדים שסובלים בגלל מנהיגיהם המטורפים ושליחי הרצח שלהם ואוכל ומוצרי צריכה (וגם כסף) למבוגרים. כולם בדיעה אחת שצריך לסיים את הכיבוש האומלל במהירות תוך כדי הבטחת ביטחון עמם שמוכה ע"י כנופיות הרצח האיסלאמיות רק בגלל שהוא יהודי ורווחה לעם הערבי הסובל ממעשי כנופיות מנהיגיו. הבעיה של העם הערבי בשטחים היא שמנהיגיו ואנשי שלומם במדינת ישראל מביאים אותו ל"נכבה" חדשה בעוד הם צוברים מליוני דולרים בבנקים באירופה ומכינים להם מקום מקלט בטוח, שלו ומפנק.ההבדל בין אותו מלח הארץ לאחרים …הוא שחברה ומדינה קמות ומשגשגות הודות להם ו ל מ ר ו ת קיומם של אותם שאני מכנה אחרים……….

 25. באמת איך ? הגיב:

  אתה גם שומר עלינו מכנופיות הרצח היהודיות
  שהשב"כ הרחמן אינו מצליח לחסלן ? האם אתה
  גם מודע למלירדים שהמקורבים לשלטון בישראל
  או השולטים עצמם, גורפים לכיסיהם כשאתה
  "מלח הארץ", שומר עלינו בשטחים הכבושים, כפרייר מצוי ?

 26. להרגיש פרייר מבלי יכולת לשנות , זה להעניש את עצמך! הגיב:

  השחיתות גואה , הגניבות הידי מנהל הולכות ומתרבות. אבל הכי גרוע שהמשרד הכי חשוב דהיינו משרד החינוך והתרבות נמצא בידי פוליטרוקית מדרגה נמוכה שלא מנסה לתקן את האין חינוך ואין תרבות.הציבור איבד את הבושה והכל מותר. וככתוב: "ובימים ההם אין מלך בישראל,איש הישר בעיניו יעשה." ולכן יותר מתמיד חשוב לקים את מה שאמרתי בתגובתי הקודמת .

 27. גם אהוד ברק הוא לא פרייר הגיב:

  ראית את הבית החדש שלו ? ראית את ביתו של
  נתניהו – גם אז, לא הרגשת ג"פרייר" ?

 28. לפתח תחושת שייכות לוקח זמן הגיב:

  אירית, אני מציעה לך לא לוותר כל כך מהר. אחרי חודשיים של אופוריה בארץ לאחר שתחזרי לסביבה המוכרת תיתפסי את ראשך בצער ותזעקי: ‘מה עשיתי?’ ‘למה חזרתי?’.
  לוקח זמן לפתח תחושת שייכות למקום חדש. קל יותר לעשות את זה במקום שבו יש עוד ישראלים. אני עצמי מרגישה מנוכרת גם לנעשה בארץ וגם לאופיה של ארה"ב. בריטניה או קנדה נראים לי מתאימים הרבה יותר לבעלי השקפות של שמאל.
  בהצלחה בכל אשר תיבחרי!

 29. ל "באמת איך?-לתגובתך הגיב:

  אני לא מרגיש פראייר כאשר:1 אני נאמן למדינה, 2,כשאני משלם מיסים כחוק, 3, כשאני נוסע כחוק, 4,אני נאמן לרעיתי ,5, אני נאמן למעביד שלי, 6,אני הוגן עם: משפחתי, חברי,הקולגות של, הכפיפים לי בעבודה, המשרתים עמי במילואים, לסיכום; יש הרבה מאד כמוני והרבה מאד טובים ממני אולם ,לצערי, יש יותר מידי אנשים שלא עושים את הדברים הנ"ל

 30. לאירית הלפרין תראי את מי את אוהדת הגיב:

  את החמאס והגיהאד ואת יאסר

 31. MorninGlory הגיב:

  You did the right thing!
  Good Luck – why suffer, why?

 32. איך מורה ערבי אב לילדים משמיד ילדים?! הגיב:

  המח לא מבין והלב לא תופס איזה חינוך מעוות קיבל ונתן המורה הערבי מחברון.חינוך שמטרתו להשמיד ולרצוח כמה שיותר ילדים יהודים.חינוך מבית היוצר שלאדולף היטלר ,היידריך ,מילר, הימלר ,איכמן ו,גבלס וחברם הטוב המופתי הירושלמי. אל נקמות ה’ אל נקמות יופיע!

 33. איך רופא יהודי (גולדשטיין) ואב לילדים משמיד בני אדם?! הגיב:

  המוח לא מבין והלב לא תופס איזה טיפול מעוות קיבל ונתן הרופא היהודי מחברון. טיפול שמטרתו להשמיד ולרצוח כמה שיותר ילדים ערבים. טיפול מבית היוצר של אדולף היטלר, היידריך, מילר, הימלר, איכמן וגבלס. אל נקמות אללה, אל נקמות יופיע!

 34. אויב ועוכר ישראל אתה-מסכנים הוריך ובני משפחתך עלוב נפש אתה יש להוקיע אותך ממשפחת העמ הגיב:

  המגיב/ה: איך רופא יהודי (גולדשטיין) ואב לילדים משמיד בני אדם?!
  המוח לא מבין והלב לא תופס איזה טיפול מעוות קיבל ונתן הרופא היהודי מחברון. טיפול שמטרתו להשמיד ולרצוח כמה שיותר ילדים ערבים. טיפול מבית היוצר של אדולף היטלר, היידריך, מילר, הימלר, איכמן וגבלס. אל נקמות אללה, אל נקמות יופיע!

 35. שירי הגיב:

  אני פשוט לא מבינה אותכם- כשאני אומרת אותכם, אני מתכוונת לכל הציניים למינהם שבטוחים שהם כל-כך הרבה יותר טובים ממי שמחלק סוכריות לילדים ערבים.
  מה אתם עושים כדי לשנות את מה שקורה?אתם לא רוצים שישמרו עליכם?אתם באמת חושבים שאם נניח את הנשק הכל יהיה "סבבה ואחלה.."?אולי לחלק סוכריות זה לא רציני, אבל המילואמניק שכתב את זה לפחות לא שמלאני ציני ושחצן.
  אני לא ימנית או שמאלנית אבל אני כן שונאת ציניות,יהירות וצביעות. ואני חוששת שאם תסתכלו על השסע החברתי שנוצר או תמיד היה קיים (אני מתנצלת אם אני אלאה אותכם במה שכל-כך ברור)מצב שבו השמלאנים הם האליטה בד"כ האשכנזית שיכולה להרשות לעצמה לזלזל במי שהיא רוצה. זה ממש מתסכל לראות שלא חל שום שינוי מימי מפ"אי.
  אתם כמו כולם!ואל תחשבו לרגע שאתם יותר טובים
  אם כבר, אתם יותר גרועים מהאספסוף. לפחות הימנים לא לוקחים לעצמם זכויות יתר ולא חושבים שכל מי שלא חושב כמוהם הוא אידיוט שאפשר לצחוק עליו.

  כשנכנסתי לאתר חשבתי שאני אמצא שיחה על רמה עם מורכבות ועניין.
  אבל מצאתי התנשאות וגאוותנות. בהחלט מאזב

 36. לשירי שלום( מאיציק) הגיב:

  את ממש מבטאת את מחשבותי לגבי היהירות וההתנשאות שמגלים חלק מהמשתתפים. שאלתי ואמרו לי ואני מאמין שמדובר בצעירים בגיל גיוס שמרדו בהוריהם ובמשפחתם ופרקו כל עול ומחויבות. הם באים מבתים אמידים וכלכלית לא חסר להם דבר. חסרה להם אהבה. הוריהם היו עסוקים כל השנים בקריירה ובעשית כסף ולא השקיעו אהבה ביוצאי חלציהם אלא רק כסף. ומזה יוצא כזה. מחד הם משתמטים מגיוס חובה ומאידך הם לא תורמים בצורה אחרת לקהילה. הדבר היחידי שהם מצטיינים בו זה "עורבות"-קר..ע קר..ע רק רע רק רע כמו אעורבים שחורים שמציקים לסביבתם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים