הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בספטמבר, 2003 18 תגובות

לא חווייתי השבוע שום רעידת אדמה. מי שהופתע ממסקנותיה של ועדת אור, מוזמן לארכיון כל העיר כדי לקרוא את הטורים שפירסמתי מאז שאהוד ברק נבחר לראש ממשלה. מהרגע הראשון הוא הוזהר, שבחירתו ב-96% בקולות האזרחים הערבים מחייבת אותו לשינוי מהותי של המדיניות כלפיהם. הוא התבקש לקרב את ראשי הציבור הערבי, לצרף אותם לקואליציה שלו, לנקוט אפליה מתקנת כדי לפייס יותר ממיליון ערבים שקופחו באורח שיטתי על ידי כל ממשלות ישראל. כל זה נפל על אוזניים ערלות. ברק יכול "לנשום לרווחה", ובאמת הוועדה עשתה את מלאכתה פלסתר כאשר נהגה איפה ואיפה בו ובשלמה בן-עמי. אני מסכים עם מנהיג ש"ס אלי ישי שיש כאן יותר משמץ של אפליה עדתית, אולי בלתי מודעת ותת הכרתית.

אבל ברק לעולם לא יוכל לעמוד בראש קואליציה נאורה של המרכז הלאומני המתון, השמאל הציוני והאזרחים הערבים. אם הוא חולם על ראשות הממשלה, זה יקרה רק כאשר הרוב הימני בעבודה ינטוש רשמית את דרכו ההיסטורית, יחבור לליכוד ואולי גם לשינוי. רובץ עליו כתם של נזיפה, שלא יימחה בקלות כזאת. אבל לא זה העיקר. ברור לגמרי, שברק אשם בהתרחשוות הטראגיות: הוא איפשר לאריאל שרון לבצע את הפרובוקציה על הר הבית ב-28 בספטמבר 2000, הוא אחראי לרצח הערבים על הר הבית כתוצאה ממחאתם הלגיטימית והצודקת נגד שרון, והוא גם התעמר באזרחים הערבים בחוסר רגישות הגובל בפשע. כדי להוסיף שמן על המדורה, התבטא ברק באורח גזעני וגורף נגד כל הערבים בעולם, ונגד התרבות הערבית בראיון המחפיר שהעניק ל"ניו-יורק רוויו אוף בוקס". בראיון הוא הגדיר אותם כשקרנים באורח מבני, כיוון שתרבותם מאפשרת להם לשקר באין מכלים, בניגוד לתרבות יהודית-נוצרית המחייבת אמירת אמת. מי שיאפשר למפלצת גזענית כמו ברק להשתלט על מפלגתו, חורץ לא רק את גורלו, אלא גם את גורל היחסים בין האזרחים היהודים והערבים לדורות. עתידה של המדינה תלוי ביישוב הסכסוך הישראלי הערבי, ובטיפול שורש בבעיות הפנימיות. אני שמח שלדברים האלה היה הד ברור גם בממצאי הוועדה.


בשבוע הראשון של אוקטובר 2000 כתבתי ב"כל העיר" את הדברים הבאים: "הערבים אזרחי ישראל מציבים בפנינו אתגר הרבה יותר קשה, כיוון שהוא ייאלץ אותנו לשנות את מדיניותנו הפנימית בכל תחומי החיים. נכון שאהוד ברק איננו אלא טיפש אינטיליגנטי (יש גם כאלה) והתנהגותו בפרשת הערבים בארץ איננה אלא טמטום טהור. 96% מכלל הערבים כאן הצביעו עבורו, והוא נהג בהם בבהמיות מוחלטת, שלא תאמן. הבעיות החברתיות-הכלכליות האקוטיות שלהם הוזנחו, וברק ושלמה בן עמי איפשרו לקלגס שונא ערבים כמו אליק רון לנהל את המחוז הצפוני המשטרה, שהוא הרגיש ביותר והמאוכלס במאות אלפי ערבים".


כאשר הדברים האלה נכתבו רון עדיין שלט במחוז הצפוני, שוטריו המשיכו לשפוך את דם אזרחנו הערבים, והעיתונות הוצפה בקרנפים מפחידים, מאמנון אברמוביץ’ דרך סבר פלוצקר ועד לעירית לינור. בסופם הבאתי כמה המלצות, כמו נאום מיידי של ברק שיכריז על "תוכנית מזורזת לשיוויון כלכלי ואזרחי מלא", ועד לבקשה לצרף מייד את הח"כים הערבים הדוגלים בשלום לקואליציה, וקריאה לתנועות השלום ליזום "בסוף השבוע עצרת ענקית של אחווה והתרועעות עם האזרחים הערבים". אם ברק, יוסי שריד ומנהיגי "שלום עכשיו" היו שועים לדברים האלה, לא היה צורך בוועדת אור, מעבר למיצוי הדין כלפי השוטרים-הרוצחים. שמענו משר המשפטים טומי לפיד על רצונו ליישם את מסקנות הוועדה גם בנושא הזה. הופעתו בטלוויזיה ביום שני השבוע היתה קצת צדקנית, אבל לפחות ממלכתית, ובוודאי הטובה ביותר בקריירה הציבורית-עיתונאית שלו. אני מקווה שכל מי שרצח אזרח, (שקיים את זכותו החוקית להפגין), יועמד לדין בהקדם ויקבל את עונשו.


אני יכול להבין לרוחו של הפרופסור בן-עמי, חרף התנהגותו המגונה והפחדנית באירועי אוקטובר 2000, והמשת"פיות שלו עם איש רע כמו ברק. בן-עמי הוא נמושה כאדם, למרות חינו הבולט ורמתו האינטלקטואלית הגבוהה. אם היה איש חזק ואמיץ, ברור שהיה זורק את תפקיד השר לביטחון הפנים בפרצופו הזחוח של ברק. הוא המשיך להגן על ברק, גם כשהבין שהאיש רוצה לפוצץ את הסכמי אוסלו ואת הקואליציה הפנימית בתוך ישראל, היהודית-ערבית, שדאגה לקדם אותו. ההתנכרות של ברק לערבים לפני אוקטובר 2000 , הטבח שבוצע תחת אחריותו באוקטובר עצמו, והתכסיסים האלקטוראליים השקופים אחריו, חשפו את ברק בכל נלוזותו. אבל ברק, ובמידה ידועה גם יוסי ביילין, המשיכו לתמוך באיש. האם אני צריך להזכיר לכם שמנהיג מרצ יוסי שריד כפה על המועצה העלובה שלו לתמוך בברק לראשות הממשלה אחרי אוקטובר 2000? אלה מאיתנו שהחרימו את ברק בבחירות 2001, וסירבו להאמין שהוא יציל אותנו משרון (אין הבדל ביניהם) עשו את המעשה הפוליטי הנכון. הם אמרו לעצמם ולכל מי שהאזין להם, שמי שניצח על טבח של 13 אזרחים, בעלי בריתו של השמאל הישראלי, איננו ראוי להיות מועמד.


המסקנות כלפי הח"כים הערבים אינן אלא מס שפתיים. אם הוועדה עצמה קובעת נחרצות שיותר ממיליון האזרחים קופחו ומקופחים באורח מבני, יסודי ושיטתי על ידי כל ממשלות ישראל, אז מה לנו כי נלין על "הסתה"? אני סבור שהח"כים הערבים הם מתונים מאוד, לעתים מתונים מדי, ונוגעים ללב בדבקותם בשלום. על איזו קיצוניות אתם מדברים בתקשורת? הרי 96% מהאזרחים הערבים, בהצביעם בעד ברק, האמינו שהוא מקדם הסכמי שלום, והביעו בכך את תמיכתם בשלום ובדו-קיום? אז תמורת ההפגנה הקולקטיבית  הנהדרת שלהם למען השלום הם קיבלו את המשך האפלייה, את הפרובוקציה של ברק ושרון על הר הבית, ואת היחס כלפיהם כאל אוכלוסיה עויינת (לשון הוועדה). אז למה בדיוק ציפיתם?


הגיע העת למחוות רחבות מרחיקות לכת כלפי האזרחים הערבים: יצירת מקורות תעסוקה, ביטול האפלייה בחינוך ובבריאות, התוויית תוכניות מיתאר לבנייה במגזר הערבי, הרעפת יחס אחר, חם יותר, כלפי הערבים גם באמצעות ארגונים ציבוריים מכל הסוגים. טיפוח היחסים עם המגזר הערבי אינו רק אינטרס של השמאל, אלא של כל אזרחי ישראל, כולל אנשי הימין והמרכז. פשוט לא נשרוד כאן, אם נמשיך בדרך הרעה שאפיינה אותנו עד כה. למצער חברי הוועדה ראו והבינו שיש לעצור וללכת בדרך אחרת. אלא שבינתיים עלה כאן לשלטון ימין קיצוני ולאומני בטוח בעצמו, וספק אם באמת ינסה ליישם את מסקנות הוועדה לעומקן.


וברק? שימשיך להקסים את העיוורים המתלקטים לדגלו. עבור כל ישראלי הגון, הוא יעד לחיסול פוליטי. תחת חסותו השלטונית נרצחו 13 מאחינו האזרחים, והוא חייב לשלם את המחיר הפוליטי, ואולי גם את הפלילי.

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. אנשי ה ס מ ו ל הגיב:

  אם טובת עם ישראל היתה לנגד עיניכם ולא הייתם מוציאים דיבת הארץ רעה כשחאדה חוסל על ידי פצצה של 1 טון, אזי כל הנהגת הרוצחים האיסלאמיים שהתכנסו בעזה אתמול היו מקבלים גם הם 1 טון לרווחת מדינת ישראל, הרשות הפלסטינית,העם הפלסטיני (שמשווע כבר להיות עם ככל העמים) ובוודאי היתה מביאה שביעות רצון לממשלת ארצות הברית של אמריקה.

 2. לאיש הימין הגיב:

  נו. מזל שלא פגע. ומזל שישראל הפסידה בכדורגל ובכדורסל. איזה כיף. אבל תתחיל לספור. כי אומרים שיהיה פה שמח. ראית איזה יופי. מנסים להרוג אותם ואז עושים עליהם סגר. וחוזר חלילה.

 3. יוסי שורץ הגיב:

  חיים שלום
  בניגוד לפעמים הרבות בהן אני מתרכז בביקורת על עמדות שגויות של אנשי שמאל , כדי לפתח את הדיון התיאורטי והפרוגרמתי, אני רוצה להתחיל דווקא בשבח לעמדתך הנכונה באופן יסודי, שכל זמן שהדרג הפוליטי וקודם כל ברק האחראים לרצח לא יועמדו לדין, כל ההמלצות של וועדת אור הן בגדר טיוח. לדעתי נעשה כיום ניסיון שפל להאשים רק את מבצעי הפקודות הלא חוקיות בעליל, דהיינו את דגי הרקק, תוך הסתרת האשמים האמיתיים.
  אולם לאחר ששיבחתי אותך ובכנות גמורה על אומץ לב וחוכמה שלצערי מעט מאלו הרואים עצמם כשמאל נכונו בהם, ברצוני להוסיף ביקורת. אין כל אפשרות שממשלה אחרת חוץ מאשר ממשלה סוציאליסטית אמיתית, תביא לסילוק כל צורות ושיטות הקיפוח והאפליה של העם הפלסטיני אזרחי מדינת ישראל, ובוודאי בשטחים שנכבשו ב1967. הלאומנות והגזענות אינן עניין מקרי בשיטה הקפיטליסטית בכל מקום בעולם, ובוודאי לא בישות הבורגנית הישראלית שנולדה כתנועה קולוניאליסטית ויצרה מדינה אימפריאליסטית, כמדינת ישראל. מה שאהוד ברק עשה, הוא בדיוק מה שכל אחד מקודמיו ובוודאי מי שהחליפו-שרון וגם מי שיחליפו את רב הטבחים הזה עשה ויעשה. לחשוב אחרת פירושו לחלות באשליה מסוכנת..
  כל זמן שמאבקנו לא יהיה מאבק מהפכני למען מדינת פועלים ערבית-ישראלית, לא רק שלא נאבק על שאלות מהותיות, אלא נשאר מנותקים מהמוני הפועלים והעניים, שבניגוד לארגונים של מעמד הביניים, המחפש עתה בנרות להעניק תמיכה בצורה זו או אחרת לממצאי הוועדה, יודעים כי האשם הוא ברק וכי הוועדה טייחה. המוני העם הישראלי גם יודעים שבמסגרת הקיימת אין כל סיכוי לחברה שוויונית ועל כן הם דורשים המשך ההטבות רק ליהודים. הדבר עולה מכל הסקרים. מי שרוצה לשנות עמדה זו חייב להציב פתרון מהפכני בו לפועלים ולעניים הישראלים יש מה להרוויח מהשוויון, דהינו פתרון של הפועלים בשלטון, ללא כל תמיכה ולו הביקורתית ביותר בבורגנות האימפריאליסטית והמקומית והתוכניות שלהן.

 4. מיחי מערב הגיב:

  למר ברעם! של נעליך מעל רגליך כאשר אתה מדבר על אליק רון גבור ישראל. מה שהוא עשה בצפורן זרת יד שמאל ,למען עם ישראל ,לא עשית אתה כל חייך! אתה לא היית בשטח כאשר הוא הגן על אנשים חפים מפשע מפני פושעים אלימים צמאי דם. אם אליק רון ואנשיו לא היו בשטח ולא היו מגינים בגופם על עם ישראל הרי פרעות ת"ח ןת"ט היו דוגמית למה שעלול היה לקרות כאן. הדבר המרגיז ביותר הוא שהוועדה ואתה ואנשים שכמותך יודעים שאני צודק ואתם עושים שקר בנפשכם למען רווחים פוליטיים.

 5. כפיר הגיב:

  חיים ברעם היקר, ראשית אני רוצה לציין שאני נפעם מהיכולת שלך ליחס לעצמך תכונות נבואיות. מראשית המאמר ועד סופו כמו גם בכול דבר שאתה עושה בולטת חד גוניות שיכולה לעמוד רק ביחס לאנשים אחרים, יותר רציונליים ממך. (מכתבה זו ועד לרעיון של 11 חלוצים בכדורגל). חיים ברעם היקר, לדיעותיך אין קיום ללא דעתם של אנשים אחרים. וכמיטב המסורת, חיוויתה דעתך לגבי יחסי יהודים וערבים. אני סבור שישנן מספר הנחות יסוד שאין עליהן עוררין. א. אזרחי המדינה הערבים מופלים לרעה. ב. האזרחים שהפגינו חרגו מהזכות שניתנה להם להפגין כשהיתנהגו באלימות (הייתי רוצה לומר חסרת תקדים אבל לצערי זה לא יהיה נכון) רבה. ד. קיום הוועדה, כמו כל וועדה אחרת בישראל, ומסקנותיה לצערי נובעות משיקולים זרים, לא עניניים ולחצים פוליטיים. סיבוב הקפת הנצחון עם הדגל של אמרתי לכם כמו שמשתקף במאמר זה מעלה בי שאלות רבות לגבי סגנונך. נשאלת השאלה: האם זה לגיטימי לנהוג באלימות תחת הנסיבות הנ"ל ואיפה זה מוזכר במאמרך? קשה להמנע מהשוואות שהן לרוב חסרות תוכלת אז הנה אחת: במהומות השחורים בקליפורנייה בשנת 1992 נהרגו עשרות שחורים בנסיבות עד כמה שניתן להשוות דומות. אני יודע שארה’ב היא לא נר לרגלך אבל מאידך גיסה קליפורנייה לא מוקפת במיליארדי שחורים שלארה’ב יש עימם סכסוך אתני.

 6. יוסי שורץ הגיב:

  כפיר
  האם אתה חושב שהיה קשה לנבא מה תעשה הוועדה? מדוע? ברור שעצם העמדת השאלה מרמזת שלא ניתן לנבא אירועים עתידיים לפי האמרה היהודית המצוטטת על ידי אוהבי הבנליות: "מאז שחרב…, אולם האם זה נכון? האם ניתן לנבא אירועי טבע? למשל כי השמש תשקע גם הערב ( ברור שאינה שוקעת אלא זה יחס של סיבוב כדור הארץ ביחס לסיבוב השמש). כן, אתה תאמר, אבל מדע הפיזיקה המודרני הוכיח שלא ניתן לנבא אירועים. עמדה זו הנפוצה כל כך בקרב אנשים שיודעים כה מעט אינה נכונה. מדעי הטבע יודעים שקשה לנבא את התוצאה של אירוע מבודד, כגון התנהגות של חלקיק אחד אך כאשר מדובר על מסה יודעים לנבא היטב. אך כיצד ניתן לנבא אירוע חברתי? ובכן האם החברה האנושית אינה חלק מהטבע? כן, תאמר אתה, אבל זה שונה מהטבע! כאן אתה טועה, החברה האנושית היא חלק מהטבע אך ככל תופעה ייחודית גם היא כפופה לחוקי הטבע וחוקי ההיסטוריה. אם נהיה יותר קונקרטיים, האם וועדת אור הייתה הוועדה הראשונה שעסקה בנושא של רצח פלסטינים בידי כוחות מדינת ישראל, או שמדינת ישראל הייתה מעורבת בהם בצורה אקטיבית או פסיבית? התשובה למי שיודע היסטוריה היא לא. (כפר קאסם, קו 300, סברה ושתילה חברון,) לכל הוועדות הללו הייתה אותה תוצאה-טיוח האשמים, תוך קידומם כעבור זמן לא רב של האחראים. אז מדוע אנשים כחיים ברעם לא יכלו לנבא את התוצאה( אם תקרא מה שהמרקסיסטים כתבו בנושא זה תגלה שניבאנו את אותה תוצאה).
  בתקופה של שקיעת החברה הבורגנית, האידיאולוגיה הרווחת היא עידוד הבערות. זה נעשה על ידי ניסיון מודע להפוך את המדע לדת ולהעמיד פנים שהדת היא מדע. ("הדוגמה של המפץ הגדול" למשל, "המדע" של הבריאה…) כל המטרה היא לשלול את האפשרות להבין שניתן להבין את המציאות הקיימת מחוץ לחושים שלנו, אשר ניתן להכירה בדרך פעולה על מציאות זאת ולשנותה בהתאם לחוקיות החברתית, דהיינו ההיסטורית ושל הטבע.

 7. כפיר הגיב:

  ליוסי שוורץ וחיים ברעם,
  יכול להיות שלא הסברתי את עצמי כראוי ולכן אחדד את הנקודה. תוצאות הוועדה אולי היו צפויות ואולי לא, אך זו לא הנקודה. לתפיסתי, אדם כל כך חד גוני בדעותיו הוא לא אדם שראוי להציג את תוצאותיה. איך לסמוך על דעותיו של הכותב כשהן מעלימות חלק כל כך משמעותי והוא האלימות שהופגנה באותם אירועים. האם חיים לא מכיר גם חלק זה במסקנות הוועדה? אני מסופק. ולכן קיימות שתי אפשרויות: האחת, שהאלימות שהופגנה היתה לגיטימית לדעתו (ויגידו בגלל הקיפוח). השנייה, שזו תעמולה כמיטב המסורת של העלמת מידע. שאלתי לחיים ברעם (שאני מוכרח לציין שאני מכבד למרות כל זאת על עקביותו, ןבאותה נשימה חולק עליו קשות) היא כדלהלן: אם מותר לאדם פרטי תחת נסיבות הקיפוח להגיב באלימות, ואיך הוא מצפה משוטר שמכורח הנסיבות הופך לאדם פרטי האחראי לחייו וחיי אחרים לא להגיב באלימות? (אני מודע לזה שיש נסיבות משתנות ודרגות של אלימות, האם זריקת בקטבים היא כדברי חיים "זכותם להפגין"?). האם האזרחים הערביים חייבים לפעול במסגרת חוקי המדינה (ובתוך חריגות נורמטיביות בשונה ממקרה זה) או שהשוטר והאזרח איש איש לעצמו? ואם האלימות לא היתה מוצדקת לדעתו של חיים, איפה זה מוזכר במאמר? האם במחוזות אחרים הטיפול בסוג זה של אלימות הוא קל יותר (אני מסופק)? האם נבואות יכולות להיות מבוססות על חצאי וריבעי אמיתות? עקבי אך לא שלם. חיים הרשה לי לתקן את עצמי, דעותיך יכולות להתקיים בעוד ספירה. בחלל ריק. דמיינו 11 חלוצים עומדים בשורה ללא יריב וללא בלמים, מבקיעים שוב ושוב מקו השער. חיים, כל כתבה כל כך משוחדת היא גול עצמי. לך תאסוף עוד כדור מהרשת, הכדור ה 4000.

 8. נתן הגיב:

  האלוף בני פלד ז"ל אמר בשנים האחרונות שהירידה המוסרית של מנהיגינו מתדרדרת והולכת והם מנהלים את המדינה כמו חנווני שניהל את המכולת שלו בעירה נידחת במרכז אירופנ התחילת המאה הקודמת. היכן המנהיגים כמו אביו המנוח של חיים שהיה מלח-הארץ. במקומם יש לנו את ביב(י) ותואמיו.

 9. אור הגיב:

  בסך הכל נהרגו 13 מחבלים רוצחים וחבל לקשקש יותר מידיי ברשת.

 10. בלי ספק הגיב:

  תגובה המכבדת את "הגדה השמאלית" כאתר דמוקרטי, פלורליסטי הפוחת לכל העמדות. שהרי ברור שדמוקרטיה פירושה שתמיכה ברמח אזרחים היא לגיטימית בדיוק כמו הרצאות מרקסיסטיות משעממות.

 11. yosi hirsh הגיב:

  I agree with every thing you write apart from one thing.

  I do believe that during the October riots there was sadning unnessesary killings .

  however in order to set the records straight one should add that the rioters were not execersizing their right to protest but rather commiting criminal acts of vandalism

  (at least in many of the cases)

  it is absolutly clear that the shoting was un called for and that as you say Barak is indeed inteligently stupid.

  As as an Israeli soldier I do not remember ever shooting at stone throwing rioters and I can think of at least a dozen of other methods of dealing with an angry mob instead of shooting at it.

 12. ברעז הגיב:

  תראו מי כותב על רשע..המן.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  גוש שלום וחד"ש מגנות את הפיגוע בירושלים [ חדשות ]

  2002 / 07 / 31
  מאת כתב "הגדה השמאלית"

  "הזוועה שהתרחשה היום בהר הצופים היא פיגוע ידוע מראש. מן הרגע בו הורה ראש הממשלה שרון לחיל האוויר להשליך את הפצצה הקטלנית בעזה, לקטוע את המאמצים להגיע להפסקת אש ולעורר רצון נקמה בצד הפלסטיני, היה ברור לכל שהרגע הזה יגיע", אמר ביום רביעי (31 ביולי) דובר תנועת "גוש שלום" בתגובה לפיגוע באוניברסיטה העברית בירושלים, בו מצאו את מותם שבעה בני אדם. עוד הוא מסר "כי גם שלטון צה"ל בכל ערי הגדה המערבית לא הצליח למנוע אותו. אין כל הצדקה למעשה רצח ללא אבחנה של ישראלים, בדיוק כשם שלא הייתה הצדקה להרג הילדים הפלסטינים בעזה אותו אמור היה הפיגוע של היום לנקום. אסור לתת למעגל הנקמה והנקמה-הנגדית חסר הטעם להימשך. פעולות תגמול שתבצע הממשלה, ובמיוחד מעשי גירוש בהם יענשו אנשים על מעשים שעשו לא הם אלא בני משפחותיהם, אך ילבו את האש".

  לדברי "גוש שלום" הדרך היחידה לקטוע את מעגל הדמים היא לחדש ולהגביר את המאמצים להפסקת אש כדי למנוע פיגועים נוספים, "דבר שהוא היום בגדר אפשרות מעשית – אך צריך להיות ברור כי שום הפסקת אש לא תחזיק מעמד לאורך זמן בלי פתיחת סיכוי ממשי ונראה לעין לסיום הכיבוש". גם מזכ"ל חד"ש, עודה בישראת פרסם הודעת גינוי לפיגוע הרצחני באוניברסיטה העברית. בישארת אמר כי "אין כל הצדקה לפגיעה בסטודנטים ובעובדים; יהודים, ערבים וזרים. הכיבוש הוא פשע, אך אין בכך הצדקה כדי לבצע פשעים נוספים".

  גרסה להדפסה | שלחו לחבריכם

  שם ושם משפחה:
  (הערות ללא שם עלולות להימחק):
  דואר אלקטרוני:
  תגובתך:
  (לא יפורסמו תגובות הכוללות דברי הסתה, נאצות, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי. דברים אישיים יימחקו. מהטקסט בחלון זה יתפרסמו באתר 300 מלה בלבד.)

 14. הצעה בדוקה מהתנ"ך הגיב:

  הדרך הכי טובה להגיע לשלום עם הנחש זה לכרות את ראשו.

 15. אלמוג שבתאי הגיב:

  האם הפגנה אלימה של יהודים היתה מקבלת אותו יחס? תמהני.

 16. לכרות את ראשו של מי ? הגיב:

  של הנחש ? שרון ?

 17. הרבי המרקד הגיב:

  שרון לא יכול להיות נחש מכיוון שנחש הוא בעל חי עצמאי..
  שרון הוא בובה של ג’ורג’ בוש ולכן הוא לא יכול להיות נחש..חוץ מזה שהוא שליח העם בישראל ועושה דברו של העם המסכים לגמרי עם מדיניות הממשלה.
  ראשי הנחש אלה ראשי החמאס וגדודי אל אקצה והתנזים וכל שאר האירגונים שחרטו על דגלם לסלק אותנו מפה תוך שהם טובחים בנו ובילדנו.

 18. כפיר הגיב:

  לאלמוג שבתאי,
  מתי לאחרונה יהודים זרקו בקבוקי תבעירה?
  "תמהני" איפה אתה חי?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים