הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 באוגוסט, 2003 21 תגובות

מדי פעם מגישה לנו התקשורת הישראלית (שהיא ברובה שופר ישיר של כוחות הביטחון והממשלה) ראיונות עם מנהיגים של הרשות הפלסטינית. אחת השאלות המרגיזות ביותר העולה לעתים היא: "אנחנו מעניקים לכם הקלות, יוצאים מעזה, מסירים מחסומים. מה אתם נותנים לנו בתמורה?"

המראיין, כמו מרבית עמישראל, אינו מבין את תהליך השלום שהחל באוסלו. בתהליך זה הגיעו שתי ההנהגות למסקנה שרק בדרך של הסכמים ניתן לסיים את הסכסוך בן 100 השנים: ערפאת הגיע למסקנה שכל הנסיונות לפגוע במדינת ישראל (לרבות מלחמת יום כיפור והאינתיפאדה) לא צלחו. רבין מצידו הגיע למסקנה שאין סיכוי לאלץ אוכלוסיה של 3 מיליון פלסטינאים לקבל את התכתיב הישראלי ולהשלים עם תנאי חיים מחפירים תחת כיבוש.


שני המנהיגים הסכימו על כן לחלק את כל שטח ארץ ישראל שממערב לירדן. ההנהגה הפלסטינית ויתרה בזאת על כל דרישותיהם לגבי ישראל (78%) תמורת שטחי הקו הירוק (22%).


מה עוד יכולים הפלסטינים לתת לישראל בתמורה ל"הקלות", לאחר שזו הרסה את בתיהם, את התשתית הכלכלית שלהם, את מערכות השלטון שלהם, פגעה בכבודם, כלאה את מנהיגם, חיסלה באופן ממוקד מנהיגים-נשים-ילדים. היא למעשה כולאת את כל האוכלוסיה הזו כבר 36 שנים, ולאחרונה אף בונה גטאות-כלא דוגמת קלקיליה. וראה זה פלא: מי בונה את הגטאות הללו, את חומת הכלא הזו (הקרויה בשם התמים-מכובס ”גדר ההפרדה")? את הכלא הזה בונים לא אחרים מאשר אלו שייכלאו בין חומותיו. הם השתגעו, הבנאים הללו? לא, הם לא השתגעו. ישראל פשוט הביאה אותם לידי חרפת רעב!


מצב זה זועק לשמים. והנה בא המראיין התמים ושואל "ומה אתם נותנים לנו תמורת יציאה מעריכם, תמורת הסרת העול מעל צווארכם? תמורת הסרת המחסומים שמטרתם היחידה היא להציק לכם?"


רבים מאתנו שבעים כבר מכל תשובות הכזב: "הם רוצים לזרוק אותנו לים", "אין עם מי לדבר", ודחליל ההפחדה המונף ע"י עדת המתנחלים בשם – "זכות השיבה". השמאל הישראלי חוזר וטוען כי הכיבוש הוא אם כל חטאת. את כל התשובות למצוקותינו נמצא בחיסול הכיבוש. עמישראל יגיע לשכל בעוד כמה אלפי הרוגים וכמה מאות ביליוני שקלים.

תגובות
נושאים: עדכונים

21 תגובות

 1. משה לאמנון. הגיב:

  1.מדינת ישראל לא מחזיקה ב"שטחים" בגלל ש"אין עם מי לדבר" כפי שאתה רומז, אלה מכיון שהיא רואה ב"שטחים" הללו חלק ממדינת ישראל ונמנעת לספח אותם רק מסיבות דמוגרפיות.
  אם מדינת ישראל היתה מחזיקה ב"שטחים" רק בגלל ש"אין עם מי לדבר" ,הרי שהיא לא היתה מקימה התנחלויות.
  הקמת ההתנחלויות ויצירת משטר ה"אפרטהייד" הגזעני באותם שטחים, אינם יכולים להיות מתורצים בכך ש"הערבים לא הכירו בגבולות מדינת ישראל",מכיון שזה אינו מהווה הצדקה לדיכוי של בני אדם.

  2.כמו כן כתבת "לא שמעתי ערבי המכיר במדינת ישראל באיזה שהוא גבול" .
  ראשית כידוע לך,למיצריים וירדן יש הסכם שלום עם ישראל, ונראה לי קצת קשה לטעון שהן לא מכירות במי שהם חתמו איתו על הסכם שלום.
  שנית כל מדינות ערב הודיען על נכונות להכיר במדינת ישראל ב"יוזמה הסעדית".
  שלישית הפלשתינאים הכירו במדינת ישראל כבר בהסכמי אוסלו.
  לסיכום ,בדבריך הוכחת את טענתי על הקשר(או ליתר דיוק חוסר הקשר) בין שכל לבין ימין.

 2. אמנון הגיב:

  מה עם הטענה שלפני ה"כיבוש" היו פיגועים ורציחות ? מה עם הפיגועים לפני הקמת המדינה , השחיטה בחברון ?
  אולי הרעיון הוא קודם נחסל את השטחים אחר כך נראה !

 3. לאמנון הגיב:

  ומה עם דיר יאסין ? קיבייה ? סברה ושתילה ?
  רוצה עוד ?

 4. טוטו הגיב:

  אתה טועה ומטעה:

  באשר לכוונותיו ומחשבותיו של רבין המנוח לגבי ההסדר הסופי אין לנו יכולת לדעת אותם אלא אם הכותב ייצר איתו קשר דרך מדיומים.

  באשר לכוונותיו של ערפאת אלה היו והינן ברורות כשמש אם רק לא אוטמים את האוזניים:
  בנאום יוהנסבורג(כשרה"מ הוא רבין!) ערפאת הצהיר שהסכם אוסלו הוא כהסכם חודייבה.
  בנאום שטוקהולם(כשרה"מ הוא פרס!) ערפאת אמר שהוא ייגרום לכך שהיהודים יעזבו את הארץ, הוא ימאיס עליהם את החיים עד שיעזבו מרצונם החופשי.

  אכן ערפאת הוא אביר-השלום – רק חבל שמדובר בשלום בלי יהודים.

 5. לאמנון- אתה מבזבז זמנך לריק! הגיב:

  באתר מסוים באינטרנט התלכדו מספר יהודים שהמכנה המשותף להם הוא שינאת יהודי ישראל ומדינת ישראל. מבחינתם כל הדרכים מותרות לצורך הצלחתו של העם הערבי על חשבון העם היהודי. רוב הנפשות הפועלות באותו אתר מדובר הינם "בני-טובים " יוצאי משפחות אמידות שעשו את עיקר הונם אחרי יוני 1967 על חשבון העם הערבי היושב בגדה וברצועה.

 6. אמנון הגיב:

  למגיב לאמנון – אענה לך בבדיחה . בזמן הדמוקרטיה העממית ז"ל מבקר במוסקוה אמריקאני הוא מתוכח עם "חבר" רוסי ומסביר לו כי יש דיכוי בארצו אין חופש ביטוי וכד’ , עונה לו הרוסי ומה עם הכושים באמריקה .
  כל ההבדל הוא שאתה מתריע על פעולות שליליות שלנו ומתעלם מהצד השני ואילו אצל הערבים אין קבוצה דומה המתנגדת בגלוי לשיטת הטרור בין אם היא מסכימה לדרך זו ובין אם המשטר הנוהג כי מי שמעליב את הראיס נכנס מייד לבית סוהר .

 7. אני לא צד לענין-אבל גם לי יש בדיחה הגיב:

  ב-1956 נכנס הצבא הסוביטי לבודפסט על מנת לדכא נסיון הונגרי להשתחרר מאימי הקומוניסטים הסובייטים. באחד הימים מגיע הונגרי קטן ורזה אל מטה המשטרה ומבקש מהשוטרים לשלוח אליו הביתה נידת על מנת להציל את אשתו מפני שני חיילים כושים גברתנים שנכנסו הביתה ואונסים את אשתו. התפלא השוטר: 2 חיילים כושים?! אתה מתכוון לחיילים סוביטים! השיב השוטר. את זה אתה אמרת -ענה הבעל המבוהל.

 8. משה הגיב:

  לאמנון.
  הסכסוך הישראלי-ערבי לא התחיל עם הכבוש ולכן גם האלימות לא התחילה עם הכבוש.
  הכבוש מעבר להיותו הגורם העיקרי לאלימות ב35 השנים האחרונות ,מהווה גם מכשול בפני הסדר שלום(בים עם על ידי מדינה דו-לאומית אחת בין הים לירדן ובים עם שתי מדינות לשני העמים).
  ולכן הטענה שהאלימות היתה גם לפני הכבוש וגם לפני קום המדינה ,לא משנה את העובדה שהכבוש גורם למדינת ישראל נזק בטחוני,כלכלי,מדיני,חברתי ובעיקר מוסרי,ומונע אפשרות להגיע לשלום.
  באופן כללי אפשר להגיד שטענת הימין בנושא הזה דומה, לסרוב של אדם לקחת תרופה כנגד מחלה בטענה שכבר היתה לו פעם מחלה כזאת,אבל למען האמת שכל וימין לא הסתדרו מעולם.

 9. אמנון למשה הגיב:

  לא שמעתי ערבי המכיר במדינת ישראל באיזה שהוא גבול , אתה רואה מהרהורי ליבך ( זה כולל לצערי גם את ערביי ישראל ).
  באשר להערתך בדבר הימין ושכל – מסתתר מאחוריה גזען קטן – כי מה היא גזענות הכללת תכונה כלשהיא לציבור שלם , לדוגמא , הפרסים קמצנים , המרוקאים עצבנים וכו’ . כאן הגעת לשיא לפיו אתה טוען כי 80 אחוז מהיהודים במדינה טיפשים . אולי 3000 יהודים שהצביעו עבור חדש הם החכמים ? אם אגיד כך גם אני אהיה גזען . סולח לך משה !

 10. ברכה לבטלה הגיב:

  ויכוח עם "אמנון" הוא ברכה לבטלה.

 11. אמנון הגיב:

  משה שכנעת אותי , אני ושכמותי טיפשים ומוכרי חמוצים .

 12. מה שבאמצע הגיב:

  ימין או שמאל – מה שבאמת קובע,הוא מה שבאמצע
  בין האוזן הימנית לשמאלית.

 13. וצנים לחזיר אצבע והוא רוצה את כל היד הגיב:

  ד"ר נביל שעת , מהיותר מתונים שבאנשי עראפאת, דורש את זכות השיבה לכל מדינת ישראל. כלומר במילים דיפלומטיות דורש את השמדתנו. ואני דורש מאנשי "הגדה השמאלית",שהשלום עומד בראש מעייניהם, לצאת חוצץ נגד הדרישה הפלסטינאית!,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 14. פילוסופי האתר נמצאים בחוף סידנא עלי הגיב:

  לכן אין הם מגיבים

 15. כבקשתך ? הגיב:

  הוא "דורש" – המגיב שנרעש מדברי שעת -"הגדה
  השמאלית" איננה תוכנית כבקשתך והכותבים בה,
  אינם כפופים ל"דרישתך", גם לא לדרשותיך.

 16. פרשת נביל שעת הגיב:

  כבר התחלתי להאמין שאנו בכוון הנכון ויש אפשרות להבנה ולוויתורים הדדיים בין הצדדים . ד"ר שעת טרף לי את הקלפים! קראתי את התגובות המתלהמות של יהודים וערבים ב-ynet ונדהמתי לעצמת הכעס והאיומים שד"ר שעת הוביל אליהם. הערבים כותבים שכל המדינה שיכת לערבים ושהיהודים יחזרו לארצות מהן הגיעו. היהודים כותבים בתגובה שהערבים יחזרו גם הם למקום ממנו הגיעו ,כלומר למדבריות סעודיה ויש המוסיפים ומתלהמים שהערבים מזמינים להם "נכבה" חדשה. וביודעי שד"ר שעת הוא מהיותר הגיוניים ומתונים שבהנהגת הרשות ,אני חוזר לכלל הבדוק: "חכמים הזהרו בדבריכם"

 17. משה לאמנון הגיב:

  תבוא כל יום.

 18. שמעון הגיב:

  אנו עם פסיבי העסוק ביום יום, נפגש בסופי שבוע מברבר על צרות השעה, אך בעיקרון נושא עניו להנהגה הנבחרת שתצילו.אנו לא נשתנה,
  לצד השני אין כל כוונה להשתנות, נראה שהמצב
  החוגג כיום כ- 100 שנות קיום הקונפליקט,ישאר כפי שהוא, פלוס מינוס.

 19. זכות השיבה-לפי נביל—חובה לקרוא !!! הגיב:

  זהו, עכשו זה רשמי: בני דודינו רוצים את כל הירושה כלומר את כל מדינת ישראל!. אצלינו לעומת זאת חוגים נרחבים שדגלו ב-"2 גדות לירדן זו שלנו זו גם כן.." וויתרו על הרעיון. חוגים אחרים שדגלו ב"ארץ- ישראל השלימה..".וויתרו על הרעיון. ממשלת ישראל בראשות הליכוד והמפד"ל מסכימים להקמתה של מדינה פלסטינאית בחלק משטחי ארץ ישראל. והנה שר החוץ של הרשות הפלסטינאית דורש את זכות השיבה לכל הישובים בהם ישבו ערבים(וברחו-משום מה!) לפני קום מדינת ישראל. בקיצור אין עם מי לדבר ואין על מה לדבר.

 20. לחובה לקרוא הגיב:

  בממשלה יושבים שרים – מפדל ואיחוד לאומי – שלא זנחו את שתי גדות לירדן – ואיני יודע עד כמה כל שרי הליכוד זנחו את הרעיון הזה. בינתיים אנחנו מחזיקים בשתי הגדות של הירדן במשטר אפרטהייד.

  נסכנים הפלסטינים – אנחנו גם שולטים עליהם וגם אין להם עם מי לדבר.

 21. הנה הם דיברו היום בירושלים הגיב:

  שליחיו של אדולף היטלר רצחו היום ילדים בירושלים רק בגלל שהם יהודים!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים