הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בספטמבר, 2003 40 תגובות

ממשלת ישראל קיבלה החלטה "לסלק" את ערפאת. יש אפילו יחידה מיוחדת בצבא הכיבוש הישראלי שתירגלה את הפעולה. אז איך "מסלקים"? בינתיים השאלה נשארת פתוחה כי החלטת ממשלת ישראל היא בשלב זה דקלרטיבית. הבוס בוש טרם אישר, אירופה מתנגדת, גם בעולם הערבי לא מתלהבים מהרעיון.

ממשלת ישראל יוצאת בשלב זה מהסבך במשפט האלמותי "שהעיתוי ייקבע בבוא העת". יחד עם זאת ההחלטה היא הזדמנות טובה לשרים ומתנחלים וסתם חבר’ה מהימין לשחרר קיטור ולחזור על המנטרה "שצריך להיפטר מרב המחבלים ערפאת". אני מניח שיש איזו מחלוקת קטנה בין מרבית הישראלים למרבית הפלסטינים האם ערפאת הוא רב מחבלים? או מנהיג עם הנאבק לשחרור לאומי. עד שמחלוקת זו תיושב אני מרשה לעצמי לקבוע כי גם אם נצא מתוך הנחה שערפאת הוא רב מחבלים, אזיי הוא אינו פחות רב מחבלים מראש ממשלת ישראל שרון וכמה משריו, כמו מופז, ליברמן, איתם, הרמטכ"ל יעלון ומספר לא קטן של קציני מטכ"ל, מפקדי חטיבות וגדודים בצבא הכיבוש. יש גם הבדל קטן: רב המחבלים ערפאת הינו מנהיג של עם כבוש, הנאנק תחת עולו של כובש אכזרי ומבקש להשתחרר תוך שימוש מקומם ונבזי בשיטות שהן פשע מלחמה, ואילו שרון, שריו ואלופיו הם רבי מחבלים של העם הכובש המבצע פשעי מלחמה במסגרת מדיניות השארת הכיבוש על כנו.


ישראל כמובן לא המציאה את הפטנט הקולוניאלי של הדבקת התואר טרוריסט למנהיג של תנועת שחרור לאומי. בדיוק כמו ראשי הקולוניאליזם הישראלי, כך גם ראשי מדינות קולוניאליות אחרות כינו את המנהיגים של תנועות שחרור שנלחמו לעצמאות – טרוריסטים. אחמד בן בלה מאלג’יר היה טרוריסט בעיני הכובש הצרפתי, ג’ומו קניאטה מקניה היה טרוריסט בעיני הכובש הבריטי, מנחם בגין ויצחק שמיר היו אף הם טרוריסטים בעיני הכובש הבריטי, נלסון מנדלה היה טרוריסט בעיני ראשי משטר האפרטהייד הלבן, והסיפור ידוע ומוכר.


בכל המקומות היה המאבק לשחרור לאומי משולב במעשי אכזריות קשים, ברציחת חפים מפשע. הפצצות שהטרוריסטים מאצ"ל זרקו לבתי קפה ולשווקים וגרמו למאות נפגעים, בהם נשים וילדים, היו מעשים לא פחות אכזריים מאלה של המתאבדים הפלסטינים שמתפוצצים באוטובוסים, בבתי קפה או בטרמפיאדות. הקולוניאליסטים ראו רק את הטרור של הנכבש, אבל משום מה "לא ראו" את הטרור שלהם, טרור של מדינה כובשת. גם בכך מרבית הציבור הישראלי אינו יוצא דופן.


הסוף ידוע. מרבית ראשי ארגוני השחרור, משעה שהשיגו את מטרתם, הפכו לראשי מדינות מכובדים.


אינני בטוח אם שרון באמת מעוניין בסילוקו של ערפאת. קיומו כה נוח לממשלת ישראל. הוא מהווה שק החבטות לכל הצרות שנופלות על ישראל. מי ימלא את התפקיד כאשר הוא לא ישכון במוקטעה? ערפאת הוא היום פתח המילוט של שרון. לכל בר דעת שלא נפל שולל למלכודת שטיפת המוח הממשלתית, ברור כי לא ערפאת הוא הבעיה, והדרך הטובה ביותר להוכיח זאת היא בגירושו. והיה והוא לא יהיה, יתברר מהר מאוד שהבעיות נשארו על כנן ואולי אף החריפו.


ערפאת, גם היום, הוא פרטנר להסדר (לא לאהבה וחיבוקים), אם תציע ממשלת ישראל עסקה הוגנת ונדיבה. למשל, נכונות לסגת לגבולות ה-4 ביוני 1967, פירוק ההתנחלויות, נכונות לקלוט מספר מוסכם של פליטים פלסטינים כמחווה של רצון טוב, הבטחת קשר יבשתי חופשי בין הרצועה לגדה, תשלום פיצויים על רכוש פלסטיני שנשאר בישראל ועוד. בהעדר הצעה הוגנת, לא יהיה הסדר, בין אם ערפאת נצור במוקטעה ובין אם בן השיח יהיה יורשו.


אם ממשלת ישראל רצינית בכוונתה לגרש את ערפאת, או שמא לרוצחו כפי שמזהיר אורי אבנרי, אינני שותף לחזון הבלהות שהוא משרטט. ישראל כבר רצחה וחיסלה מספר רב של מנהיגים פלסטינים, כולל סגנו של ערפאת, והשמיים לא נפלו, ומשטרה של אף מדינה ערבית לא התמוטט. דומני כי אבנרי נסחף להגזמות כאשר הוא כותב כי אם ערפאת ייהרג או יירצח על ידי ישראל אזיי היהודים יצטרכו לשאת על גבם אשמה היסטורית בסדר גודל של צליבת ישו. ערפאת הוא מנהיגו של העם הפלסטיני, ואילו היתה ממשלת ישראל מורכבת מאנשים נבונים היתה מקבלת זאת ולא משפילה אותו. יחד עם זאת, ערפאת איננו מייסד דת האיסלאם, הוא גם לא מנהיג רוחני דגול בסדר גודל עולמי, הוא בוודאי לא דמות מופת מוסרית, גם בעולם הערבי מעוררת אישיותו מחלוקת, ולכן סילוקו על ידי ישראל יעורר בוודאי מהומות, הפגנות, אולי גם מעשי נקם של מתאבדים, אבל לא תהיה, זאת כמובן הערכה בלבד, רעידת אדמה קוסמית מהסוג אותה צופה אבנרי.


הבה נזכור את נבואות הזעם שעה שנעצר מנהיג התנועה הלאומית הכורדית אוצ’אלאן. היו אמנם מספר הפגנות סוערות בריכוזי כורדים במערב, אבל הן נמוגו במהרה. אוצ’אלאן הושפל בבית הסוהר התורכי, נערך לו משפט והוא נידון למוות, ודווקא בכל אותה עת, במקום "רעידת אדמה" הניחה תנועתו ה-PKK את נשקה והכריזה על הפוגה בלחימה, הפוגה שנמשכת כבר מספר שנים, עד כתיבת שורות אלו.


העובדה כי אני מעריך שגירוש או התנקשות בערפאת לא יביאו להתפרצות הרי געש שישנו קוטבית את המזרח התיכון, כפי שמעריך אבנרי, אינה הופכת את המעשה לפחות מטומטם. כאמור, אילו ניצחה התבונה בממשלת ישראל, היתה זה מכבר נכנסת דווקא עם ערפאת למו"מ, שהרי מאז שהאיש חי במצור, בצמצום ובצניעות כתוצאה מהסגר הישראלי, פופולריותו רק נסקה. ערפאת הוכיח כי הוא מסוגל לפעול בתנאי מצוקה, כי לא איבד מכוחו והשפעתו. סמכותו שואבת ממה שבני עמו רואים כמנהיגות שלא נשברת בעת מצוקה ולא נכנעת לכובש. אלא שתבונה, שלא לדבר על חוכמה מדינית, היא מצרך נדיר בממשלת הגנרל שרון, שלמעשה לא התפתח רבות מאז ימי פעולות התגמול בשנות ה-50 של המאה הקודמת, והוא ממשיך לחשוב באותן קטגוריות של להרוג, לפוצץ, להרוס ולחבל.


על קברו של המהטמה גנדי


התמונה בה רואים את ראש הממשלה שרון מפזר פרחים על קברו של המהטמה גנדי בעת ביקורו בהודו, היא בבחינת חילול זכרו ומורשתו של גנדי. מול גנדי הפצפיסט ואיש האי אלימות, שרון, מלך המלחמות הישראלי, הוא ממש מלאך המוות. למה הדבר דומה? לראש ממשלת דרום אפריקה של משטר האפרטהייד, פרוורד, משטר של חוקי גזע נאציים, שביקר בישראל ב-1975 בתקופת ממשלת רבין הראשונה, והניח זר פרחים ב"יד ושם". חילול הקודש.


שרון, באטימותו, בוודאי לא חש בסתירה שבין הנחת פרחים על קברו של הפצפיסט ההודי לבין מסע הרדיפות והנקמה שממשלת ישראל וצבאה בראשותו עורכים לסרבני מלחמה ופצפיסטים ישראלים, כמו יוני בן ארצי, שנכלאים ומועמדים למשפט משום שהם הולכים בעקבות מורשתו הרוחנית של המהטמה גנדי.

תגובות
נושאים: מאמרים

40 תגובות

 1. עופר הדרומי הגיב:

  ערב טוב ספירו. מקווה שיהיה לך די זמן לראות את טקס אנשי השנה 2003, לא תנחש אחי מי נבחר לאיש השנה. חבר יקר הפעם דעתי כדעתך אין מקום לגרש את ערפאת, פושעים קטנים מקומם בבית משפט ופושעי מלחמה מקומם בבית דין צבאי. במוקדם או במאוחר, אח שלי, ערפאת יחוסל על ידנו. הייתי שמח להיות חבר באותה יחידה המתאמנת על חיסולו, אבל לצערי איני טוב מספיק. נפלא בעיני מהיכן אתה ודומיך שואבים בכל פעם את יכולת ההתרפסות והחנופה. אין ספק, תופעה כמו שאתה מייצג לא יכולה להיות קיימת בפועל ואני משוכנע, שגדעון ספירו הוא המצאה של הימין, המבקש להדגיש את סהרוריותו של גוש השמאל. חבר יקר סור מדרך המוות, המלחמה ושפיכות הדמים, אתה מוזמן אחר כבוד למחנה השלום האמיתי, מחנה שמוכן לראות את ערפאת נמוג. ושים לב חבר באיזו מהירות הימין ותפיסותיו תופסים, את מקום השמאל. לפני שנה בדיוק לא היית מעלה בדעתך לכתוב מאמר כה מפורט הקשור לרעיון חיסולו של ערפאת, אל תאמר לי חבר שגם אותך שכנענו. ולסיום קצת בחיוך אומר לך כי גם אני סבור שערפאת אינו הבעיה, אלא הסימפטום, של עם שלם, ששואף להרחיק אותנו מארץ ישראל, המיעוט הזה הובס עד עכשיו ויובס גם בעתיד. לילה טוב חבר בברכת טרנספר בעתיד הקרוב.

 2. גדעון ספירו הגיב:

  עופר הדרומי, בוקר טוב,
  נראה שמצבי טוב יותר ממה שסברתי. העובדה שאתה, ימין פשיסטי חסיד טרנספר שנפשו יוצאת להריגה ולרצח, ניפגש יחד עם השמאל הבולשביסטי דיקטטורי הרצחני בגינוי עמדותיי, מאד משפר את מצב רוחי.
  מחד גיסא אתה רואה בי שמאל סהרורי, אויב המדינה הציונית לאומנית, ומאידך גיסא השמאל הטרוצקיסטי-לניניסטי-קומוניסטי-בולשביסטי, שבדומה לך ממלא את האתר בגידופים פוליטיים, רואה בי סוכן הציונות, האימפריאליזם האמריקני והבורגנות.
  מכל אלה אני למד שעמדותיי, הפוסלות מעשי רצח, הריגה ושלטון עריץ, הן אם מקורו ברודנות לאומנית ימנית והן אם שורשיו בדיקטטורה המכסה מערומיה בטרמינולוגיה שמאלית בולשביסטית, הינן תבוניות, מאוזנות, צודקות ועולות בקנה אחד עם מיטב העקרונות של ההצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם.

 3. יוסי שורץ הגיב:

  עד מתי ישמש האתר במה אקסקלוסיבית לרעיונות הלקוחים מסמרטוטים צהובים?

  אי פעם היו מורידים באתר זה את תגובות המרקסיסטים בטענה כי הן אינן מתייחסות למאמר. אי פעם היו מורידים את תגובותינו בטענה כי אנו מחרפים ומקללים. אולם מי שיכול לראות את המציאות בעין פקוחה, רואה כי ספירו מתווכח עמנו לא עם מאמר שאנו העלנו, כי מאמרים שלנו, עדיין לא מותרים באתר זה,( למרות שמערכת האתר פנתה אלינו על מנת שנשלח לה מאמר ושלחנו מאמר בנושא המצב הקונקרטי והטרור כבר ביום חמישי שעבר ועד כה לא הועלה,) אלא במאמר שהוא עצמו כתב. הוא מחרף אותנו לא בתגובה להערה כלשהי שאנו הפננו כנגד הפוליטיקה הליברלית שלו, אלא בניסיון נואל לקשור את המרקסיזם המהפכני עם הימין הרדיקלי, במסורת הידועה של מהפכני הנגד, האנטי קומוניסטים, למרות שמעולם לא כיננו אותו בכינוי מעליב כלשהו, אלא במידה ואנו מתייחסים לעמדותיו, אנו מתווכחים עם עמדות סוציאל דמוקרטיות ימניות עוינות למרקסיזם השונאות את מאבקו המהפכני של מעמד הפועלים, הוא מחרף כחבר בכנס של הליכוד. על כן אנו שואלים שוב: האם אתר זה נחטף על ידי אנשי הסוציאל דמוקרטיה הימנית המעמידים פנים שהם "הגדה השמאלית"-דהינו ארגון שהוקם על ידי מק"י וחד"ש. ואם הוא נחטף מדוע לא להחזיר אותו לשליטת השמאל במקום להניח לספירו לגדף את אבות המרקסיזם ממש כאחד מתומכי שרון הצועקים בראשי חוצות סיסמאות ימניות.

 4. רותי בית הלחמי הגיב:

  לפני שתאמר צבא כיבוש, תלמד את גבולות ההבטחה, אם זה לא נראה לך, תלמד את גבולות היישות המדינית היחידה שהיתה קיימת לפני מדינת ישראל, היא ממלכת ישראל מימי דוד. אם גם זה מסובך, תלמד את הצהרת בלפור ומסקנות ועדת פיל. אחרי שתלמד, גם אתה תהיה טרנספריסט.

 5. גדעון ספירו הגיב:

  שימו לב לדפוסי ההתנהגותם של הטרוצקיסטים לניניסטים. הם פועלים על פי תורת השלבים. בתחילה הם ממש נעלבים ומוחים אם מורידים להם תגובות. איפה חופש הביטוי הם שואלים בתמיהה בתולית ומשימים עצמם כמגיניו. ואז, כאשר מפסיקים להוריד אותם, (נאבקתי כי כך יהיה),ונותנים להם להגיב תגובות ארוכות, ממש "מהפכניות", הם עוברים לשלב ב’. עתה הם נוהגים כאילו היה הבעלים, ותובעים להוריד את מי שחולקים עליהם. "המהפכנים" האלה מתלוננים כי "חטפו להם את האתר". הם הדבר השמאלי היחידי המתנועע בשטח, וכל מי שחושב אחרת, היאורה תשליכוהו, מוקע על ידם מיד כתומך של שרון, הליכוד ועוד כל מיני מרעין בישין כאלה.
  לאחרונה הם הצטרפו לחד"ש או למק"י על תקן "מגיניו של מרקס" (אוי לו שאלה פרקליטיו), והם מבקשים סיוע ארטילרי מאלה שם שטרם השתחררו מהגירסה הבולשביסטית.
  אינני מתפלא. זו הרי דרכם של הטרוצקיסטים והלניניסטים. הם רוצים קול אחד ואם אפשר גם מנהיג אחד, ואת כל האחרים הם ירססו כמו שטרוצקי ריסס את מתקוממי קרונשטאט, רצח בהם לאלפים. דרך אגב, אחת התביעות של מתקוממי קרונשטאט היתה "חופש הדיבור והעיתונות לכל המפלגות המדיניות של הפועלם והאכרים". את החוצפה הזאת טרוצקי לא היה יכול לשאת, ועל כן טבח בהם. גם באזור שלנו היה מהפכן כזה שריסס את מתנגדיו, קראו לו אסד, האריה הסורי.

 6. יוסי שורץ הגיב:

  השאלה שצריכה להציק לאנשים חושבים היא כיצד זה שהסוציאל דמוקרטים ימניים, שכאשר היו בשלטון ברוסיה בתקופת קרנסקי וסירבו להעניק אדמות לאיכרים, לחם לפועלים ולצאת מהמלחמה הרצחנית, חוברים לאנרכיסטים ולכוחות ימניים פרו אימפריאליסטים מובהקים וצועקים קרונשטט. הרי בקומבינציה זו של כוחות ההוכחה מה קרה אכן בקרונשטט ומה האינטרסים שעמדו מאחורי מרידה זו. מרידה זו לא באה להטיב את תנאי העובדים, אלא להפיל את המדינה הסובייטית במרוצת מלחמת האזרחים, כאשר 14 צבאות אימפריאליסטים, תקפו את הרפובליקה הצעירה של הפועלים, כאשר צבאות אלו תומכים בטרור של הלבנים ובהם תמכו הסוציאל דמוקרטים, אבותיו הרוחניים של ספירו. מאז שאני מכיר את ספירו הוא תמך בחיסולה של ברית המועצות, אני מדגיש לא של סילוקה של הבירוקרטיה הסטליניסטית, אלא של מדינת הפועלים ומה שנותר ממהפכת אוקטובר, הכלכלה המולאמת שהעניקה חינוך ורפואה ובטחון כלכלי להמוני העובדים. הוא תמך בהפלתה של מדינת הפועלים המנוונת גם כאשר נפילתה מצד ימין הביאה לא רק לאסון להמוני העובדים בברית המועצות לשעבר, כולל נפילה של עשר שנים בתוחלת חיי ההמונים, אלא לתהליך של ריאקציה עולמי כולל ההפרטות והחרפת הגלובליזציה.
  בניגוד להיסטריה של סוציאל דמוקרט זה, הזועק כקוזאק הצועק נגזלתי, המנסה ליצור רושם שאנו מבקשים לסלקו מהאתר או לסתום לו את הפה, אין אנו דורשים לסתום לו את הפה, אלא להפוך את האתר לבמה ציבורית דמוקרטית של מאבק כנגד בעלי ההון והקפיטליזם . צעקותיו של מהפכן הנגד נובעות בדיוק מסיבה זו.

 7. מורד קרונשטט הגיב:

  כן נכון, טרוצקי טבח אותנו, אבל לא עשינו את זה בשם הרפורמיזם המדינתי הגרוע של ספירו שהיה מוחץ אותנו עוד לפני שהתחלנו.

 8. אלכס מסיס הגיב:

  אני מקווה שמה שכתב סםירו על "הצטרפותם" של זוג "מגיני הדמוקרטיה" לחד"ש – היא שמועת-שווא.אין להם ולא יהיה להם מקום בחזית לדמוקרטיה ושלום- על כי אינם דמוקרטים.חליפת ה"תגובות" בינם לבין ספירו וכל שאר המאמרים המשמימים שהם מצליחים להקליד למדור התגובות הפרוץ – מעידים שאין להם מקום גם ב"הגדה השמאלית" בה הם בבחינת אלה שהפרצה קראה להם.
  כל קשקושי-שוורץ והמחרה-מחזיק אחריו בשת"פ עם רנגאטים בודדים במק"י על תןכני "האתר" – לא יואילו לו ולהם. אין לנו שום "התחייבות" לשתף אותם ואת שכמוהם בבטאון שלנו.

 9. לאלכס מסיס הגיב:

  מי מת ומינה אותך לדובר של חד"ש על כל זרמיה ורעיונותיה?

 10. אלכס מסיס הגיב:

  אני חבר מועצת חד"ש ואעשה על מה שביכולתי לוודא ששוורץ ודומיו – לא יבואו בקהלנו.

 11. שואל תמים הגיב:

  ראשית מה אנטי קומוניסטים עושים בהנהגת חד"ש?
  עד כה העמדות ששורץ מביע הן עמדות קומוניסטיות בעוד שעמדותיו של ספירו וחברו לדעה אלקס מסיס, הן עמדות אנטי קומוניסטיות.
  שנית האם כוונתו של מסיס לסלק את הקומוניסטים מחד"ש.
  האם הוא הכריז מלחמה על כל החברים בחד"ש הרואים עצמם כמרקסיסטים?
  האם כוונתו לפלג את חד"ש לקומוניטיסם ומרקסיסטים מחד ואנטי קומוניסטים ואנטי מרקסיסטים מאידך?

 12. יורם בר-חיים | הערה היסטורית הגיב:

  בנוגע להערה של ספירו על הטבח שביצע חאפז אלאסד:
  חאפז אלאסד הוא דיקטטור דפוק, על כך אין מחלוקת, אבל במקרה של הטבח בחמה, עמדתו היתה מוצדקת, למרות שהטבח עצמו הוא כמובן פסול.
  שלטון הבעת’ בסוריה ביצע באותם ימים רפורמה אגררית נרחבת, בעלי האדמות הגדולים באיזור חמה, שהיו סונים, גייסו את "השד העדתי" כדי להגן על אדמותיהם וזה הצליח משום שחלק גדול מהאיכרים העניים באותו איזור היו עלאווים. בעלי האדמות עוררו מרד סוני כנגד השלטון (שהיה לא-עדתי באופן ברור אך בראשו עמד עלאווי) ולכן, השלטון צדק מכל הבחינות כאשר דיכא את המרד אך האמצעים הברוטאליים לא היו מוצדקים.

 13. עוד שאלה הגיב:

  האם ההחלטה כי הדעות של שוורץ לא מתאימות לחד"ש (על כל זרמיה וכו’…) מייצגת את דעות כל או לפחות רוב חברי מועצת חד"ש, או רק של חבר אחד, אלכס מסיס שמו?

 14. ועוד שאלה הגיב:

  האם יואיל החבר מסיס להשיב עניינית על הטיעונים לגבי קרונשטט. האם יואיל להאיר את עיניינו בנושאים כגון מטריאליזם דיאלקטי, המרכסיזם והשאלה הלאומית, הדיקטטורה של מעמד הפועלים וכו’. הרי לא ייתכן שחוכמתו הרבה של מסיס והידע הרב שלו בפילוסופיה ובפוליטיקה עברו רדוקציה דרסטית כל כך עד שלא נותר מהם אלא גיבוב של קללות וחרפות פתטיות.

 15. תשובה לשאלה הגיב:

  תגובות חייבות להתייחס לתוכן המאמר – שאלות
  המתייסות לחד"ש, הליכוד מרץ או מק"י – יש להפנות אל משרדיהן. "הגדה השמאלית" אינה ביטאון מפלגתי. נקודה.

 16. השמצות על יוסי שוורץ והמארקסיזם הגיב:

  נא להפנות לעיתונות הימין. ‘מקור ראשון’ ישמחו לפרסם אותן.

 17. 20000 people הגיב:

  20000 people were killed by assad and yoram can understand it.
  human rights?

 18. שוורץ מתחזה כמרקסיסט הגיב:

  שוורץ הוא דון קישוט טרוצקיסטי ולידו סנשו פנשו מבולבל המחרה אחריו – שוורץ הוא סוס טרויאני בשמאל. הוא איננו מרקסיסט,כשם שאיננו שמאל. הוא טרוצקיסט מבלבל ומקשקש,
  הממחזר את קשקושיו ובלבוליו.

 19. גדעון ספירו הגיב:

  ההיסטוריה כפי שמשורטטת עך ידי חסידי דיקטטורת טרוצקי-לנין, אופיינית לשיטה שתקעה יתד בברית המועצות ופותחה ושוכללה בימי סטלין – סילוף ההיסטוריה כדי להתאימה להשקפתו של הטוען.
  על פי שיטה זו הופכים מורדי קרונשטאט לאויבי מהפכת אוקטובר ומדינת הפועלים, לחלק מצבאות הפלישה של המערב וכו’ וכו’.
  הבעייה היחידה בטעונים אלה, שהם לא נכונים, חוץ מזה הכל בסדר.
  מורדי קרונשטאט, לא זו בלבד שלא היו חלק מהכוחות המתנגדים למהפכה, אלא הם היו המהפכה, הם היו התשתית של התמיכה בבולשביקים בימי המהפכה. אולם כאשר הם ראו לאן מתפתחת המהפכה, כאשר איבחנו כיצד הגרורות הסרטניות טוטאליטריות משתלטות על המשטר, או אז התארגנו, פוליטית, לא באמצעים אלימים, הקימו ועד פעולה שהעלה מספר דרישות דמוקרטיות, ביניהן: בחירה מחודשת מיידית של הסובייטים בבחירות חופשיות וחשאיות, נוכח העובדה שהסובייטים הקיימים לא מבטאים את רצונם של הפועלים והאיכרים; חופש דיבור ועיתונות לכל המפלגות המדיניות של הפועלים והאיכרים; חופש האסיפה וההתאגדות באיגודים מקצועיים לפועלים ולאיכרים כאחד; ביטול זכויותיה המיוחדות של המפלגה הקומוניסטית,ועוד.
  דרישות אלה קיבלו את אישורה של אסיפת ענק בקרונשטאט בה השתתפו 12 אלף בני אדם.
  התשובה של לנין וטרוצקי היתה מוחצת. דיכוי ברוטלי של מי שהעלו את הדרישות הדמוקרטיות האלה, באמצעות רצח וטרור אדום שעלה בחייהם של אלפי בני אדם.
  ראוי לזכור כי דיכוי מתקוממי קרונשטאט, בוצע במרס 1921, כאשר הצבאות הפולשים מהמערב כבר התפנו מרוסיה, והניצחון הבולשביקי במלחמת האזרחים הובטח.
  מתברר כי הלניניסטים שלנו לא מתאמים עמדות עם לנין המקורי, כי לנין, ברגע של אמת, אמר על מתקוממי קרונשאט כי "הם אינם רוצים בגווארדיה הלבנה וגם אינם רוצים בשלטון שלנו".
  כלומר כל הפיטפוט כאילו הם היו חלק מהצבא הלבן, הם דברי הבל, אפילו על פי לנין עצמו.

  אינני מתפלא כי אחד מאותה חבורת "מרקסיסטים" מנסה באחת התגובות לעיל למצוא צד זכות אצל הרוצח והטובח אסד בסיוע אמירה עקומה, לפיה "צדק אסד כאשר דיכא את המרד בחמה" רק טעה באמצעים. עניין משני כזה, כשהמנהיג טובח בעשרות אלפי אזרחיו. בפעם הבאה הוא ישתפר.

 20. ועוד נקודה קטנה הגיב:

  מרתק לעקוב אחר הויכוחים של אנשים חסרי כל ידע, אך המצוידים במידה גדולה של גסות רוח על קבוצתו של שורץ. רבים מאלו התוקפים את הטרוצקיזם, הם אותם אנשים שבעבר תקפו את הטרוצקיזם,כאשר הוא נאבק למען המרקסיזם של מרקס ולנין כנגד החסלנות והבהמיות הרצחנית של סטלין. אולם אז הם תקפו ולפעמים גם פיזית את המהפכנים תחת דגלו של סטלין. כיום אלו שהופעלו על ידי הבירוקרטיה הסטליניסטית למען מדיניות החוץ שלה, לאחר קריסתה של ברית המועצות כפי שחזה טרוצקי, ממשיכים לתקוף את הטרוצקיזם אך הפעם בשרות ישיר של בעלי ההון. הדבר מזכיר את התובע הכללי של משפטי הראווה של שנות השלושים, אשר חיסלו את המפלגה הבולשביקית, אשר שימש לפני כן כתובע הכללי של הצאר. הזעיר בורגנות הפונה ימינה משרתת שוב ושוב את אותם אדונים. היא מונעת שוב ושוב על ידי שנאתה למאבק המהפכני של מעמד הפועלים. היא מבקשת לשמר את הפרורים שהאימפריאליזם ובעלי ההון המקומיים זרקו לה.

 21. שאלה לספירו הגיב:

  האם אתה מוכן להביא מקורות היסטורים של היסטוריונים רציניים של המהפכה הרוסית, אשר אינם פרו אימפריאליסטים עליהם אתה נשען? או שנדמה לך כי חזרה על שקרים של אויבי מעמד הפועלים מספיקים לך ולאנשים ברמת החשיבה שלך?

 22. יוסי שורץ הגיב:

  את הויכוח הזה כבר נהלתי בעבר עם ספירו, ומי שרוצה לקרוא את חילופי הדברים ביחס לקרונשטט
  מוזמן להיכנס לאינדמדיה ולחפש במשבצת החיפוש תחת המלה קרונשטט. הויכוח נערך בראשית ספט 2002. אולם מאחר ובאינדמדיה בניגוד לגדה השמאלית, אני יכול להעלות מאמרים שלמים, זכות השמורה כאן למהפכני הנגד, אני ממליץ לקרוא את המאמר שם.
  יתר על כן מי שרוצה להעמיק ידע יכול לקרוא את ההסיטוריון השמאלי דויטשר שהוא גם הביאוגרף של טרוצקי. הוא גם יכול לקרוא את ההיסטוריון הבורגני החשוב קאר בשאלה זו.
  הנקודה היא שבניגוד לשקר כי אלו שעשו את המהפכה היו במרד , הרי אלו שהיו במרד רובם נהרגו על ידי בני בריתם של ההורים האידיאולוגים של ספירו בשדה המערכה כנגד ההתערבות האימפריאליסטית וכי אלו שמרדו סכנו את הקיום של המדינה הסובייטית, אשר ספירו כתומך האימפריאליזם תמיד שנא. אם לגדעון יש אומץ לב וכנות אינטלקטואלית הוא ילחץ שתינתן לי האשפרות להעלות את כל המאמר שכתבתי בנושא של קרונשטט באתר זה.

 23. מורד קרונשטט הגיב:

  ספירו מספיק. בינינו, אתה עצמך היית מגנה את מרד קרונשטט כמטורף והזוי ומדכא אותו ביד קשה אם היתה לך האפשרות. שימוש במרד כדי לנגח את הסוציאליזם הוא בבחינת ‘הרצחת (היפותטית) וגם ירשת (רטורית)?’.

 24. לגדעון ספירו הגיב:

  מדבריך אפשר היה לחשוב כי אתה תומך במהפכת אוקטובר עד לאותו רגע בו הלניניסטים-טרוצקיסטים-סטליניסטים (מחק את המיותר) משתלטים בכוח הזרוע על המהפכה, בונים דיקטטורה ריאקציונית וטובחים במלחי קרונשטט. האם תוכל לאשר כי אתה תומך בעקרונות המרכסיסטיים ובעיקרון הדיקטטורה של הפרולטריון במקום הדיקטטורה של בעלי הון או שמא תרצה להטיף לנו בזכות "הדרך השלישית".

 25. גדעון, זו סלפנות עלובה הגיב:

  כאיש זכויות אדם, אתה ודאי מקבל את העיקרון שלפיו המטרה אינה מקדשת אמצעים, ולכן אפשר לתמוך במטרה מסוימת אבל להתנגד לביצוע טבח בשם המטרה הזו. זה בדיוק המקרה של אסד והטבח שביצע. הרפורמה האגררית היתה מוצדקת, המרד של הפאודלים לשעבר נגדה היה לא מוצדק בעליל, ולכן עמדת השלטון בסכסוך היתה הנכונה אבל הטבח היה פסול. כאיש זכויות אדם זה היה אמור להיות פשוט ומובן עבורך, אלא אם כן יש לך צורך מיוחד בדמגוגיה אנטי-ערבית אשר יוצאת נגד כל הסכמה עם עמדתו של שליט ערבי בשאלה כלשהי.

 26. עופר הדרומי הגיב:

  ערב טוב גדעון קראתי בהנאה לא מבוטלת את תגובתך. ועכשיו אם תרשה לי לפרק ההעלבות מהדיאלוגים המדהימים שמחליפים אתה ואותו יוסי שוורץ, סברתי לתומי שגם אני הרווחתי קללה הגונה, בתגובה שלי למאמר. עצתי לשניכם להתרווח קמעה ולהוציא קצת פחות זעם וכעס על העולם כולו. ואגב אינני רואה בך שמאל אנטי ציוני, בכלל אני משתדל שלא לבטל דעתם של אחרים. אבל מכובדי ככל שתוסיפו להגות באפשרות המגוחכת שבין הירדן לים תקום מדינה פלס’ במתכונת אותה אתם מציעים כך יוסיף המחנה אליו אני שייך לשגשג ולפרוח. הוויכוח הארוך שאתה ושוורץ מנהלים, כל עת, אגב ללא קשר עם המאמרים אותם אתה כותב, ערכאיים ואינם רלוונטים יותר. באותה מידה הייתם יכולים לדון בשאלה האם כדאי להצביע לברק או לשרון בבחירות 2001, חברים למקרה שישנתם הבחירות אז הוכרעו. לגופו של עניין איני רואה בך ובדומיך רוצחים, אבל אני חושב שההתקרנפות וההתנהגות העוורת של האנשים בהם תמכת בעת שנהגה הסכם הדמים אוסלו, באמת עולה כדי הריגה ואשמח בעתיד לבצע עמך ניתוח מעמיק של השאלה הזו. אגב ספירו יכלת להפגין אומץ אינטלקטואלי לו דנת בפורום הנכבד בשאלה שמשום מה אינה עולה והיא האם יש מקום להעמיד את אדריכלי אוסלו לדין בגין עבירת הריגהאו גרם מוות ברשלנות לכל הפחות. ליל מנוחה עופר.

 27. מוטל הגיב:

  כמה שלגדעון ספירו ולאורי אבנרי אין ידע בהבנת הנקרא ואין מקורות מידע נכונים!!! ממשלת ישראל החליטה שיש לסלק את עראפאת. מי שהיה יודע לקרוא(וגם להבין)את ההחלטה הזו היה יודע שאין לממשלת ישראל כל כוונה ליזום או להורות על ביצוע ההחלטה הזו.

 28. גדעון ספירו הגיב:

  בתשובה לאחד המגיבים:
  מהפכת אוקטובר היתה יכולה להיות ארוע מרנין נפש ומעורר השראה אילו בעקבות משטרו העריץ של הצאר היה צומח משטר של סוציאליזם דמוקרטי. מה שקרה הוא, שבמקום עריצות הצאר קמה עריצות אחרת, קומוניסטית בולשביקית, שככל שעבר הזמן התגלתה כיותר אכזרית מקודמתה. מספר האזרחים שנירצחו ונהרגו במסגרת הטרור האדום, מגיע למיליונים רבים.
  בקרוב אכתוב מאמר בו אוכיח כי הטרור האדום לא היה גחמה של סטלין בלבד, אלא הוא נעוץ בהשקפת העולם של לנין וטרוצקי ומופיע אצלם בכתובים. סטלין פיתח ושיכלל את מה שלנין וטרוצקי החלו.

  אינני מרקסיסט, אולם אני מתייחס בכבוד להגות של מרקס ומקבל לא מעט מניתוחיו את המשטר הקפיטליסטי.
  כמי שמתנגד לכל דיקטטורה, אני מתנגד לדיקטטורה של ההון שבאה לידי ביטויה המזוקק בפשיזם, ולדיקטטורה של הפרולטריון כפי שבא לידי ביטוי בכל המשטרים הקומוניסטים שביצעו את זוועותיהם תחת המטריה זו.
  מרקס השתמש במושג "דיקטטורה של הפרולטריון" רק פעם אחת בכל כתביו. למרקס קמו פרשנים רבים שבחלקם חלוקים ביניהם בצורה קוטבית. לא מעט אנשים גם ערכו ספקולציות בנוסח "מה היה אומר מרקס אילו". במסגרת זו יותר גם לי לעשות ספקולציה לפיה, יש מקום להעלות לפחות סימן שאלה, האם מרקס היה משתמש במונח זה אילו ידע אילו מפלצות רצחניות יקומו בחסות אותה דיקטטורה.

 29. לגדעון ספירו הגיב:

  ובכל זאת. כדי להיות קונקרטי. האם לדעתך גדעון צריך להלאים את אמצעי הייצור כדי שישמשו את החברה כולה? האם יש צורך בכלכלה מתוכננת על מנת למנוע מותם של מאות מיליוני בני אדם הצפויים למוות עקב השלכתם ממעגל הייצור ועקב שליטת כמה מאות משפחות בכלכלה העולמית? האם 500 משפחות בישראל השולטות על 80% מההון יוותרו עליו אם נבקש יפה והאם צורת השלטון שלהם איננה מהווה דיקטטורה של מיעוט בעלי ההון?

 30. יוסי שורץ הגיב:

  מהפכת אוקטובר הייתה תוצאה של המלחמה האימפריאליסטית העולמית. מלחמה אשר שיקפה את הסתירה בין כוחות הייצור בקנה מידה עולמי ובין המדינות הלאומיות החזקות, אשר כל אחת מהן רצתה להשתלט על השוק העולמי ולהפכו למונופול. סתירה זו העלתה במאה העשרים והעשרים ואחת את הפרספקטיבה של מלחמות, מהפכות ומהפכות נגד. כאשר הסוציאליסטים מסוגו של ספירו משרתים את הריאקציה.
  לפני המלחמה האינטרנציונל השני הסוציאל דמוקרטי, בהנהגת אבותיו הרוחניים של ספירו, הכריז כי יתנגד בכל כוחו למלחמה . אולם באוגוסט 1914 המפלגות הסוציאליסטיות תמכו בבורגנות שלהן בטבח הפועלים. מי שהתנגד למלחמה על קו מרקסיסטי היו לנין, טרוצקי, רוזה לוקסמבורג, כל תומכי הדיקטטורה של מעמד הפועלים, בנגוד לספירויים של אז שתמכו בדיקטטורה של הבורגנות המונופוליסטית ובמלחמות שלה, אך במסווה של תמיכה בדמוקרטיה המופשטת.. החוליה החלשה ביותר של כל המערכת האימפריאליסטית הייתה רוסיה הצארית שם ההמונים שתתו דם יותר מכולם.. לאחר פברואר 1917, לאחר שההמונים הפילו את הצאר והאצולה עלו הסוציאליסטים מסוגו של ספירו לשלטון יחד עם שותפיהם הבורגנים. הייתה להם אפשרות לעשות "סוציאליזם דמוקרטי", אך מה הם עשו? המשיכו במלחמה האימפריאליסטית, סרבו לעשות מהפכה אגררית ולתת זכויות לפועלים. זאת המשמעות האמיתית של קשקושי הספירויים. בדבר סוציאליזם דמוקרטי.
  אילולי הבולשביקים הגנרלים מסוגו של קורנילוב, היו עולים לשלטון וטובחים וטובחים וטובחים. איך יודעים? בדיוק אותן סוג של ממשלות של שיתוף פעולה מעמדי הוליכו לכך במקומות אחרים בעולם. הם הצילו את הבורגנות הגרמנית לאחר מלחמת העולם הראשונה והקימו את רפובליקת וימאר על גווית המהפכנים כרוזה וקרל. הם סירבו להגן על הרפובליקה בנשק כנגד הפשיזם ואפשרו להיטלר לעלות. אחר תמכו לא בסוציאליזם אלא בשיתוף פעולה עם הבורגנות, כדי לעצור את המהפכה . והתוצאה:? המפלגות שספירו תומך בהן הוליכו בספרד לפרנקו, בצרפת לגנרל פטן, ב’צילה לגנרל פינושט, ובישראל אחרי העבודה ומרצ לשרון. מאחורי הקשקושים שלהם בדבר מחברה סוציאליסטית דמוקרטית מסתתרת התמיכה במדיניות המוליכה לטבח מעמד הפועלים, כדי להגן על הדיקטטורה הבורגנית שעלתה במאה העשרים לפחות בחיי מאה מליון בני אדם

 31. "טבח מעמד הפועלים" הגיב:

  שןןרץ המגיב 24 שעות ביום/שבעה ימים בשבןע
  אחוז תזזית בולשביקית-מאשים את ספירו בתמיכה
  במפלגות (עבודה, מרץ)שמדיניותן "טבח פועלים".
  אין גבול לשגעון.

 32. מפלגות העבודה ומרצ אכן טבחו בפועלים הגיב:

  רק שהם היו ערבים, אז זה לא ממש נצרב בתודעה. אוי.

 33. הוא מטורף הגיב:

  אין ספק – זקוק לפסיכיאטר, רצוי מרקסיסט.

 34. מורה נבוכים הגיב:

  אני עוקב בהערצה ובהתפעלות אחר מאמציו הבלתי נלאים של גדעון ספירו להגן על הסוציאליזם הדמוקרטי מול המלל המהפכני הריק והחלול של שוורץ וחבריו. דומה כי ספירו מוציא אנרגיה בויכוח עם יעדים חסרי תקנה. חבל על הזמן.
  שוורץ מאשים את מי שהוא מכנה "אבותיו הרוחניים של ספירו" בכל הצרות שנפלו על האנושות, החל ממלחמת העולם הראשונה, עבור לכשלון מהפכת אוקטובר, המשך במלחמת העולם השנייה, וכלה בהפלת נשיא צ’ילה סלבדור איינדה המנוח. (רשימה חלקית). שילוב של אבסורד ואווילות.
  קראתי את טוריו ותגובותיו של ספירו ולא מצאתי שם זכר לאב רוחני כלשהו. גם לא מצאתי שם הגנה על החוגים האימפריאליסטים של אנגליה, צרפת, גרמניה או ארה"ב. ספירו התרכז אך ורק בהתנגדות לדיקטטורה של הפרולטריון ולכל משטר דיקטטורי עריץ אחר.
  האב הרוחני היחיד שספירו דיבר עליו ושלדבריו מנחה אותו, הוא ההצהרה האוניברסאלית בדבר זכויות האדם. מה יש לשוורץ וחבריו נגד הצהרה זו?
  עד שקראתי את שוורץ חשבתי כי איינדה למשל הופל בהפיכה צבאית בחסות מי שהיה אז שר החוץ של ארה"ב קיסינג’ר וה-CIA, ובשום מקום לא נאמר על ידי ספירו כי שני אלה הם אבותיו הרוחניים. להיפך, למיטב זכרוני ספירו כתב והפגין נגד הפלתו של איינדה על ידי האימפריאליזם האמריקני.
  וזו רק דוגמא אחת מההאשמות האבסורדיות ששוורץ מעלה כתקליט שחוק בכל תגובה שלו.
  החוג שמייצג שוורץ מורכב מחבורה פונדמנטליסטית, מן וריאציה שמאלית של אל-קאעידה, המעלה על נס את האלימות כשיטת מאבק.

 35. למגיב הקודם הגיב:

  למד לקרוא טקטים.

 36. למגיב הקודם הגיב:

  למד לאיית ‘טקסטים’.

 37. אמנוןאמנוןאמנוןאמנוןאמנון הגיב:

  כולנו אמנון.כל מדור התגובות הוא אמנון/גרפומאן חסר תקנה – שכחת להוסיף את
  המופתי ל"תגובתך",

 38. אמנון הגיב:

  מלא הערצה לידענים המתווכחים על אירועים שקרו לפני למעלה מ 80 שנה . נניח שהתיאוריות נכונות . מה עם מבחן התוצאה . ברית המועצות ז"ל איננה עוד , זאת לאחר שעשרות מיליונים שלמו בחייהם ורבים נמקו במחנות עבדים בסיביר . מבחן התוצאה הוא כי כולם שואפים להגיע ולקבל אזרחות אצל המדינה הדיקטטורית ריאקציונית ארצות הברית . נדמה לי כי גם החבר מסיס נהנה מעט ממנעמיה .
  חברה , עזבו אתכם מויכוחים פילוסופיים . בעוד שנה יתווספו לגוש המדינות האירופאיות מדינות מזרח אירופה ותוך מספר שנים רוסיה עצמה תצורף. תסתכלו קדימה והפסיקו להתווכח על מרד קרונשטט .

 39. סתם ישראלי הגיב:

  אם כל-כך רע לכם בארץ(אתם השמאלנים).למה שלא

  תלכו לחיות במקום אחר…….ואז נראה אותכם

  מדברים ומתנהגים בצורה הזאת.במקום אחר כנראה

  שישחטו אתכם

 40. כמה לא מפתיע הגיב:

  מי שהוא "סתם ישראלי" אינו יכול לתפוס את הרעיון של חיים בארץ מסוימת תוך התנגדות למשטר. זה למעשה די מובן, כי זוהי מהותה של ישראל: רע ליהודים באירופה ? אז הם לא אמורים לחיות שם אלא להיות מטרונספרים לפלסטין, הפלסטינים מתנגדים לזה ? אז צריך לטרנספר אותם (כפי שנעשה ב-48), הפלסטינים נאבקים ? זה אומר שהם רוצים לטרנספר אותנו…
  בחשיבה הציונית הזו, הרעיון שאם אתה מתנגד למדיניות אתה אמור לעזוב את הארץ הוא רק המשך טבעי…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים