הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בספטמבר, 2003 6 תגובות

קראתי בהוקרה את תמצית החלטותיה של ועדת אור בהיותי בחו"ל. אם אינני טועה זוהי הפעם הראשונה שוועדה ממלכתית מקבלת החלטות כאלה על אפלייתם ארוכת השנים ומרובת הממשלות של ערביי ישראל, על מחאתם, על הסולידריות שלהם עם אחיהם בשטחים הכבושים ועל רציחתם של 13 מפגינים ישראלים על-ידי משטרת ישראל. זה אינו מונע כמובן מהמשפחות השכולות מלצפות להעמדתם של הרוצחים לדין. אולם משקראתי ששני חברי כנסת ערבים (שאינם מהמחנה שלי כמובן), עזמי בשארה מבל"ד ועבד אלמאלכ דהמשה מהתנועה האיסלמית, גונו אף הם ואינני יודע את סיבת הגינוי לאשורו ואת פרטיו – עלה בדעתי לבצע, על הנייר כמובן, את החלפת התפקידים שלהלן:

על 78% מפלסטינה המנדטורית משתרעת מדינת פלסטין המונה כחמישה מיליון פלסטינים וכמיליון יהודים, המהווים בה מיעוט לאומי. מעבר לקו הירוק מנהלים שלושה וחצי מיליון יהודים את מאבקם להקמתה של מדינתם העצמאית – ישראל, לצד פלסטין. את מאבקם מנהלים היהודים נגד פלסטין המנהלת מדיניות כיבוש אגרסיבית, הכוללת רציחת מנהיגים, הרעבה, כתרים וסגרים למיניהם.


מכיוון שאצל אחינו היהודים קיימות מפלגות שאינן מסתפקות ב-22% שבצד פלסטין, וחותרים להקמתה של מדינתם על "ארץ ישראל השלמה" וארגוניהם הצבאיים אצ"ל ולח"י וגם יחידות מהפלמ"ח, הורגות פלסטינים משני צדי הקו הירוק, אנשי צבא ואזרחים, כולל ילדים, נשים וזקנים – הורגים כוחות הביטחון הפלסטינים מנהיגים יהודים, אנשי צבא ומדינאים, מאנשי "ארץ ישראל השלמה", וכולאים את מנהיגם הנבחר דוד בן-גוריון במין "מוקטעה" יהודית, לאחר שכבר הרסו את מבני הציבור של ההנהגה היהודית שהיו סביבה.


כל זאת ועוד. לאחרונה התקיימה ישיבתה של הממשלה הפלסטינית בראשותו של הנשיא הנבחר יאסר ערפאת, והחליטה לסלק מהשטח (איך?…) את המנהיג היהודי הנבחר אף הוא דוד בן-גוריון.


אז איך ננהג אנחנו, בני המיעוט היהודי במדינת פלסטין? עד לאחרונה נהרגו בהתקוממות היהודית נגד הכיבוש (אינתיפאדה?…) כאלפיים וחמש מאות מאחינו היהודים בצד כשמונה מאות פלסטינים מאזרחי מדינתנו. ואיך ננהג אנחנו אם וכאשר יסולק או יומת המנהיג הנבחר של אחינו היהודים בן-גוריון?!


הדילמה שבפניה אנו ניצבים קשה וחדה כתער: כיהודים אזרחי פלסטין אנו מחויבים בשמירת חוקיה, ובארגון מחאות הסולידריות עם אחינו היהודים, שאנו מזדהים עם מאבקם למדינה עצמאית משלהם בצד פלסטין; ואילו מנגד, כיצד נסייע לאחינו היהודים כאשר מדינתנו פלסטין מקיימת כנגדם מערכת מתרחבת והולכת של מעשים שהם בלתי אנושיים ובלתי חוקיים בעליל לפי כל קנה מידה?!


האם אנו מסוגלים להגן על מנהיגם הנבחר של אחינו מפני צורה כזו או אחרת של סילוק או חיסול, תוך כדי שמירת חוקיה של מדינתנו פלסטין, כאשר ממשלתנו כבר החליטה על "סילוקו"?


אינני רואה לעצמי זכות לקבוע במסמרות איך זה עלינו, מיעוט לאומי יהודי מופלה לרעה במדינת פלסטין הכובשת לנהוג בתנאים הנוראים המתפתחים לעינינו, אולם חלילה לי מלהתנכר מהדילמה שבפניה אנו ניצבים.


…זוהי האבן הכבדה המונחת על הדרך להוקרתי את מסקנותיה החשובות של ועדת אור, שדנה ברציחתם של 13 מפגינים שהפגינו כנגד הריגתם של רבים כל-כך מבני עמם בצד השני של הקו הירוק.

תגובות
נושאים: עדכונים

6 תגובות

 1. כללי המשחק הגיב:

  כשהשנאה היוקדת הופכת למטר אבנים ניתכות,לגשם חפצים מתכתיים שונים ומשונים,לנחשול אדם צמא דם שמטרתו המוצהרת הינה שיבוש אורחות החיים ואולי שחיטה של כמה שוטרים,כשציוד פיזור הפגנות אוזל במהירות ואין מספיק כח אדם לעצור את ההתדרדרות בגלל ממשלת אווילים שלא טרחה להעביר תקציבים,כשחיי תלויים על בלימה לאור מצב המלחמה,אזי בלית ברירה ובלב לא שמח אחסל כל גורם שאת חיי רוצה לקפח גם אם בעיניך אחשב רוצח.

 2. יותם א – (לא דובים ולא סולר מקסימום חולר) הגיב:

  ועדת אור כשלה כשל מרכזי בכך שלא התייחסו לארועים כ"פעולות איבה וטרור " נגד המדינה ותושביה היהודים ובמסקנותיה נמנעה -מתוך שיקולים פוליטיים הקשורים בעצם הקמתה -מלקשור באופן ברור את המהומות למה שקרה מעבר לקו הירוק בתאום בין שני הצדדים.
  ההחלטות האלו עלולות לפגוע בהרבה נפגעים יהודים שחיכו להחלטת הוועדה כדי שיוכלו לתבוע הכרה כנפגעי טרור בנזקי גוף ורכוש.
  הדוגמא הקלסית היא של בכור ז’אן שנרצח בגשר זרקא ולא הוכר עד היום כחלל טרור.
  הכשל הזה הביא ממילא את הוועדה לטעות לכל אורך מסקנותיה כולל מסקנות אישיות כלפי אנשי משטרה וממשל.
  *יש להעניק אות הוקרה לשוטרים שהחלטותיהם ופעולותיהם הצילו חיים של יהודים רבים ולסייע לקצינים האחרים הן במישור המשפטי והן במציאת עבודה חילופית אם הממשלה תאמץ את ההמלצות.
  * אני קורא לממשלה לדחות על הסף את המלצות הוועדה לפטורי קצינים ועיקוב דרגות ואת ההמלצה לאסור שימוש בירי כדורי גומי בהפגנות.
  "ההמלצות עלולות לנטרל את המשטרה קציניה ולוחמיה בעתיד במאבקה בטרור ובאלימות. הוועדה הזו שקמה ממניעים פוליטיים ובהרכב פוליטי מוכיחה בהמלצותיה שגם אין לה נסיון מבצעי.
  קבלת המלצותיה- לאסור מעתה כדורי גומי מול מפגינים- תגרום לקציני המשטרה לסכן את עצמם ופיקודיהם מול אוייב מתוחכם המנהל את מאבקו תוך ניצול הדמוקרטיה, התקשורת ומערכת המשפט הישראלית כשפיו נוטף דברי חלקות ובידיו בקבוקי תבערה.
  אני מותח בקורת על האופן בו ניהלה הועדה את חקירותיה באמצעות גופים פלסטינים שגבו עדויות עבורה כ"קבלני משנה" עד שגם גורמים משפטיים רשמיים הביעו תמיהה על כך.
  עדויות כאלו שנאספו היו צריכים להשלח לפח הזבל של ההיסטוריה. לעומת זאת נמנעה הועדה מלהזמין את עשרות היהודים שהותקפו בדרכים שאילולא היד התקיפה של המשטרה יתכן ולא היו איתנו.

 3. אמנון הגיב:

  ליותם א’ – תרשה לי לחלוק עליך . נכון , המצב היה חמור אולם יש חוק ויש חוק ההגיון . במצב חרום הפוליטיקאים המפקדים היו צריכים להיות בשטח ולא ספונים במשרדיהם ולתת פתרונות. בכל מקרה להמנע מלירות. במקרים רבים המשטרה משתמשת באלימות מוגזמת הגוררת אלימות תגובה .
  מציע לא להתעסק ולהתכונן למלחמה שהיתה אלא לראות נכוחה את המלחמה הבאה.
  יש להכיר בכך שערביי ישראל תומכים ( ברובם ) בטרור ולא מכירים בשלטון ישראל בגבול כלשהו .
  בעת מבחן יש להתכונן לכל מצב אפשרי שבו יבוצעו פעולות שונות בתוך גבולות המדינה כעזרה לכוחות חיצוניים הנלחמים בנו . התכוננות זאת תחסוך את הועדה הבאה .יתכן שיש לשתף ערבים מתונים בשלב המחשב , הבה יציעו הם מה לעשות כאשר תרחיש נורא זה יקרה ( והלואי ואני טועה ! )

 4. ברי צקלה הגיב:

  אליק רון ושוטרי המחוז הצפוני ירשמו בספרי ההיסטוריה כמי שהציל את עם ישראל מפני נחשול השינאה וההרס שטופח במשך עשרות שנים על ידי ממשלות מטומטמות.ממשלות ישראל המפלות את הערביםבמשך שנות דור התרשלו במדינותן הקלוקלת הזניחו את כל מגזרי המיעוטים לרווחתם של תושבי שכונות היוקרה היהודיות.הם גם לא העריכו את עוצמת התסכול והכעס של ערביי ישראל. מי שעמד בפרץ הם שוטרי וקציני המחוז הצפוני של המשטרה שהגנו ממש בגופם על שלומו של עם ישראל.לא המשטרה היתה צריכה לעמוד בפני וועדת אור אלא ממשלת ברק וקודמותיה(ממשלת שרון -גם היא). חלוקת משאבי המדינה ,ניצול אוכלוסיות שלמות לטובת 7500 משפחות המנהלות את המדינה—זהו הפשע שהיה צריך להחקר!!! לאליק רון ולשוטריו חיליו מגיע צ ל "ש !!!!!!!!!!!!!!!!

 5. לברי ,שלום! הגיב:

  אני מסכימה עם דבריך! המשטרה הינה הזרוע של הממשלה.רק מדינה עם ממשלה מעוותת יכולה להעמיד למשפט את מגיניה. בוז לממשלות כדוגמתה. בוז לממשלות שמזניחות בצורה מזעזעת את אזרחיה(שאינם "קרובים לצלחת")"זכור כי גר היית בארץ מצרים" מצווה התורה אך מנהיגי המדינה ופרנסיה לא רוצים לזכור ולהתיחס לציווי זה. האלוף בני פלד ז"ל צדק בכל מילה שאמר על ממשלות ישראל.

 6. השוטר אזולאי הגיב:

  "ערביי ישראל" הם פיקציה של היהודים. יש רק ערבים. פתרון של שתי מדינות לשני עמים מותיר חלק מהפלסטינאים בשטחנו, ומהווה בסך הכל דחייה של קץ המדינה היהודית, עד ש"ערביי ישראל" יהפכו לרוב (עם ובלי סיוע חיצוני של "זכות שיבה שקטה" במסגרת "איחודי משפחות"). ובכלל – אם היו אומרים על יהודים שניתן לקנות את זהותם הלאומית בכסף, זכויות ותנאים – היינו קוראים להם (ובצדק) גזענים.

  אז מה הפתרון?
  שתי מדינות לשני עמים. אבל באמת. את כל המתנחלים יש להעביר מערבה. את כל הערבים יש להעביר מזרחה. להקים גדר חזקה באמצע. ולקוות ולסייע לכוחות דמוקרטיים, הומניים, שפויים, ומערביים להתפתח אצלם ואצלנו. ובא לציון(ולנו) גואל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים