הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באוגוסט, 2003 13 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


לעמים הזכות להתנגד לכיבוש על פי החוק הבינלאומי והעם העיראקי שתחת הכיבוש צריך לממש את זכותו באמצעים הרבים העומדים לרשותו. זאת, על מנת להאיץ את גירוש הכובשים ולהשיב את הריבונות הלאומית. כך נאמר בהחלטות הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית העיראקית שנפגש באחרונה. עם זאת, מציינים הקומוניסטים העיראקים, "בניגוד לרושם שנוצר, ההתנגדות לכיבוש אינה רק מזויינת. קיימות צורות נוספות והמוניות יותר לקידום ההתנגדות לכיבוש. ההיסטוריה מלמדת אותנו שיש לנקוט צעדים אלימים, לאחר שמוצו כל הדרכים האחרות".

לדברי הקומוניסטים "אופציות רבות עומדות לפנינו. יש לחזק את המפלגות המתקדמות, את האיגודים המקצועיים וארגוני המובטלים… לכן, במסגרת החירויות המוגבלות הקיימות, כל הכוחות הפטריוטיים – כולל מפלגתנו – סבורות שההתקפות המזוינות אינן נחוצות, כל עוד לא מוצה המאבק בדרכי שלום. יתר על כן, הפעילויות המזוינת בתנאים של היום מעניקות לכוחות הכיבוש תירוץ נוח כדי להמשיך ולכבוש את ארצנו". ועוד: "מותר לשאול בקול רם מהו הקשר בין פעילויות החבלה לבין ההתנגדות לכיבוש, בייחוד כאשר המטרות של מעשים אלה הן רשתות החשמל, מערכת המים וצינורות הנפט. בעקבות מעשים אלה, חייהם הקשים של מיליוני עיראקים – נעשים קשים יותר. הפעילות המזוינת מנוצלת על ידי הכוחות הרוצים להשיב את המשטר הישן על כנו".

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. על איזו התנגדות מדברים? הגיב:

  הרי כולנו יודעים שארה"ב כובשת, פולשת, מפציצה והורגת ע"פ החוק הבינלאומי הטהור. ועכשיו, בעזרתה הנדיבה של המפלגה הקומוניסטית העיראקית המשתתפת בשמחה בממשלת הבובות הקולוניאליסטית. ודרך אגב, ראיתי שכבר חלק ממנה התפלגה על רקע זה.

 2. יוסי שורץ החוג להגנת המרקסיזם הגיב:

  המפלגה הקומוניסטית העיראקית, היא מפלגת הפועלים ההמונית היחידה בעיראק. יש לה שורשים עמוקים בתוך מעמד הפועלים והיסטוריה ארוכה מאוד שהחלה עם המאבק כנגד השלטון האימפריאליסטי הבריטי לאחר מלחמת העולם הראשונה, כאשר אנגליה וצרפת השתלטו על האזור.
  המפלגה רשמה פרקי גבורה רבים וארגנה מאבקים רבים וחשובים. אולם היא עברה ככל המפלגות הקומוניסטיות תהליך של השתלטות הסטליניזם שהוליכו אותה לעשות שגיאות קשות ביותר, החמורה ביותר עד כה הייתה תמיכה בציונות שמאחוריה האימפריאליזם האמריקאי במלחמת 48 , בעוד מאחורי מדינות ערב האימפריאליזם הבריטי. כיום החל בעיראק מאבק מחודש לשחרור לאומי. תנועה שלמרות שכיום יש לה הנהגה פונדמנטאליסטית ריאקציונרית, קומוניסטים בעיראק חייבים להיות חלק מהתנועה, כאשר הם נאבקים כדי להפוך להנהגתה המהפכנית. אולם ההנהגה הקיימת עושה שגיאה חדשה נוראה, כאשר היא נכנסה במחצית יולי ל"מועצה השלטת", גוף אותו הקים האימפריאליזם האמריקאי יחד עם כוחות ריאקציונרים כאחמד שלבי, סוכן האימפריאליזם,מנהיג ה"קונגרס הלאומי העיראקי", גוף שעובד מזו תקופה לא קטנה עם שירותי הביון הבריטי. יחד עמו גם נכנסו לגוף זה מנהיגי השבטים הכורדים, מסעוד בארזני וגאלל טלאבני, שנלחמו במלחמה האימפריאליסטית כחלק ממנגנון המלחמה האימפריאליסטית. יחד עמם גם כוחות מוסלמים בורגנים כסיגיר ו אל דאוה אל איסלאמיה.
  אין למועצה זו שום כוח החלטה, להוציא מינוי שרים ואישור התקציב. אולם גם החלטות אלו יכול ברמר מושל עיראק לבטל על ידי ווטו. כניסה לגוף זה רק מפקירה את ההמונים להנהגה הנוכחית האיסלמיסטית.
  האינטרס של חברי המפלגה הוא לדרוש מהנהגתם לצאת מייד מגוף זה, להשתתף במאבק כנגד האימפריאליזם ולהיאבק על הנהגתה על בסיס של פרוגרמה מהפכנית. אם הם יסרבו על חברי המפלגה פשוט להחליף את ההנהגה הימנית ולחזור לשורשים של המפלגה כפי שקמה בהשפעת לנין וטרוצקי מנהיגי מהפכת אוקטובר.

 3. התנגדות כוחנית לכובשים הגיב:

  לוחמת גרילה כנגד חיילים אמריקניים שחררה את ויטנאם ותשחרר גם את עירק. טרור נגד אזרחים תוקע את השחרור הלאומי הפלסטיני, אבל אני לא רואה את תנועות השחרור הלאומי בעירק מגיעות לאמריקה כדי להרוג אזרחים.

  העירקים צריכים גם להתנגד באופן חמוש וגם באופן לא חמוש לכיבוש, דרך אחת לא צריכה לבוא על חשבון השנייה. ככה הם ייזרקו את האמריקאים קיבינימט.

 4. להגנת המרקסיזם הגיב:

  הדרך לנצח את האימפריאליזם בעיראק, היא דרכו המהפכנית של מעמד הפועלים, המאבק ההמוני, השביתות, ההפגנות, ההתקוממות המזוינת. יש להבחין בין דרך זו, לבין הפרוגרמה של ההנהגה האסלאמית, המבקשת לכונן מדינה מוסלמית ומשתמשת בנשק הגרילה ( הלגיטימי), ובמיוחד כאשר זו טקטיקה הכפופה למאבק המוני הפועלים ולא בניגוד לו, אך היא גם משתמשת בנשק הטרור האישי המזיק, כאשר הניסיון הוכיח שתנועות מעין אלו בנקל מחליפות את מאבק הלוחמה הזעירה ( גרילה) בטרור אישי. הנהגה מרקסיסטית של התנועה האנטי אימפריאליסטית בעיראק, לא רק שהייתה מארגנת את ההמונים בעיראק, אלא גם מושיטה יד לכל הפועלים באזור ומחפשת תמיכה בקרב הפועלים, הצעירים המתקדמים העניים בכפר ובעיר, כולל הפועלים והעניים בישראל הנמצאים תחת התקפה מרושעת של בעלי ההון. היא הייתה מסבירה להם כי הם אחים לגורל ולפתרון של פדרציה סוציאליסטית במזרח התיכון בה לכל עם תהיה אוטונומיה לאומית בה יוכלו לפתח את תרבותם המתקדמת בשפתם. שנית היא הייתה עושה הבחנה ברורה בין האימפריאליזם והקצונה הבכירה של הצבאות האימפריאליסטים ובין החיילים הפשוטים, בני פועלים ועניים ומהגרים חדשים שלא רק שהונו אותם כאשר סיפרו להם שתפקידם לשחרר את עיראק, בעוד זו מלחמת שוד, אלא הם מקבלים ממש פרוטות(600-800 דולר לחודש). היא הייתה פונה אליהם ומסבירה כי האויב הם הבנקאים ובעלי התעשייה וחברות הנפט ששלחו אותם להלחם באחים והאחיות העיראקיות. החיילים הפשוטים הם אחים לגורל וגישה נכונה תיצור ברית עמם. להזכיר בויטנאם הוייטקונג עשה ברית עם חיילים פשוטים. כתוצאה החיילים לא רצו לצאת לסיורים ואם אולצו חזרו ללא הקצינים. יתר על כן בויטנאם להמונים גם תחת המשטר הסטליניסטי היה על מה להלחם-על האדמות שקיבלו לאחר המהפכה.

 5. דני יחיאל הגיב:

  ועכשיו נבדוק את איכות חייהם של התושבים בשלושת הארצות הבאות :
  1. ויטנאם – שגרשה את האמרקיאים הזונות
  2. צפון קוריאה – שעמדו בגבורה נגד הפולש הקפיטליסטי
  3. דרום קוריאה – שפתחה את הרגלים וארה"ב שורצת שם עד היום…

  אני באופן אישי רוצה להיות אזרח צפון-קוריאה ומאחל לעם העיראקי להגיע למה שהעם בצפון קוריאה זוכה לו!!!

 6. היסטוריון אובייקטיבי הגיב:

  באותה הזדמנות כדאי להשוות בין תנאי החיים ברוסיה, פולין, אוקראינה ומזרח גרמניה של שנות השמונים ושל עכשיו.
  מישהו אמר "יותר מוצרים אבל פחות כסף"?

 7. להגנת המרקסיזם הגיב:

  פעם דרום קוריאה הייתה אחת מארבעת הטיגריים של אסיה, היא נחשבה כסמל של התפתחות כלכלית, והוכחה כי תחת הנהלה קפיטליסטית הכלכלה יכולה לפרוח. בתקופה ההיא נהגו הפרו אימפריאליסטים להשתמש בדוגמה זו כנגד מדינות הפועלים המעוותות על יד משטרים סטלניסטים, דבר שפוגע ומגביל כמובן את ההתפתחות הכלכלית. אולם המשבר הפיננסי האסייתי שהחל ב1997 הפריח את האגדה הזו. "הנס הכלכלי" של דרום קוריאה היה בנוי על דיקטטורה צבאית שדיכאה בדם את מאבקי הפועלים והסטודנטים. לא מקרה הוא שכאשר ארצות הברית מאיימת על צפון קוריאה, הסנטימנט של רוב אזרחי דרום קוריאה הוא דווקא עם צפון קוריאה. כיום המשבר הכלכלי העולמי של השיטה הקפיטליסטית חריף גם בדרום קוריאה.
  שנית ללא כל ספק מצבה של דרום קוריאה שמסיבות פוליטיות ששייכות למלחמה הקרה, לא נוצלה על ידי האימפריאליזם , נחשב כ"נס", אולם כיום גם בדרום קוריאה כמו ישראל, שגם היא נחשבת ל"נס " דומה, האבטלה והעוני גדל. כנראה שיחיאל לא חי אפילו בישראל בקרב העם ואינו רואה מה קורה כאן להמוני העם, כאשר היום הכותרות של העיתונים מגלים שלמעלה ממיליון בני אדם סובלים מרעב.
  שלישית מהפכת הנגד הפרו אימפריאליסטית בברית המועצות ומזרח אירופה פגעה עמוק מאוד במרבית בני העם. אם תשאל את מרבית הרוסים, לא את המאפיה הנתמכת על ידי ארצות הברית, הרי הם היו רוצים בהחזרת המשטר הסובייטי.

 8. המלשן הגיב:

  אני יראה את ההסתה שלכם לבוש!
  חכו חכו…

 9. שוורץ האימפריאליסט הגיב:

  הוא שוב משתלט על האתר.הוא חותם בשם "ארגון"
  שהוא חברו היחיד אולי עם עוד אחד – אף מגיב
  אחר אינו חותם בשם מפלגה או ארגון.ההרצאות
  הארכניות והממוחזרות שלו מרחיקות את הקוראים
  ובקרוב, גם את הכותבים השפויים מ"הגדה".
  המערכת אינה מתגוננת מפני האימפריאליזם ה"מרכסיסטי" – יש לחסום את הטרדן ומיד.
  החוג להצלת הגדה השמאלית.

 10. אמנון הגיב:

  אני לא מאמין .יהודי נורמאלי רוצה להיות אזרח צפון קוריאה. מדינה טוטליטרית שבה פולחן האישיות מגיע לשיאים ואם תושביה היו יכולים היו בורחים מזמן לדרומה . אגב לא שמעתי על דרום קוריאני הרוצה לעבור לצפונה ??? למה ??? . אגב בארץ זו שמשטרה סטליניסטי מתים ילדים ברעב וכל משאביה מופנים לבניית פצצה אטומית לעומת דרום קוריאה אשר בחריצותה הפכה לענק תעשייתי המייצא תוצרת אלקטרונית ואחרת ברמה גבוהה אשר מאפשרת לפרולטריון בישראל לקנות מוצרים טובים ובזול . מציע לחבר יחיאל לבקר בצפון קוריאה ( אם יתנו לך ) ואחר כך לדבר . בקשר לפתיחת רגליים גם ידידך מהצפון פתחו את רגליהם לסינים אבל לא ניתן לעובדות לקלקל לך את התיזה .

 11. שוורץ לצפון קוריאה הגיב:

  מה הקשר בין המפלגה הקומוניסטית בעירק וצפון
  קוריאה ?מדוע המערכת מרשה את הערבוב והקשקוש
  הזה ? מדוע שוורץ מגן על המרקסיסזם? מפני
  מי ? מי מתנכל למרקס המנוח ? מי מינה את שוורץ למגינו של מרקס ? מדןע איננו מגן על
  אנגלס ? מדוע המערכת מרשה לו להשתולל ?
  – שילחו אותו לצפון קוריאה ומיד !!!

 12. אמנון הגיב:

  תוספת לחבר יחיאל . אם כל כך טוב בצפון קוריאה מדוע אין תיירות לשם ??? אני אגיד לך למה , כי אם יבואו תיירים התושבים יבינו באיזה ברוך הם נמצאים וימרדו .ראה השינויים החלים בסין הם הולכים לקראת הפרטה ורחמנא ליצלן מתקרבים לשיטה של העולם החופשי . חבר יחיאל עוד זמן לא רב בצפון קוריאה ישתנה המשטר ואז לאן תפנה ??? לישראל תוכל תמיד לחזור כי כל יהודי הוא אזרח פוטנציאלי .
  אגב מדוע אתה לא רוצה להיות אזרח ויטנאם אשר קבלה שכל "ופתחה את רגליה " לאמריקנים .
  למתקיפים את שוורץ – זה מחיר הדמוקרטיה , חייבים לשמוע גם דעות שלא מקובלות .
  עזבו את זה כאשר אתה מתחיל לצנזר אתה לא יודע איפה זה נגמר ( משטרת המחשבות ).

 13. דידרו קובי פרץ וולטר הגיב:

  אין פלורליזם
  אין נשמה
  שוורץ כותב
  עושים עליו עוגה

  חבורת של מניאקים
  סותמים לו את הפה
  לא מבינים שפה
  צריך להתבטא

  מארקס וטרוצקי
  ולנין גם
  לדבר עליהם חשוב
  אחרת הזיכרון נעלם

  יאללה יאללה
  החבר’ה בגדה
  תנו כאן לדבר
  לא לעשות מזה מדע

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים