הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בספטמבר, 2003 22 תגובות

איש לא התפלא כי בעקבות פרסום מסקנות ועדת אור, שחקרה את אירועי אוקטובר 2000 בהם הרגה המשטרה 13 אזרחים ערבים, היא הפכה ליעד של אש צולבת מהימין בכלל והימין הפשיסטי בפרט, אליו חברו קבוצות שוליים מהשמאל הבולשו-פשיסטי. הימין הנ"ל לא היה מסוגל לעכל את העובדה שוועדה ממלכתית מכובדת גינתה הריגת 13 אזרחים ערבים וסברה שיש לפתוח בהליכי חקירה פליליים נגד כמה מהאחראים; ואילו אנשי השמאל הבולשו-פשיסטי, הכלואים בתוך מנטרות אליליות כאילו "מהפכניות", תומכי משטר הדמים הדיקטטורה של הפרולטריון וחסידי הרודנים לנין וטרוצקי, לא היו מסוגלים להבין כיצד חברי ועדה ממלכתית שהם על פי משנתם "סוכני הבורגנות, האימפריאליזם והציונות" הוציאו מתחת ידם דברי תבונה בגנות האפליה ובזכות יחס שוויוני לאזרחים הערבים בישראל.

אילו הלכו חברי הוועדה בדרך הקלה, הם היו כותבים דו"ח המרצה את השלטון הימני הנוכחי. אין דבר קל יותר מאשר לכתוב בעידן ממשלת שרון ליברמן לפיד ואיתם דו"ח לפיו המפגינים הערבים סיכנו את המשטר הדמוקרטי בישראל ולכן לא היה מנוס מנקיטת צעדים חריפים כולל ירי בתחמושת חיה, ואז הימין היה מוחא כפיים.


חברי הוועדה זכאים למחמאה שלא הלכו בדרך הפופוליסטית הזו (וזאת על אף שבראש הוועדה עמד השופט אור, שנהג לא אחת בחוסר יושר, לאחר שזיכה בבית המשפט העליון אילי ממון ואנשי שלטון שהורשעו במחוזי בגניבה או הונאה, כמו יו"ר הסוכנות לשעבר שמחה דיניץ או איל ההון מבעלי חברת התרופות טבע, אלי הורוביץ. מתברר כי בני אדם אינם פועלים אך ורק על פי כללי הייצור האחיד בסרט נע. אדם יכול לנהוג כמושחת במקום אחד וכאמיץ במקום אחר. מורכבות אינה בדיוק כוס התה של הימין הפשיסטי או השמאל הבולשו-פשיסטי מבית המדרש של הדיקטטורה של הפרולטריון).


מי שטענו כי "ועדת אור היתה מיותרת" או "שירתה את ההון והבורגנות" (כפי שנכתב באינדימדיה למשל), לא הסתדרו עם רבים מהממצאים והמסקנות שנכללו ביותר מ-800 עמודי הדו"ח.


קשה להפריז בחשיבות קביעת הוועדה כי אין לירות בכדורים מצופים גומי או תחמושת חיה על מפגינים; כך גם באשר לקביעה שבקרב הממסד המשטרתי הבכיר קנתה לה שביתה תרבות של שקר, תחקירים מעוותים ודיווח לא אמין לדרג המדיני, וכי תרבות זו חילחלה עד לאחרון השוטרים.


הוועדה לא חידשה הרבה כאשר קבעה כי ציבור האזרחים הערבים סובל מאפליה מתמשכת מצד כל ממשלות ישראל, אבל טוב וחשוב שהדברים נאמרו, ועוד יותר חשוב שהוועדה קבעה כי מתן שוויון לאזרחי ישראל הערבים הוא בעל חשיבות אסטרטגית עבור ישראל. יש בהחלט גם מקום לביקורת על הוועדה כמו זו שלא נהגה בשוויון בהסקת מסקנות כלפי האחראים למחדל מקרב הדרג המדיני, והסתפקה רק במי שהיה השר לביטחון פנים פרופ’ שלמה בן עמי ופטרה את מי שהיה ראש הממשלה אהוד ברק. גם הנזיפות לחברי הכנסת הערבים נשמעים בעיני יותר כמצוות אנשים מלומדה. וכי מה מצפים מנציגים המייצגים ציבור מקופח ומופלה, שלא יעמוד לימין בוחריו כאשר משטרת המדינה טובחת בהם?


אולם בסך הכל מדובר בדו"ח חשוב, שאם יישמו רק מקצת ממסקנותיו, כבר קידמנו את החברה הישראלית בכמה צעדים חשובים.


פולארד עם כיפה סרוגה


בעיתונות פורסמה תמונתו של המרגל פולארד כשהוא בדרכו לבית המשפט בארה"ב. פולארד צולם מגבו כך שכולם ראו את הכיפה הסרוגה התלויה בחלק האחורי של פדחתו.


פולארד לא המציא אופנה זו אלא הוא הולך בעקבות מנהג שהתאזרח בישראל זה שנים, לפיו פושעים, משעה שנתפשו בידי המשטרה והועמדו למשפט, נזכרו פתאום באמונתם היוקדת בתורת ישראל והחלו לשים כיפה על ראשם. בישראל שיטה זו לעתים עוזרת, ויש שופטים שבולעים את הבולשיט של סניגורים המספרים לשופט כי "הנאשם נמצא בתהליכי חזרה בתשובה" ולכן מבקשים להקל בעונשו, והבקשה לא אחת נענית.


קצין הצי האמריקאי ג’ונתן פולארד כמובן לא חלם לשים כיפה על ראשו שעה שריגל לטובת ישראל. התורה וההלכה היהודית לא עניינו אותו, ואפילו לא ישראל. מה שעניין אותו הוא, שהתשלומים מטעם מפעיליו, שליחי ממשלת ישראל, יוזרמו לידיו באופן סדיר. כי זאת לזכור: פולארד לא היה אידיאולוג אלא מי שהסתנוור מתאוות ממון. הדבר היחיד שממשלת ישראל יכולה לומר לזכותו, שתאוות הממון של פולארד היתה קמעונאית ולא סיטונאית, ולכן הסתפק בתשלומים בסדר גודל ישראלי, אבל גם תשלומים אלה דיים היו לעוורו.


משעה שפולארד נתפש, הועמד לדין ונשפט בארה"ב למאסר עולם, הוא נזכר פתאום ביהדותו, והחליט להעמיד את מעשה הריגול שלו "כהקרבה למען ביטחונה של ישראל". יחד עם התפנית הזו הוא החל לחבוש כיפה סרוגה, הפך יותר ויותר לאיש ימין קיצוני, עד שהוא כיום חביבו של הימין הפשיסטי בישראל, בעיקר בקרב המתנחלים. לא במקרה באים הפעילים בעד פולארד מקרב צעירי הכיפות הסרוגות.


פעיל צעיר כזה, נער או אולי ילד, עצר אותי ברחבת המשביר בירושלים וניסה לגייס אותי לטובת פולארד. הוא חזר כתוכי על מה שאמרו לו מפעיליו להגיד, ולא היה לו מושג ירוק מה באמת קרה עם פולארד. כאשר פרשתי לפניו את דעתי, הוא עמד נדהם וחסר תשובה.


בארה"ב לא עושה הכיפה רושם על השופט, וטוב שכך. כל מי שלא איבד את שכלו בגין הכיפה הסרוגה הפשיסטית שפולארד הדביק לראשו (שיש להבחינה היטב מכיפת השלום של רבנים ודתיים למען זכויות אדם), יודע שיחס הממסד הישראלי אליו, דומה ליחסו למשת"פים הפלסטינים, כלומר, בוז מלווה בזלזול. לאחר שסחטו מהם את המיץ זורקים אותם לכלבים.


על אף שאני סבור שהמרגל פולארד, אם להתבסס על עמדותיו כפי שמבוטאות על ידי אשתו, הינו בן ברית של ימין לאומני דתי דוחה עד זרא, אינני רואה כל הצדקה להמשך מאסרו לאחר שכבר ריצה 18 שנות כלא. צריך לשחררו ולאפשר לו לשקם את חייו.


יומן של חייל גרמני


עיתון "הארץ" פירסם לפני ימים מספר מאמר של סוכנות רוייטרס בה מסופר על פרסום יומן של חייל גרמני, וילי פטר רזה שמו, שלחם במלחמת העולם השנייה בחזית הרוסית, והמעיד כי האכזריות היתה גם נחלת החיילים הרגילים.


היומן יצא עתה לאור כספר על ידי ההוצאה לאור אולשטיין-היינה-ליסט. דובר ההוצאה אמר כי החייל "תיעד את מהלך ההידרדרות המוסרית שלו, זה מה שמשך אותנו ליצירה שלו". דברים יפים גם לחיילי הכיבוש הישראלי.


דומני שכמה מקטעי המאמר של רוייטרס כמו גם מיומנו של החייל , תוך שינוי מלה או שתיים, מאפיינים גם את חיילי צבא הכיבוש הישראלי ומנהיגיו, הן בצבא, הן בממשל.


למשל הקטע הבא: "היומן של רזה מראה כיצד מכונת המלחמה השחיתה אנשים רגילים מבחינה מוסרית". לא מתאים לחיילי צבא הכיבוש בשטחים הכבושים? או למשל הקטע הבא של רזה: "לא היו בנו שום רגשות כלפי סיבלם של אחרים. אנחנו התרברבנו על מה שכבשנו ועל ההשפעה שיכולה להיות לאקדח על אשה חסרת הגנה". לא מזכיר את ההתנהגות הברברית של חיילי צה"ל כלפי נשים הרות שנעצרו במחסומים, לא הורשו להמשיך לבית חולים ונאלצו ללדת ולד מת ליד המחסום ולעיני החיילים?


או למשל הקטע הבא מתוך היומן: "רקדנו בקרונות וירינו באוויר. הכרחנו שבויה רוסייה לרקוד עירומה ומרחנו את שדיה במשחת נעליים, והשקינו אותה עד שהשתכרה כמונו". לא מזכיר התנהגות של חיילי הכיבוש הישראלי כלפי עוברי אורח פלסטינים שנעצרים ומטורטרים ומכריחים אותם לשיר שירי גולני או גבעתי, להתפשט, לחפור לעצמם קברים, או אותו סגן אלוף בבית לחם שהתעלל מינית בנער פלסטיני? הכיבוש משחית בכל מקום.


50 שנה לצנחנים


האם השתתפת בטקס שהתקיים באצטדיון רמת גן לציון 50 שנה ליחידת הצנחנים? נשאלתי על ידי מכר ביודעו שאני נמנה עם ותיקי היחידה. לא השתתפתי, עניתי. מה יש לי לחפש במקום שהנואמים המרכזיים הם ראש הממשלה שרון, שר הביטחון מופז והרמטכ"ל יעלון. הערכים בשמם דיברו זרים לי, אינני גאה בעברי הצבאי, בוודאי שמעשיהם של הצנחנים היום בשטחים הכבושים מעוררים בי דחייה והתנגדות.


הסיבה היחידה שהיתה יכולה להביאני לכנס, אם היה ביכולתי לקחת את השלושה הנ"ל שישבו על בימת המכובדים, ולהעבירם לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ששופט מי שחשודים בביצוע פשעי מלחמה.

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. המחליף של נתן הגיב:

  הבעיה שלנו שהמנהיגות הישראלית מפחדת לקבל החלטות. מחר ה-11 בספטמבר הוא יום תזכורת לעולם מה עושה המח המעוות של האיסלאם הקיצוני.נגד מח כזה יש לפעול ללא סטריליות וללא כפפות. יש לאתר מודיעינית(ויש לנו מפה)את כל המקומות בהם נמצאים הנחשים ולרוצץ את ראשם מלא הארס. בחיסול נחשים ארסיים משתמשים בכל הכח. חבל מאד אם תפגע סביבתם של הנחשים,אבל מי שהולך לישון עם נחשים שלא יתפלא אם לא יתעורר משנתו(כך אומר פתגם ערבי עתיק וחכם). ראשי כנופיות הרצח מטיפים לחסל יהודים באשר הם ולמטרה הזו הם שולחים ילדים של אחרים(את משפחותיהם הם מרחיקים מהסכנה).חשוב מאד שאותם ראשי כנופיות ידעו שגם משפחותיהם בסכנה ואז הדברים ישתנו ללא היכר והם יהיו מוכנים לשבת ולדבר על שלום. הטיפול האינטנסיבי בנחשים חיב להיות רק מהאויר ובכל הכח וללא כל סטריליות.

 2. לנתן הגיב:

  כשאתה תגנה את הפיגועים שישראל עושה בשטחים, תהיה לך הזכות המוסרית לדרוש מאחרים לגנות את הפיגועים בתוך ישראל. עד אז, עשה לנו ולעצמך טובה, ושמור את הצביעות שלך לעצמך.

 3. פיגע רב נפגעים בצריפין הגיב:

  החמאס יחטוף בקרוב 11 פצצות של 1000 ק"ג כל אחת.

 4. נתן הגיב:

  היה פיגוע נורא ואף אחד מאנשי האתר לא מגנה אותו, חבר’ה מה קורה כאן?!

 5. בחורצ’יק הגיב:

  נתן, למה כל כך חשוב שאנשי האתר יגנו את הפיגוע? האם לא ברורה דעתם בקשר הרג ישראלים חפים מפשע? בישראל כבר בוצעו כל כך הרבה פיגועים, שאין כמעט מי שיטרח עוד "לגנות" כל פיגוע לאחר התרחשותו. אך כמובן שאתר ביקורת שמאלני חייב לנצל כל הזדמנות לגנות פיגוע, כדי להוכיח את נאמנותם לעם ישראל. מזכיר מאוד את הרגלם של כותבים שמאלניים להבהיר בכל כתבה הקשורה לערפאת שהם נורא שונאים את עראפת, שמדובר בטרוריסט, רב מחבלים וכו’ וכו’.

  ובכן נתן, לאחר כל זאת, הרשה לי להוסיף רק עוד דבר אחד: אני אומנם שמאלני, אבל אני מגנה את הפיגוע בכל תוקף.

 6. רהב יוסי הגיב:

  מוזר, מוזר מאד
  60 א’ איש יוצאים להפגין, כובשים 5 צמתיים מרכזיים,מנסים להכות להרוג ולהשמיד כל מי שריח יהודי נודף ממנו וכל זאת נעשה ללא יד מארגנת???????

  מנהיגי הערבים אשמים יותר מכל אחד אחר במותם של ה- 13
  הם אלו שרגנו הפגנה בלתי חוקית, והם אלו שהסיתו את ההמןנים

  באפריל 72 מקרה דומה באנגליה,13 איריים נורו ע"י צנחנים בריטים,גם פה הוקמה ועדת חקירה ממלכתית, וראה זה פלא, מנהיגי האירים נמצאו אשמים

 7. נאיבי הגיב:

  בגלל 13 מחבלי אל קעידה שנהרגו אתה עושה סיפור?
  ישראל מגדלת עקרבים ונחשים בחצר האחורית שלה ואנחנו לא בסדר?
  גם אתה לקחת קורס טיס בגרמניה?

 8. גינוי תקיף הפיגועים האיומים ! הגיב:

  ה: [אלמוני]
  גוש שלום וחד"ש מגנות את הפיגוע בירושלים [ חדשות ]

  2002 / 07 / 31
  מאת כתב "הגדה השמאלית"

  "הזוועה שהתרחשה היום בהר הצופים היא פיגוע ידוע מראש. מן הרגע בו הורה ראש הממשלה שרון לחיל האוויר להשליך את הפצצה הקטלנית בעזה, לקטוע את המאמצים להגיע להפסקת אש ולעורר רצון נקמה בצד הפלסטיני, היה ברור לכל שהרגע הזה יגיע", אמר ביום רביעי (31 ביולי) דובר תנועת "גוש שלום" בתגובה לפיגוע באוניברסיטה העברית בירושלים, בו מצאו את מותם שבעה בני אדם. עוד הוא מסר "כי גם שלטון צה"ל בכל ערי הגדה המערבית לא הצליח למנוע אותו. אין כל הצדקה למעשה רצח ללא אבחנה של ישראלים, בדיוק כשם שלא הייתה הצדקה להרג הילדים הפלסטינים בעזה אותו אמור היה הפיגוע של היום לנקום. אסור לתת למעגל הנקמה והנקמה-הנגדית חסר הטעם להימשך. פעולות תגמול שתבצע הממשלה, ובמיוחד מעשי גירוש בהם יענשו אנשים על מעשים שעשו לא הם אלא בני משפחותיהם, אך ילבו את האש".

  לדברי "גוש שלום" הדרך היחידה לקטוע את מעגל הדמים היא לחדש ולהגביר את המאמצים להפסקת אש כדי למנוע פיגועים נוספים, "דבר שהוא היום בגדר אפשרות מעשית – אך צריך להיות ברור כי שום הפסקת אש לא תחזיק מעמד לאורך זמן בלי פתיחת סיכוי ממשי ונראה לעין לסיום הכיבוש". גם מזכ"ל חד"ש, עודה בישראת פרסם הודעת גינוי לפיגוע הרצחני באוניברסיטה העברית. בישארת אמר כי "אין כל הצדקה לפגיעה בסטודנטים ובעובדים; יהודים, ערבים וזרים. הכיבוש הוא פשע, אך אין בכך הצדקה כדי לבצע פשעים נוספים".

  גרסה להדפסה | שלחו לחבריכם

 9. למחליף של נתן הגיב:

  מעניין שהשימוש בנחשים מוכר לי מאיפשהו. אה כן, השתמשו בזה פעם נגד היהודים. תיכף אזכר מי. נכון, הנאצים כמובן. הדימוי לעולם נשאר, רק אלה שעושים בו שימוש מתחלפים.
  למחליף של נתן, ממה אתה ניזון לארוחת הבוקר? אתה קורא להנאתך את מיין קמפף?

 10. למשווה יהודים לנאצים!-ארור אתה וארורים הוריך מולידיך! הגיב:

  אתה חלאת המין האנושי וכך תהיו אתה ומשפחתך שחינכה אותך לכך.ארור תהיה לדראון עולם.

 11. יוסי שורץ החוג להגנת המרקסיזם הגיב:

  לא אטרח להשיב לשוטה המשווה את לנין וטרוצקי לפשיזם, תהיה זו תעודת עניות לאתר זה מותיר עמדה כזו כמאמר ראשי, בעוד את תגובותינו מורידים.

  חמש שעות וחצי לאחר הפיגוע הקשה בצריפין, התפוצצה פצצת תופת בבית קפה הלל במושבה הגרמנית בירושלים. לפחות 13 אנשים נרצחו. פשע, הראוי לכל גינוי שבעולם
  בכירי החמאס הביעו סיפוק רב מפיגוע נורא זה, כאשר עבד אל עזיז רנטיסי מצהיר:" כשאנו הורגים בהם-זו מתנה מאללה. אם הישראלים רוצים לשמור על נפשותיהם, עליהם להסתלק מפלסטין". זאת המשמעות הפרקטית של האמנה הפלסטינית, המבקשת להקים בכל השטח מדינה בורגנית ערבית, כאשר קנאי הדת המוסלמים מבקשים שזו גם תהיה מדינת דתית נוסח אירן.

  אולם האחריות הגדולה ביותר לחיי התופת בהם אנו חיים, נופלת על ממשלת שרון ומרעיו, אשר החליטו להפיל את הרשות הפלסטינית ולשבור את ההתנגדות לכיבוש הישראלי במעשי טרור של מדינה, כאשר הם יודעים ומבקשים שחמאס יעשה מעשי טרור אישי, כדי שיוכלו להיכנס בפלסטינים עוד יותר חזק. אין שום אפשרות אחרת להבין את המעשה הנפשע של זריקת פצצת תופת על פגישה שניהל שיך יאסין , המנהיג הרוחני של חמאס בעזה, בה ביקש לידיעת הממשלה שלא לעשות פיגועים בתוך הקו הירוק של לפני 1967.
  בעוד נתינהו מכה בהמונים מכות כלכליות קשות, מתחרה בו שרון על ידי מכות המפילות ביודעין חללים פלסטינים וישראלים. הם יעשו הכל כדי להמשיך לשלוט עבור בעלי ההון אותם הם מייצגים.

  סוף סוף נאלצו מנהיגי השמאל להגיב. דווקא עתה כאשר יש הכרח בחזית מאוחדת שתארגן הפגנות גדולות כנגד הטירוף המשתולל, כפי שאנו קוראים מזה זמן רב, הנהגת שמאל זה נגועה בשיתוק הנובע מאובדן כל דרך. מפרספקטיבה ופרוגרמה מוטעות. התמיכה בתוכניות "השלום", האימפריאליסטיות נוסח אוסלו ומפת הדרכים, במקום במאבק של ההמונים ושל מעמד הפועלים עצמאי מכל בורגנות,ולמען פתרון מהפכני היא המשתקת את השמאל.

  למען חזית מאוחדת עם הפגנה המונית בתביעות:

  יסולק צה"ל מייד מכל השטחים.
  לא לטרור המדינה, לא לטרור האישי.
  דמי הנרצחים בראשי הממשלה

 12. לנזעם הגיב:

  ככל כתתעצבן יותר רק יבינו שהתגובה של המשווה היתה נכונה. אל תתרגז. תן לו להשוות. ואתה – עשה את ההשוואה. כי מה כבר נותר לנו פה – השוואות. הריגות. רציחות. וגזענות. שגם אם היא לא צריכה להיות מושווית לנאצים – היא ודאי צריכה להיות נורת אזהרה מאנשים כמו המחליף של נתן – שרואים הכל בשני צבעים – שחור ואפור כהה. די דומה לצבעים שרואים אנשי החמאס שם. מעניין אם הימין הלאומני בשני הצדדים יכול לפתור את הסכסוך או פשוט ליהנות מהדם המשפריץ בצבעים של אפור כהה.

 13. מסגרו את דבריו של מרחב הגיב:

  עם איך שהדברים מתגלגלים אצל האיש הזה אל תהיו מופתעים אם הוא יצטרף מחר לתנועה אותה הוא משמיץ עכשיו. אל תשכחו: זה האיש שקרא לפני מספר חודשים לצדאם למחוץ את האופוזיציה הקומוניסטית והראה סימפטיה מיוחדת לבורגנות הפלשתינאית.

 14. דנדן הגיב:

  מר ספירו – פישלת!
  התשובה לשאלות שהעלה ספירו בחלק "יומן של חייל גרמני" הן "לאו" מוחלט.
  יש לי תחושה ששאר התיאורים בספר הם יותר קשים משתי הדוגמאות שבחר ספירו לצטט (אונס והתעללות מינית…) והוא פשוט לא יכל להעלות אותם כי הם היו מוכיחים בצורה מובהקת את המרחק הרב בין הצבא הגרמני דאז לצה"ל של היום (ולדעתי גם המובאות הנ"ל).
  בלי להפחית מחומרת מעשי פוליטיקאים וקצינים ישראלים לאורך שנים ומסבל פלסטיני מתמשך, אין מקום להשוואה בין תורת גזע שקראה (ועשתה זאת ע"י צבאה) להשמדת מיליונים לבין סכסוך בין עמים גם אם אחד מהם חזק מהשני בכמה סדרי גודל.
  יש לי הצעה למי שעל קצה לשונו עומדת ההשוואה בין ממשלת ישראל וצה"ל לרייך השלישי וצבאו:
  נשום עמוק, ספור עד עשר תוך כדי נבירה בזכרונך. זכור את תעשיית המוות, הרכבות, המחנות, תאי הגזים והקרימטוריום, "דוקטור" מנגלה…
  עכשיו פתח את עיניך, הבט במחסום צה"לי ונסה שוב להשוות.

 15. גדעון ספירו הגיב:

  לדנדן,
  הפישול הוא שלך. אתה עושה את ההשוואות המקוממות בין הצבא הישראלי לבין מחנות ההשמדה. אני משווה רק באותן נקודות שהן ברות השוואה. החייל הגרמני שכתב את יומנו לא שירת במחנה השמדה וגם לא היה נאצי, להיפך, הוא תעב את הנאצים. הוא היה חייל כיבוש והוא היה מודע לתהליך ההתבהמות שעבר תוך כדי מילוי תפקידו. וזה בהחלט בר השוואה למה שקורה לחיילי הכיבוש הישראלי בשטחים הכבושים.
  אני חייב לחזור על מה שכבר פרסמתי לא אחת באתר זה בסוגיית ההשוואה לגרמניה הנאצית.
  יש בנושא זה שתי אסכולות.
  אסכולה אחת, ניקרא לה אסכולת "יד ושם" וממשלת ישראל, האומרת, כי אסור להשוות בשום מקרה. כלומר, רק למבקרי מדיניות ממשלת ישראל אסור להשוות. לממשלת ישראל ומייצגי מדיניותה מותר כמובן לעשות השוואות מניפולטיביות. (ערפאת שווה היטלר וכך הלאה).
  ןיש אסכולה אחרת, ניקרא לה אסכולת זכויות האדם, שאומרת, כי דוקא משום שהיהודים היו קורבנות הגזענות הנאצית, חשוב להשוות בהקשר הנכון, כמו למשל כאשר מדינת ישראל, ביתם של רבים מניצולי השואה, הופכת למדינה גזענית וכובשת, ומאמצת רבים מהאתוסים שציינו את החברה הגרמנית בתקופת הרייך השלישי.

 16. יוגב הגיב:

  אני חושב שמן הראוי קודם כול לשים לב לעברית – "אני משווה רק באותן נקודות שהן ברות השוואה" – המילה הנכונה היא בנות-השוואה. (לא הייתי מעיר לולא הייתה זו טעות נפוצה כל-כך!).

  מלבד זה אני חושב שאני אתחיל להציץ באתר הנאו-דמגוגי הזה, שמקבל כל דבר הסותר את הציונות. אחרי הכול, נורא כיף לדבר לחמישה אנשים, ועוד יותר כיף כאשר אותם חמישה אנשים מסכימים עם הנאמר!

  אחרי-הכול כל מי שחושב אחרת הוא פאשיסט ציוני הדוגל במדיניות אפרטהייד.

  אתם כל כך צפויים שזה פשוט זועק לגיהנום!

 17. ליוגב הגיב:

  מה לעשות והציונות היא תנועה גזענית שהביאה להקמת מדינה על בסיס אתני ויצרה משטר אפרטהייד. גם בלי מילון אבן שושן (הלא פחות בעייתי) זו פשוט גזענות. את האתר הזה לא קוראים 5 אנשים אלה יותר מ 500 ביום (כלומר רק אחוז מדבריך מדוייקים). לא כל מי שחושב אחרת הוא פאשיסט, אבל איך אתה קורא לחברה בה 99.9% מכלי התקשורת אומרים את אותו הדבר, שזה מה שאתה אומר, שזה למעשה תמיכה במדיניות הממשלה. האם זו לא תעמולה דמגוגית? הרי 80% תומכים בממשלה או היו רוצים להצטרף אליה. למעשה אני ממש מקנא בך. אתה ככל הנראה ציוני, כך שבאפשרותך לקרוא באהדה מאות אתרי אינטרנט, לצפות בכל ערוצי הטלוויזיה, להאזין לכל תוכניות הרדיו ולקרוא את כל העיתונות היומית. יש אתר או שניים שחושבים אחרת. תניח להם.

 18. גדעון ספירו הגיב:

  ליוגב,
  בדקתי במלון אבן שושן, ובערך "בר" נאמר שהוא זהה במשמעותו ל"בן"ולפיו מותר לומר בר השוואה כמו בר פלוגתא (שזהה לבן פלוגתא)וכך הלאה.

 19. למגיב ליוגב הגיב:

  התנועה הציונית אינה תנועה גזענית, אבל התנועות האיסלמית והפן-ערבית הן כן גזעניות. ההבדל הגדול הוא בזה שהתנועה הציונית לא ביקשה אלא מקום בו היהודים יוכלו לחיות בשקט, ואין צורך לציין, שבזמנו א"י הייתה הרבה יותר גדולה ועתודות הקרקע היו יכולות לספק את שני העמים!

  אולם מכיוון שהערבים לא יכלו לקבל בשכנות טובה את העם היהודי, הם החליטו להיפטר ממנו (ראה את הפוגרומים ביישוב היהודי בשנות ה- 20 וה- 30, ואת המפלגה הפאשיסטית הפלסטינית שהוקמה בשנות השלושים!!!).

  ואם זה לא מספיק הרי שהם שיתפו פעולה עם הנצים. ולכן לא משנה מה תגיד, הם חרצו את גורלם בידם, לא אנחנו הבאנו למצב הזה.

  בנוסף, למה שנחנו ניתן להם מדינה כאשר הם רוצים לחסל אותנו, כפי שכתוב בצורה מפורשת אצלם באמנה הפלשתינצית? אחרי הכול זוהי אותה אמנה שמפרטת את הדרך לחיסול ישראל.

  אנחנו לא הקמנו תנועה לאומית שנועדה לחסל אותם, אבל הם בהחלט גררו אותנו לכך, ואני לא אומר זאת כי נוח לי, אלא כיוון שהעובדות ההיסטוריות, שאנחנו חלוקים עליהן, מדברות בעד עצמן!

  אודה ולא אבוש, כי אכן אמצעי התקשורת בארץ מאוחדים, אולם אין הם ימניים כלל ועיקר, הם נראים לעתים יותר שמאלניים מ-mbc ואלג’זירה השטניות.

  האפרטהייד הדמיוני שלכם הוא צורך השעה, וספק גדול אם הוא אכן כזה, כאשר עדיין ערבים נוסעים אתי באותו קו אוטובוס בירושלים, מתפרנסים במסעדות יהודיות וקונים בחנויות שאני קונה.

  אבל (אבל גדול מאוד) אני מתקשה היום לראות יהודים נוסעים לשכם, קלקיליה או כל מקום אחר בשטחים בלי שיעשו מהם קציצות.

  האפרטהייד הוא במנטליות הערבית והגיע הזמן שתקלטו את זה! (למרות שאני לא מצפה לזה מכם).
  שבוע טוב!

 20. באמת! הגיב:

  מן הפרסומים (וזה מה שיש…) פולרד מסר מידע משמעותי שגרם אף לאבדן חיי אדם או חירותם לפחות, של סוכנים אמריקאים. כמו כן, פורסם שמסר מידע גם לסוכנים רוסים וגרמנים ולא רק ישראלים. עם זאת, לדעתי הענייה מעוני, ודוקא לא "מימין", ישראל לא יכולה להמשיך להפיל חללים ולהתנער מהם כשהחרא עף על המאוורר. כמובן, לא זו הסיבה להתעוררות התמיכה הזו, אך השמאל צריך לתמוך בשחרור פולרד והעברתו לישראל לאלתר מתוקף עקרון האחריות המינימאלית של ההרפתקנים מלק"מ, שהורסים חיים וממשיכים לפעולתם הבאה על פני הגלובוס, עם חשבון הוצאות מנופח ונערות תלויות על כתפיהם הלא משורגות. אך הסיבה שהימין מחבק את פולרד היא שונה, לי ניראה שהם רוצים לנפנף בזה נגד ארצות הברית וגם לתקוע לשרון. אך מניעיהם לא צריכים לשנות את העקרונות של זכויות האדם. ממשלת ישראל מנצלת בלי בושה יהודים וישראלים כמו גם משת"פים ערבים, ועושה בהם סחר בבני אדם, משל היו חפצים או חיות. את הנוהל הזה חייבים להפסיק !!

 21. בס"ד הגיב:

  כותב המאמר תתבייש!!!!!!!!
  יהונתן פולארד יהודי שהיציל את עם ישראל!
  ובעז"ה ישוחרר בקרוב אמן.

 22. באמת ? הגיב:

  ואני חשבתי שתומכי פולארד טוענים שהוא לא העביר שום מידע אמריקאי בעל ערך בטחוני של ממש…

  אז עכשיו טוענים שהוא אכן ריגל ואף העביר מידע בטחוני קריטי ? אז הוא לא יותר מאשר בוגד במדינתו ומקומו בכלא.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים