הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באוגוסט, 2003 11 תגובות

בימים אלה מלאה שנה לקיום אתר "הגדה השמאלית". בדרך להקמת האתר קדמו כשלונות ותסכולים. כמה מחברי המערכת ניהלו, שנה וחצי בקרוב, מאבק בחד"ש ובמק"י להקמתו של שבועון עברי ראוי, מאבק שגבר עם חיסולו של השבועון "זו הדרך" שהפך לדפדפת. המאבק כשל, והטיעון העיקרי ששמענו מכל עבר הוא כי "אין כסף".

חבר הפעילים שפעלו להקמת השבועון החליטו אז להקים את "הגדה השמאלית" – אבל בצורה אחרת, כעיתון מקוון. חלפה שנה. נדמה לי שלא אטעה אם אציין שגם האופטימיים בין חברי המערכת, מרוצים מאוד מהתוצאות שעיקרן מאות גולשים אל האתר מדי יום לצד כ-150 כותבות וכותבים. וכל זה קורה באחת מעתות השפל בחברה הישראלית – גם במישורים רעיוניים, הפוליטיים והמוסריים.


מהי "הגדה השמאלית"?


שמה מעיד עליה: היא "גדה" והיא "שמאלית". וככזו אין לה שום יומרה לייצג את הנהר כולו, לא את הגדה הימנית ולא את מי הנהר הזורמים בין שתי גדותיו, שלעתים הם עכורים ולעתים סתם דלוחים. זוהי גדה שמאלית. נקודה.


אחד מחברי המערכת כתב בשעתו קטע תחת הכותרת "מי אנחנו", שניתן לקרוא אותו מאז בדף הבית:


"אנחנו נגד השוביניזם והגזענות השוטפים את הארץ. אנו אוהבים את הארץ (וכנראה אנו פטריוטים) אך דוחים כל אדיאולוגיה של התנשאות: מסרבים לראות בעם הערבי הפלסטיני בתוך ישראל ובשטחים הכבושים אויב. מסרבים לקבל את האפליה השיטתית נגד מזרחיים. מסרבים לקבל את הניצול המחפיר של מהגרי העבודה. אנו מאמינים בהומניזם ובאינטרנציונליזם. אנו שונאים את הניצול ולא סר אמוננו באנשים העובדים, בהמונים הנאבקים והיוצרים. הדרישה למשטר אחר המבוסס על עקרונות הדמוקרטיה החברתית נראית לנו טבעית, מובנת וגם דחופה. למרות מראית העין של ניצחון השיטה הקפיטליסטית אנו רוצים לקרוא תיגר על המציאות ולו גם באמצעות תרומה צנועה זו. אנו תקווה שנוכל לתרום להבנת המציאות ולגיבוש כוחות לשינוי". לקטע זה שנכתב בשבועות הראשונים לאחר השקת האתר, הוסיף חבר מערכת אחר את החתירה הברורה לסוציאליזם.


זוהי בקיצור נמרץ ובלתי מדויק התשובה לשאלה מי אנחנו, מייסדי "הגדה" וחברי המערכת שלה. אולם ה"גדה השמאלית" שבחברה הישראלית, למרות היותה מצומצמת, רחבה יותר מחבר המייסדים, שרובם נמנים עם פעילי מק"י וחד"ש. ועל כן טבעי הדבר שישיבות המערכת רבות הוקדשו ומוקדשות, לשאלת גבולותינו מימין ומשמאל.


על שאלת הגבולות


חיוני מאוד שמסגרת הפרסומים באתר תהייה רחבה יותר מזו המייצגת את עמדת העורכים, שגם ביניהם קיימים חילוקי דעות. גוונים שונים של כותבים הקרובים למרצ, לבל"ד ולקבוצות חברתיות ורעיוניות הפועלות בשטח (והן רבות בימינו), לגיטימיים ורצויים ב"גדה". מה שחשוב הוא שאף אחת מהדעות שמסביבנו, מימין ומשמאל, לא תשתלט על הגדה ולא תהפוך אותה לבמת הקבע שלה. מגבלה זו איננה אנטי-דמוקרטית וז’דנוביסטית רחמנא ליצלן, כפי שנכתב על ידי אחד המגיבים באתר. זוהי הגנת עצמנו והשמעת קולנו.


על-כן פרט להשמצות ועמדות "אמנוניות" למיניהן אותן אין כל סיבה שלא למחוק, יש לנו מחויבויות אחרות לעמדות שמאליות שאינן מקובלות עלינו כגון זו של שמעון גת מימין לנו ויוסי שוורץ שמאלה מאיתנו.


מאמרים של כותבים כאלה ותגובותיהם למאמריהם של אחרים, הם בהחלט במסגרתנו, בתנאי מפורש שיכבדו את האכסניה שלנו, ישמרו על כללי הפרסום אותם קבענו. חובת המכובדות כמובן הדדית, שלהם כלפי האכסניה ושל האכסניה כלפיהם.


כללים חשובים אלה קלים אומנם לניסוח אבל קשים יותר למימוש, בעיקר באשר למגיבים. כאן חשוב שנקיים מספר כללים פשוטים החלים על כולם ואינם שונים ממגיב למגיב: • חובת התייחסותה של התגובה למאמר עליו היא מגיבה.
 • אורכה של התגובה.
 • דחיפות תגובתו של המגיב.
 • ויכוח הוגן ולשון נקייה.

כללים אלה, ואולי עם הזמן נוספים עליהם, חלים כמובן על כל הכותבים ועל חברי המערכת בראש ובראשונה. מי שאינו מקיים אותם, אין לו מקום ב"גדה".


מה שחשוב מכל: אל מול הגלים העכורים שסביבנו, חיונית היא הושטת יד חברית זה לזה, במערכת ובין רוב הכותבים והקוראים המזדהים עם "הגדה השמאלית". זהו אחד הלקחים מפעילות האתר בשנתו הראשונה. לכן אנו מושיטים יד זו לרוצים שיתוקנו ליקוייה והחותרים לקידומה.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. יוסי שורץ החוג להגנת המרקסיזם הגיב:

  מאחר ושמי הוזכר, אני מקווה שהדבר לפי כללי האתר מותיר לי את זכות התגובה מבלי שתורד.
  אני מבין את חשש המערכת מפני השתלטות , אף כי אין לי או לחברי כל רצון להשתלט על האתר,
  אלא מטרותינו הן שתים: האחת להפיץ את הרעיון המרקסיסיטי, שעוות על ידי הסטליניזם
  במשך שנים ואיבד לחלוטין את הסמכות שהייתה לו במיוחד לאחר קריסת ברית
  המועצות,והשניה לסייע להרחיב את השפעת האתר כפורום דמוקרטי. לפי ניסיוני יש בארץ זו, שני
  אתרים ראויים בלבד. האחד "אינדמדיה," והשני "הגדה השמאלית". הדבר האחרון שהיינו רוצים
  הוא לחבל באתרים אלו. מנסיונם עורכי אינדמדיה השתכנעו כי מאמרינו מסייעים להדוף את
  התקפות הימין. אנו מעוניינים לעזור לבנות את האתר, אך לדעתנו כדי לבנות את האתר יש הכרח
  לאפשר גם לנו להביע את עמדתנו האינטרנציונליסטית באופן גלוי וחופשי. ואני רוצה להאמין
  שאכן כך זה יעשה. חלק מהבעיה ביחסים בינינו ובין לפחות חלק מעורכי האתר, הנה כי מסרבים
  לאפשר לנו לעלות מאמרים שלנו, ומאפשרים לנו לעלות תגובות בלבד. זוהי החלטה בלתי
  דמוקרטית, הנובעת בפשטות מחשש מפני הרעיונות של מרקס לנין וטרוצקי . מסיבה זו אנו
  משתמשים באפשרות לעלות תגובות, כאשר הקשר של תגובות אלו למאמרים שהועלו, לא אחת
  הם חלקיים בלבד. יתר על כן כדי להעלות את הניתוחים שלנו, אנו משתמשים לא פעם בדרך של
  תגובה לתגובות . הפתרון הוא פשוט מאוד. אם המערכת תאפשר לנו להכניס אחת לשבוע מאמר,
  ולהגן עליו מפני תגובות לא יהיה חשש מהשתלטות, העמדות שלנו תושמענה כאשר אנו כפופים
  לחוקי האתר, האתר לא יראה כבמה אשר מותירה רק עמדות ליברליות וסוציאל דמוקרטיות
  ומנסה לסגור את הפה, לאילו העומדים שמאלה ממנה, והוא גם ימשוך קוראים נוספים
  שהמרקסיזם מעניינם

 2. אלכס מסיס הגיב:

  שוורץ כמו כל מי ששולט בשפה העברית,רשאי לשלוח מאמרים למערכת שתחליט אם לפרסמם.
  הוא גם יכול לפתוח אתר משלו עם מדור תגובות
  פרוץ לכל דיכפין. אצלנן.ב"הגדה השמאלית" –
  עליו להתנהג על פי הכללים המפורסמים בראש
  מדור התגובות.

 3. יורם בר-חיים הגיב:

  עדיין לא ברור מדוע הגדה השמאלית מצנזרת תגובות המאשימות את ראשי הממשל הישראלי בטרוריזם, מלבד העובדה שזוהי טענה מקובלת למדי בשמאל הישראלי של היום (מרצ ושלום עכשיו בקושי קיימים מבחינת פעילות מעשית…), הרי שצנזורה על תגובות כאלו נותנת יד לגישה הגזענית האומרת כי האשמה בטרור היא לגיטימית רק כלפי ערבים.

 4. אין לנו אחות הגיב:

  ב"הגדה השמאלית" אין מצנזרים מאמרים או תגובות על טרור ממשלתי ישראלי – ראה מאמרו
  של גדעון ספירו. מוחקים כינויי גנאי,
  שכותבים פרובוקאטורים מוסיפים להגדרת הטרור.

 5. עיתון אקטואלי ולא ארכיון היסטורי הגיב:

  הגדה השמאלית אמורה להיות עיתון אלקטרוני , לא כך? מדוע שלנין, טרוצקי והמהפכה יופיעו בעיתון אקטואלי? צריכה להיות לכך סיבה טובה (מותו של וילנר לדוגמא). מאמרים היסטוריים מקומם באכסניה של חקר ההיסטוריה. שורץ ובר חיים לא מבינים זאת וחבל.

 6. מבקר איכות הגיב:

  הגדה השמאלית הוא יותר מועדון חברים מצומצם ולא מכובד.
  אפשר למצא פה את כל הכותבים הקבועים שלא מוצאו את עצמם בעיתונות המרכזית ונזרקו לשוליים..אז פה נותנים להם להוציא קיטור תוך כדי מחיקה של התגובות של בעלי הדיעה האחרת.
  בקיצור מדובר בריפוי בעיסוק לקבוצה קטנה של אנשים חסרי יכולת או כישרון שמקבלים פה את הבמה להראות כמה שהם מסכנים.
  ראינו כמה אתם חכמים וראינו את התוצאות של הרעיונות שלכם..מתברר שאתם באמת הכי טיפשים.

 7. למבקר האיכות הגיב:

  אם נדמה לך שתגובות בעלות קללות צריכות להישאר משום שהן באות מימין אני חושב שאתה טועה. טוב עושה הגדה השמאלית שמוחקת את תגובות המקללים. למקללים, שחושבים שזו שפת הדיבור, כבר יש את אתרי החדשות – YNET ו WALLA. שם התגובות קצרות ענייניות ולעתים מלוכלכות. אני שמח שאני יכול לגלוש באתר המוצא לנכון למחוק את הזבל הזה.

  אם יש לך תגובה עניינית, כתוב אותה ללא קללות. "מתברר שאתם הכי טפשים" מעידה עליך. ולא מאפשרת באמת להתווכח אתך. כי אני מייד מזלזל בך. יש ימנים שלא מקללים. הם הולכים ומתמעטים. בינתיים הימין (גם העבודה) בשלטון כבר שנים. תקנו אתם את עוולות הכיבוש שעשיתם. אל תבואו בטענות לקבוצת שמאל רדיקלית קטנה. אני לפחות לא הצבעתי מעולם למפלגת קואליציה. אני לא אשם. פשוט יש לי ביקורת על המקום אליו הבאתם אותי.

  שי.

 8. ל"מבקר האיכות" הגיב:

  1.אני חולקת עליך.2.אני מבלה באתר הזה זמן איכותי.3. בקומי בבוקר ובלילה לפני עליתי על יצועי אני גולשת באתר הנפלא הזה.4. מאז נובמבר 2002 ,עת גיליתי את נפלאות האתר שופר מצב בריאותי לאין שיעור:א.ערכי לחץ -הדם שלי התאזנו על רמה טובה וצריכת התרופות ירדה בשיעור של 60 אחוז.ב.הפסקתי לחלוטין לצרוך תרופות הרגעה ואני צוללת לשינה איכותית ללא צורך בכדורי-שינה.ג.רמת התשוקה והליבידו שלי חזרו 20 שנה אחורה ואני ממצה את תענוגות החיים עד תום. 5.ישמור האל את מקימי האתר ואת גולשיו!

 9. יורם בר-חיים הגיב:

  השמצות אינן תחליף להתמודדות עם טיעון, במיוחד לא השמצות אדיוטיות כאילו אני מנסה לכפות על "עיתון אקטואלי" עיסוק בהיסטוריה "של המרקסיזם" (ע"ע תגובה חמישית). אינני כותב באתר ואני ממעט מאד להגיב בו (בהזדמנות אחרת אפרט מדוע), מעולם לא כתבתי בגדה השמאלית איזשהו טקסט שעניינו "לנין או טרוצקי" אלא הגבתי למאמרים לגופם או, כמו בפעם האחרונה, יצאתי נגד הצנזורה על ביטויים "בוטים" כלפי האולטרה-טרוריסט אריאל שרון. בזריזות מרשימה פורסמה תגובה המכחישה את הצנזורה (ולך תוכיח את תכנום של טקסטים שנמחקו…) ומיד לאחריה תגובה ה"מאשימה" אותי בכתיבת מאמרים היסטוריים… (מה שאינני יודע לעשות אפילו לו רציתי)

 10. צור שפי הגיב:

  למרות שביעות הרצון של דני פתר ממאזן הבינים של האתר נראה לי שהאתגר הרציני ביותר הוא איתור דרכים אפקטיביות להרחבת מעגלי השיח וההשפעה של הרעיונות המקבלים ביטוי באתר. אני מודה בנמיכות רוח מסויימת שלי אין רעיונות איך עושים זאת.

 11. שמואל ברונר הגיב:

  לאישה היקרה שכתבה קטע נפלא זה (מצוטט להלן), אל תחסכי מאיתנו את דבריך.
  " 1.אני חולקת עליך.2.אני מבלה באתר הזה זמן איכותי.3. בקומי בבוקר ובלילה לפני עליתי על יצועי אני גולשת באתר הנפלא הזה.4. מאז נובמבר 2002 ,עת גיליתי את נפלאות האתר שופר מצב בריאותי לאין שיעור:א.ערכי לחץ -הדם שלי התאזנו על רמה טובה וצריכת התרופות ירדה בשיעור של 60 אחוז.ב.הפסקתי לחלוטין לצרוך תרופות הרגעה ואני צוללת לשינה איכותית ללא צורך בכדורי-שינה.ג.רמת התשוקה והליבידו שלי חזרו 20 שנה אחורה ואני ממצה את תענוגות החיים עד תום. 5.ישמור האל את מקימי האתר ואת גולשיו!"

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים