הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 באוגוסט, 2003 28 תגובות

הסיסמה הזאת נולדה באופן ספונטני, מול החומה בקלקיליה, במקום שבו החומה הופכת לגדר ופונה מזרחה, עמוק לתוך השטח הפלסטיני. ממול, בצד השני, הפגינו הפלסטינים. חיפשנו חרוז קצר, שאפשר להשמיעו ברמקול. מאמץ משותף הוליד את חמש המלים, המכילות את המסר כולו.

נכון, זאת לא חומת יריחו, שאפשר היה להפילה בתרועות שופר. מי שבונה את המכשול הזה רוצה שיעמוד לנצח, כמו שירושלים "שחוברה לה יחדיו" היא "בירת הנצח של עם ישראל". לימין אין טווח-זמן שהוא פחות מנצח-נצחים. וגם כמה מאנשי-השמאל מאמינים שהחומה יוצרת מצב "בלתי-הפיך". לא אני. מפני שאני זוכר מצבים "בלתי-הפיכים" אחרים. וגם נצח-נצחים אחרים.


לא אחת משווים את חומת-ההפרדה שלנו לחומת-ברלין. גם מבחינה חזותית ופוליטית, זוהי השוואה טובה. מפני ש"חומת ברלין" לא היתה מפלצת עירונית בלבד. היא חצתה את גרמניה כולה והשתרעה מהים הבלטי בצפון עד לגבול צ’כוסלובקיה בדרום – קרוב לאלף קילומטרים, כאורך המפלצת של שרון אחרי שתושלם. גם בגרמניה זה היה מכשול אדיר, תשלובת של חומות וגדרות, מגדלי-שמירה ועמדות-ירי, "אזורי מוות" ונתיבי סיור. היא חצתה את הארץ, פצעה את הנוף, הפרידה בין הורים וילדים. מפלצת אימתנית, מעוררת פחד וסלידה, משדרת עוצמה וסופיות. כל מי שראה אותה חש: זוהי נקודה של אל-חזור בהיסטוריה הגרמנית. ההפרדה הזאת היא נצחית. אין טעם להילחם בה.


כל הפוליטיקאים הרציניים ביססו את מדיניותם על הנצחיות של החומה. מימין ומשמאל השלימו עם העובדה. שום פרשן רציני לא ניסה להכחישה. אכן, מצב "בלתי-הפיך". ויום אחד, כמו התפרצות של הר-געש שאיש לא צפה אותה מראש, זה פשוט קרה. החומה קרסה, כאילו מעצמה. פליטת-פה מוטעית של שר, מבוכה רגעית בקרב השוטרים, התקהלות של אזרחים – וה"בלתי-הפיך" הפך ל"הפיך". החומה לא התאימה עוד למציאות. כמו הדינוזאורים, המפלצת הזאת פסה מן העולם.


(זמן-מה לפני כן נסעתי בכביש מהמערב לברלין, והיה עלי לעבור בתחנת-גבול מזרחית. שוטרים מזרחיים מפחידים, פניהם חתומות ושפתם קצרה וגסה: את הדרכון! שב שם! חכה! בלי "בבקשה", בלי "תודה", בלי "סליחה". ממש כמו הנאצים בסרטי הוליווד. המדים. כובע המצחייה. ההתנהגות. הכל. כמה שבועות אחרי נפילת החומה עברתי שם שוב. אותם השוטרים ישבו שם, אך אי-אפשר היה להכירם. חיוכים מאוזן לאוזן. אדיבות מופלגת. בבקשה אדוני, תודה אדוני. תואיל בטובך, אדוני. רק רגע קט, אדוני. מסתבר שלא רק חומה הפיכה. גם בני-אדם הפיכים.


יש, כמובן, הבדל יסודי אחד בין החומה הגרמנית לחומה שלנו. לגרמניה המזרחית היה גבול קבוע, שנקבע בהסכם בינלאומי (בין ברית-המועצות למדינות המערב, בסוף מלחמת-העולם השניה). החומה נבנתה כולה על הגבול הזה. התוואי היה נתון. ואילו אצלנו אין הסכם, אין גבול, אין תוואי נתון מראש. הוא נקבע על-ידי מתכננים אלמונים.


קל לדמיין אותם יושבים במשרדיהם הממוזגים, המפה פרושה לפניהם. מפה מיוחדת-במינה, מפני שמופיעים בה רק יישובים יהודיים, התנחלויות ומחנות-צבא. הערים והכפרים הפלסטיניים לא מופיעים במפה הזאת. מאות אלפי בני-אדם חיים נמחקו ממנה. כאילו כבר בוצע הטיהור האתני שכה רבים בישראל (ובממשלת שרון) חולמים עליו.


זהו המיוחד בחומה הזאת: היא בלתי-אנושית. מתכנניה התעלמו לחלוטין מקיומם של בני-אדם (לא-יהודים). הם הביאו בחשבון גבעות ועמקים, התנחלויות וכבישים עוקפים. אך הם התעלמו לגמרי מהכפרים הפלסטיניים, תושביהם ושדותיהם. כאילו אינם.


כך חוצה החומה בין ילדים לבית-ספרם, בין סטודנטים לאוניברסיטה שלהם, בין חולים לרופאיהם, בין הורים לבניהם, בין סוחרים לעסקיהם, בין כפרים לבארותיהם, בין חקלאים למטעיהם. כמו דחפור משוריין החוצה שכונה ודורס והורס את כל הנקרה על דרכו, אף מבלי להרגיש בכך, כך חותכת החומה את אלפי החוטים הדקים המהווים את ריקמת-החיים הנורמלית של בני-אדם, כאילו לא היו קיימים בכלל. בשביל המתכננים, החיים האלה אינם קיימים. הארץ היא ריקה מבני-אדם שאינם יהודים. בראשית המאה ה-21 הם פועלים על פי הסיסמה הציונית מסוף המאה ה-19: "ארץ ללא עם לעם ללא ארץ".


אכן רעיון החומה טבוע עמוק בתוך התודעה הציונית, והוא מלווה אותה מהרגע הראשון ממש. בספרו "מדינת היהודים", שהוליד את הציונות המודרנית, כבר כתב בנימין זאב הרצל שמדינת-היהודים בפלסטינה תהווה "חלק מהחומה של אירופה נגד אסיה – עמדת-חלוץ של התרבות נגד הברבריות." כעבור יותר ממאה שנה, החומה של שרון מבטאת את השקפת-העולם הזאת בדיוק. זר לא יבין זאת. השבוע סיפר לי יאסר ערפאת שאבו-מאזן, בביקורו באמריקה, הראה לנשיא בוש את מפת החומה. בוש נדהם. הוא זרק את המפה לעבר סגן הנשיא, דיק צ’ייני, וקרא: "מה זה? איפה המדינה הפלסטינית?"


לכאורה החומה היא ביטוי של עוצמה. בעצם קיומה היא מכריזה: יש לנו כוח, אנחנו יכולים לעשות כל מה שאנחנו רוצים. אנחנו נסגור את הפלסטינים במובלעות קטנות וננתק אותם מן העולם. אולם זוהי מראית-עין. בפועל מבטאת החומה פחדים יהודים עתיקים. בימי הביניים בערי אירופה הקיפו היהודים את עצמם בחומות, כדי לחוש תחושה של ביטחון, עוד לפני שהסביבה כפתה עליהם את החיים בגטו. מדינה המקיפה את עצמה בחומה אינה אלא מדינת-גטו. אמנם, גטו חזק, גטו חמוש, גטו המטיל את חיתתו על כל הסביבה – אבל בכל זאת גטו, המרגיש את עצמו בטוח רק מאחורי חומה וגדר-תיל ומגדלי-שמירה.


לא נגיע לשלום עד שלא נתגבר על המנטליות של הגטו. וקודם כל, עלינו לסלק את החומה.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. אור גזמה הגיב:

  כל הדיבורים על משא ומתן על יד שולחן הדיונים ועל וויתורים הדדיים ומנהיגות שונה כל אלו הם כלאם פאדי. הם רוצים אותנו במזה"ת כמו שאתם רוצים כאבי שיניים רקובות בפה. הם רוצים אותנו בחוץ והיטיבה לספר עינב -שם בדוי. הם מבינים את השפה היחידה של האיזור והיא כ ח , ואם לא הולך ב כ ח אז צריך להפעיל י ו ת ר כ ח . ראינו מה נתן אהוד ברק בקמפ-דיוויד אך "החזיר" רוצה את כל היד.

 2. אמנון הגיב:

  לעינב שם בדוי – תיארת בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים את "אהדתם" של ערביי הגליל למדינה . אחדש לך גם ערביי המשולש לא מפגרים אחריהם . בודאי הפליטים היושבים על המזוודות מאז מלחמת העצמאות ( הנכבה ) .
  כל אלה המדברים על משא ומתן רואים מהרהורי ליבם . עד שהערבים לא יגיעו להחלטה אסטרטגית שאין אפשרות להשמיד אותנו לא יהיה שלום .
  המצרים והירדנים לא עשו איתנו שלום מאהבה אלא כתוצאה מהחלטה אסטרטגית כי במלחמה לא יוכלו להשמיד אותנו . כשיגיעו הפלשתינים לכדי החלטה כזאת ויצמיחו מנהיגות שתיצג רוב שיכול לכפות את דעתו או אז צפויים להם הישגים רבים .אולי יואיל אבנרי להראות לימנהיג ערבי האומר בערבית שהוא מכיר במדינת ישראל בגבולות 67 ( בלי אבל ! ). אולי גם אבנרי לא מכיר בישראל בגבולות 67 ?

 3. דויד גפן הגיב:

  לאמנון, הנאצים לא המציאו את הגטאות. היהודים בערי אירופה חיו בגטאות כבר מימי הביניים – שכונות מוקפות חומה, ובהן כל המוסדות והמתקנים הדרושים על מנת לנהל אורח חיים יהודי תקין, כמו מקווה, בתי מדרש, בתי כנסת וכיו"ב. אבנרי מדבר על הגטאות האלה, לא על הגטאות בגרמניה הנאצית. אני אישית לא יודע אם היהודים בחרו לבנות את החומה מסביב לשכונות, או שמא כפו זאת עליהם. אין פה שום התייחסות לשואה.

 4. דניאל הגיב:

  התנהגות כמו בשואה היא מקוממת מופרכת ומרושעת. ועניין נוסף – אם יוכיחו לך שהיהודים בחרו להסתגר בגטאות – אתה תשתכנע ותשנה דרכיך וחשיבתך? הרי ברור שלא – לכן מקומם מופרך ומרושע מצדל להטריח אנשים לענות לך.

 5. אמנון הגיב:

  אורי – אין מנטליות של גטו . היה גטו ובתוכו היה עם שלם דתיים חילוניים תנועות נוער קומוניסטים ציונים ואנטי ציוניים . הגטו הוקם כדי לרכז בו את היהודים כיהודים על מנת להשמידם.לא מוכרת לי עיר במזרח אירופה אשר בה שכונה יהודית מוקפת חומה שנבנתה על ידי יהודים . אנא עדכן אותי . הפלשתינים הכריזו מלחמה הם משתמשים בכלים לא שגרתיים מסתתרים מאחורי ילדים ונשים מפוצצים אוטובוסים על נוסעיהם . אתה רוצה לדבר איתם אין כתובת אלא אוסף כנופיות אשר כל אחת עושה ככל העולה על רוחה . הגדר היא הפתרון ההומני ביותר במצב הנתון . הרי לכל מהלך שנעשה אתה תתנגד , מעין דובון לא לא .
  לסיום , הכל לגיטימי אולם ההשואות לתקופת השואה ולו בקריצת עיין מקוממות , מופרכות ומרושעות .

 6. קומי הגיב:

  הייתכן? אורי אבנרי העביר ביקורת על הציונות? על "ארץ ללא עם ועם ללא ארץ"? על ההתנשאות כלפיי הילידים? מי יודע, אולי הוא עוד יצטרף אלינו, אנטי ציונים מתועבים שכמותנו, לתמיכה בזכות הפליטים לשוב לארצם גם במחיר איבוד הרוב היהודי.

 7. להגנת המרקסיזם הגיב:

  על ההבדל בין חומת ברלין ובין חומת בוש.
  אבנרי כעיתונאי אימפרסיוניסטי אנטי קומוניסטי, אינו מסוגל לראות הבדלים מהותיים של תופעות חברתיות. מה שהוא אינו מבין הוא שיש הבדל לא רק של אורך(הבדל כמותי) אלא של מהות בין שתי החומות. החומה שהוקמה אחר מלחמת העולם השנייה בין שתי הגרמניות, הייתה חומה של הגנה של מדינת פועלים עם משטר סטליניסטי , כנגד הריסתה של מדינה זו בעזרת סחורות יותר זולות. ברור שחומה מסוג זה, לא יכלה לעצור את הסחורות הזולות שהקפיטליזם ייצר, וביתר יעילות, משום פריון העבודה הגבוה של הפועלים במערב. רעיון זה של הבירוקרטיה הסטליניסטית, שיקף את אופייה השמרני וצורת מחשבתה האנטי מהפכנית. ההנחה שעמדה מאחוריה כאשר נבנתה הייתה כי ניתן לקיים שווי משקל תמידי בין הקפיטליזם ובין מדינות הפועלים המנוונות אשר "הסוציאליזם" שלהם נכפה מלמעלה. ( "חלוקת אזורי השפעה", "דו קיום בשלום" )הצלתה של גרמניה המזרחית-כמדינה בעלת אופי לא קפיטליסטי, והיה צריך להגן על הישגיה הכלכלים, בניגוד לעמדת האנטי קומוניסטיות של תומכי האימפריאליסטים, לא הייתה בחומה מסוג זה, אלא במאבק מהפכני עולמי של מעמד הפועלים ותפיסת השלטון במרכזים המפותחים בעולם. תפיסת השלטון על ידי מעמד הפועלים בארצות כמו ארצות הברית, יפן, או צרפת הייתה מסייעת לפיתוח כוחות הייצור של מזרח גרמניה. נפילת החומה , הייתה ביטוי לחוסר אפשרות להגן על הכלכלה המולאמת שהייתה השג לא קטן, באמצעות שיטות שמרניות בירוקרטיות. אולם נפילת החומה עצמה בניגוד לאשליות שפרחו באותה תקופה, לא הביאה טובות להמוני מזרח גרמניה, אלא הפכה מדינה מודרנית לקולוניה פנימית גרמנית. נושא זה הוא עניינו של סרט חשוב "שלום ללנין", העומד בסתירה מוחלטת לקו הריאקציוני אותו ניסח אבנרי "לנין לא חי כאן יותר".
  החומה של שרון היא חומה קולוניאליסטית, שבאה להגן על משטר כיבוש וגזל קפיטליסטי. כאשר זו תיפול, היא תיפול דרך מהפכה סוציאליסטית. לכן נפילת החומה בתנאים של אז הייתה צעד רגרסבי, נפילת חומת שרון תהיה צעד מתקדם בהיסטוריה.

 8. שפילברג הגיב:

  שם הסרט הוא "להתראות לנין".
  אהההההה
  וזהו

 9. את שוורץ – אל מחוץ לגדר הגיב:

  את האיוטולה יוסף שוורץ "מגן המרקסיזם" –
  צריכה מערכת "הגדה השמאלית" להשליך את
  מחוץ לגדר. די.

 10. למען הדיוק הגיב:

  שפילברג
  שם הסרט הוא "
  Good by Lenin
  תרגמו אותו לא נכון לעברית "להתראות לנין"
  See you Lenin
  אולם האין לך מה להעיר לגופו של עניין?

 11. משקיף א הגיב:

  חברים מתוקים
  האיבה והשנאה למרקסיזם, מאז שהמניפסט הקומוניסטי נכתב, תמיד שיקפה את הריאקציה. הריאקציה העקבית ביותר למרקסיזם ביטאו הנאצים והפשיסטים הגרמנים. כאשר קוראים חלק מתגובות הקוראים לא יכולה שלא להתעורר השאלה, כמה מהם יסיימו במחנה זה.
  שנית הערות של יוסי שורץ מורדות, בעוד אין הוא מחרף ומגדף אף אחד באופן אישי, אלא מסביר את עמדות המרקסיזם, הרי שגידופים כלפיו מותרים באתר זה. האם עורכי האתר אף לא מעמדים פנים יותר שהם אנשי שמאל? כיצד זה שהעמדות המרקסיסטיות דוחפות כה רבים להגיב כאנשי ימין קיצוני? מה קורה כאן? אם הדברים ימשכו, הרי האתר יהפוך למקור משיכה לאנשי "כך"

 12. מנדה וושקס הגיב:

  לאדון אורי! החומה שלנו הינה חומת הגנה מפני כנופיות הפשע והזדון האיסלמו -פלסטינאיות. ויהודה לעולם תשב וירושלים לדור ודור.

 13. ברי צקלה הגיב:

  חומת ברלין היתה חומה פוליטית. החומה שלנו היא חומת קיום של העם היהודי.כל השוואה בין החומות חוטאת לאמת ומי כמוך ,אורי, יודע זאת. יוסי שריד,אחד המנהיגים החכמים , הנבונים וההגונים שקמו בדורנו מתנגד לכיבוש ולמדיניות הממשלה. קו המחשבה שלו הוא ציוני ועיקר דאגתו היא לעם ישראל המוקף באויבים מטורפים.קו המחשבה שלך הוא אנטי-ציוני ופרו -ערבי ושכמותך יש רבים בין כותבי וקוראי האתר.אני מעלה על נס את הדמוקרטיה הישראלית והקו הליבראלי של ממשלת הליכוד שמאפשר לך ולשכמותך להביע את דעתם בחופשיות וללא כל חשש.בין ידידיך הערבים,אם יקום ערבי שיצא ,כמוך ,חוצץ נגד מנהיגיו ובעד הציונים הוא לא ישאר חופשי הרבה זמן.(אורי כל בקשתי ממך הינה:קצת איזון.

 14. אלכס מסיס הגיב:

  אני חבר בוועד העולמי ל100 שנות המניפסט הקומוניסטי וגם בוועד הישראלי. אין לי צורך
  בהטפות של "מגיני המרקסיזם" ובאדמו"ר שוורץ
  המשעמם אותי ואת רוב קוראי האתר וכותביו בהרצאות המגוחכות שלו, החוזרות על עצמן ללא הרף וללא סוף. המרקסיזם שלו הוא זיוף מזויף
  והבל הבלים. השוורץ הוא פולש לא קרוא לאתר
  שאיננו בשבילו ואיננו מיועד למענו.המערכת
  והמול"ים, בעלי האתר שאני נמנה עליהם – חייבים לסלק את השוורץ מתוכנו ולאפשר את
  חזרתו אך ורק, אם ימלא אחרי הכללים שקבענו:
  יגיב אך ורק לתוכן המאמרים, לא יחזור ללא
  הרף על הרצאותיו והטפותין,יחתום בשמו ולא
  בשמם של "אירגונים" אן "חוגים".

 15. הבלתי נמחק הגיב:

  אני בעד חומה
  חומה עבה, חומה גבוהה
  חומה ללא פתחים, ללא חלון ללא דלת
  חומה מורעלת קוצנית מחשמלת מפוצצת ושורפת
  חומה חוסמת וחוסמת הרמטית.

  אני בעד שחומה זו תחצה ממערב לגבול מדינת ישראל של לפני 1967 ובינה לבין "השטחים המוחזקים".

  אני בעד שהאזורים במדינת ישראל בהם רכוז הערבים גבוהה במיוחד (המשולש ואחרים) יושארו ממזרח לחומה,(האיזורים יחד עם תושביהם הערבים).
  אני בעד שיפורקו ההתנחלויות ותושביהן החלוצים יפונו לאלתר אל ממערב לחומה זו.

  אני בעד חומה נוספת, ממזרח צפון ודרום לרצועת עזה.

  ואני בעד מנהרה, ארוכה ורחבה שתעבור מתחת לשתי החומות ותקשר בין האוכלוסיות הפלסטיניות שמאחריהן.
  ועוד אני בעד, שבמשך 500 השנה הבאות לא תחצה כף רגל, לא יהודית ולא פלשתינאית חומות אלו.

  ועוד אני בעד ששני העמים משני צידי החומה יקיימו בשנה ה 501 להקמתה משאל עם בעד או נגד הסרת החומה.
  את תוצאת המשאל העתידי, תוצאה זהה בשני העמים, רשמתי עבורכם מראש בצידו האחורי של מכתבי זה.

 16. אמנון הגיב:

  לשוורץ – אם החומה הייתה כל כך " מתקדמת " מדוע כל כך הרבה גרמנים קפצו מעליה וחלקם שילמו בחייהם ותמיד ממזרח למערב ???
  האם ראית את מזרח ברלין אי פעם , את שיכוני הפועלים העלובים את העניות המנוולת . במקום להלל את הגרמנים המערביים שנחלצו לעזרת אחיהם המזרחיים בהשקעת ענק . איזורי גרמניה המזרחית ז"ל עדיין לא שוקמו מהתוצאה העלובה של "אחיהם" " הפרולטרים " הרוסים .
  שוורץ – עידן המהפכות תם ! מהפכות מבצעים אנשים ולא מאמרים .מדוע אתה חושב שמרכס הוא האורים ותומים היו עוד מאות הוגי דעות לפניו ואחריו . למה לך להקים חוג להגנתו , איש לא מתקיף אותו , תהיה מנוחתו עדן . במבחן התוצאה רעיונותיו נזרקו לפח הזבל של ההיסטוריה .גילוי נאות – היה ישר חשוף בפני הגולשים באתר זה כמה אנשים משתתפים בחוג שלך . למהפכה דרושים עשרות אלפי אנשים .

 17. עינב (שם בדוי) הגיב:

  במסגרת הקשרים הכלכליים-העסקיים שמנהלת משפחתי עם ערבים בגליל, מסתבר שהם חושבים ומרגישים שהיהודים גזלו מהם את הארץ והם דורשים לקבל את כולה.יש לנו הרבה זמן…….,הם אומרים,אם זה לא יהיה בדור הזה זה יהיה בדור הבא, יש לנו סבלנות. אתם תסולקו /תעלמו כמו הצלבנים,התורכים והאנגלים הם אומרים בשיחותינו הגלויות והסחבקיות.אין כאן, בארץ הקטנה הזו ,מקום ל-2 עמים הם מוסיפים ואומרים.ואני אומרת להם שאני מרגישה וחושבת כמותם בדיוק .כשאני משוטטת(הרבה) בירושלים אני מרגישה שהערבים גזלו מאיתנו את ירושלים שלנו ובנו במקום המקודש ביותר ליהודים(בהר הבית) את מקדשיהם ואני עוצמת מידי פעם את עיני(בעומדי מול הר הבית) ומדמינת את בית המקדש שאולי ,במעשה קסמים, יקום במקום המקדשים שלהם). אולם אני מתעשתת וחוזרת מיד למציאות הקימת ואומרת לעצמי שגם ההלכה והאמונה היהודית מקדשות את ה חיים על פני כל דבר אחר.אין ברירה ,אם חפצים חיים אנו, עלינו להגיע להסכם וויתור הדדי ופשרה המוסכמת על הרוב ב-2 העמים ו-2 הצדדים יחרטו על דגלם את קדושת החיים ויעשו מעשה בהתאם.

 18. חייבים להשלים את החומה ומהר! הגיב:

  היום יש שוב התרעות על פיגועים מצד בני דודינו היקרים. חיבים להשלים את החומה ומהר. בני דודינו לא נולדו עם עודף תאים אפורים(למזלנו).,אם היו יושבים חצי שנה בשקט ללא פיגועים הרי העולם היה עוצר את בנית החומה. אבל הם ממשיכים בטירוף שלהם ולכן צריך לגמור את החומה, להפריד בין העמים עד ששני הצדדים ישכילו להקים מתוכם מנהיגות שתפתור את הבעיות על שולחן הדיונים ולא באמצעות כח הנשק והטירוף.

 19. לאמנון הגיב:

  אבל מניין לך כי עכשיו טוב יותר במזרח גרמניה? רוסיה, פולין, אוקראינה, ליטא ושאר ארצות הגוש הסובייטי, היו פעם עולם שני ועכשיו הן מתדרדרות לאט-לאט לעולם השלישי.
  אבל העיקר, יש חופש! הא? החופש למות מרעב וממחסור.

 20. למגיב לאמנון הגיב:

  אתה צודק במאת האחוזים.בתקופת השלטון הסובייטי בגוש המזרחי לא היה חופש הדיבור והיה משטר אוטוריטרי חזק אב…ל היה אוכל בזול , השכלה תיכונית ואוניברסיטאית חינם ותרבות להמונים כמעט בחינם. היום יש עשירים ועניים אין אוכל,אין השכלה אין תרבות ואין סדר יש ממש ברדק(ומדינת ישראל דוהרת לכיוון הזה).

 21. לעינב הגיב:

  יפה כתבת!.אכן צריך לעזוב הכל ולשבת על יד שולחן משא ומתן ולהגיע להסדר הפסקת אש והפרדת כוחות. מאחר והתהליכים המתקימים כיום מדיפים ריח קשה של פוליטיקה ואינטרסים אישיים של מיעוט ב-2 הצדדים, ומכיוון שב-2 הצדדים יש מנהיגות שפויה שחושבת אחרת ויכולה לשנות את פני הדברים לטובת שני הצדדים עלינו לדעת להוציא מהכח אל הפועל את הקו הבונה והמתפשר. ומכיוון שסכסוכים בין אויבים או יריבים קשים נסתימו תמיד אך ורק ע"י שולחן משא ומתן ומכיוון שחשוב מאד ששני הצדדים יגיעו לשולחן בהרגשת win & win אנו זקוקים למקשרים ולמתווכים הגונים והוגנים כדוגמת אורי אבנרי אני מברך את אורי על יוזמותיו ורעיונותיו.אין לי ספק כי אורי אבנרי הינו יהודי הנאמן לעמו ולמורשתו וניחן בראיה המקדימה את זמנה.

 22. קצת מציאות הגיב:

  על תוצאות איחוד גרמניה.

  אם לפני נפילת החומה היו פערים ברמת החיים בין הבירוקרטיה המונוקולטורה, לבין המוני הפועלים, לא היו בגרמניה המזרחית בעלי הון. אולם מצב זה השתנה, לאחר נפילת החומה. לפי מחקר שנעשה ב98 העשירון העליון במזרח גרמניה מרוויח בממוצע 4220,000 מרק ומחזיק ב48 אחוז מהעושר, בעוד המחצית התחתונה מחזיקה רק 4.5 מכלל העושר, ומרוויחים בממוצע 22,000 מרק.מחקר מ2000 מוכיח כי מספר המיליונרים צמח ב5.3 אחוז בין 96 ל99 וכי יחד הם מחזיקים ב4 טריליון מרק . "German Wealth Report 2000.כך למשל ב1999 3,700 העשירים ביותר במזרח גרמניה החזיקו 612 ביליון מרקים.
  באותו זמן כעשרה מליון משפחות נמנות על אלו החיות בפחות ממחצית ההכנסה הממוצעת ,דהינו הם עניים. האבטלה שלא הייתה תופעה ידועה במזרח גרמניה הגיעה ל19.5 אחוז. מצב זה משתקף בתזונה, בבריאות, ברפואה בחינוך ובתוחלת החיים.
  אלו התומכים ברעיון של "דמוקרטיה " מופשטת מבלי להתייחס למצבם הקונקרטי של ההמונים,.יכולים להמשיך ולהגן על נפילת החומה, אלו שכפי שמסיס קורא לי מרקסיסט מזויף המגן על אינטרס ההמונים, רואה בנפילת החומה אירוע רגרסיבי ולא מתקדם . אז יאללה מסיס המשיך לצעוק שיש להוריד אותי ואת המדע ואת הסטטיסטיקה כי אתה כמובן שייך לוועד המארגן ….

 23. אלכס מסיס הגיב:

  עכשיו הוא מכנה עצמו "קצת מציאות" ומשתולל
  כהמום-סם, כמרקסיסט האמון על דבריו של מי
  שהוא "מגן" עליו:"… סם להמונים".

 24. למסיס ולשורץ הגיב:

  שניכם אינכם ממש מעניינים את הקוראים בתגובותיכם. אנא חידלו מלהגיב. החליפו אימיליים והשמיצו האחד את השני שם. למען האמת הדיון בינכם די נמאס והוא כבר נדוש ומשעמם. שניכם.

 25. מי מדבר בשם הקוראים ? הגיב:

  הוא מייצג את ה"המונים" והמגיב לעיל "מייצג" את הקוראים… ההבדל בין שוורץ הפולש לאתר
  לא לו -ל"מסיס": אלכס מסיס הוא אחד מבעלי
  האתר ועורכיו ומייצג נאמנה את החלטות המערכת,התובעת מהשוורץ לכבד את הנחיותיה ולא לנצל לרעה את הפירצה הטכנית במדור התגובות….

 26. להנהלת האתר הגיב:

  אם שוורץ מפריע, פשוט תמחקו אותו . אתם יודעים יפה מאד למחוק בסיטונות.(קרוב לודאי שגם לתגובה זו לא יהיו דקות רבות.)

 27. לאורי אבנרי-פניה אישית הגיב:

  מר אבנרי היקר! אני יודעת שאתה מעורה ופותח דלתות בכל הכיוונים הפוליטיים. אולי תצליח לשכנע את כל מנהיגות החמאס שמבטיחים לנו פעולה שלא נשכח. אני מציעה להם לעשות מעשה שירשם לזכותם בדפי ההסטוריה האנושית ויחולל שינוי רבתי באיזור: שיתאבדו התאבדות קולקטיבית בבית בודד בעזה. בכך ישחררו את האיזור מנוכחותם שמפריעה קשות להשכנת שלום צודק(הדדית) בין 2 העמים. תודה!

 28. לפונה הנרגשת הגיב:

  אני בטוח שרבים שם מציעים ברגע זה את אותה הצעה לך – באופן אישי. אבל אני מציע שלא תעשי כן. לא תזכי לראות את השלום.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים