הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 באוגוסט, 2003 28 תגובות

מדי יום ביומו מופיעים על המרקע בסלון בתינו המטיפים החדשים – כוהני דת ה"עבודה" – שר אוצר א’; שר אוצר ב’; ראש הממשלה; מנכ"ל משרד ממשלתי שאו-טו-טו "הולך לעשות לביתו", ומנכ"ל משרד ממשלתי אשר יוכל "לעשות לביתו", רק בעוד שנתיים שלוש, ומעיזים להטיף לויקי קנפו ולחברותיה "שתצאנה לעבוד", כאשר הם יודעים שאין שחר לדבריהם ואין סיכוי להמלצותיהם.

איני יודע מה מניע קבוצה זו של "משרתי ציבור" – אווילות, היתממות או רוע לב ואיני יודע מה גרוע יותר, למרות שאף אחת משלוש התכונות ואורחות ההתנהגות האלו אינן מהוות המלצה חמה לנבחרי האומה או לפקידיה הבכירים.


אני מאמין שאין הם ממש אווילים, שהרי הם התגברו על "כוחות השוק" והגיעו לגדולה, במשק הציבורי; אני מאמין גם, שהם אינם מיתממים, שהרי היתממות היא בת ברית להונאה ולא יעלה על הדעת להטיח בהם אשמה חמורה מסוג זה. אי לכך לא נשאר אלא לבחור באופציה השלישית ולהניח שהם סתם רעי לב, במיוחד כאשר מדובר באנשים קשי יום; בנשים עם מצוקות ובילדים שאין להם סיכוי לצאת ממעגל העוני העוטף אותם כדור שלישי החי בדלות מנוונת.


רוע לב זה מתבטא בהצעה המרשימה, כביכול, לחייב אותן לעבוד ב-1/3 משרה ולהגדיל את הכנסותיהן, למרות הקיצוץ בקצבה, מעבר להכנסה הנוכחית. אך לכל אדם במדינה ברור, מלבד אולי לשרים אשר כף רגלם לא דרכה באוטובוס, זה שנים; אשר אינם חייבים להתנסות בתור לשירות במשרד ממשלתי ואינם נזקקים לחסדי הביטוח הלאומי, שאין בכלל הצעות עבודה, כאשר כיום יש 250,000 מובטלים עם תחזית של 310,000 מובטלים, עד סוף השנה. כל מי שיש בו מידה מסוימת של הגינות חייב להודות שאין היצע של שליש משרה – אין חיה כזו בשוק הפרטי שחייב לתפקד כבסיס הצמיחה ומקור כל ההבטחות לשגשוג כלכלי, עפ"י משנתם של שרי האוצר.


הייתי רוצה לשמוע מפי אבירי תורת העבודה, היכן יש משרה ששלוש אמהות חד הוריות, יכולות לאייש, בתורן, מלבד אולי במלצרות. אבל כאן המקום לפנות אל ביבי; מאיר; אורי; אהוד וניר וכל שאר יקירי האוצר, ולשאול אותם האם הם מאמינים, בתום לב, שויקי קנפו, אילנה אזולאי ואחרות (מבלי לפגוע בהן), אכן תתקבלנה לעבודה בתור מחליפות לסטודנטים שקרקפתם מגולחת לפי צו האופנה האחרון או לסטודנטיות מענטזות עם חולצות בטן מפתות? מי שראה ביומן השבוע ביום ששי, אשה בת ה-42 המנסה להרים דליים מלאי עגבניות בניסיון עצוב להרוויח 4,000 שקל לחודש בעבודה בחקלאות, ולא הזיל דמעה הוא רע לב כמו הפקידים הבכירים ושריהם, אשר זוכים להכנסה של 30,000-40,000 שקל בתוקף ישיבה במשרד ממוזג. אלו אותם הפקידים ומעבידיהם, אשר אינם מחמיצים הזדמנות לתחמן אותנו בדברי הבל על עליונות כוחות השוק; על העובדה שהמשק הציבורי אינו תורם מאומה לצמיחה; על זה שהוא מהווה מעמסה על הציבור ושהמועסקים בו הם תועי דרך, במקרה הטוב, או פרזיטים עם קבלות, במקרה הגרוע יותר.


להזכירכם, ביבי נתניהו מועסק במשק הציבורי; אורי יוגב מועסק במשק הציבורי, ממש כמו אהוד אולמרט, אשר כבר שנים רבות מתקיים, "בכבוד", מהמשכורות במשק הציבורי. אז שיצאו הם לסייע לצמיחה ויתפנו לייצר מוצרים אמיתיים (כדברי נתניהו), שהרי שירותים ציבוריים אינם נחשבים כבעלי ערך מוסף יצרני. שירותים ציבוריים "אינם תורמים לצמיחה", כלומר, חינוך זה אנטי צמיחה! בריאות זו נסיגה! לאוניברסיטאות ולמחקר אקדמי אין תפוקות ראויות ואפילו העוסקים בשיפוט ואכיפת החוק הם סרח עודף שאין לו זכות קיום משקית. הרשות לעידוד עסקים קטנים לא הצליחה לעצור סגירת 40,000 עסקים קטנים, בשנה האחרונה – אבל היא ודאי תורמת לצמיחה, אחרת שר התעסוקה ודאי היה סוגר יחידה זו; חברי מרכז הליכוד המתמנים למועצות ייצור על חשבון הכנסתם של החקלאים היצרנים – ודאי שייכים למעגל התורם לצמיחה – אחרת שר החקלאות היה מוותר על איוש התקנים שהתפנו, ולכן, עוד היד נטויה ועידוד הצמיחה זוכה לחיזוק אדיר באמצעות הרחבת מעגל הנהנים הזה!


אולם האמהות החד הוריות ושאר אזרחי המדינה השרויים במצוקה מתמדת, מוצגים כיום כאויבי המדינה; קבוצה של בטלנים נצלנים; עצלניות ואשמות במצבן; הדמוי השלילי של מקבלי הבטחת הכנסה, כמשתמטים מעבודה; כמעלימי הכנסות החיים על חשבון הציבור, הפך להיות הבון טון של הפוליטיקאים הימניים, אשר זנחו את המסורת של חיזוק שכבות המצוקה, ולו רק במלל, וגילו את פרצופם האמיתי – "עשירי מדינתך קודמים!" וזאת תוך משת"פיות עם אבירי התקשורת האלקטרונית והכתובה, המשלבים ידיים, במסיבות קוקטייל אצל היחצ"ן הידוע דני רהב.


אמנם לכאורה ראויה כוונת שרי האוצר למלוא התמיכה, כאשר המטרה היא להעביר מגזר שלם לאורח חיים יצרני, במקום לפשוט יד; אבל הגזירות החדשות מונחתות על האימהות החד הוריות בימים של מיתון עמוק; בתקופה של אבטלה שלא היתה כדוגמתה בבחינת מקל בלי גזר; בבחינת טיפול שורש בנשים חסרות אחריות המביאות לעולם ילדים, למרות שאין להן זכות לכך אם הן אינן יודעות לשמור על בעליהן, אבות ילדיהן. בקיצור כל התורה הכלכלית על רגל אחת: אם חד הורית היא בהגדרה: אחת שמתעלקת על הקופה הציבורית; גם אם היא מצויה בשולי החברה, שלא באשמתה, יש לצמצם באופן משמעותי את תשלומי ההעברה אליה; ביטחון תעסוקתי זה מונח אשר אינו קיים אצל אבירי כוחות השוק. לכן אם הנוקטת מחאה ציבורית על מנת להבטיח רשת ביטחון מינימלית, ראוי לה שתזכור שחליפות היוקרה, השייכות להוגי ולמיישמי תוכנית ויסקונסין בארץ, החליפו את מכנסי החאקי הקצרים, של דור המייסדים; וסוציאליזם הפך להיות מילת גנאי לעומת "תאצ’ריזם", אשר הולכת ומקבלת לגיטימציה, שאין עליה עוררין, במצודת ז’בוטינסקי; אצל פריצקי, דודו טופז, הבוס של אביב בושינסקי ומאיר שיטריתצקי.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  אם הכל כל כך רע מדוע כל הקופאיות הסניטרים בבתי החולים ומנקי רחובות הם מעולי ברית המועצות ז"ל .
  הגיעה העת לעצור דור שלישי ורביעי של נתמכי סעד . עם כל הכבוד אם ויקי כנפו יכולה לצעוד 200 ק"מ היא יכולה לעבוד בחקלאות או כקופאית וכד’ ולא לינוק מדדי הממשלה כל חייה .
  מושג אימא חד הורית הוא ערטילאי יש לעזור לנזקקים אולם לשלם משכורת לכל אישה שהחליטה להביא ילד לעולם ללא אב ועתה דורשת שהמדינה תמלא את מקום האב , זה לא .
  כרגיל האמת היא אי שם באמצע ולא כפי שמתאר החבר יונה .

 2. "אמנון" הוא מטרד דמאגוגי הגיב:

  המערכת אינה שועה לתביעת הקוראים לחסום את
  הדמאגוג המכנה עצמו "אמנון" ובכינויים אחרים-הוא טרדן, שקרן (כנפו עבדה כמבשלת והתכוונה
  לחזור לעבודתה – אתמול נודע שפוטרה) ומאחז
  עינים, חיסמו אותו.אמנון, עזוב אוותנו: לך אל
  תמר.

 3. גיא אברהמי הגיב:

  הפיתרון לא צריך להיות תמיכה כספית בהורים אלא בילדים. החברה אחראית לכל הילדים שחיים בה, ללא קשר לבחירות הנכונות או השגויות של הוריהם. יש לדאוג לחינוך הולם וברמה גבוהה, הכולל יום לימודים ארוך, ארוחה חמה, עזרה למתקשים והעשרה. החינוך צריך להיות בחינם באמת (ספרי לימוד, כלי כתיבה, טיולים ועוד) וכך ניתן יהיה לקצץ קצבאות ולפגוע במנצלי מערכת למיניהם מבלי לפגוע בילדים. כמו כן הדבר יבטיח שכל ילד יוכל להתפתח ולהתקדם באופן האופטימלי, גם אם הוריו אינם עשירים.

 4. אריק הגיב:

  מקבלי הקצבאותהם אכן פרזיטים לפי הגדרה. כיוון שהכסף איינו צומח על העצים הרי כל שקל שמישהוא מבזבז מישהוא אחר צריך להרוויח. כיוון שמקבלי הקצבאות מבזבזים כסף שלא הם ייצרו אזי פירושו על דבר שהם חיים על חשבון כסף שמישהוא אחר ייצר. על פי הגדרה יצור החי על חשבון יצור אחר מבלי ליתרום לו דבר הוא פרטיז. ולכן איך שלא תיסתכלו על המציאות אנשים אלו הם פרטיזים. זאת המציאות ואותה יש להגיד באופן ברור ונחרץ.

 5. גיא אברהמי הגיב:

  אריק הנכבד! טפילות (או פרזיטיות בלעז) בטבע לא יכולה לשמש כאנלוגיה ליחסים בחברה האנושית, אלא אם מקובל עליך שבני-אדם הם חיות ואלא אם אתה מוכן לוותר על כל שיפוט מוסרי של בני-אדם (שהרי בודאי שלא תשפוט אריה על "רצח" של זברה). היחסים בין בני-אדם יותר מורכבים מתרומתו של כל אחד לכלכלה, ואם אינך מוכן להכיר בכך הרי שאתה עושה רדוקציה של האדם לחפץ (או "סרח עודף של המכונה" כפי שכינה זאת מארקס).
  מעבר לכך ראוי שתהיה בחברה אחריות הדדית וסולידריות כלפי כל בני-האדם, שהרי יש בכך הכרה כי הם לא רק חפץ יצני אלא גם מעבר לכך( כל אדם הוא עולם ומלואו).

 6. sagit הגיב:

  השאלה המתמטית העתיקה בהיסטוריה: כמה יצרנים דרושים כדי לכלכל פרזיט אחד?
  לא פחות חשוב- איך מבטיחים את שיתוף הפעולה של היצרנים?
  כדי שהיצרנים ימשיכו לעבוד מבלי להתלונן יש להפנות את הרגשות השליליים שלהם כלפי מישהו: כנראה שפורקן באמצעות רגשות לאומניים כאלה ואחרים כבר לא מספיק. לכן החליט ביביהו להפנות אותם כנגד המתקוממים עצמם.
  השיטה הזאת גאונית, יש להודות. היא עובדת.

 7. אמנון הגיב:

  כן זה הדמגוג השקרן הראוי לצינזור .
  לשם שנוי אני תומך בגיא. אין לפגוע בילדים שאינם אשמים בטפשות הוריהם.
  המדינה צריכה לעשות רויזיה ביחסה לחינוך ולחזור לשנות החמישים כאשר ילדים קיבלו ארוחה חמה בבית הספר , ספרים ומחברות והיתה תלבושת אחידה . בידי חיבורים שנכתבו על ילדים לפני השואה בעברית צחה נטולת שגיאות ואילו כיום ילדים אינם יודעים לקרוא ובמתמתיקה מתקשים . לא מהפכה תעזור פה אלא עבודה קשה שאינה קשורה לתזות מרכסיסטיות אשר פירותיה יתנו תוצאות זמן רב אחר תחילתה .

 8. אריק הגיב:

  זה יכול היה להיות הרבה יותר מעניין אם התגובות לתגובתי היו מבוססות על טיעונים הגיונים ולא על דמגוגיה סוציאלית מאוסה. כל הטיעונים שהועלו לא סותרים את הטענה המוכחת שמקבלי הקיצבאות הם פרזיטים. . אינני טוען כי לא צריכה להיות סולידריות כלפי בני אדם אלה אך ורק שמקבלי הקצבאות הפ פרזיטים לפי הגדרה ( ואשמח מאד אם מישהוא יוכל לסתור זאת). בנוסף לכך אני חייב לציין שכשכיר אשר חצי ממשכורתו משולמת כמיסים ומממנת את מקבלי הקצבאות אייני חש רגשות שליליים כנגד בעלי ההון אשר מספקים לי עבודה אלה כלפי חבורת הטפילים החיה על חשבון המיסים הנלקחים ממני. כאשר אני מתעמק בעובדה שתשלום חצי מהכנסתי כמס פירושו שחצי שנה אני עובד בשבילי וחצי שנה אני בא כל יום לעבודה , מתאמץ משקיע ולפעמים סובל בשביל מקבלי הקיצבאות אני מתמלא ברגשות שלילים. כאשר אני שומע על דרישותיהם ומחאותיהם על כך שזכותם לחיות על חשבון עבודתי ומאמצי אני מתמלא רגשות תיעוב ושנאה כלפי חבורת הטפילים הנצלנית והחצופה ושום ססמא דמגוגית סוציאלית או מקרסיסטית לא מצליחה להרגיע אותי.

 9. גם "אריק" הוא פאראזיט/טפיל הגיב:

  פרזיט/טפיל הוא מי שמשתמש באתר לא לו כדי להפיץ את הבליו,הלקוחים מחוקי הג’ונגול.בנה לך אתר משלך ופרסם בו את הגיגיך המגוחכים.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  המגיב/ה: ר.צ.
  בתאריך 11.8.03 הצגתי מצגת במסגרת החוג למדע המדינה בנושא תקשורת וחופש הדיעה. העליתי על נס את התופעה שאין לה אח ורע בהסטוריה של מדינות במצב מלחמה ,שקימת במדינת היהודים קבוצת אנשים(יהודים) שמבטאת את התנגדותה למדינת ישראל ותומכת ללא סייג באויב. קבוצה זו מאמינה ודוגלת בערכים שהיא אימצה לעצמה והיא תוקפת ללא הרף ,תוך שימוש בהשוואות לנאצים,את מוסדות המדינה, מנהיגיה ואנשי כוחות הבטחון שלה ,ולא תשמע ממנה ולו מילת גינוי על מעשי הרצח הנפשעים של האויבים.יתרה מזאת,אנשים משקיעים מזמנם וממרצם -בהתנדבות, חינם אין כסף. הנוכחים בכיתה שללו את טענתי ואמרו שהקבוצה הנ"ל לא עובדת בהתנדבות אלא מקבלת הרבה מאד כסף מתנועת ההתנגדות של האויב והיא למעשה שופר התעמולה שלו המיועד ליצור דיפרסיה בעם שלהם עצמם. הרגשתי חובה גדולה לכתוב כאן בעיתון ולספר מה חושב הציבור (וכנראה יודע) על קבוצת אנשים זו.

 11. ל ר.צ הגיב:

  באמת מעניין מהיכן המימון של עשרות רבות של אתרים לדוגמא – amim , adva center , ampal,
  ariga , cfl , cyber palestina , fmep , intifadaonline , bereaved families center , jerusalem page, jewish friend of palestina , jewish peace fellowshif , jewish peace thread , jewish voice for peace , jejep , news alternative, not in my name , oznuk , rabbis for human rigets , serov , ucgcrh, ובעברית – רופאים למען זכויות אדם , הועד הציבורי נגד עינויים , הועד נגד הריסת בתים , תעיוש ,בוסתן לשלום , חדש , מקי , נשים ואמהות למען שלום , פרופיל חדש , שלום עכשיו , קואליצית נשים , מאבק סוציאליסטי , אגודת הארבעים , אינדימדיה , אל נכבה , בנקי , בצלם , גוש שלום ועוד ועוד .
  למרות הדיבורים יש חופש דיבור בארץ ועל כך אני גאה . בהקבלה לדברי צ’רצ’יל מעולם לא יצרו אנשים מעטים כל כך אתרים רבים כל כך !

 12. לר.צ. (המסתתר בצדק) הגיב:

  הלוואי ודבריך היו נכונים. הלוואי וארגוני השמאל היו מקבלים מימון חיצוני. תקוותי שדבריך (המבוססים כמובן, על תשובות הסטודנטים – אלא מה), יתגשמו ואנחנו בשמאל נקבל מימון למען סיום הכיבוש, השכנת שלום באזור ומיגור השלטון הפאשסיטי שהשתלט על ארץ ישראל. אמן.

 13. למר אריק היקר הגיב:

  מיהם הטפילים? כמה הם?
  אתה מודע לעובדה שבקרב הנשים החד הוריות אחוז העובדות גבוה יותר מאשר בקרב הנשים הלא חד הוריות,אבל לעומת זאת הן משתכרות פחות –
  כתבה בנושא:
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2691693,00.html

  אולי יצא לך לשמוע על כך שבישראל קיימת בעיית אבטלה חריפה, כך שגם מי ש"לא רוצה להיות טפיל" , לא תמיד מוצא את האפשרות לעבוד לפרנסתו (שלא לדבר על כך שבפריפריה קשה הרבה יותר למצוא עבודה מאשר במרכז). גם רבים מאלו שעובדים מתקשים מאד להתפרנס. השכר נמוך ועלות המחיה עולה (כמו עלות ההשכלה, במקביל לירידה באיכותה, ועלות הרפואה, במקביל לסל השירותים הרפואיים שמצטמצמים).

  לגבי מקבלי קצבת הבטחת הכנסה – כרבע (24%) מהם עובדים, ומקבלים את הקצבה מאחר והשכר שהם משתכרים נמוך מדי. את ההאשמות בנושא הזה יש להפנות למעסיקים ולמדינה על שלא קובעת שכר מינימום גבוה יותר ולא דואגת לאכיפה הולמת בנדון. להלן כתבה בנושא:
  http://www.hevra.org.il/modules.php?name=News&file=article&sid=143

  ולסיכום: מי אחראי לסיטואציה הבילתי אפשרית הזו?
  כאן טמון העוקץ לבעיה,אנשים כמוך לא מסוגלים להבין,שאותם בעלי הון שכרגע,ותדגיש לעצמך טוב טוב את המילה כרגע,מספקים לך,ותדגיש שוב היטב את המילה לך,עבודה.
  הם אלה שיוצרים את האקלים הכלכלי,אתה לא מודע עד כמה אתה אריק,חלשלוש ועלוב ביחס לאותם בעלי הון אשר אתה זוכה כרגע ללקלק מצלחתם,אבל בקלי קלות אתה יכול לקבל בעיטה בתחת שתרחיק אותך מהצלחת,כמו אותם "טפילים" שכבר קיבלו את הבעיטה או שנולדו עם הבעיטה "בילט אין".

  וכן,יש גם טפילים מקצועיים,כאלו שמנצלים את המערכת וחיים על חשבונך לכאורה,כמה כאלה יש? מה המשקל האמיתי שלהם? על זה בדיוק חוגגת הדמגוגיה שסוחפת אנשים מסוגך בכזאת קלות.

  א.

 14. לאריק הגיב:

  "מקבלי הקצבאות" הוא שם כולל להרבה מאד אנשים שהמשותף לכולם הוא שהם מקבלים כסף מהמדינה.
  "פרזיטים" הוא מונח הגדרתי הנתון לפרשנות.
  ולעניין: האם מי שאיבד את שתי רגליו בתאונה לאחר ששילם ביטוח לאומי במשך שנים כחוק הוא פרזיט? לא בטוח. האם מי ששעבד כל חייו ושילם מסים וביטוח לאומי והגיע לגיל פרישה הוא פרזיט? גם לא בטוח. האם אישה שעקב קשיי חייה (לאחר ששילמה גם היא ביטוח לאומי כחוק) הגיעה למצב שהיא אינה יכולה לפרנס את ילדיה היא פרזיטית? לדעתי לא.
  כל אלטרנטיבה נבחנת ביחס לאלטרנטיבות האחרות ולא בפני עצמה. אי לכך, בכל שיטה יש פרצות. לכל שיטה יהיה מי שינצל אותה. המטרה איננה להגדיר שיטה חסינת פרצות אלא להגדיר שיטה שבה הנזק יהיה מזערי והתועלת תהיה מרובה לכולם. ע"פ שיטת נתניהו הנהנים הם קבוצת מיעוט קטנה שבמקרה מחזיקה בידיה את ההון. כלומר- מי שינצל את השיטה יהיו בעלי הכוח ולא "המסכנים". כלומר, אריק יקירי, כולנו נאכל אותה.

 15. נתן הגיב:

  לאריק.
  רוב הכסף שמצוי בידי הממשלה מקורו בכסף שנגבה מאזרחים באופן ישיר או עקיף או שהושג תודות לאזרחים.
  ולכן אף אזרח המקבל כסף מידי הממשלה אינו פרזיט ,מכיון שמדובר בקופה משותפת או מה שקרוי בלשון מקצועית "כסף שאינו צבוע".
  אני לדגמה מממן במיסי בנית בתי חולים ציבוריים ,למרות שמעולם לא אושפזתי בהם ,ובכל זאת אני לא מרגיש פרייר ,ואני לא חושב שמי שמאושפז בהם הוא "פרזיט" שחי על חשבוני.

  צריך לזכור שהמובטלים ומקבלי קיצבת הכנסה ,הם אנשים שה מ ד י נ ה מודיעה שהיא אינה מסוגלת לספק להם עבודה(אחרת לא היו מקבלים את הקיצבאות).

  ועוד שאלה : האם כאשר יגנבו את מכוניתך אתה לא תיגש לחברת הביטוח ,כדי לא להיות "פרזיט"?

  בקיצור אריק ,לא כדי לקחת יותר מידי ברצינות את השטויות של כוהני הדת ממשרד האוצר,מכיון שחלק מהמטרה שלהם(ואתה הוכחה שהם מצליחים) זה לשסות את האזרחים אלו באלו ,על מנת להמשיך ליצור תנאים טובים לאליטות הכלכליות ,אותן אליטות שיעסיקו אותם אחרי שהם יסימו לעבוד באוצר(בערך 5-10 שנים).

 16. אריק הגיב:

  נתן – אזרח המקבל כסף מידי הממשלה הוא פרזיט על פי הגדרה. כפי שאתה היטבת לציין רוב הכסף שמצוי בידי הממשלה מקורו בכסף שנגבה מאזרחים ( ראה גם כן חוק הכסף אינו צומח על העצים ) . פירוש הדבר הוא שאזרח זה חי על חשבון עבודתם ומאמציהם של אזרחים אחרים. לא קיימת הגדרה מדוייקת יותר למושג פרזיט.
  בקשר לדוגמת חברת הביטוח אני רוצה להבהיר שאייני רואה במובטלים המקבלים דמי אבטלה מספר חדשים לאחר שפוטרו כפרזיטים אלא אנשים המנצלים ביטוח שעליו שילמו.
  הפרזיטים הם אלו המתפרנסים באופן קבוע מקצבאות ( הבטחת הכנסה , ילדים וכו ). יהיה קשה מאד לשכנע אותי שניתן לעשות ביטוח על מנת להיות עלוקה.
  כוהני הדת ממשרד האוצר,לא מצליחים לשסות אותי במקבלי הקצבאות. תלוש המשכורת שלי שבו מתועדת כל חודש העובדה שקרוב למחצית מהכנסתי מפרנסת את חבורת הטפילים ,הנצלנית והחצופה מצליח.

 17. הטפילים הגיב:

  הטפילים (המערכת צריכה הייתה לתקן את שם המאמר ולהשתמש במילה העברית לפראזיט) הם
  חבורת מלחכי הפנכה במרכז הליכוד, שכל אחד
  מהם מקבל או כבר קיבל משרה משולמת היטב.
  הטפילים הם מאות קציני חיל המודיעין שלקחו
  לעצמם את הטכנולודיה שפותחה בצה"ל בכספי
  משלמי המיסים.הטפילים הם… עןד ןעןד.

 18. נתן הגיב:

  לאריק.

  פרזיט הוא אדם שחי על חשבון אחרים.
  מכיון שהכסף של הממשלה הוא הכסף של האזרחים ,הרי האזרחים חיים על חשבון הכסף של האזרחים ולכן הם לא יכולים להיות פרזיטים.
  כמו שכבר הסברתי מדובר בקופה משותפת ,ולכן אי אפשר לדעת אם הכסף שאני מקבל בתור הבטחת הכנסה היגיע מהמיסים שלך או מהמיסים שאני שילמתי או בכלל מהנדבות שהיגעו מארה"ב.
  אנשים שמקבלים הבטחת הכנסה ,הם אנשים שאינם מסוגלים להתקיים באופן מינמלי ללא זה, ולכן זה תפקידה של המדינה לדאוג להם, בכסף שהיא גובה מהאזרחים ,בדיוק כמו שהיא אמורה לדאוג לביטחון,לרוחה,לרפואה לחינוך ןלעוד תחומים שונים שאינם מופקרים לשוק הפרטי.
  כמובן שזכותך לרצות שמדינת ישראל תהיה מדינת עולם שלישי עם רעב ,בורות, עוני, אלימות פערים ושנאה בין האוכלוסיות השונות ,אבל אני לא חושב שזה חזון מעודד כל כך.

 19. אריק הגיב:

  נתן – על פי דבריך "פרזיט הוא אדם שחי על חשבון אחרים.
  מכיון שהכסף של הממשלה הוא הכסף של האזרחים ,הרי האזרחים חיים על חשבון הכסף של האזרחים ולכן הם לא יכולים להיות פרזיטים."
  קשה לי לבוז לך עד כדי כך שאני באמת האמין שאינך רואה את הסתירה המובהקת בדבריך.

 20. תבוז אריק,תבוז – א. הגיב:

  הרי שום דבר לא יזיזך מדעתך,תבוז בשחצנות.
  גם אם תחטוף מתישהוא בובמבה לפרצוף ולא תוכל לדאוג לפרנסתך ופרנסת משפחתך,גם אז כנראה שלא תבין.
  מזלם של בעלי ההון,שיש מסוגך בשפע כה רב.

 21. נתן הגיב:

  שלום אריק.
  למה לך לבוז, אם אתה פשוט יכול להסביר לי איפה פה הסתירה?
  דרך אגב ,לפי ההגיון שלך גם אתה פרזיט.
  כאשר אתה למשל מזעיק שוטר, או מגיע למיון בבית חולים ,או לומד באוניברסיטה ,או נוסע בכביש בין עירוני,או הולך לספריה ציבורית ,אתה למעשה מקבל שרות שממומן על ידי הממשלה ,ומכיון שלפי דעתך כסף של הממשלה הוא "כסף של אחרים" הרי שאתה פרזיט.
  תקן אותי אם אני טועה.

 22. אריק הגיב:

  נתן אני אסביר. יש הבדל תהומי בין קבלת שירותים כלשהם מן המדינה במיוחד כאשר אתה אזרח המשלם ( או שילם תקופה ארוכה ) מיסים ובמיוחד שירותים סבירים מהסוג שציינת לבין התפרנסות על חשבון המדינה. אזרח המקבל משכורת חינם מן המדינה הוא פראזיט.

 23. נתן הגיב:

  לאריק.
  *********
  1.ההסבר שנתת הופך לחלוטין את כל מה שכתבת עד עכשיו. בהתחלה טענת שכל מי שמקבל כסף מהממשלה הוא פרזיט ,עכשיו אתה פתאום מדבר על "שרותים סבירים".אני מיעץ לך להבא לחשוב לפני שאתה כותב.
  1."הבטחת הכנסה" הוא בהחלט שרות סביר,אפילו חיוני ,לא פחות מחינוך ,רפואה ,ביטחון הוא כל שרות ציבורי אחר.
  2.כדאי לזכור שגם נכים זקנים ומוגבלים מקבלים "משכורת חינם" מהמדינה ,ולכן הם כולם פרזיטים בעינייך.
  3.מי שאינו מסוגל להתפרנס מעבודה ,בין אם בגלל שאין עבודה ובין אם בגלל השכר הנמוך,ראוי לקבל עזרה מהמדינה,גם בגלל ההיבט ההומני וגם בגלל שבכך נקבע פרצופה ודמותה של המדינה.אתה דומה לאדם שיש לו בבית גינה מפוארת וזה לא מפריע לו שבחוץ הכל מלא בערמות לכלוך ,פסולת וקוצים. אולם מי שחשובה לו דמותה של מדינת ישראל ,יתמוך בעזרה לחלשים בהקטנת פערים.
  5. כדאי גם לזכור שכל חוק סוציאלי בעולם ,יהיו כאלו שינצלו אותו לרעה, אולם אין זה אומר שיש לפגוע בחוק עצמו .לדגמה אין לבטל את קצבת נכות ,רק בגלל שיש כאלו שעלולים להתחזות לנכים.
  6.דרך אגב רוב המיסים שלך לא הולכים לרווחה אלה לדברים אחרים כמו מימון הכבוש הישראלי בשטחים,מימון שני אוצר,לשכה ליו"ר הכנסת לשעבר דן תיכון,מימון משרות מיותרות לחברי מרכז ליכוד,עשרות סגני ערים מיותרים, ושאר מעשי שחיתיות מפה ועד הודעה חדשה.
  מעניין שכל זה לא מפריע לך ,רק ה2000 שקל שאם חד-הורית מקבלת על מנת שתוכל לפרנס בכבוד את ילדייה.

 24. אריק הגיב:

  נתן דברי עקביים וחסרי סתירות. מההתחלה טענתי שמי שמקבל קצבאות מהמדינה חי על חשבון עבודתם ומאמציהם של אנשים אחרים ולכן הוא מהווה פראזיט על פי הגדרה. ברור שתפקידה של המדינה לספק שירותים שונים כגון שמירה על הסדר ,הגנה על בטחון האזרחים , ניהול מערכת משפט , בניית תשתיות . שירותים אלו אינם אמורים לכלול הבטחת הכנסה ,קצבאות ילדים ושאר משכורות החינם המחולקות לפראזיטים למיניהם. גם מי שנאלץ לקבל קצבאות בעל כורחו ( ואני מאמין שיש מעטים מאד כאלו ) הוא עדיין פראזיט על פי הגדרה.ט הנפגעים העיקריים מחלוקת ההקצבות המופקרת של ממשלת ישראל הם הזקנים חסרי הפנסיה והנכים שנכותם לא מאפשרת להם למצוא עבודה כלשהיא.העובדה שכל כך הרבה פראזיטים נהנים ממשכורת חינם ממשלת ישראל גורמת לכך שלא יהיה ניתן לתת נדבה וחסד לאנשים שבאמת זקוקים לכך.
  דרך אגב רוב המיסים שלי כן הולכים למימון פארזיטים. ככל הידוע לי תקציב תשלומי הרווחה מתקרב ל מאה מיליארד שקלים ומהווה נטל גדול יותר מתקציב הבטחון.

 25. אריק – תתחבר למציאות הגיב:

  לפני כמה תגובות ביקשת התייחסות עניינית ולא קלישאות סוציאליסטיות- נכון?
  אתה מחזיק מעצמך ענייני?
  בוא ננתח ברשותך אמירה אחת שלך:

  "ככל הידוע לי תקציב תשלומי הרווחה מתקרב ל מאה מיליארד שקלים ומהווה נטל גדול יותר מתקציב הבטחון. "

  אריק?????????????????
  באמת שאתה לא מבין על מה אתה מדבר.
  תקציב המדינה לשנת 2003 הוא 269.9 מליארד שקל.
  שיעור ההשתתפות של המדינה בקיצבאות שמושלמות עומד על כ-8% בממוצע בעשר השנים האחרונות כלומר:משהו בסדר גודל של 21 מליארד שקלים.
  זהו אריק תקציב תשלומי הרווחה.
  ( כל הנתונים באדיבות מרכז אדווה).
  אז קודם תעשה קצת שיעורי בית,וזה בכלל עוד לפני שמנתחים את העמדה שלך מבחינה ערכית.

  אמיר.

 26. אריק אתה פאסישט הגיב:

  יש לי רעיון, אולי נוציא להורג אסירים בשביל לחסוך בעלויות האחזקה והשיקום? ונרקומנים? וחולי איידס וסרטן? ואמהות חד הוריות? ומובטלים? וערבים (הם לא מתגייסים אתה יודע)?

 27. אלמוג שבתאי הגיב:

  מיהו פרזיט? מי מקבל קצת יותר כסף מהמדינה מאשר אם חד-הורית? שלוש דוגמאות עולות לי ככה בלי לחשוב: חברת "דרך ארץ" שסחטה את המדינה וזכתה בהטבות מופלגות על חשבון המיסים שלי וגם של אריק, כדי לסלול את כביש חוצה ישראל ואח"כ לגבות מחירים מופקעים מנהגים (וגם מאריק). שרי אריסון שקבלה בנק מהמדינה, למעשה בחינם, מרויחה הון (לא חסר לה גקודם) מפטרת 900 עובדים (כי כנראה לא מספיק לה) ואחר כך אומרת לנו לחפש את השלוה בתוכנו. המתנחלים – כידוע מעבר לקו הירוק לא שמעו על מיתון ועל קיצוצים, שם מתקיימת כלכלה קיינסיאנית הלכה למעשה, עם השקעה בתשתיות והטבות לתושבים.

  בטח יש עוד.

 28. ארנון הגיב:

  מה שהכי מרגיז זה ש בניית אתרים לא חוקיים על
  ידי מתנחילם זה בסדר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים