הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוגוסט, 2003 12 תגובות

זה היה פוטש. כמו כל פוטש קלאסי, הוא בוצע על-ידי חבורה של קצינים: שרון, מופז יעלון וצמרת צה"ל. אין זה סוד שהמפלגה הצבאית (המפלגה היעילה היחידה בישראל) התנגדה להודנה מהרגע הראשון, כשם שהתנגדה ל"מפת הדרכים". מנגנון-התעמולה האדיר שלה, הכולל את כל כלי-התקשורת, הפיץ את הבשורה: "ההודנה היא אסון! כל יום של הודנה הוא יום רע ! ירידת האלימות כמעט לאפס היא צרה צרורה: כי בחסות ההודנה מתגברים ומתחמשים ארגוני-הטרור! כל פיגוע הנמנע עכשיו יחזור אלינו כפליים!".

הצמרת הצבאית משולה לנרקומן, שנשלל ממנו הסם. נאסר עליה לבצע את הפעולות שהיא השתוקקה לבצע. הרי היא עמדה לנצח את האינתיפאדה, ממש או-טו-טו, היה צורך רק במכה מוחצת אחת נוספת, זבנג וגמרנו. לבה של הצמרת הצבאית נחמץ כשראתה את התקווה החדשה שאחזה בציבור הישראלי, את עליית הבורסה וטיפוס השקל, את הנהירה ההמונית למקומות-הבידור, את סימני האופטימיות בקרב שני העמים. היתה זאת הצבעה עממית ספונטאנית נגד המדיניות הצבאית. לאריאל שרון היה ברור שאם זה יימשך, המציאות תשבש את תוכניותיו ארוכות-הטווח. לכן קבע לעצמו כבר בראשית ההודנה שלושה יעדים מיידיים:


ראשית, להפיל את אבו-מאזן במהירות האפשרית. אבו-מאזן הפך לחביבו של ג’ורג’ בוש, אורח רצוי בבית הלבן. הבלעדיות של שרון נפגעה. הצמד בוש-שרון, שעמד כבר להפוך לבושרון, איש אחד, עלול היה להפוך במקום זה למשולש בוש-שרון-עבאס. אין סכנה גדולה יותר לתוכניות שרון.


שנית, לחסל את "מפת הדרכים" בעודה באיבה. זו חייבה את שרון לסלק מיד כשמונים היאחזויות, להקפיא את כל ההתנחלויות, להפסיק את בניית החומה ולהוציא את צה"ל מכל ערי הגדה. שרון לא חלם למלא אף אחת מההתחייבויות האלה.


שלישית, לשים קץ להודנה ולהחזיר לצה"ל את חופש-הפעולה בכל השטחים הפלסטיניים.


השאלה היתה איך עושים את זה, מבלי שאף רבב של חשד יידבק בשרון עצמו. אסור היה שהציבור הישראלי, שרובו הגדול רצה בהודנה, יחשוד שמנהיגיו הם שכיבו את זיק התקווה. אסור היה שבעתיים, שחשד כזה יתגנב למוחו התמים של בוש הטוב. כל האשמה צריכה ליפול על הפלסטינים, כך שהחיבה לאבו-מאזן תתנדף ותהפוך לשנאה ולבוז. האמצעי לביצוע המשימה נבחר בקפידה. נלקח בחשבון שבעולמו הפשטני של בוש יש רק טובים ורעים. הרעים הם "הטרוריסטים". לכן היה כדאי להרוג את אנשי החמאס והג’יהאד. זה לא ירגיז את בוש. הרי בעיני הנשיא האמריקאי, להרוג "טרוריסטים" זו מצווה – או אז, יהיו אלה הפלסטינים שישברו, כתוצאה מכך, את ההודנה.


וכך זה קרה: ב-9 באוגוסט הוציא צה"ל להורג שני אנשי חמאס בשכם. אבל תגובת הארגון היתה חלשה: ב-12 באוגוסט נהרג איש אחד בראש-העין ואיש אחד באריאל, שניהם על-ידי מתאבדים שבאו משכם. המטרה לא הושגה: חמאס הודיע שההודנה נמשכת. ב-14 באוגוסט הוציא צה"ל להורג את מוחמד סידר, ראש הזרוע הצבאית של הג’יהאד בחברון. כעבור חמישה ימים, ב-19- באוגוסט, פוצץ מתאבד אוטובוס בירושלים והרג 20 גברים, נשים וטף. כעבור יומיים, ב-21 באוגוסט, הוציא צה"ל להורג את איסמעאיל אבו-שנב, מס’ 4 בצמרת החמאס.


הפעם אי-אפשר היה אפילו להדביק לקורבן את התואר "פצצה מתקתקת", כמקובל במקרים כאלה. האיש היה מנהיג פוליטי מובהק. מדוע נבחר דווקא הוא? לאחד הכתבים הצבאיים בטלוויזיה הישראלית היתה פליטת-פה: אבו-שנב נהרג, כך אמר, מפני שהיה "זמין". כלומר, קל היה להרוג אותו, מפני שלא ירד למחתרת, כמו ראשי הזרוע הצבאית.


המטרה הושגה. הארגונים הפלסטיניים הודיעו שהם שמים קץ להודנה. שרון ושות’ חגגו. בתוך שעות, חדרו כוחות צה"ל שוב למרכזי הערים הפלסטיניות, החלה אורגיה של מעצרים והריסת בתים (יותר מארבעים ביום אחד).


הנרקומן התנפל על הסם. הקריז נגמר, הקצינים יכלו לבצע את כל הדברים שנמנע מהם לבצעם במשך שבועות ארוכים. אבל המצב לא יחזור לקדמותו. אין "סטאטוס קוו אנטה הודנה". ההריגות והפיגועים יהיו רבים יותר ואכזריים יותר. בניית החומה בעומק השטחים הפלסטיניים תזורז, וכך גם הבנייה בהתנחלויות. מכונת-התעמולה הצבאית כבר מכשירה את דעת הקהל ל"גירוש ערפאת". המילה "גירוש" הוא ממוצרי מכבסת-המלים הצבאית, אחד האגפים הפעילים ביותר בצה"ל. הכוונה אינה לגרש אותו מהמוקטעה, או מפלסטין, אלא מהעולם הזה. התגובה הפלסטינית והערבית ידועה מראש. זאת תהיה נקודת אל-חזור היסטורית, הריגת סיכויי השלום לצמיתות.


והאמריקאים? מעולם לא התגלה ממשל בוש במלוא עליבותו כמו כאן. קולין פאואל המסכן מעורר רחמים בגמגומיו, ושליחו ג’ון וולף, זאב בלי שיניים, ילך בדרך כל קודמיו. אחרי שהסדר החדש באפגניסטן התפרק באופן מביש ובעיראק מתנהלת מלחמת-גרילה קלאסית נגד הכיבוש השנוא – תסתום התמוטטות "מפת הדרכים" את הגולל על הפנטזיות הנשיאותיות. הרבה יותר קל להצטלם במדי מצביא על רקע של סטטיסטים צבאיים, מאשר לנהל מדיניות נבונה.


מובן שחידוש מעגל הדמים ישים קץ לכל תקווה ליציאה מהמיתון העמוק בישראל. המשבר הקיים יעמיק. יחד עם ההודנה ומפת-הדרכים, ימותו גם התיירות, ההשקעות וההתאוששות. רק התמיכה האמריקאית תמנע קריסה כלכלית גמורה. המשק משול גם הוא לנרקומן הזקוק לסם: תשעה מיליארד דולר של "ערבויות" מחכים לאריאל שרון בוושינגטון. הם יספיקו לצמרת הצבאית והפוליטית. רק העניים יהיו יותר עניים, מה אפשר לעשות. כל זה נעשה מבלי לשאול את הציבור הישראלי. אין ויכוח בציבור, אין ויכוח אמיתי בתקשורת הממושמעת, בכנסת האילמת ובממשלת-הבובות. לכן זהו פוטש.


הסיכום: מפת-הדרכים מתה, מפני ששרון לא רצה בה מלכתחילה, בוש לא ראה בה אלא עוד הזדמנות להצטלם על רקע יפה, ואילו אבו-מאזן לא קיבל מישראל ומאמריקה שום דבר שניתן לראות בו הישג לעם הפלסטיני.


ומה הלאה? אחרי הרבה-הרבה דם ודמעות, שני העמים יגיעו שוב למסקנה שעדיף להגיע להסכם ולעשות שלום. אז יצטרכו להסיק את המסקנה המתבקשת מהפרק האחרון: צריכים להתחיל מהסוף. רק אחרי שתתגבש תמונה ברורה של ההסדר הסופי בין שני העמים – ניתן יהיה לטפל בבעיות המיידיות. כל שיטת פעולה אחרת, תהיה מפת-דרכים לתהום.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. צור שפי הגיב:

  אין לי ויכוח עם אבנרי על המנהיגות שלנו. יש לי אתו ויכוח על נסיבות מותה של מפת הדרכים. אני מניח שאבנרי יודע כי בסעיף הראשון (הראשון!) של מפת הדרכים מתחייבים הפלסטינים להלחם בטרור ולפרק את תשתיתו. לא "הודנה", לא הבנות עם החמאס והג’יהאד אלא מחוייבות מפורשת למלחמה בטרור. מהרגע הראשון התכחשו אבו מאזן ודחלאן למחויבותם וזו הסיבה הראשונה והעיקרית לכשלון מפת הדרכים.

 2. אביבה הגיב:

  לצור שפי תודה ויישר כח!!!!

 3. אלמוג שבתאי הגיב:

  מסכימה עם חלק גדול מהמאמר, אני רק מצירה על השימוש בשפה ציורית ולא מדויקת: איך יכול להיות פוטש שמובל ע"י ראש הממשלה? ולמיטב הבנתי התקשורת, ואפילו הממסדית ביותר, דוקא הציגה את ההודנה באור חיובי מאד (אם כי לא נשמעה ביקורת על החיסולים, מלבד אולי ביקורת מרומזת מאד מאד ב"הארץ" על חיסול אבו-שנב (נאמר שם שהוא נחשב לפרגמטי)). וכן: על מה מתבסס אבנרי בקובעו שיש כונה להרוג את ערפאת ולא רק לגרש אותו?

 4. יוסי שורץ החוג להגנת המרקסיזם הגיב:

  ההתנגשות הטרוריסטית של כוחות צה"ל בעזה אשר השתמשו בטילים נגד טנקים ש הרגו ארבע פעילי חמס ופצעו שמונה אזרחים לא חמושים – כולל ילד, נועדו למטרה אחת, לדחוף את חמאס ואת הג’יאד המוסלמי לעשות פעולת נקמה באזרחים ישראלים חפים מפשע. קשה שלא להבין מה ששרון מתכנן. הוא מאמין כי הזמן בשל לעושת טבח של המוני פלסטינים כדי לסיים אחת ולתמיד את ההתנגדות לכיבוש הישראלי. מה שהוא יקצר כמובן הוא טבח הדדי בו יפלו אלפי קורבנות של פלסטינים וישראלים חפים מפשע.
  השמאל הממשיך לשתוק במקום לפעול רק מחזק באופן שלא יסלח את אלו האחראים למעגל הדמים ההולך ומתרחב כפי שהזהרנו.
  אנו פונים לכל ארגוני השמאל ובראשם חד"ש וגם "גוש שלום" לארגן הפגנה גדולה ככל האפשר בדרישה " נסיגה מיידית של צה"ל מעזה ומהגדה.

 5. ליוסף שוורץ -תתחדש! הגיב:

  החלפת השם מברית הפועלים הסוציאליסטית ועשית טעות. לשם הקודם היה צליל יותר ערב לאוזן.

 6. ליוסי שוורץ – תתחדש 2 הגיב:

  תודה למגיב הקודם .
  מה יש להגן על המרכסיזם . אם אני מבין המרכסיזם היא תיאוריה שביצועה נכשל כשלון חרוץ . למעשה היא נזרקה לפח הזבל של ההיסטוריה כאשר העמים שניסו להגשימה השאירו אחריהם שובל של מיליוני הרוגים ועמים אומללים שעד היום מנסים לשקם את עצמם ובעזרת מי ? הקפיטליסטים – ארה"ב ואירופה המערבית .
  יוסי יקירי – בוא נדבר בעוד 5 שנים ותראה לאן הגיעה פולין צכיה סלובקיה וסלובניה המצטרפות לקפיטליסטים השנואים .

 7. יגאל הגיב:

  מה המפלגה של גנרלים רבין,ברק,ליפקין,וילנאי,סנה……….
  בשילטון ??????
  חברה זה אומנם אתר שמולני אתם ידועים כחברה
  שמצליחים להתעלם מרוב העובדות אבל לפחות תשתדלו לספק מניעים

 8. העמותה למען הוספת המקו בשמו של הבלתי-נמחק הגיב:

  סוסתו הגזעית תקועה בפקק. נע להשאיר הודעה לאחר הצפצוף, או לחכות לימות המשיח הריאל-פוליטיים.
  אגב אתה צריך מקו בשם, אחרת אתה יוצא סתם טיפש עילג.

 9. הוועד להגנת הגדה השמאלית הגיב:

  עלינו להתארגן כדי להגן על "הגדה השמאלית"
  מפני השוורץ ה"האדום" ו"הבלתי נמחק" השחור.

 10. הבלתי נמחק הגיב:

  איפא הוא לוחם העבר הערבי המפואר הרוכב על סוסתו הגיזעית ?

  כל שנותר לערבים הפלשתנאים אינו אלא חבורות רחוב רצחניות הפוגעות ללא אבחנה בילדים ונשים.

  לא מבין איך מישהו מביננו מסוגל להגן על פעולותיהם תוך כדי המצאת סיפורי אלף לילה ולילה לגבי המוטיבציות כביכול של שרון וממשלתו.
  רק רדיפת הרוצחים ביום ובלילה, (שיתקעו מפחד את גופם בבוץ בכל פעם שפעימות מסוק חולף מהדהדות ) והתמדה בחיסולם יביאו בסופו של דבר לשקט יחסי.
  וככל שצהל יצליח עתה להוציא להורג יותר מפושעיהם, כך ירחק היום שמדינת ישראל תאלץ להשיב מלחמה כמו במלחמה, דהיינו בהפגזת תגובה על אוכלוסיות פלסתנאיות אזרחיות חפות מפשע.

 11. שחור (אותנטי) הגיב:

  יאללה, תנו למי שרוצה לכתוב. הרי בינינו, הכעס שלכם על יוסי שוורץ נובע מתוכן הדברים שלו, ולא מהכמות שלהם. והרי המקום הזה נקרא ‘במה לשמאל’ או משהו כזה לא?

 12. דידרו מושיק עפיה וולטר הגיב:

  למה האנשים הטובים
  לא מתאחדים
  כל הזמן רבים
  אחד עם השני

  סולידריות בכיף
  חושבים שזה רק לפאשיסטים
  אבל מה, גם בשמאל
  כוחינו באחדותינו

  ביחד נשרוד
  ולחוד ליפול
  זה לא רק לימור לבנת
  אין צורך לצהול

  תנו ליוסי לדבר
  או שהלך עלינו
  רבים אחד עם השני
  זה יהיה סופינו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים