הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באוגוסט, 2003 8 תגובות

הפרסום הבולט ב"וושינגטון פוסט" ב-13 באוגוסט, שהועתק מיד לכותרת בולטת ב"הארץ" לפיה ישראל "עשויה לתקוף את הכור הגרעיני באיראן", צריכה לעורר חששות כבדים. זאת משום שהצמרת השולטת בישראל משחקת שוב באש ומסכנת את קיום המדינה כדי להציל את עצמה. אין ספק, שהמקור לידיעה זו הוא ישראלי בכיר דיו, שהדליף אותה כדי שעיתונים זהירים ומכובדים בעולם יפרסמו אותה בהבלטה. בגוף הידיעה נאמר שהעיתון סבור שהידיעה נכונה ושהממשל האמריקאי אינו מודע לכוונות אלו כשם שלא ידעו על תקיפת הכור בעיראק ב-1981.

הקורא האיראני יעריך כמובן שהאמריקאים ישתמשו בישראל לתקיפת איראן, מכיוון שעקב הסתבכותם בעיראק הם אינם יכולים לפתוח במלחמה חדשה. האיראנים גם זוכרים שב-1956, תקפה ישראל את מצריים בקנוניה עם בריטניה וצרפת, כדי לבטל את הלאמת תעלת סואץ ושימשה כלי-שרת לשתי המעצמות הללו. האיראנים זוכרים שכאשר סוריה איימה בזמנו להתערב בירדן כדי למנוע את טבח הפלסטינאים בצפון המדינה – הזיזה ישראל, לבקשת האמריקאים, את כוחותיה לגבול הירדני, באיום ברור על הסורים שאכן נרתעו.


אין סיבה שאיראן לא תקבל את הידיעה כפי שהיא ותתכונן, אלא שבידי איראן אלפי טילים מדגמי "שיהאב" בטווחים של יותר מ-1,500 קילומטר, המגיעים בקלות לכל פינה בישראל ובהיותם משוכללים ובליסטים אינם דומים כלל לצינורות-הברזל המעופפים שעיראק שגרה לכאן ב-1991. בניגוד לעיראק שהיתה כבר אז אריה זקן ללא שיניים – איראן היא נמר טורף בעלי שיני פלדה ויכולות כימיות וביולוגיות רבות.


איזו ממשלה שפויה שמדינתה נמצאת בטווח הטילים האיראנים, תתגרה בה. אינני מעלה על דעתי שישראל אכן תתקוף את איראן. אם כי חבורת שרון כבר עשתה בעבר מעשים מטורפים כאלה. אין מה שמסכן את קיומה של מדינה מאשר יציאה למלחמה ואילו מדינת ישראל כבר יצאה כמה וכמה פעמים למלחמות-ברירה, ככלי שרת בידי אחרים: ב-1956 היינו חרב-להשכיר בידי הבריטים והצרפתים. ב-1967 שירתנו את מטרותיהם של האמריקאים שרצו לפגוע בנשיא מצריים נאצר ובקשריו עם ברית-המועצות. גם מלחמת לבנון היתה למעשה שירות לאמריקאים כדי לפגוע בסוריה ולבנון ולהרחיקן מהגוש הסובייטי.


ממשלות ישראל לא היססו לסכן את קיום המדינה למען אינטרסים זרים וגם התירו לראשי ה"מוסד" והמודיעין הצבאי לסכן את יהודי עיראק ומצריים, בגייסם אותם לרשתות ריגול ישראליות ולביצוע פעולות טרור בבירות עיראק ומצריים, פעולות שנועדו "להמריץ" את היהודים בארצות אלה, ל"עלות" לישראל. אריאל שרון עם הממונים עליו: משה דיין ודוד בן-גוריון – לא היססו, בשנות החמישים, להתגרות בכוונה בירדנים ובמצרים כדי למנוע ממשה שרת מהלך לקראת שלום. פעולות התגמול שלהם הנחשבות עדיין כמבצעי גבורה של שרון והצנחנים היו פרובוקציות ללא התגרות מהצד השני, כדי לחמם את הגבול.


ניסיונות העבר מעידים על כך שלא ניתן לסמוך על ממשלות ישראל, שימנעו ממעשי טירוף שיסכנו את קיום המדינה. מצריים לא היתה תוקפת באוקטובר 1973 אילו הסכימה גולדה מאיר לנסיגה מסיני. כל המלחמות והאינתיפאדות היו נמנעות, אילו החזירה ישראל את השטחים הכבושים כולם תמורת שלום.


חשש כבד בליבי, שמאחרי הניסיון לצייר את איראן כאיום הבא על ישראל, מסתתר ניסיון של משרד הביטחון למנוע קיצוץ בתקציבו. "איומים" כאלה, יכולים להוביל ללחיצה על ההדק. בגלל כותרות בעיתונות והצהרות נמהרות של גנרלים ישראלים, כמעט ופרצה מלחמה נוספת בין ישראל וסוריה בשנות ה-70. אין זה משנה מדוע הפריחו סוכנים ישראלים את ה"ידיעה" – איראן הציבה שוב את ישראל על הכוונת – על כי קיבלה איומים אלה ברצינות. יש רק לקוות כי שמנהיגיה של איראן שפויים יותר ממקביליהם בממשלת ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. קומי הגיב:

  אם אנחנו סומכים על שפיותם של מנהיגי איראן, אנחנו בברוך רציני.

 2. אותו ה"ברוך" הגיב:

  שפיותם של מנהיגי ישראל, ארה"ב ואיראן – זהה.

 3. עופר הגיב:

  רק למען הדיוק ההיסטורי (שמאלני שמאלני, אבל בכ"ז): אש"פ הוקם ב 1965, לפני הכיבוש של 67. אז להניח שכל האינתיפדות היו נמנעות עם היינו מחזירים את כל השטחים? לא יודע. לא בטוח. אולי כן ואולי לא. אבל אי אפשר לכתוב כזה משפט בבטחון מלא.

 4. קומי הגיב:

  שלושה ברוכים (ברוכעס?) לא חצי נחמה.

 5. אמנון הגיב:

  באמת בשביל מה צריכה אירן פצצה אטומית . נא להאזין לדברי מנהיגיה הקוראים להשמדת ישראל .
  השנאה למדינה מעבירה אותך על דעתך .
  כמה אי דיוקים – מלחמת ששת הימים לא ישראל התחילה בה . כנל מלחמת יום כיפור .
  שנאת המדינה כל כך גדולה עד כי הנך מצדיק משטר כה אפל כאירן . אותי זה מגעיל !

 6. אלי הגיב:

  כל מי שלמד על האיסלם יודע כי הוא
  אינו יכול להשלים עם קיומה של מדינת
  היהודים!!!!!!!!!!
  לא יעזרו כל התיאוריות של השמאל
  כל מי שעושה הסכמים עם היהודים הוא
  כופר!!!!!!!!!!!!
  כל עוד האיסלם קיים ושולט אין סיכוי ואין
  כל טעם לוותר!!!!!!
  כאשר נשמע עשרה אינטלקטואלים ערבים ועשרה
  אנשי דת מתבטאים בצורה מפורשת נגד המתאבדים
  ושולחיהם שמבטיחים גן עדן ו-50 בתולות או אז
  נדע כי נפתח סיכוי אמיתי לדיאלוג
  עד אז נסמוך על עצמנו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. כל מי שלמד יהדות הגיב:

  המגיב "אלי" מתעמק בלימודי האיסלם ומתעלם
  מלימודי היהדות: "לעשות נקמה בגויים" –
  צטט לנו מהלכותיהם של רבני יו"ש, הרב עובדיה,
  רבניו של עמיר הרוצח וקרא היטב את המקורות
  ואת תשתית השנאה הגזענית האכזרית,ביהדות.

 8. למען האמת הגיב:

  המגיב "אלי" מתעמק יותר מדי בגבילי האותיות המתות ופחות מדי בעיתוני הבוקר (או בדו"ח ‘בצלם’).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים