הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באוגוסט, 2003 14 תגובות

על אף השעה המאוחרת המסעדה הירושלמית היתה הומה מאדם. בדיוק שילמתי את החשבון כאשר הטלפון הסלולארי צילצל. "הם עצרו את ג’מאל, יוסוף ושבעה עשר אנשים אחרים!" צעקה האישה מעברו השני של הקו. "אנחנו לא יודעים לאן לקחו אותם, אבל עירית, עזרא, עמיאל ותמרה בדרכם למחסום הצבאי…"

עזבתי את המסעדה יחד עם פאריד ומונדיר, ונסענו אל עבר מחסום 300 המפריד בין ירושלים לבית-לחם. בדרכנו, מונדיר העיר, כי הזמן והיום של הפעולה נבחרו בקפידה. בחצות הלילה קשה להזעיק עו"ד שיפנה לבית המשפט, ועיתוני סוף השבוע כבר נסגרו. ביום ראשון, הוא הוסיף, האירוע לא יהיה חדשות.


זו היתה הפעם השלישית שכוחות מג"ב פלשו לנועמאן, כפר פלסטיני קטן הממוקם דרומית לירושלים. כפר זה, יחד עם 27 כפרים אחרים, סופח לשטח המוניציפאלי של ירושלים מייד לאחר מלחמת ששת הימים. שלא כמו רוב תושבי הכפרים השכנים שנרשמו על ידי המדינה כתושבים ישראלים (בניגוד לאזרחים) תושבי נועמאן קיבלו תעודות זהות של הגדה המערבית. מדובר, אם כן, בסאגה קפקאית, שהרי תושבי נועמאן ובתיהם שייכים למערכות משפטיות ומנהליות שונות: הבתים והאדמה שייכים למערכת העירונית הירושלמית בעוד שתושביהם כפופים לשלטון הצבאי החל על הגדה המערבית.


הגענו למחסום לאחר חצות. תשעה-עשר הגברים כבר היו שם, דחוסים בתוך צריף פח קטן. כמה מהם היו בשנות העשרה המאוחרות, אך רובם היו באמצע שנות השלושים לחייהם, ושניים או שלושה היו כבני שישים, גילו של אבי.


העצורים תיארו כיצד השוטרים נכנסו לבתים, העירו את יושביהם, כולל את הילדים, וכינסו את כל הגברים בפתח הכפר. כל מי שלא היה זקן מכדי ללכת ברגל היה חייב להתלוות אליהם. ההאשמה היתה "שהייה בלתי חוקית בישראל", בז’רגון הצבאי שבח"ים.


תאר לעצמך שכל חייך התגוררת בכפר ושלא רק אתה, גם הוריך, נולדו בו. ארבעת ילדיך הולכים לבית הספר הסמוך, ואילו אתה עובד אדמה, מגדל עצי זית וחיטה. לילה אחד המשטרה מופיעה בפתח ביתך. השוטרים מכריחים אותך ללכת למחסום, מרחק כמה קילומטרים, ושם מודיעים לך שהנך תושב בלתי חוקי ועליך לעזוב את ביתך ואת אדמתך.


אתה, כמובן, טוען להגנתך שנולדת בכפר ושכל חייך התגוררת בו. השוטר האחראי מבקש את תעודת הזהות שלך. הוא בוחן אותה ואומר שעל פי התעודה הינך תושב הגדה המערבית, לא תושב הכפר, ולכן עליך להתפנות מיד מביתך. "כל שאני מנסה לעשות הוא לשמור על שלטון החוק", מסביר השוטר.


על אף ששלטון החוק נקשר לרוב בתודעה עם צדק ודמוקרטיה, ההיסטוריה מראה כי לעתים החוק מאפשר ומכשיר פשעים מתמשכים. משטר האפרטהייד בדרום אפריקה כמו גם הכיבוש האכזרי בשטחים תוחזקו ושועתקו על ידי שלטון החוק.


אך מדוע כעת? מדוע, לאחר שלושים ושש שנות כיבוש, החליטה ממשלת ישראל לכפות את חוקיה הדרקונים על תושבי נועמאן? על מנת לפצח את התעלומה יש לנסוע לנועמאן ולהתבונן דרומה. לא הרחק משם הדחפורים עובדים במרץ. אלו הדחפורים שבונים את גדר ההפרדה, רצועה סבוכה של כבישים, גדרות, מחסומים ותעלות. המטרה היא להשתלט על האדמה הצפונית לגדר כשהיא נקייה מתושביה הפלסטינים. משמעות הדבר היא גירוש תושבי נועמאן מבתיהם; במלים אחרות, טרנספר.


נועמאן מהווה דוגמה אחת מני רבות הממחישה כיצד הגדר נבנית כדי להפקיע אדמה פלסטינית, לגרום לבעלי האדמות לעזוב את מקום מגוריהם, ולקבוע עובדות בשטח שישפיעו על כל הסדר עתידי בין ישראל לפלסטין. הבנק העולמי פרסם לאחרונה דו"ח המעיד על כך שעד סיום בניית הגדר 95,000 פלסטינים יגורו בבנטוסטאנים.


בשעה שלוש לפנות בוקר השוטרים שיחררו את העצורים הפלסטינים, אולם רק לאחר שהזהירו אותם שהם ייענשו אם לא יעזבו את בתיהם בעתיד הקרוב.


זו היתה הפעם השלישית בשבועות האחרונים שהגברים נלקחו מבתיהם באישון לילה, רק שהפעם המשטרה נהגה במשנה זהירות מפני שחברי תנועת תעאיוש (שותפות ערבית יהודית) היו במקום ועקבו אחר המתרחש.


לקחנו את תושבי נועמאן לצומת הקרובה לכפר והמשכנו הביתה. בעוברנו על פני הפאבים והדיסקוטקים, שאפנו את חיי הלילה הירושלמים.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. לניב הגיב:

  אתה יודע מה הבעיה של השמאל שלכם? הוא עסוק בקטנות. אנשים כמוכם יכולים להיות מנהיגים פוליטיים. אבל במקום זה אתם מתעסקים בלעזור ל17 איש. צריך לעזור ל-10 מיליון.

  ככל שתמשיכו עם הפינה הקטנה שלכם כך האפקטיוויות תעלם. חבל.

 2. אזרח הגיב:

  ואיך כבודו לניב עוזר ל 10 מיליון ?
  או שלמעשה הוא אינו עוזר לאיש ?

 3. שלומי הגיב:

  אז תעבור לתל אביב ואל תפריע לצהל לעשות את העבודה

 4. לשלומי הגיב:

  אתה מתכוון להמשיך באפרטהייד. אם קראת את מה שכתוב ואתה אומר תן לצה"ל לעבוד – אתה מוזמן לקנות כרטיס לדרום אפריקה. תלמד שם על הפרדה ונישול.

 5. לניב הגיב:

  אולי אין לי את הכישורים שיש להם? אולי אני סתם איש קטן. אבל הם כבר עובדים. והם כריזמטים. והם יכולים להנהיג תנועת שמאל רחבה. אם למדת קצת לוגיקה הרי ברור לך שהטיעון הנגדי שלך לא יכול לחפות על חוסר תשובה. מה אבל הם יורים עלינו. אנחנו חייבים לירות עליהם.

  אני מציע הצעה פרודוקטיבית. להפוך את תעאיוש למפלגה פוליטית – ערבית יהודית. ואתה האזרח מתקטנן עלי. ומה אם הייתי אומר שאריק שרון צריך ללכת בדרך השלום – גם אז היית שואל מתי אני עשיתי שלום עם עראפת? דמגוגיה זולה.

  בכל מקרה אם תעאיוש רצה אני חבר מפלגה.

 6. שלומי הגיב:

  טוב אז שלומי לא חי בדרום אפריקה ועדיין טוען תנו לצהל לעבוד ובמקומות ששלומי חי כבר היו שואלים שאלות לגבי שיתוף פעולה שלכם עים האויב תיתעוררו בוגדנים אתם קצת יהוד’ים ואני ישמח לענות לכול מי שלא מסכים איתי shlomico7@hotmail.com

 7. צור שפי הגיב:

  מזעזע. הכותב ראוי לשבחים על המידע כדי שאף אחד לא יוכל להגיד "לא ראיתי, לא שמעתי". חבל רק שכלי התקשורת המרכזיים חסומים כך שהפצת תועבת הכיבוש נחסמת. השאלה היא מה יכול ישראלי/ציוני בעל מצפון לעשות היום כדי לא להרגיש שותף לפשע.

 8. לא מבין הגיב:

  קשה לי לדמיין את תעאיוש נרשמת כמפלגה, ועוד אחת שמתמודדת בבחירות לכנסת. הארגון נעדר כמעט כל ביורוקרטיה, או אפילו איזשהו מרכז. מעבר לזה, הוא לאורך השנים חזר והצהיר על עצמו כלא-פוליטי (במובן הפרלמנטרי). גם הסיבה לזה פשוטה: רוב הפעילים בתעאיוש גם חברים ופעילים במסגרות ומוסדות פוליטים-פרלמנטרים אחרים.

  עכשיו, נדמה לי שניב הוא חבר/פעיל מרכזי למדי בתעאיוש. אם הוא מדבר על הפיכתה לתנועה, זה אומר משהו שלא ידעתי?

 9. נירה שיכר-אלזן- לד"ר ניב גורדון הגיב:

  קראתי את מכתבך מ-22/3/02 לאל"מ אביב כוכבי. בפתיחה של המכתב אתה מציין ומשבח את אישיותו של הקצין הבכיר(וזאת מהיכרות אישית שלך! ) ובסיפא של המכתב אתה מאשים אותו וקורא לו פושע מלחמה! ההבדל בינכם שהוא מגן על עמו שלו מתוך מחויבות ואתה משמיץ את עמך שלך מתוך התנדבות. הוא נלחם פיסית ומסכן את עצמו על מנת שבני העוולה לא יצליחו לרצוח יהודים ואתה "נלחם" ב"אוהלה" הממוזג והמרווח של אוניברסיטת בן גוריון. לאורך ההסטוריה האנושית הובילו אנשים כמותו את עמם לשיגשוג ,שלום ורווחה.ואנשים כמותך דיברו ודיברו….(והשיירה עברה)

 10. שי מזרחי- לגב’ שיכר-אלזן הגיב:

  איפה קראת בכל הטור מילת השמצה אחת כלפי המדינה. הייתי סטודנט של ניב גורדון במהלך שני קורסים, ומהיכרות עמו הוא אינו נוהג להסתיר את דעותיו- אבל אינו נוהג להשמיץ את השלטון, אלא להראות את העוולות שלו. ניב גורדון מזיע בפעילויות בשטחים בכדי שלא יקומו עוד מתאבדים חדשים שנזונים מהשנאה המוצדקת כלפי ישראל הכובשת. אולי הוא אינו מנהיג- אך הוא אחד מאנשי השלום החשובים בארץ, שמוכיחים שאפשר גם אחרת, ולא בדרכי אלימות

 11. לשי מזרחי /מנירה שיכר-אלזן הגיב:

  שים לב לתגובה הנ"ל:האתר הזה המצטיין ביושר לא דייק בהגדרת תפקידיו ומעשיו של ניב גורדון .
  הגולשים מוזמנים למנוע גוגול להקיש " ניב גורדון" .
  ומה עיננו רואות כל מעלליו של ניב – כינה את מח"ט הצנחנים אל"מ אביב פושע מלחמה . חתם על מסמך התומך ומציע עזרה לסרבנים . הפר הוראות צה"ל עבר למוקטעה ,הצטלם עם ערפאת והתבטא בחריפות נגד המדינה וצהל . התוכח עם הפצ"ר על נושא הסרבנות . הכל טוב ויפה , אבל להתבכיין על כך שהעיפו אותו בתור מחנך קצינים צעירים ? המדינה מטורפת ? תומך בסרבנים ירצה בפני חיילים כיצד להתנהג .

 12. רבקה סוכוי,ד"ר הגיב:

  מר ניב גורדון הנכבד,
  את גדר הבטחון בונים כדי שלא יכנסו אלינו רוצחים מתועבים מקרב הפלסטינים-חברי ארגוני טרור ורצח המקבלים תמיכה רחבה בקרב הפלסטינים ומצהירים חזור והצהר שאין למדינת היהודים קיום כאן,וישראל והיהודים הם אויביהם לנצח.
  על התוואי אפשר להתווכח,אבל לא על המטרה של הגדר.
  הפלסטינים צריכים להוקיע ולהקיא את ארגוני הרצח מתוכם ,וכשנראה רצון אמיתי מצדם לשלום ולקבלת מדינת ישראל לצידם-אז יהיה על מה לדבר.כרגע הם תופשים את עצמם כאוייבינו ולא כשותפים לתהליך פיוס ושלום.צר לי,אך זאת המציאות העגומה.

 13. מחוץ לגדר הגיב:

  מי שתומך(ת) בגדר מסביב לירושלים,משאיר מחוצה
  לה את כנופיות וארגוני הרצח של המתנחלים שבודדים מהם כבר יושבים בתוך גדרות חדרי החקירות והמעצר של השב"כ והמשטרה

 14. גבי פיין הגיב:

  דר’ ניב גורדון,
  מכל הערבים שאתה מכיר מכל מדינות ערב האם פגשת אחד המלא ביקורת כלפי מדינתו כמו שאתה מלא ביקורת כלפי מדינתך.
  כלל מאוד חשוב לכל אדם, אל תירק לבאר שאתה שותה ממנה. אם זאת אוניברסיטת בן גוריון או אם זאת מדינת ישראל. אתה בהחלט יכול לעזור למיעוטים במדינה אך זכור את היותך יהודי. זכור כיצד הוריך הגיעו לכאן! עליך להוקיר יום יום את אלו המרחפים נפשם (גם אם עושים טעויות שאותן צריך לבדוק) על מנת שאתה תוכל לשתות בבית-קפה, ללמד באוניברסיטה ולנהל חיים נורמאליים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים