הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוגוסט, 2003 13 תגובות

הבמאי ג’קי קונפורטי נולד בראשית שנות החמישים להוריו שהגיעו לא מכבר מבולגריה לישראל. רק עם התבגרותו גילה מפי הוריו את הסיפור המופלא של הצלתם בשנות מלחמת העולם השנייה. הוא לא הסתפק במידע המוגבל וערך מחקר מקיף במשך שש עשרה שנה. המחקר כלל עדויות של אנשים רבים אשר חוו ישירות את האירועים, איסוף מסמכים מגינזכים בבולגריה, בישראל ובארצות נוספות וכן איסוף קטעי סרטים וצילומים המתעדים את התקופה.

התוצאה היא סרט תיעודי פשוט אך מרגש ומאלף. הסרט מתאר כיצד בתקופה האיומה של מלחמת העולם השנייה, אומץ לב של בני אדם אשר עקרונות דמוקרטיים ואנטי גזעניים הם נר לרגלם, מקרב העם הבולגרי, יחד עם יושר, חברות, נאמנות וסולידריות אנושית פשוטה ומופלאה, הצליחו לתרום תרומה מכרעת למאמצים הרבים בקרב החברה הבולגרית להכשיל את המזימה הגזענית השטנית של הממשלה והמלוכה הפרו-פאשיסטיים והפרו-נאציים של בולגריה של הימים ההם – להוביל את אזרחיה היהודים למחנות ההשמדה.


הניסיון ההסטורי של הסיפור הזה טומן בחובו לקח אנושי רב ערך לגבי יכולתם של בני אדם יחידים וקבוצות, לשנות את הכיוון אליו מכוונים שלטונות המייצגים אינרסים צרים של קבוצות הון, מלחמה וגזענות. הסרט מדגיש את הניסיון החשוב של בניית גשרים, נטולי בדלנות לאומנית, בין קבוצות אתניות שונות, בני אדם ממוצא לאומי שונה וקהילות שונות באמונתם הדתית.


הסרט יכול להוות נדבך חשוב, במידע ובחינוך בני נוער לסובלנות, אנושיות, כיבוד זכויות וחיי אדם. סיפורו של הסרט הינו בעל חשיבות אוניברסלית ובעל חשיבות ייחודית בתנאים בהם השלטון הישראלי ממשיך לקיים ומגביר את הכיבוש והדיכוי של העם הפלסטיני ומונע ממנו את עצמאותו וכתוצאה מכך מתגברת השנאה והניכור בן שני העמים.


הבמאי ג’קי קונפורטי ראוי לפרסים הרבים להם זכה סרטו בפסטיבלים בעלי מוניטין במספר ארצות. כמוכן יש לשבחו במיוחד על כך שלא נפל למלכודת תעמולת הכזב המנסה להציג את מלך בולגריה בוריס כ"מציל יהודי בולגריה". תעמולה זו, לצערי, שטפה את מוחם גם של חלק לא מבוטל מקרב היהודים הניצולים מבולגריה, עד שהיה מי שניסה לטעת בהרי ירושלים יער על שמו של פושע המלחמה הזה – החתום על כל הצווים והחוקים הגזעניים נגד יהודי בולגריה ובכלל זה הצו להובילם להשמדה לאושוויץ. איש זה אכן הצליח לצערנו לבצע את תוכניתו ושלח לטבח 11,313 יהודים מתוך השטחים היווניים והיוגוסלויים אשר בולגריה סיפחה לעצמה כבת ברית של גרמניה הנאצית בזמן המלחמה.


חבל מאד שהבמאי התעלם בסרטו החשוב מחלקם הייחודי ובעל המשקל של הפרטיזנים ושל המפלגה הקומוניסטית הבולגרית ותומכיה הרבים בקרב העם – ובכלל זה מיטב הנוער והאינטלגנציה בקהילה היהודית בבולגריה; וכן ממאבק הגבורה שלהם נגד המשטר והצבא הפרו-נאצי בזמן המלחמה ובשעות המכריעות של המאמץ, אשר הצליח להכשיל את מזימת השמדתם של יהודי בולגריה.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  דב מעלה פה עובדות הפוכות לכותב המאמר . מישהו משקר פה !?
  מעניין מאוד על סמך מה מבסס קונפורטי את דעותיו ומאיפה דב שואב את האינפורמציה שלו ?
  הביקורת שנמתחת על הבמאי בסיפא מדוע לא מהללים את " אנשינו " מעוררת מחשבות נוגות .

 2. אמנון הגיב:

  מה הקשר בין מחט לערמת שחת ?
  הסיפור על הבולגרים מעניין אולם מה הוא הקשר לסכסוך הישראלי – פלישתי ?
  יש לי הרגשה כי גם אם המחבר יכתוב על אופנה ימצא את הדרך ל"להכניס" את הסכסוך הערבי ישראלי למאמרו .

 3. לאמנון הגיב:

  התשובה לשאלתך נמצאת בציטוט הבא מהמאמר:

  "הסרט מדגיש את הניסיון החשוב של בניית גשרים, נטולי בדלנות לאומנית, בין קבוצות אתניות שונות, בני אדם ממוצא לאומי שונה וקהילות שונות באמונתם הדתית".

 4. בינדר דב הגיב:

  כותב המאמר אינו יודע את האמת,או גרוע מזה,משקר ביודעין,את יהודי בולגריה בשואה הציל המלך הבולגרי ושילם על כך בחייו,הוא הוזמן לברלין ושם הורעל ע’י היטלר ימ’ש.

 5. נסים ברכה הגיב:

  לכל המחפשים את האמת .
  התפרסמו מספר ספריי מחקר הסטורי על נושא ההצלה של יהודי בולגריה במהלך מלחמת הולם השניה.המחקרים מתבססים על מסמכים ותיעוד מקורי ורשמי מהתקופה הנדונה ,כמו גם מעדויות ישירות של אנשים מעורבים אישית בארועים.
  באף אחד מהמחקרים ההסטוריים שנעשו בכלים מדעיים לא ניטען שהמלך בוריס הציל את יהודי בולגריה אלא בדיוק ההפך,וזאת תוך ציון מסמכים ועובדות אחרות .
  אציין שלושה ספרים שכדאי לעיין בהם:
  "ה פ י ד י ו ן "-חיבורו של -ניר ברוך-1990

  "הצלת היהודים בבולגריה 1944-1941 "-חיבורו של-אלברט כהן-סופיה-1977.(בשפה הבולגרית)

  "הרכבות יצאו ריקות"-חיבורו של מיכאל בר זהר
  (סרט תעודי המבוסס על ספר זה הוקרן במספר ערוצי טלביזיה ביום השואה 2002 )

  הדברים הנ"ל מופנים לכל המגלים ענין כנה בנושא הנדון.

  לאמנון ולבינדר דב – דברי הלעז אינם תחליף לחיפוש האמת והתמודדות עם עובדות,אלא אם כונתכם לסלפם. אני מקווה שתמעיטו להלעיז ותרבו לקרא.

 6. דוד הגיב:

  מה עשה המלך ליהודי בולגריה – שנוי במחלוקת.

  אבל כותב המאמר צודק בנתון שהביא לגבי יהודי תרקיה ומקדוניה, שבולגריה כבשה, ושכולם נשלחו להשמדה וחלקם הגדול נרצח בידי הבולגרים או בדרך למחנות.

 7. עמית וגשל הגיב:

  היכן ניתן לצפות בסרט?
  כיצד ניתן ליצור קשר עם הבמאי?

 8. הבולגרי החמוד הגיב:

  אני בולגרי מישהו אולי יודע אם אני בולגרי אשכנזי או ספרדי ?

 9. יונתן משה הגיב:

  קודם כל אתה יהודי יוצא בולגריה או כפי שהפטריארך קיריל כינה את היהודים -בולגרים בני דת משה
  שנית כ80 אחוז מיהדות בולגריה הם ספרדיפ ו20 אחוז אשכנזים , שם משפחתח יכול להעיד לגבי
  מה היותך לדוגמה דודי מצד אבי היה גרינברג
  (סבו של הקריון מאלכי חיזקיה) והוא היה אשכנזי

 10. ניר הגיב:

  בניגוד לדעה הרווחת. הבולגרים שיתפו פעולה עם הנאצים גם במבצע ברברוסה ,כאשר נילחמו לצידם ובעיקר בהשמדת יהודיי תארקיה שמצפון יוון וכן יהודי סקופיה.
  הכיבוש ביוון היה האכזרי ביותר. נהרות של דם שטפו את רחובות העיר. הבולגרים לא חסו גם על תושביי יוון הנוצרים.
  משום מה נוצר רושם מוטעה שהבולגרים לא פשעו ,אולם ההפך הוא הנכון. ראוי לדעת זאת.

 11. אביבה הגיב:

  רבותי , יהדות בולגריה נצלה- וזאת עובדה היסטורית. השאלה העומדת לדיון היא מי הציל? האם המלך או קבוצות חברתיות ולחץ של קבוצות השתייכות שונות (הפרטיזנים, הקומוניסטים, קבוצות נוער שונות ועוד). כפי שידוע בפוליטיקה מלך ושליט לא היה נכנע ומונע את יציאתם של יהודים מארצו ללא גיבוי של קבוצות לחץ כאלה ואחרות. אלה אני מאמינה נפלו לידיו של המלך כפרי בשל והוא מצדו , וסיבותיו עמו, מנע את יציאתם של יהדות בולגריה לאושוויץ. נכון מחיר כבד שלמו יהודי מקדוני,ה ויוון, כמו בחלק גדול של יהדות אירופה.
  . העובדה היא שהמלך שלם בחייו ,בין אם זו היתה החלטה שלו או החלטה שנבעה מלחץ חברתי ופוליטי. חשוב ללמוד על התהליכים החברתיים שהם פוליטייים, עמוקים ולהוקיר את אלה שעזרו וביניהם אנשי דת נוצרים, ארכיבישוף, פוליטיקאיים ועוד.

 12. חנה הגיב:

  ידוע שאנו הבולגרים רק שומעים שיש אירוע, סרט או כדומה בנושא כל שהוא העוסק ביוצאי בולגריה ואז מובטח אולם מלא. צילצלו אלי הבוקר ויידעו אותי בנושא הקרנת הסרט ביום שני הקרוב בבית ציוני אמריקה, בנושא שיחרור יהודי בולגריה, מיד צילצלתי יידעתי את כל חברי וכולם הזמנו כרטיסים.
  הופתענו מהמחיר הגבוהה מאד על הקרנת סרט + הרצאה 80 ש"ח לאזרח ותיק -ושאלתי למה כל כך יקר? כאחת המשכירה אולם למופעים עם 400 מקומות ישיבה כמו באולם "מאירהוף" עשיתי חישוב קצר
  על ערב כזה כולל הוצאות צפויות והגעתי לתוצאה של קופה מכובדת מאד!

  אני פותחת "גוגל" לראות מי זה גקי קונפורטי ואני מבינה שההרצאה בערב זה תעסוק מראיה פוליטית של הבמאי ובטוחה אני כי לפחות מחצית האולם מגיע להקרנה זו מאותה סיבה הנ"ל שצויינה ואין לה מושג שאופי ההרצאה יהיה כזה. כך שמחיר כל כך גבוהה נראה בעיני ניצול.

  • יפה הגיב:

   הי חנה קראתי את תגובתך נכון המחיר יקר מאד מחיר רגיל לידיעתך הוא 100 ש"ח ורד- בתי מתעניינת מאד בהסטוריה של יהודי בולגריה במלחמת העולם השניה.
   במידה וההרצא תהיה פוליטית שמאלנית שאיננה קשורה כלל וכלל להצלת יהודי בולגריה אני ממליצה מיד לעזוב את האולם ולדרוש את כספנו בחזרה אפילו בתביעה משפטית . כי לדעתי המעמד ינוצל לרעה באם רוב הציבור היה יודע שהמטרה פוליטית שמאלנית לא היה רץ לרכוש כרטיסים במחיר כה יקר . נחכה ונראה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים