הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באוגוסט, 2003 6 תגובות

“חגיגות” 30 השנה למלחמת יום הכיפורים נפתחו חודשיים לפני המועד האמיתי עקב תחרות רייטינג בין שני ענקי העיתונות הצהובה בישראל. תחושת הגועל לא צריכה להסיט את תשומת הלב מעובדות שכבר ידענו אותן על ראש ממשלתנו היום, אך הן מקבלות כעת משמעויות נוספות. כחלק מהמאבק בלגיטימיות של שרון מותר להשתמש גם בפרסומים שלאו דווקא זאת מטרתם המקורית.

אותו “לוחם נועז שהציל את עם ישראל” היה צריך לסיים את הקריירה הצבאית שלו לאחר מלחמת 1956 (ההרפתקה האימפריאליסטית בשירות צרפת ובריטניה) – כאשר הסתבר וידוע לכל שהוא האשם במלכודת הצנחנים במיתלה. סיים את הקריירה? מה פתאום? שיקר לבן גוריון ולכל העם ויצא גיבור!


במלחמת יום כיפור – לו היה חייל או קצין נמוך מסרב פקודות כמוהו – היה מובל באזיקים ונשפט למאסר. ואילו אריק? המשיך וסיבך ב”אומץ ליבו” את חייליו בקרב מיותר ב”חווה הסינית” (שלאחריו הודח מפקד הגדוד שנלחם שם), וזו רק אחת מן הדוגמאות למהלכי המלחמה ההרפתקניים שניהל.


סיים את הקריירה אז? מה פתאום? סדרת שקרים לרמטכ”ל, לשר הבטחון (כמה נוח היה לשקר לאבי קונספציית עליונות שארם א-שייח’ על פני השלום!), לגולדה מאיר (זכרונה כראש ממשלה לא לברכה) – ואריק שוב גיבור ישראל! כמעט שלא דיברנו על להקת הליווי של אריק ב-73 – “עיתונאים” (או “כתבלבים” בלשונו דיימון רנייון) שהוזנה במסיבות שחיתות (לא שכחנו את מאכלי כבד אווז שהוטסו ישירות מפריז לחזית).


פרויקט “חיסול תשתיות הטרור” בלבנון התפזר לו בין בתי העלמין הצבאיים בקול רעש עז – עד כי ועדת החקירה הממלכתית אסרה על שרון להמשיך בתפקיד שר הבטחון והטילה עליו, לכאורה, כתם בל יימחה. נו – אז הפעם הוא סיים את הקריירה? מה פתאום? שיקר לבגין (ושיכן אותו כצמח ברח’ צמח עד יום מותו), ואת כל הממשלה – ורק האמהות השכולות לא רצו לראותו בטקסי הזכרון. לא רצו? טוב – אז הוא לא בא יותר לטקסים אלה!


ב”דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון” נבחר מי שנפסל לכהונת שר בטחון למנהיג האולטימטיבי – ראש ממשלה (שר הבטחון האמיתי). שלוש שנים הוא ממשיך ומשקר! עליית המדרגה של יעדי השקר נמשכת – הפעם היעד הוא “מנהיג העולם החופשי” (קרי: נשיאה הבלתי נבחר של ארצות הברית). לו באמת שאין בעיה לשקר – הרי הוא ממש מתחנן בפני שרון שיעשה זאת. גם הוא, כדברי הנבואה של בן גוריון לפני המון שנים, “לא למד עדיין לדבר אמת”! ורק אנחנו נותרנו בשר התותחים של הכזבן הפתולוגי!


מחירי שקריו ההסטוריים מפוזרים תחת מציבות האבן – ואינני מסוגל לדמיין מה עובר בראשן של האמהות והאבות שם? איך הם מסוגלים לראות ולשמוע את המנהיג שמרחיב את שורות הקברים ומצרף משפחות נוספות למסדר “משפחת השכול” (איזו משפחה נהדרת!) אריק שרון ייפול (אולי) בגלל שחיתויות אישיות ומפלגתיות – וזה עצוב כשלעצמו! אלוף הכזבנים צריך היה להיות הכי רחוק ממוקדי ההכרעה בשל רשימת החללים המיותרת והארוכה שעליה הוא חתום – אך הוא עדיין אותו “גיבור” עטור בתחבושת הסרק שעטה על עצמו ב-1973.


רבים מאיתנו אמרו בעבר הרחוק: “ביום שאריק שרון ייבחר לראשות הממשלה – אין לי יותר מה לעשות כאן!” – והנה כבר יותר משלוש שנים הוא מושל בנו כדמוקטטור, ושולח עוד ועוד צעירים אל מוות מיותר. אז מי יוכל לומר שאריק איננו הגדול מכולם? רק השותקים שמתחת למצבות! רק הם אנשי האמת שניצבים מול השקרן הגדול – ועמידתם זו, אפילו היא, איננה
מספקת כדי להעבירו אחת ולתמיד לחוות השקמים!

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  אינך מציין כמה עובדות " קטנות " . בתוך הבלאגן שהיה ב 73 אריק עמד בראש אוגדה שחצתה את התעלה והכריעה את גורל המלחמה .רבים מחייליו היו בוגרי השוה"צ .
  אריק עמד בראש כוחות שחסלו את הטרור בעזה .רבים מחייליו היו בוגרי השוה"צ .
  אריק עמד בראש יחידה 101 אשר רבים מחייליה היו בוגרי השוה"צ .
  אם אני לא טועה ב-1973 ולפניה ישבה תנועתך בשלטון מדוע לא פעלה כנגד שרון ?
  והדבר האחרון – למה להשתמש בבנים שנהרגו ולא יכולים להשיב לך כנשק נגד אדם שאתה מתנגד לו פוליטית ??.אריק שרון נבחר בדרך דמוקרטית על ידי רוב העם גם לפני בחירתו היו מאמרים כשלך אך הם לא השפיעו . חזק ואמץ ! אמנון.

 2. לאמנון הגיב:

  נו גם אז היו מושחתים. זה אומר שאריק ההוא היה בסדר? וזה שלא עשו לו כלום למרות חקירות המבקר ועכשיו עם הסיפור עם השטח בכפר מלל.

  מה שיטתך? אם פשעת ולא נתפסת והיו אנשים שלא עצרו אותך למרות שידעו – זה בסדר. אמנון, יש דברים שאין עליהם התיישנות. ותמיד יהיו אנשים שיזכרו.

 3. כפיר הגיב:

  "חגיגות יום הכיפורים" מתחילות רק אצל מי שהוציא עצמו מן הכלל. יש מקרים שבהם הכלל מעיד על הפרט ויש מקרים שבהם הפרט מעיד על הכלל. במקרה הזה אני מוצא שהכלל מעיד על הפרט. אדם שחושב ושופט בצורה כזו שיטחית את המנהיגות, ומתוך כך את כלל הציבור (שהרי ככול ששרון לדעת הכותב הוא "דמוקטטור" לא יכול ולא הוביל אף אחד מהמהלכים שציין לבדו) הוא אדם שבמקרה הטוב אכול שנאה עצמית ובמקרה הגרע שיטחי, בור ומסית. גם הטלת רפש דורשת תבונה מסויימת שוודאי אינה מנת חלקו של הכותב.

 4. רותם הגיב:

  חנוך,זוהי כתבה מאוד מעניינת…הייתי בהלם כשקראתי את הדברים הללו,אבל תמיד טוב לדעת את האמת…

 5. דן תמיר הגיב:

  שרון דוקא היה קשור גם קשור.
  אריאל שרון היה מפקד אוגדה 143, שבגזרתה היה צומת "טרטור”-”לכסיקון", שהחוה הסינית (מתחם "אמיר", אם אני זוכר נכון) היתה קצת מצפון-מזרח לה. שרון מזכיר את הקרב שם ממש בחטף, בקישור הבא:

  — קישור —

  בחוה לחמו חטיבת שריון 14 וגדוד 890 מחטיבה 35, שאמנם הושאל מהאוגדה של אדן. לפרטים נוספים ר’ למשל בקישור הבא:

  — קישור —

 6. ירון הגיב:

  יואיל נא חנוך גיסר לבדוק את ההסטוריה ןלהיוכח ששרון לא היה קשור ל "חווה הסינית " אלא אברהם (ברן) אדן …

  פשוט כתבת נאצה ריקה מתוכן ומבוססת על שגיאות היסטוריות של המחבר , כיאה לכל אנשי השמאל הקיצוני

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים